سلامتی

بررسی رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامت بدن

رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامت بدن را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. آمادگی جسمانی تعاریف گسترده و مختلفی دارد. یکی از تعاریف آن این است که، آمادگی جسمانی یعنی انجام فعالیت های ورزشی در شدت های متوسط و بالا بدون خستگی. آمادگی جسمانی حفظ سلامتی و تندرستی می باشد. تعریف دیگری از آن اینگونه بیان می شود که فرد قادر به انجام انواع فعالیت ها، از جمله ورزش. فعالیت های روزانه باشد.

رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامت بدن چیست؟

افرادی می خواهند همواره از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشند باید رژیم غذایی مناسبی داشته و یا با بهترین دکتر تغذیه مشورت کنند، استراحت و خواب کافی و تمرینات و حرکات درستی داشته باشند. آمادگی جسمانی شامل فاکتور های زیر می باشد که آن ها را بررسی خواهیم کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چوب صندل چیست؟ را بخوانید.

فاکتورهای آمادگی جسمانی مرتبط با مهارت عبارتند از: سرعت، توان، تعادل، چابکی، سرعت عمل و هماهنگی.

افزایش قدرت عضلانی با آمادگی جسمانی

همان طور که می دانید قدرت عضلانی یعنی شما با تقویت و مستحکم کردن عضلات، قادر می باشید که وسیله های سنگین را هم جا به جا کنید. اگر قدرت عضلانی نداشته باشید، فردی ضعیف می باشید و نمی توانید اجسام سنگین را بلند کنید. قدرت عضلانی به این معناست که عضلات شما قادر می باشند که اجسام سنگین را حمل کنند.

افزایش قدرت عضلانی با آمادگی جسمانی

بهترین راه برای افزایش قدرت خود بلند کردن وزنه می باشد. به مرور وزنه های خود را باید سنگین تر کنید و تعداد تکرار های شما کمتر می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راههای طبیعی افزایش قدرا بخوانید.

افزایش استقامت عضلانی با آمادگی جسمانی

استقامت عضلانی به این معنی می باشد که عضلات شما می توانند در حالت انقباض به مدت طولانی باقی بمانند و تحمل کنند. وقتی که می خواهید، شیء سنگینی را بلند کنید، عضلات قادر می باشند که به جای چند ثانیه، دقیقه های طولانی را تحمل کنند.

افزایش استقامت عضلانی با آمادگی جسمانی

راه افزایش استقامت عضلانی تمرین با وزنه‌های سبک است. تمرین با تکرارهای ۲۰-۲۵. کار با وزنه‌های سبک تر تارهای عضلانی را برای استقامت لازم عضلانی تمرین می‌دهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص شگفت انگیز کره بادام زمینی را بخوانید. تکرار های بیش تر نیز منجر به تمرین طولانی‌تر می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی بهترین روش های چاق شدن صورت

افزایش استقامت هوازی ( قلبی – عروقی) با آمادگی جسمانی

برای این که بتوانید در هنگام ورزش کردن بهترین عملکرد را داشته باشید، باید استقامت بدنی خود را افزایش دهید. بالا بردن و تقویت کردن استقامت هوازی این امکان را فراهم می کند که ورزش هایی مانند، شنا و پیاده روی و دویدن را بدون این که سریع خسته شوید در زمان بیش تری انجام دهید و بیش ترین بهره را از تمرین خود ببرید. در این صورت است که شما از استقامت هوازی بالایی برخوردار می باشید.

تاثیر ورزش های هوازی بر قلب چیست؟

ورزش های هوازی یکی از مناسب ترین وررزش ها برای حفظ سلامتی قلب می باشند. اگر شما ورزشکاری هستید که مدت زیادی است به این ورزش ها می پردازید، ساختار قلب شما با افراد عادی تفاوت دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سلامت روان چیست را بخوانید.

تاثیر ورزش های هوازی بر قلب

این گونه ورزش کاران بطن قلبشان بزرگ تر می باشد و در این صورت مقدار خونی که در قلب آن ها جای می گیرد هم بزرگ تر می باشد. و این تغییر برای عضلات و اندام های بدن بسیار موثر است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فواید و مضرات آلو در بارداری را بخوانید.

انعطاف پذیری

رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامت بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نقش مصرف آب در سلامتی بدن را بخوانید. داشتن انعطاف پذیری برای یک ورزشکار از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است و از مهم ترین فاکتور های آمادگی جسمانی محسوب می شود.

انعطاف پذیری در آمادگی جسمانی

اگر توانستید که انگشتان پا را لمس کنید، شما از انعطاف پذیری خوبی برخوردار می باشید. البته روش ها و تمرینات زیادی وجود دارد که موجب افزایش انعطاف پذیری شما می شود که فقط لازم به تمرین می باشد. در این مقاله به برخی از این ورزش ها اشاره می کنیم.

ورزش های مناسب برای افزایش انعطاف پذیری چیست؟

 • ۱- یکی از ورزش های موثر برای بالا بردن انعطاف پذیری این است که، بنشینید و زانو های خود را خم کنید و بعد از آن با چسباندن کف پاها به یگدیگر، زانو ها را به سمت پایین بیاورید که به این حرکت، حرکت پروانه می گویند. در همین حالتی که قرار دارید، باید با پاهای خود فشار وارد کنید و تا جایی که می توانید زانو های خود را به زمین نزدیک کنید.
ورزش های افزایش انعطاف پذیری
 • ۲- در این حرکت باید به همراه دست و زانو روی زمین قرار بگیرید، به این گونه که دست ها زیر شانه قرار بگیرند و زانو ها هم زیر ران باشند. دست های خود را نباید مشت کنید و کاملا انگشت ها باز و روی زمین قرر می گیرند، در همین حالتی که قرار گرفته اید، دست های خود را آهسته جلو بیاورید و زانو ها را از سطح زمین بلند کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علت بی حسی انگشتان دست چیست؟ را بخوانید.
 • ۳- در حالت ایستاده قرار بگیرید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید، زانوی یکی از پاها را خم کرده و کف پا را از پشت بالا آورده و به باسن نزدیک می کنید. این کار هم منجر به افزایش انعطاف پذیری می شود و هم تمرینی است برای حفظ تعادل خود.
این مطلب را از دست ندهید
عرق کردن زیاد نشانه چیست چه راه های درمانی برای آن وجود دارد؟

ورزش های مناسب برای افزایش انعطاف پذیری

 • ۴- این تمرین با انجام ورزش شنا شروع می شود، همان گونه که همیشه شنا می روید قرار می گیرید و دست های خود را روی زمین می گذارید، سپس آرنج ها را خم کرده و به سمت زمین حرکت می دهید. تا زمانی که زاویه نود درجه بسازد این کار را ادامه دهید، وقتی که نزدیک زمین قرار گرفتید پاها روی زمین قرار می گیرد.
ورزش های افزایش انعطاف پذیری
 • ۵- این تمرین آخر که موجب افزایش انعطاف پذیری می شود به این گونه است که، پای راست را در دو دست قرار دهید و پاشنه را باید روی زمین قراردهید، و با فشار آوردن روی پاهای خود بلند شوید. زانوی پای سمت راست باید خم باشد و پای سمت چپ نیز به عقب می رود، دست های خود را از طرفین باز کنید و با دست راست زانوی راست را به جلو بکشید.

درصد چربی بدن یا ترکیب بدن چیست؟

این مورد از فاکتو آمادگی جسمانی با میزان چربی بدن سرو کار دارد و رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامت بدن این است که مانع از تجمع چربی در افراد می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فواید کره بادام زمینی برای سلامتی را بخوانید.به عبارت دیگر: به چگونگی ساختار بدن از لحاظ عضله، استخوان، چربی و سایر مواد گفته می شود.

درصد چربی بدن

ولی در آمادگی جسمانی این اصطلاح به طور ویژه اشاره به درصد چربی بدن دارد.

سرعت از فاکتورآمادگی جسمانی

سرعت نیز یکی دیگر از فاکتور های آمادگی می باشد که بسیار مهم است و ورزشکاران برای داشتن بهترین عملکرد و مهارت باید از این فاکتور بهره ببرند. سرعت تعاریف گوناگونی دارد که یکی از آن ها به معنی، توان انتقال بدن و یا بخشی از آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در واحد زمان تعریف شده و یا کمترین زمان.

این مطلب را از دست ندهید
با این ترفند آرایش، صورت گرد و تپل را لاغر کنید!

همچنین چابکی

چابکی یعنی این که در حین تمرین توانایی تغییر مسیر را داشته باشید و عکس العمل مناسبی در مواجه با یک مانع انجام دهید. چابکی می تواند به دو دسته ی عمومی و موضعی تقسیم شود که عمومی حاوی تمام بدن است.

چابکی

عوامل موثری در چابکی نقش دارند: مانند، تیپ بدنی، سن، جنس، قد و وزن.

توان از فاکتورآمادگی جسمانی

توان به معنی، به کارگیری حداکثر نیرو در حداقل زمان. به توان قدرت انفجاری هم می گویند. در تعریف دیگر، کار انجام شده در واحد زمان معین یعنی توان. برای فهم بهتر توان، می‌توان گفت: توانایی عضله یا گروه عضلانی برای تولید نیروی زیاد و با سرعت زیاد بر علیه یک مقاومت مشخص.

تعادل در آمادگی جسمانی چیست؟

تعادل در فعالیت‌های جسمانی و عملکردهای مختلف ورزشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در تعریف تعادل می‌توان گفت، تعادل به معنی حفظ مرکز ثقل در سطح اتکا، به عبارت دیگر تا زمانی که مرکز ثقل در سطح اتکا حفظ شود. مرکز ثقل، نقطه تعادل بدن است. مرکز ثقل در زنان کمی پایین تر از مردان قرار گرفته است.

عوامل مکانیکی مؤثر بر تعادل

 • سطح اتکا: بزرگ‌تر بودن سطح اتکا قابلیت حرکت و جابجایی مرکز ثقل روی سطح اتکا را بالا برده و به افزایش تعادل کمک می‌کند.
 • مرکز ثقل: هر قدر مرکز ثقل به سطح اتکا نزدیکتر باشد، تعادل بیش تر است.
 • اصطکاک: هنگام اجرای حرکات گوناگون چنانچه سطح اتکا دارای اصطکاک کمی باشد، حفظ تعادل دشوار است.
عوامل مکانیکی مؤثر بر تعادل

هماهنگی عصبی و عضلانی چگونه است؟

هماهنگی عصبی و عضلانی به این معنی می باشد که تمام اعضای حسی، عصبی و عضلات در هنگام انجام تمرین از هماهنگی برخوردار می باشند. و با انجام تمرین ها به صورت نرم و روان حرکات فرد ورزشکار تجلی پیدا می‌کند.

این مطلب را از دست ندهید
لوازم آرایشی بدون ضرر

بهترین ورزش های آمادگی جسمانی کدامند؟

۱- طناب زنی از ورزش های آمادگی جسمانی:

طناب زنی یکی از ورزش های آمادگی جسمانی می باشد که تاریخچه ی این ورزش به دوران قرون وسطی بر می گردد که با مشاهده بر روی دیواره های مصر از خود آثار بجا گذاشته است. جنس طناب ها از درخت انگور بوده و در کشور آمریکا هم بیش تر کودکان به این بازی می پرداختند.

طناب زنی از ورزش های آمادگی جسمانی

طریقه ی انجام مسابقات این ورزش با انجام این مراحل صورت می گیرد:

 • طناب زنی
 • انفرادی سرعت
 • انفرادی سرعت-استقامت
 • مسابقه ۳بارعبور طناب با یک جهش در زمین با ابعاد ۴ در ۴ متر
 • انفرادی آزاد در زمینی با ابعاد ۹ در ۹ متر
 • تیمی سرعت-امدادی ۴ نفره به صورت تک پا
 • تیمی جهش-امدادی ۴ نفره با هرجهش دوبار عبور طناب در زمینی با ابعاد ۵ در ۵ متر
 • تیمی آزاد ۴ نفر در زمین ۱۲ در ۱۲ متر
 • طناب زنی تیمی سه و چهار نفره با ۲ طناب بلند

۲- طناب کشی از ورزش های آمادگی جسمانی :

این ورزش بیش تر ریشه در زمان جنگ دارد که برای تمرین نظامی ها انجام می شد. اولین مسابقات طناب کشی در قرن هشتم در میان نظامیا چینی بر گزار گردید. علاوه بر کشور چین، در کشور های هند و یونان و مصر هم این ورزش مرسوم بوده و حکایتی باستانی دارد.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامت بدن آشنا شدید.همچنین از تاثیر ورزش هوازی بر قلب آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا