سلامتی

راه های پیشگیری از عفونت بعد از کاشت مو

امروزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی و با تکیه بر تخصص جراحان، روش های کاشت مو بسیار حرفه ای انجام می شود. به دلیل طبیعی بودن موهای کاشته شده و داشتن نتایج مثبت، جراحی پیوند مو طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.کاشت مو نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارض همراه باشد. یکی از عوارض این جراحی، بروز عفونت است. بسیاری از افراد می خواهند بدانند علل عفونت بعد از کاشت مو چیست و چگونه می توان این عفونت را درمان کرد. در صورتی که جراحی کاشت مو توسط پزشکان مجرب انجام نشود، احتمال بروز عفونت افزایش میابد.

عوارض جانبی کاشت مو

 • تورم پس از جراحی
 • خونریزی
 • التهاب فولیکول مو
 • نازک شدن تار مو
 • لیکن پلانوپیلاریس (LPP)
 • خارش
 • عفونت
 • بی حسی
 • سکسکه
 • کیست ها
 • زخم شدن

احتمال عفونت بعد از کاشت مو چقدر است؟

عفونت بعد از کاشت مو، در موارد نادری ممکن است رخ دهد. در صورتی که جراحی کاشت مو توسط پزشکان مجرب انجام شود، احتمال بروز عفونت کاهش پیدا می کند. البته تخصص و مهارت پزشک، فقط یکی از عوامل پیشگیری از بروز عفونت است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص دمنوش های گیاهی به جای قهوه را بخوانید.

احتمال عفونت بعد از کاشت مو

به جرات می توان گفت رعایت دقیق مراقبت های بعد از کاشت مو، مهم ترین عامل در جلوگیری از بروز عفونت بعد از جراحی است. در صورت عدم رعایت آن ها بعد از جراحی، ممکن است موها دچار عفونت شوند. نحوه شستشوی موها و اهمیت دادن به بهداشت موها، نقش مهمی در موفقیت پیوند مو ایفا می کند. در صورتی که نسبت به درمان عفونت بعد از کاشت مو به موقع اقدام کنید، می توانید مانع آسیب دیدن فولیکول های مو شوید.

این مطلب را از دست ندهید
آیا کیفیت محصولات تراست خوبه؟

علائم عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

عفونت ناشی از کاشت مو می تواند بسیار جدی باشد و بر نتایج جراحی تأثیر بگذارد و به طور بالقوه بر سلامتی شما نیز تأثیر بگذارد. عفونت می تواند ظاهر کلی خط موی ترمیم شده را خراب کند که برای اصلاح نیاز به جراحی ترمیم مجدد مو دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان سرفه و گلو درد را بخوانید.


همچنین در محل دهنده، عفونت می تواند منجر به ایجاد زخم بیش از حد و ناخوشایند و همچنین رشد مجدد ضعیف مو شود. در حقیقت، عفونت می تواند منجر به ریزش مو در بخشی از پوست سر شود و باعث از بین رفتن موهای سالم شود.

قارچ سر بعد از کاشت مو طبیعی است یا نه؟

عدم رعایت بهداشت بعد از انجام کاشت موی طبیعی ممکن است باعث ایجاد هر عفونتی از جمله عفونت قارچی پوست سر در فرد شود. توجه داشته باشید که لزوما افراد بعد از انجام کاشت دچار بیماری قارچی نخواهند شد. اما از آن جایی که این بیماری واگیر دار است و از طریق تماس با افراد ناقل هم به شما منتقل می شود، توصیه می شود اگر بعد از کاشت مو دچار تورم غدد لنفاوی، تب، درد در پوست سر و شکننده شدن موها شدید سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

قارچ سر

پس از کاشت مو، بیمار باید از مکمل های ویتامین B کمپلکس استفاده کند تا ویتامین ها و مواد مغذی پوست سر و موها تامین شود. برخی از غذاهای غنی از ویتامین های B کمپلکس عبارت اند از: مرغ، گوشت، موز، آووکادو، برنج قهوه ای، آجیل.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عوارض واکسن ب ث ژ را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی کاربردهای دکستروز خشک و آبدار در صنایع گوناگون

پیشگیری از عفونت بعد از کاشت مو

هنگام جراحی پیوند مو، روی پوست سر برش هایی ایجاد می شود. این برش ها، پوست سر را مستعد نفوذ انواع باکتری ها می کنند و راه نفوذ آن ها به داخل پوست را فراهم می کنند. وقتی باکتری به داخل پوست نفوذ کند عفونت رخ می دهد.


بنابراین اولین قدم برای درمان عفونت بعد از کاشت مو جلوگیری از ورود باکتری ها به داخل پوست است اما چگونه؟

انجام عمل کاشت مو در کلینیک های معتبر

تخصص پزشک و مکانی که عمل پیوند مو در آن انجام می شود، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از بروز عفونت ایفا می کند. در اغلب مواقع، عفونت به دلیل انجام عمل در محیط غیربهداشتی اتفاق می افتد. کلینیک های معتبر با فراهم کردن محیطی استریل شده و کاملا بهداشتی، خطر بروز عفونت را کاهش می دهند. بنابراین لازم است کاشت مو در مراکز معتبر و بهداشتی انجام شود تا ایمنی این جراحی تضمین شود.

انجام عمل کاشت مو در کلینیک های معتبر

اجتناب از لمس کردن پوست سر

هنگام انجام کاشت مو، روی پوست سر جراحات کوچکی ایجاد می شود که مسیر ورود میکروب ها و باکتری ها به داخل پوست را فراهم می کند. در چنین شرایطی که پوست سر مستعد ابتلا به عفونت است، لمس کردن پوست با دستان آلوده شرایط را وخیم تر می کند. دست ها، اولین نقطه تماس ما با اشیا هستند و بیشترین آلودگی را دارند . به همین دلیل لمس کردن موها با دست، احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد و بهتر است از لمس موها بعد از جراحی اجتناب شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله امواج مغزی چیست را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
فیبروز ریوی چیست و به چه علت رخ می دهد؟ + بررسی راههای درمان آن

خراشیدن موها ممنوع

بعد از آن ، ممکن است روی پوست دلمه ها یا زخم هایی ایجاد شوند. برخی از عزیزان وسوسه می شوند دلمه های بعد از آن را خراش دهند، درحالی که هرگونه خارش پوست سر بعد از آن، ممکن است با بروز عفونت همراه باشد. در چنین مواقعی خارش نشانه ای از بهبود زخم هاست و لازم است از خراشیدن آنها اجتناب کنید. درصورتی که این زخم ها دوباره باز شوند خطر عفونت افزایش میابد. برای تسکین خارش سر، می توانید با مشورت پزشک خود از سرم های ضد خارش استفاده کنید.

پرهیز از مصرف الکل و سیگار

بعد از انجام عمل پیوند مو، بدن نیاز به مراقبت دارد تا بتواند روند بهبودی و بازیابی را طی کند. در چنینی شرایطی مصرف سیگار و الکل روند بهبودی شما را با کندی مواجه می کند و ممکن است باعث بروز عفونت شود. برای بهبودی سریع تر، لازم است تا مدت ها بعد از جراحی از مصرف هرگونه دخانیات اجتناب شود.

استفاده از اسپری محلول نمکی


برای درمان عفونت بعد از کاشت مو از محلول اسپری نمکی استفاده کنید. این محلول را روی گاز استریل اسپری کنید و به آرامی روی پوست سر بمالید. برای کاهش عفونت، می توانید روزی ۲ بار از این محلول استفاده کنید و به مدت ۳۰ دقیقه آن را رو پوست سر بمالید. این محلول بدون آسیب رساندن به فولیکول ها ، عفونت را از بین می برد و محیط سر را از وجود باکتری ها پاکسازی می کند.

استفاده از اسپری محلول نمکی

مصرف آنتی بیوتیک ها

در بسیاری از موارد پزشک برای عفونت، ممکن است آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند. داروهای تجویزی از طرف پزشکان متفاوت است. همچنین ممکن است پزشک برای کنترل عفونت سرم و پماد تجویز کند.

این مطلب را از دست ندهید
با این ترفند آرایش، صورت گرد و تپل را لاغر کنید!

رعایت دستورالعمل های بهداشتی


بعد از انجام کاشت مو لازم است برخی دستورالعمل های پزشکی رعایت شود تا ایمنی این جراحی تضمین شود. مراقبت های بعد از آن، اغلب شامل نحوه شستشوی موها تغذیه بعد از کاشت داروها و … هستند. در صورت رعایت این توصیه ها براحتی می توانید خطر بروز عفونت را کاهش دهید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با عفونت بعد از کاشت مو آشنا شدید.همچنین از راه های پیشگیری آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا