سرگرمی

سرگرمی بافتنی زمستان

معمولا خانم ها علاقه زیادی به داشتن سرگرمی دارند بافتنی نیز یکی از این موارد است . اگر دوست دارید در خانه یک فعالیت جذاب و کاربردی داشته باشید و توانایی تهیه امکانات اولیه زیادی ندارید بافتنی بهترین گزینه برای شما است. البته زمانی که تصمیم به بافتن می گیرید باید بدانید که چه نخی برای ساخت محصول شما مناسب تر است. انتخاب کاموای مناسب و مرغوب تاثیر زیادی در بافت دارد.

چه نخ کاموایی برای بافت شما مناسب تر است؟

یکی از نخ های بسیار مرسوم که بیشتر افراد از آن استفاده می کنند کاموا است . این نوع نخ معمولا سست و دارای تنوع جنسی بسیاری است که با کمک میل های مختلف تولید می شود. با کمک کاموا و میل می توان انواع پوشاک یا بافتنی های تزئینی را تولید کرد. کاموا دارای انواع و اقسام جنس ، طرح ، ضخامت ، رنگ های مختلف است.

بافتنی

در زمان خرید کاموا باید به اطلاعات نوشته شده بر روی برچسب ( لیبل ) آن که شامل : طول ، سایز میل مناسب ، درصد الیاف تشکیل دهنده ، کشور سازنده ، کدهای مربوط به رنگ ( Col.No و Lot.No ) و … توجه کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی های پرتحرک و خلاقانه را بخوانید.

انواع ضخامت کاموا ها دربافتنی

کاموا توری یا کاموا نخی (Lace)

کاموا یا نخ توری، نازک ترین و سبک ترین نوع کاموا است. ساختار نخ معمولا از ترکیب تعداد رشته کمتری شکل گرفته است و استحکام مناسبی نسبت به ضخامت خود دارد.از این نوع کاموا/نخ بیشتر برای بافت شال و روسری توری و یا در یراق دوزی و بافت قیطان استفاده می شود. برای حاصل شدن جلوه توری باز تر، از میل بزرگتری برای این کاموا استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با ضرورت سرگرمی در دوره‌های مختلف زندگی + معرفی انواع سرگرمی های مفید و جذاب

کاموا انگشتی یا فوق ظریف (Super Fine)

نخ یا کاموای انگشتی، از الیاف و تار های ضخیم تری نسبت به مورد قبل ساخته شده است و استحکامی خوب برای بافت های شامل انگشت و گره و قلاب دارد ، همچنین برای بافت جوراب ، کلاه ، دستکش و سایر بافتنی های جانبی استفاده می شود.نخ های چند سوزنه مکرومه و مرسریزه نیز در این دسته قرار میگیرند.
اگر هدف شما بافت ژاکت باشد، سفری طولانی را در پی خواهید داشت، اما نتیجه ای بسیار راضی کننده.

کاموا توری یا کاموا نخی (Lace)

کاموا ظریف یا باریک (Fine)

این نوع کاموا معمولا در بافت های اسپرت و نوزاد به چشم می آید، گاهی اوقات این کاموا با کاموای لایت اشتباه گرفته می شود ( خودمونم گاهی این دو رو با هم قاطی میکنیم! ).البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش زبان انگلیسی به کودکان را بخوانید. کاموای سایز باریک همانطور که به ترتیب ضخامت و وزن نام بردیم، سایزی بین کاموای لایت و کاموای انگشتی دارد، و معمولا بهترین گزینه برای بافتنی های ریزنقش و جزئی-محور است. از این کاموا میتوانید برای هر نوع بافتنی استفاده کنید، ژاکت ، پلیور ، کلاه ، انتخاب با خودتون…

کاموا مدیوم یا متوسط (Medium)

کاموای سایز مدیوم محبوب ترین سایز مورد استفاده در بافتنی هاست، نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، که اغلب کاموا های پشمی در این سایز تولید میشوند و در هر پروژه ای قابل استفاده اند!این کاموا ها ضخامت و استقامت خوبی را برای لباس های بافتنی، بافت های ویژه خانه و آشپزخانه و اکسسوری های دیگر را داراست.

کاموا های سبک

کاموا های سبک وزن و نیمه ظریف و برخی کاموا های الیاف طبیعی در این خانواده قرار گرفته اند. کاموای لایت کمی ضخیم تر از کاموای باریک و کمی باریک تر از کاموای مدیوم است و از پر استفاده ترین سایز ها برای بافتنی خانگی به شمار میرود. اگر میخواهید طرح های روی بافتنی شما از برجستگی متوسطی بهره مند باشد، پیشنهاد میکنیم از این کاموا استفاده کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی برای نوزاد شش ماهه را بخوانید.

کاموا لایت (Light)

کاموا لارج یا ضخیم (Bulky)

این خانواده از کاموا ها معمولا در بافت فرشینه و بافت های درشت تر استفاده میشود، به لطف ضخامت بالای این نوع کاموا، لباس ها و لوازم بافته شده با این سایز ماندگاری طولانی مدتی خواهند داشت. از کاربرد های دیگر کاموا های ضخیم، میتوان بافتنی هایی نظیر پتو های دانه درشت نوزادی ، ژاکت ، پلیور ، پالتو ، روسری های زینتی و … را نام برد.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه سرگرمی خود را به شغل خود تبدیل کنیم ؟ + بررسی10 روش کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

بسته به نوع گره ها و همینطور جنس الیاف کاموا، لباس های بافته شده این خانواده از حفظ دمای بیشتری برخوردار خواهند بود. اگر زمان کمی برای بافتنی دارید، این کاموا به پیشرفت کار شما کمک میکند.

کاموا اکسترا لارج یا طنابی (Super Bulky) مناسب بافتنی

کاموای طنابی سریع ترین گزینه برای لذت بردن از نتیجه کار بافتنی شماست! . بین ۶ تا ۱۱ گره در هر ۱۰ سانتی متر. با این کاموا به راحتی میتوانید یک کلاه را به عرض چند ساعت ببافید، به لطف ضخامت بالا و ساختار تک رشته ای آن، لباس های بافته شده بسیار گرم خواهد بود.

کاموا اکسترا لارج یا طنابی

انتخاب جنس کاموا مناسب در بافتنی

جنس کاموا یکی از مهم ترین فاکتور های انتخاب است . ترکیبات تشکیل دهنده نخ های کاموا :اکریلیک،پشم و آکریلیک،اکریلیک – پلی آمید،اکریلیک – پشم- پلی آمید،پنبه – اکریلیک،پنبه – اکریلیک – پلی استر،پنبه – بامبواست.

برچسب روی کاموا را بخوانید!

حتما به مشخصات درج شده روی لیبل انواع کاموا توجه کنید.
چه اطلاعات مهمی میتوان از پرچسب روی کاموا به دست آورد؟ آیا این اطلاعات صحیح درج شده؟
خب … جوابی برای این سوال وجود ندارد، با توجه به ورورد اجناس مختلف غیر مرغوب و غیر استاندارد با برچسب و برند کاموا های معتبر در بازار ایران، نمیتوان اعتماد قطعی به اطلاعات روی برچسب داشت.


این که بافتنی شما با آن کاموا ممکن است چقدر دوام بیاورد، یا واکنش بافتنی شما در مقابل شستشو یا اتو چگونه باشد،اول به جنس و ضخامت و کیفیت ساخت آن کاموا و بعد به تجربه شما در بافت های قبلی بستگی خواهد داشت، اما اگر تجربه کافی در انتخاب کاموای مورد نظر خود را ندارید، دلسرد نشوید.

این مطلب را از دست ندهید
آموزش انواع دوخت در چرم دوزی را اصولی یاد بگیرید

میل پیشنهادی کاموا

نکته دیگری که معمولا در برچسب کاموا ها ذکر می شود، شماره پیشنهادی میل بافتنی است. البته این قانون کلی نیست. شما می توانید با شماره دیگری کار بافتتان را انجام دهید ولی نتیجه بافت با شماره پیشنهاد شده بهتر خواهد شد.

میل پیشنهادی کاموا در بافتنی

بافتنی و رنگ کاموا

تولیدکنندگان روی لیبل های انواع کاموا رنگ ها را با کدهایی مشخص کرده اند.موضوع رنگ زمانی نگران کننده است که اگر نخ شما به اتمام رسد و بخواهید دوباره آن رنگ را تهیه کنید دچار اشتباه نشوید. به همین دلیل برچسب کاموا و نمونه ای از نخ کاموا را نگهداری کنید تا با ارائه آن ها به فروشنده ، از خرید عین آن کاموا مطمعن شوید.

طول کاموا در بافتنی

یکی دیگر از مواردی که روی لیبل نخ ها درج می شود، طول آن است. این موضوع به شما کمک می کند تا به اندازه مورد نیاز از آن تهیه کنید. اگرچه اطلاعات دقیقی به شما نمی دهند ، چون بخاطر تنوع ضخامت های کاموا های مختلف ممکن است در حدس زدن طول آن ها دچار اشتباه شوید.

بافتنی وجنس و خصوصیات نخ کاموا

روی بعضی از لیبل ها اطلاعات تکمیلی مانند کشش نخ ، حالت ارتجاعی و اینکه بهتر است در هر مقدار نخ از چند گره استفاده شود، درج شده است. این موضوع کمک می کند تا اندازه نسبی لباس را حدس بزنیم و نیاز کمتری به پرو داشته باشیم.

بافتنی وجنس و خصوصیات نخ کاموا

ترفند دیگری که در هنگام خرید کاموا می بایست به کار ببرید این است که با لمس کردنی ساده ،جنس و ارتجاعی بودن آن کلاف خواهید شد، کاموا هایی که حالت ارتجاعی کمی دارند شکننده تر هستند، و اگر قصد بافت پوشاک با آن جنس کاموا را دارید، این موضوع را در نظر بگیرید که الیاف شکننده برای پوست های حساس موجب خارش و ایجاد واکنش های پوستی مختلف خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید
آموزش نقاشی روی سنگ با گواش و آبرنگ برای کودکان + معرفی لوازم مورد نیاز و مراحل انجام نقاشی

جنس و خصوصیات نخ کاموا در بافتنی

بهتر است که به طور قطعی به اطلاعات روی برچسب ها اکتفا نکنید. چرا که متاسفانه برخی برچسب ها اطلاعات کاملی در مورد آن کاموا ارائه نمیدهند. اطلاعاتی مانند نحوه نگهداری از لباس های بافته شده با آن نخ. که آیامقاومتی در مقابل استفاده از ماشین لباس شویی ، اتو و … دارد یا خیر.

سخن پایانی

شما در این مقاله با سرگرمی بافتنی زمستان آشنا شدید.همچنین از جنس نخ و کاموا ، میل ها و…آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا