سرگرمی

آشنایی با ضرورت سرگرمی در دوره‌های مختلف زندگی + معرفی انواع سرگرمی های مفید و جذاب

سرگرمی فعالیتی است که به صورت فردی یا گروهی انجام می‌گیرد که در بهبود عملکرد افراد و سلامت جامعه می‌تواند نقش بسیاری داشته باشد. تفریح و خوش گذرانی یکی از نیازهای اساسی انسان‌ها محسوب می‌شود که با احساسات مثبتی مانند شادی و خرسندی همراه است و در زندگی صنعتی جوامع امروزی، مفید و ضروری می‌باشد. متاسفانه اغلب مردم به خصوص بزرگسالان آن قدر درگیر مشغله‌های زندگی و فشار کاری شده‌اند که برای اوقات فراغت خود برنامه ریزی کافی ندارند.


فهرست مطالب


ضرورت سرگرمی در زندگی چیست؟

داشتن سرگرمی مناسب می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. مردم برای کسب لذت به دنبال یک سرگرمی هستند. تفریحات و سرگرمی‌های سالم نقش مهمی در حیات و پویایی فرد و جامعه ایفا می‌کند که برای همه افراد صرف نظر از سن، جنسیت و ملیت لازم می‌باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی آنلاین را بخوانید.در واقع برای داشتن احساس شادکامی و خرسندی، ایجاد شور و اشتیاق، شکوفایی خلاقیت‌ها، فعال نگه داشتن ذهن و بدن، افزایش انگیزه در جهت تحقق اهداف و پیشرفت لازم می‌باشد. در غیر این صورت زندگی تکراری، خسته کننده و طاقت فرسا می‌شود.

سرگرمی ضروری

پس هر کسی نیاز دارد لحظاتی را دور از مشکلات خود سپری نماید. برخی افراد در دوران بزرگسالی یا بازنشستگی ممکن است به دلیل بهانه‌های مختلف توجه چندانی به این نیاز خود نداشته باشند. اما مشکلات اصلی این است که خیلی‌ها نمی‌دانند چطور تفریح کنند یا نمی‌توانند سرگرمی مناسب با علایق و روحیات خود را پیدا کنند.

سرگرمی در دوره‌های مختلف زندگی چگونه است؟

داشتن سرگرمی و تفریح در دوره‌های مختلف زندگی از جمله نیازهای اساسی انسان می‌باشد. ما در هر دوره‌ای از زندگی بر اساس نیازها، خواسته‌ها و اهدافمان از چیزهایی که لذت می‌بریم متفاوت است.

سرگرمی در کودکی

آشنایی با تفریح و سرگرمی از این دوران آغاز می‌شود و زمانی است که کودک کنجکاو می‌باشد تا دنیای پیرامون خود را کشف کند. بازی کردن از مهم ترین سرگرمی‌های دوران کودکی است تا تجربیاتی که از دنیای اطراف کسب کرده است دوباره به صورت بازی نظم دهد. چون دنیای بازی در مدیریت و اختیار کودک است باعث ایجاد لذت در او می‌شود. همچنین فرصت مناسبی برای تنظیم هیجانی در کودک است.

سرگرمی در کودکی

سرگرمی در نوجوانی

در نوجوانی فرد می‌خواهد حرفه مشخصی داشته باشد. پس ممکن است در حین انجام فعالیت‌های لذت بخش و سرگرمی‌های خود چنان به آن علاقه‌مند شوند که برای همیشه بخواهد آن را ادامه دهد و به صورت حرفه‌ای دنبال کند. در واقع سرگرمی‌های نوجوان می‌تواند هدفمند شوند و آن‌ها را به سوی خودشناسی و خودسازی سوق دهد. علایق نوجوان ممکن است تغییرات اساسی پیدا کند. تمامی تغییرات می‌تواند ناشی از بحران نوجوانی باشد.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی روش‌های مختلف نگهداری از انواع نان در آشپزخانه + نکات مهم برای تازه نگه داشتن نان

سرگرمی در بزرگسالی

سرگرمی‌هایی که به انجام آن‌ها علاقه‌مند هستیم، علاوه بر احساس رضایت، تاثیرات زیادی بر سبک زندگی و همچنین مغز ما می‌تواند داشته باشد. همان طور که بدن ما با ورزش قوی‌تر می‌شود، ذهن ما نیز با انجام فعالیت‌های جدید عملکرد بهتری خواهد داشت.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوایند مقاله شخصیت شناسی بزرگسالان را بخوانید. بزرگسالی دورانی است که با افزایش مسئولیت‌های فرد همراه است، بنابراین ممکن است برای بسیاری از بزرگسالان سرگرمی مفهومی نداشته باشد و چنان مشغول کار شوند که دیگر وقت و برنامه ریزی کافی برای سرگرمی و تفریح خود نداشته باشند.

معرفی انواع سرگرمی های جذاب

تفریحات گردشگری

گردشگری به یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی در دنیا تبدیل شده است. امروزه به دلایل متعدد مانند اطلاع رسانی از طریق سایت‌ها و اینترنت، گسترش حمل و نقل، ایجاد امنیت برای گردشگران، هماهنگی سازمان‌های مرتبط با امور گردشگری و فراهم کردن امکانات رفاهی بر میزان گردشگری و جهانگردی افزوده شده است. گردشگری یکی از سرگرمی‌های رایج و جذاب است که علاوه بر جنبه تفریحی، موجب آشنایی مردم با دیگر فرهنگ‌ها، اقوام ، سرزمین‌ها و…. می‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی مفید را بخوایند.

گردشگری

سرگرمی های هنری

سرگرمی‌های هنری، صنعت بزرگی است که موارد زیادی مانند تلویزیون، رادیو، سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و کنسرت‌ها را شامل می‌شود. فعالیت‌های هنری مسیر پاداش‌دهی در مغز را برای تولید احساسات شادی بخش تحریک می‌کند.

سرگرمی های ورزشی

سرگرمی‌های ورزشی علاوه بر این که فعالیت مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت می‌باشند، در ارضای نیازهای روحی افراد نیز نقش به سزایی دارد. ورزش از جمله علاقه‌مندی‌هایی است که حوزه‌های بسیاری را در برمی گیرد و افراد می‌توانند براساس علایق و توانایی‌های خود به یک رشته ورزشی گرایش پیدا کنند.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با نقاشی های ناخودآگاه مفاهیم آنها + بررسی شخصیت شناسی بزرگسالان از روی نقاشی

سایر تفریحات

از دیگر تفریحات می‌توان به رفتن به رستوران، مهمانی‌ها و پارتی‌ها، خرید و انجام انواع بازی‌ها اشاره کرد. هر نوع سرگرمی در صورت تفریط می‌تواند به افراد آسیب وارد کند، اما برخی از آن‌ها نه تنها باعث ایجاد لذت در فرد می‌شوند بلکه فوایدی برای جسم و روان هم به جای می‌گذارند. فراموش نشود همیشه همه سرگرمی‌های لذت بخش لزوما مفید نیستند.

معرفی انواع سرگرمی های مفید

بعضی سرگرمی‌ها علاوه بر ایجاد لذت باعث بهبود کیفیت زندگی فرد می‌شوند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

انجام مدیتیشن

مدیتیشن، فعالیتی لذت بخش است که به فرد کمک می‌کند استرس کمتری داشته باشد در نتیجه سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود و فرد نسبت به بیماری‌های مختلف مقاوم‌تر خواهد شد. علاوه بر این با توجه به تاثیر منفی که هیجان‌های مختلف مانند استرس و اضطراب بر حافظه و یادگیری دارند در بهبود تمرکز نیز موثر است. با توجه به زمان بندی خود می‌توانید روزانه چند دقیقه به انجام این فعالیت اختصاص دهید.

مدیتیشن

باغبانی

باغبانی فعالیتی سرگرم کننده است که تاثیر زیادی بر روی شما خواهد داشت. باغبانی باعث می‌شود هورمون کورتیزول که همان هورمون استرس است کاهش پیدا کند. پرورش یک گیاه از مرحله کاشت تا به ثمر رسیدن احساس امیدواری شما را بالا می‌برد چون می‌توانید توانایی خود در ایجاد تغییرات مثبت را ببینید. برخی تحقیقات حاکی از آن است که باغبانی خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روش تازه نگه داشتن نان باگت را بخوانید.

کتاب خوانی

برخی افراد ترجیح می‌دهند اوقات فراغت خود را با خواندن کتاب سپری کنند. کتاب خوانی سرگرمی است که توانایی‌های شناختی فرد مانند اطلاعات عمومی، دامنه لغات و … را افزایش می‌دهد. همچنین در افرادی که مشکل بی‌خوابی دارند باعث کاهش استرس شده و به خواب بهتر کمک می‌کند.

موسیقی

نواختن موسیقی و گوش دادن موسیقی به سلامت روان و جسمی کمک می‌کند. موسیقی می‌تواند سطح تنش، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. همچنین برخی از توانایی‌های شناختی مانند حافظه کوتاه مدت و هماهنگی بینایی حرکتی در فرد می‌شود.

شطرنج

شطرنج برای بهبود توانایی‌های شناختی مغز، یک سرگرمی عالی است و در تقویت حافظه و بهبود تفکر استراتژیک نقش به سزایی دارد. همچنین یک نوع ورزش مغز محسوب می‌شود.

سرگرمی شطرنج

رقصیدن

رقص یک نوع فعالیت بدنی است که با لذت زیادی نیز همراه است و باعث افزایش میزان سروتونین می‌شود. رقصیدن در فرد احساس سرخوشی و شادی ایجاد می‌کند. بنابراین استرس فرد کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این روشی آسان و قابل دسترس برای افراد است. از مزایای دیگر آن می‌توان به تقویت عضلات و افزایش استقامت بدن اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید
اسلایم چیست، چرا پرطرفدار است؟ + معرفی انواع اسلایم

مراقبت از حیوانات خانگی

حیوانات خانگی می‌توانند همراهانی شگفت انگیز باشند. آن‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا سالم‌تر بمانیم. داشتن حیوانات خانگی نه تنها فرصت‌هایی ایحاد می‌کنند که با آن‌ها در محیط باز فعالیت داشته باشیم، بلکه به رفع احساس تنهایی منجر می‌شود و در کاهش فشار خون و سطح کلسترول موثر واقع می‌گردد.

فعالیت های ورزشی

فعالیت‌های ورزشی علاوه بر ایجاد لذت، به بهبود خلق و کاهش احساس افسردگی، اضطراب و استرس کمک می‌کند. در واقع با افزایش حساسیت مغز نسبت به هورمون‌های سروتونین احساس افسردگی کاهش پیدا می‌کند. همچنین تولید اندروفین‌ها در مغز افزایش پیدا می‌کند که به ایجاد احساسات مثبت و کاهش درد کمک می‌کند. از طرفی با پیوستن به تیم‌های ورزشی می‌توانید با افراد جدید آشنا شوید و دوستانی جدید پیدا کنید.

یادگیری زبان جدید

برای برخی از افراد یادگیری زبان جدید می‌تواند سرگرمی جذابی باشد که جنبه یادگیری نیز دارد و این امکان برای فرد به وجود می‌آید که وقتی به خارج از کشور مسافرت می‌کند بتواند با اهالی آن زبان ارتباط برقرار کند.

یادگیری زبان جدید

برنامه ریزی برای تفریح خانوادگی

تفریح و سرگرمی یکی از راه‌های کسب آرامش است. پس لازم است برای آن برنامه ریزی داشته باشیم. گاهی اوقات به بهانه‌های مختلف مانند نداشتن پول، کمبود وقت یا عدم حوصله از آن غافل می‌شویم و در نهایت وقت خود را صرف امور بی‌اهمیت یا تکراری می‌کنیم. بهتر است ابتدا مفهوم سرگرمی را برای خودتان به صورت واضح تعریف کنید. سرگرمی‌های خود را براساس علایق خود اولویت بندی کنید. در هفته ساعاتی را برای تفریح اختصاص دهید. سرگرمی نیز مانند هر کار دیگری نیاز به تصمیم گیری، برنامه ریزی، خلاقیت و تفکر دارد. گام‌های زیر در برنامه ریزی برای تفریح به شما کمک می‌کند.

پیدا کردن یک ایده

ایده‌یابی باید بر اساس نظرات افراد خانواده صورت بگیرد. می‌توان از تکنیک بارش فکری استفاده کرد به این صورت که تمام اعضا نظرات و ایده‌های خود را مطرح کنند، مزایا و معایب هر ایده بررسی شود تا در نهایت بتوانند به بهترین ایده ممکن دست پیدا کنند. از تجربیات جدید استقبال کنید و خود را محدود به تجربیات گذشته نکنید.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی اهداف و راه های سریع یادگیری زبان جدید + آموزش زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان در خانه با روش‌های خلاقانه

در نظر گرفتن بودجه

برنامه ریزی ها باید براساس میزان بودجه و درآمد خانواده صورت بگیرد. بررسی و مدیریت هزینه‌ها بسیار مهم است.

آشنایی با تفریح سرگرمی از چه دورانی شروع می‌شود؟

آشنایی با تفریح و سرگرمی از کودکی آغاز می‌شود و زمانی است که کودک کنجکاو می‌باشد تا دنیای پیرامون خود را کشف کند. بازی کردن از مهم‌ترین سرگرمی‌های دوران کودکی است تا تجربیاتی که از دنیای اطراف کسب کرده است دوباره به صورت بازی نظم دهد.

سرگرمی

بهترین شیوه انجام سرگرمی چگونه است؟

انجام سرگرمی به ویژگی‌های شخصیتی و محدودیت‌های زمانی و مکانی که دارید بستگی دارد. با این حال سرگرمی‌های مفید شامل ورزش کردن، باغبانی، رقصیدن و…. می‌باشند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با انواع سرگرمی و سرگرمی های جذاب آشنا شدید.همچنین از سرگرمی در دوره های مختلف زندگی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مهارت و سرگرمی چه تاثیری در رشد فردی دارد؟

سرگرمی فعالیت و جنبشی است که به شکل فردی یا گروهی انجام می‌ شود. مهارت در بهتر شدن کارکرد افراد و سلامت و شادابی جامعه می ‌تواند نقش چشمگیری را ایفا کند. تفریح و خوش گذرانی یکی از نیازهای بنیادی انسان‌ ها به حساب می آید که می تواند با احساسات خوبی مانند شادی و خشنودی همراه باشد. و در زندگی صنعتی جوامع کنونی، سودمند و لازم است. متاسفانه اکثر مردم به ویژه بزرگسالان آن قدر گرفتار مشغله ‌های زندگی و سختی کار شده ‌اند که برای اوقات فراغت خویش برنامه ریزی کافی ندارند

آیا سرگرمی صرفا برای گذراندن اوقات فراغت است؟

داشتن سرگرمی تنها برای سپری کردن وقت نیست. سرگرمی می ‌تواند وضعیت زندگی شما را بهتر کند. سرگرمی فعالیتی است که برای تفریح و یا کسب مهارت انجام می‌ دهید. این امور را در زمان فراغت ‌تان انجام می ‌دهید و برای انجام آن‌ ها مزایایی دریافت نمی کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا