خانواده

بررسی مشکلات رایج در خانواده و راه حل‌های عملی برای کاهش تنش

اختلافات خانوادگی مسئله‌ای است که کم و بیش برای تمامی خانواده‌ها پیش می‌آید. این مشکلات اجتناب ناپذیر به دلایل زیادی ممکن است رخ دهد. از شایع ترین دلایل آن می‌توان به تفاوت عقیده یا سوتفاهم‌ها اشاره کرد. هیچ خانواده‌ای نمی‌تواند به طور صد در صد از بروز اختلاف جلوگیری کند. تا زمانی که عمق و دفعات این مشکلات کم باشد امری طبیعی است. اما در شرایطی که دعواها و چالش‌های به وجود آمده شدید تر بشود می‌تواند مشکلات جدی بار بی‌آورد. در ادامه به عواقب این مسائل و کلید حل این مشکلات می‌پردازیم. همچنین اشنایی کامل با مفهوم خانواده چیست؟ و ویژگی های خانواده شاد و سالم بسیار کمک کننده است.


رایج ترین مشکلات خانوادگی و راه حل آن‌ها

دعوای بین خواهر برادرها، اختلاف والدین با فرزندان، مشکلات زناشویی و.. از رایج ترین مسائلی که است در بین اعضای خانواده اتفاق می‌افتد. هرزگاهی بروز این اتفاقات شاید طبیعی باشد اما نحوه مدیریت این تعارض‌ها بسیار اهمیت دارد. مهارت کنترل و بهبود اوضاع از جمله مواردی است که هر خانواده‌ای باید آموزش ببیند.

اختلافات بین والدین

به قول قدیمی تر ها دعوا نمک زندگی هر ون و شوهری است. همانطور که گفته شد شاید تا حدی این اختلافات طبیعی باشد، اما اگر از حد طبیعی فراتر رود شوری آن دل را می‌زند. بزرگ ترین آسیبی که از این اختلافات به جا می‌ماند اسیب به سلامت روان فرزندان است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آداب سفر گروهی را بخوانید. درگیری‌های مداوم بین پدر و مادرها به خصوص بر فرزندان کوچک‌تر تاثیرات منفی شدیدی می‌گذارد. اختلالات هیجانی، پرخاشگری، افسردگی، انزوا طلبی، اضطراب و مشکلات رفتاری تنها بخشی از این آسیب هاست.

این مطلب را از دست ندهید
اعتماد به نفس چیست؟ اهمیت داشتن اعتماد به نفس چیست؟ + معرفی قاتلان اعتماد به نفس در خانواده و اطرافیان

کودکان در سن پایین از بزرگ ترها الگو برداری می‌کنند. دیدن دعواهای دائمی باعث می‌شود درجمع هم سن و سال های خودشان همین رفتار را بروز دهند. با پیچیده‌تر شدن روند مشکلات در زندگی های امروزی شاید کمک ریش سفید فامیل دیگر جوابگو نباشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تاثیرات وقت گذرانی با خانواده را بخوایند. برای پیشیگری و رفع مسائل به وجود آمده کمک گرفتن از مشاوره زناشویی می‌تواند سلامت و کانون گرم خانواده را زنده نگه دارد.

مشکلات اختلافات بین والدین

دعوا فرزندان با یکدیگر

خواهر و برادرها به دلایل زیادی مانند رقابت، حس تبعیض، چشم و هم چشمی، حسادت، اذیت کردن همدیگر، دخالت‌های نابه جا در امور یکدیگر و.. می‌تواند کارشان را به دعواهای لفظی و فیزیکی بکشد. نوع برخورد پدر و مادر با این موضوع بسیار اهمیت دارد. والدین با تبعیض قائل شدن بین فرزندانشان به این اختلافات دامن می‌زنند. مشاوره کودک به پدر و مادرها برای تربیت فرزندان و کاهش اسیب این اختلافات کمک بسزایی می‌کند.


رفتار والدین با فرزندان

بیشترین اختلافات بین والدین و فرزندان، در زمان نوجوانی فرزندشان پیش می‌آید. چرا که دوران نوجوانی با چالش‌های بسیاری روبه رو است. آن‌ها دوست دارند مستقل شوند و به تنهایی تصمیم بگیرند. در این شرایط هر چه پدر و مادر سعی کنند بر روی رفتار نوجوان سلطه داشته باشند اوضاع بدتر می‌شود. رفتار با نوجوان به دلایل شرایط حساسی که دارد نیازمند انعطاف و مهارت است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ویژگیهای خانواده موفق  را بخوانید. رفتارهایی مانند تحقیر، سرزنش کردن، کنترل بیش از حد، توهین، تنبیه فیزیکی و .. تاثیرات منفی شدیدی بر سلامت نوجوان می‌گذارد. مشاوره نوجوان می‌تواند به والدین در درک کردن این اوضاع، مدیریت شرایط و نحوه برخورد صحیح با نوجوان کمک کند.

رفتار والدین با فرزندان

مسائل و مشکلات مالی چه تاثیری می‌تواند بر خانواده داشته باشد”

عشق و علاقه از ملزومات اصلی تشکیل خانواده است ولی به تنهایی کفایت نمی کند. مسائل مالی امروزه نقش بزرگی در زندگی افراد دارد. زوج‌های جوان قبل از عروسی بیشتر به مسائل جانبی توجه می کنند اما با گذشت زمان با چالش‌های سخت تری روبه رو می‌شوند. این مسائل می‌تواند باعث بروز اختلافات بین زوجین شود. باید قبل از ازدواج به صورت واضح در مورد موضوعات مالی صحبت شود. اگر در زندگی مشترک به این مشکلات برخوردید با کمک یک برنامه ریزی مالی و ایجاد الویت بندی می‌توانید با کمک یکدیگر از این بحران خارج شوید.

این مطلب را از دست ندهید
۱۰دلیل برای وقت گذرانی با خانواده و اثربخشی آن برحل مشکلات خانواده

مسائل مربوط به انجام کار خانه

در زمان های قدیم انجام کارهای خانه بیشتر بر دوش زن بود اما امروزه با اشتغال خانم‌ها، انجام تمامی کارها به تنهایی مسئولیت بزرگی محسوب می‌شود. خیلی از جر و بحث از همین مسائل نشات می‌گیرد. خستگی مفرط فرد را عصبی و پرخاشگر می‌کند. برای حل و فصل این مشکلات باید آفت های مرد سالاری یا زن سالاری کنار گذاشته شود. همه اعضای یک خانواده هستند و باید برنامه‌ای برای امور منزل نوشته شود و هر کس وظیفه‌ای را برعهده گیرد. با تقسیم کار دیگر فشار بر روی یک فرد نیست.

مسائل و مشکلات مالی چه تاثیری می‌تواند بر خانواده داشته باشد”


بعد از رابطه جنسی هورمونی ترشح می‌شود که به سلامت روح و جسم کمک می‌کند. زوجین بعد از هر رابطه احساس نزدیک شدن دارند و حس صمیمت در آن ها تقویت می‌شود. مشکلات جنسی متفاوت از جمله سرد مزاجی زمینه ساز بسیاری از اختلافات می‌شود. کمک گرفتن از مشاوره جنسی برای درمان مشکلات و بهبود روابط به شما کمک شایانی در این زمینه می‌کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نحوه رفتار با افراد عصبانی را بخوانید.

مشکلات جنسی

مشکلات خانوادگی با اقوام همسر

یکی دیگر از مشکلات رایجی که خانواده‌ها را درگیرخودش می‌کند، مشکل با خانواده همسر است. تفاوت فرهنگ و عقیده و شکاف بین نسل ها از جمله مواردی است باعث بروز اختلافات می‌شود. زوجین باید قبل از ازدواج این موارد را بررسی کنند و با شناخت و آگاهی کامل از هم قدم بردارند. زوج‌های جوان باید با فرهنگ خانواده همسرشان به خوبی اشنا شوند. در صورتی که ازدواج کرده‌اید و اختلاف دارید، می‌توانید با فرا گرفتن مهارت‌های مختلف، گوش دادن، گذشت کردن و از یاد بردن، تحمل کردن شرایط را برای خودتان اسان کنید. چراکه شاید همسر شما تغییر کند ولی تغییر خانواده همسر شدنی نیست. در کمال احترام و ادب باهم معاشرت کنید ولی در عین حال مرزبندی داشته باشید.

این مطلب را از دست ندهید
کودک حساس و زودرنج، به چه کودکانی می گویند؟ + بررسی رفتار درست والدین با کودک حساس زودرنج

رفع مشکلات خانوادگی با کمک خانواده درمانی

تحلیل سلامت روان اعضای خانواده و مشکلات رفتاری تنها بخشی از اسیب‌های طولانی مدت درگیری اعضای خانواده با یکدیگر است. این مشکلات عشق و علاقه را کمرنگ می‌کند و به مرور زمان صمیمت را از بین می‌برد. خانواده درمانی با حل مشکلات و ارائه بهترین راهکارها از اسیب های جدی بعدی پیش گیری می‌کند. خانواده درمانی یکی از خدمات روان درمانی است که به صورت گروهی با تمام اعضا خانواده یا فردی انجام می‌شود. کمک گرفتن از متخصص گامی بزرگ برای حل مشکلات است. اعضا بدون ترس از قضاوت و آزادانه احساسات خودشان را با درمانگر بیان می‌کنند. درمانگر بعد از بررسی مسائل به کمک نتایج تست یا مصاحبه بالینی مشکلات را ریشه یابی م‌ کند و درصدد درمان و رفع آن‌ها برمی‌اید.

رفع مشکلات خانوادگی با کمک خانواده درمانی

نتیجه گیری

مشکلات مالی، مشکلات رفتاری، بی اعتمادی، عادت های ناسالم، ناسازگاری، مشکلات فرزندان و.. از انواع مشکلات اجتنتاب ناپذیر بین اعضای خانواده است. اعضا با کمک یکدیگر باید تلاش کنند تا با اصلاح رفتار های غلط، خانواده را به سمت موفقیت و شادی پیش ببرند. ان ها با حل مشکلات باید ساعات خوبی را در کنار هم سپری کنند. برای رفع مشکلات خانوادگی به صورت ریشه‌ای و اصولی می‌توانید از مشاوره خانواده در این راه کمک بگیرید.


سخن پایانی

شمادر این مقاله با مشکلات خانواده آشنا شدید.همچنین از انواع آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا