خانواده

ازدواج سفید چیست و از نظر روانشناسی چه شرایطی دارد؟ + بررسی علل افزایش ازدواج سفید میان جوانان ایرانی در سالیان اخیر

در همه دوران‌های تاریخی، بشر با موضوع مهمی در روابط زن و مرد مواجه بوده است. روابطی متاثر از غریزه جنسی و چارچوبی مبهم در برقراری رابطه جنسی که زمینه ساز معضلات و مشکلات مختلفی برای اشخاص و جامعه بوده است.در خصوص چگونگی پاسخگویی به غریزه جنسی انسانها دیدگاه‌‌های مختلفی از جانب صاحب نظران، اندیشمندان و دیگر بزرگان دینی و فرهنگی ایراد شده است که در مقابل، انتقاداتی به هر یک از این دیدگاه ها وارد می‌باشد. در ادامه به بررسی موضوع ازدواج سفید می پردازیم.


فهرست مطالب


ازدواج سفید چیست؟

به زندگی مشترک زن و مرد بدون اینکه به صورت رسمی و قانونی ازدواج کرده باشند، ازدواج سفید گفته می شود. در این نوع زندگی مشترک هیچ صیغه یا خطبه عقدی بین دختر و پسر خوانده نمی شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رهایی از احساس تنهایی را بخوانید.

این ازدواج به صورت رسمی در هیچ جایی ثبت نمی شود و تنها سند آن توافق بین دختر و پسر است. اما این نوع ازدواج تاثیرات زیادی در زندگی فردی، اجتماعی و آینده طرفین خواهد داشت که همین امر سبب شده است تا کارشناسان زیادی در مورد عواقب حقوقی، روانی و اجتماعی این نوع ازدواج تحقیق کنند.

ازدواج سفید چیست؟

البته بسیاری از افرادی که به دنبال این نوع ازدواج می روند، معتقدند که در این نوع ازدواج عشق و علاقه واقعی را می توان تجربه کرد. یعنی افرادی با هم زیر یک سقف می روند که به دور از حق و حقوق و تنها به خاطر عشق و علاقه در کنار هم می مانند.

همچنین این افراد معتقدند که در ازدواج رسمی، ممکن است اخلاق طرفین تغییر کند، زیرا کار تمام شده است و طلاق نیز چندان کار ساده ای نیست. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی دورهمی خانوادگی را بخوانید. اما در ازدواج سفید افراد برای بودن در کنار هم سعی خواهند کرد که هر روز بهتر از دیروز باشند تا بتوانند طرف مقابل را در کنار خود داشته باشند.با تمام این موارد، ازدواج سفید بی عیب و نقص نیست و عواقب جامعه شناختی و روان شناختی بسیاری دارد.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی و آموزش ایده های هیجان انگیز برای سرگرمی روزهای قرنطینه

دلایل ازدواج سفید چیست؟

این گونه ازدواج در غرب رواج داشت و امروزه به داخل مرزهای ایران نیز کشیده شده است.

از دلایل این نوع ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییر سبک زندگی خانواده ها
 • افزایش فشارهای اقتصادی
 • ازدواج های سخت و مهریه های سنگین
 • رسوم پرخرج و دست و پا گیر
 • ترس از طلاق و عواقب آن
 • مطمئن نبودن از درستی انتخاب

مواردی از این قبیل می توانند باعث شوند که جوانان رو به رو تمایل بیشتری به تجربه ازدواج سفید داشته باشند.

در حالت کلی علل گرایش جوانان به این نوع ازدواج را طبق نظر روانشناسان می توان به صورت زیر توضیح داد:

 • یکی از علت های گرایش جوانان به ازدواج سفید، عدم مسئولیت پذیری افراد است. زیرا در ازدواج سفید افراد نسبت به یکدیگر مسئولیتی ندارند و فقط هم خانه هم هستند. این افراد برای برآورده کردن نیازهای غریزی و خصوصا نیازهای جنسی می خواهند در کنار هم باشند.
 • از دیگر دلایل ازدواج سفید می توان به مشکلات اقتصادی حاکم در جامعه اشاره کرد. جوانانی که نیازهای غریزی زیاد و پول کم دارند؛ نمی توانند به راحتی تشکیل خانواده دهند. بنابراین این افراد برای پاسخ به نیازهای جنسی خود، ازدواج سفید را انتخاب می کنند.
 • در مواردی ممکن است که این ازدواج به دلیل مقابله با نظرات تحمیلی خانواده باشد. بسیاری از خانواده ها ازدواج را به فرزندان خود تحمیل می کنند.
 • اختلالات شخصیتی متفاوتی مانند تنوع طلبی، هوس بازی، خوش گذرانی و… نیز می تواند علتی برای ازدواج سفید باشد
 • یکی دیگر از علل گرایش جوانان به ازدواج سفید، این است که در ازدواج رسمی مهریه مهم است؛ اما در ازدواج سفید مهریه، طلاق و موارد این چنینی وجود ندارد.
این مطلب را از دست ندهید
تاثیر تولد فرزند دوم بر خانواده چیست؟ + معرفی ۹ نکته‌ی مهم قبل از به دنیا آوردن فرزند دوم

علل افزایش و برخی از فواید ازدواج سفید از منظر جوانان چیست؟

عوامل زیادی باعث ظهور ازدواج سفید در ایران شده اند که مهم ترین آن ها نیز به شرح ذیل است:

نداشتن امنیت شغلی

یکی از مهم ترین علل افزایش ازدواج سفید در ایران نداشتن امنیت شغلی است که در چند دهه اخیر نیز بیش تر خودنمایی می کند.متأسفانه اکثر جوانانی که در شرف ازدواج هستند تمکن مالی ندارند و نمی توانند از پس هزینه های مراسم ازدواج و زندگی خود بر بیایند. به همین دلیل نیز ترجیح می دهند ازدواج سفید داشته باشند تا هزینه مراسم عقد و عروسی و خریدن طلا به عهده آن ها گذاشته نشود.

تغییر و کم رنگ شدن ارزشها

یکی دیگر از دلایل افزایش ازدواج سفید در ایران این است که ارزش های اخلاقی جوانان تغییر کرده است. تسهیل و در دسترس بودن آسانتر بودن در برقراری رابطه از دیگر عوامل بسیار مهم است.

تغییر و کم رنگ شدن ارزشها

نبود زمینه آشنایی و اعتماد

یکی دیگر از دلایل افزایش ازدواج سفید در ایران این است که دختران و پسران جوان از یکدیگر شناخت چندانی ندارند به یک دیگر اعتماد ندارند. آن ها اعتقاد دارند که تجربه همباشی و ازدواج سفید برای شناخت طرف مقابل و شروع یک زندگی موفق لازم است.

دین گریزی

عامل دیگری که باعث افزایش میزان ازدواج سفید در ایران شده دین گریزی است. دین که روش و منش زندگی کردن را به انسان مسلمان می آموزد محدودیت های خاصی را در خصوص روابط جنسی قبل از ازدواج شرعی مطرح می کند. اما در حال حاضر به دلیل تغییرات فرهنگی و ارزشی که در جامعه ایرانی و نسل جدید رخ داده است برخی افراد حاضر نیستند که قوانین دینی را در زندگی خود رعایت کنند و حتی تا جایی که بتوانند نیز از انجام دستورات دینی خودداری می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه نوجوانان را به ورزش کردن تشویق کنیم؟ + معرفی ۱۵روش سرگرم کننده برای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش

در جامعه ایران ازدواج سفید چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

ازدواج سفید، عوارض هم به دنبال دارد که مهم ترین آن ها نیز به شرح ذیل است:

طرد شدن از خانواده

یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوارض ازدواج سفید این است که در صورت اطلاع خانواده ممکن است فرد از خانواده اش طرد و یا برای مدتی محدود می شود و در این مدت حمایت چندانی از آن ها دریافت نمی کند.

آسیب به آینده دختران

اگر همباشی به هم بخورد و دختر و پسر یک دیگر را ترک کنند ممکن است دختر با مشکلاتی مانند از دست دادن باکرگی مواجه می شود و نتواند به آسانی رابطه جدیدی را آغاز کند.

عدم امنیت روحی – روانی

در ازدواج سفید یکی از عمده ترین فشارهای روانی این است که زوجین از افشای رابطه خود هراس دارند و نمی خواهند مورد سرزنش قرار بگیرند.

ازدواج سفید

یکی دیگر از عوارض ازدواج سفید این است که حس دوگانگی به افراد می دهد و آرامش روحی آن ها را مختل می کند.

نبود حمایت قانونی

قانون ایران از افرادی که همباشی د داشته اند حمایت نمی کند. با این اوصاف اگر این افراد در طول دورانی که با یک دیگر زندگی می کنند به اختلاف بخورند و مورد خشونت قرار بگیرند نمی توانند به آسانی برای احقاق حق خود از قانون کمک بگیرند.

ارث نبردن زوجین از یک دیگر و نبود نفقه

طبق قوانین در ایران زمانی که زوجین وارد یک رابطه رسمی می شوند و ازدواج خود را در دفترخانه ثبت می کنند مرد متعهد می شود که هزینه های زندگی را تأمین کند. اما در ازدواج سفید عموما هر شخصی خودش باید نیاز های خود را برآورده کند.در ازدواج زمانی که طرف مقابل فرد فوت می کند او در اموال او هیچ حقی ندارد و از او ارث نمی برد.

این مطلب را از دست ندهید
با مادرشوهر خود چگونه و درباره چه موضوعاتی حرف بزنیم؟ + بررسی اصول ارتباط با مادرشوهر

معرفی روش های مقابله با ازدواج سفید در جوانان

با توجه به عواقب ناخوشایندی که همباشی در زندگی فردی افراد و جامعه ایجاد می کند، بهتر است که خانواده ها و جامعه با این نوع ازدواج ها مقابله کنند.

از راه های مقابله با این ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تربیت صحیح فرزندان، آموزش مسئولیت پذیری به آن ها و نشان دادن مزیت های ازدواج موفق در زندگی های دیگران
 • کمک به فرزندان و فراهم کردن زمینه های موردنیاز برای ایجاد شغل و درآمد مناسب
 • کمک و حمایت مالی به جوانان برای تشکیل خانواده و ازدواج
 • کنترل غیرمستقیم رفتار و کارهای جوانان
 • شناخت و کسب اطلاعات لازم درباره ازدواج سفید
 • ارتباط مداوم با مشاورین روانشناس
 • حفظ خونسردی در برابر همباشی فرزندان و برخورد اصولی با این موضوع برای پیشگیری از عواقب بد آن؛ زیرا اگر والدین در برابر ازدواج سفید فرزندشان برخوردی غیراصولی داشته باشند، ممکن است که کار را خراب تر کرده و جوان را جسورتر کنند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ازدواج سفید آشنا شدید.همچنین از علل افزایش ازدواج سفید در ایران و عوارض آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مراحل ازدواج سفید چیست؟

معمولا مراحل این ازدواج به صورت ابتدا مرحله آشنایی – مرحله عاشق شدن – مرحله به هم پیوستن – مرحله بروز تعارض و تنش و در نهایت خاتمه زندگی مشترک می باشد. بیشتر این ازدواج ها دوام چندانی ندارند.

قانون گریزی یا تعارض های نسلی تا چه اندازه در ازدواج سفید نقش دارند؟

یکی از عوامل مهم در شکل گیری ازدواج سفید در ایران، قانون گریزی و یا تعارض فرزندان با والدین خود است. این افراد برای مقابله با نظرات، عقاید و روش های والدین خود به سمت ازدواج سفید می روند تا به نوعی با سنت مقابله کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا