خانوادهسرگرمی

معرفی ۱۱ بازی جذاب گروهی مختلف برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی

بازی فقط مخصوص بچه‌ها نیست. بازی ‌های گروهی هیجان انگیز و مفرح می‌توانند بهترین گزینه برای سپری کردن اوقات در مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی باشد. اما انتخاب یک بازی مناسب ممکن است آسان نباشد. بسته به تعداد افراد، سن و علاقه‌ به فعالیت‌های فیزیکی گزینه‌های مختلفی دارید. انجام بازیهای دونفره و چند نفره خانوادگی و بازی های دورهمی و گروهی بزرگسالان در دوران قرنطینه می‌تواند باعث سرگرمی و نشاط شود. بازیهای چند نفره دورهمی می‌توانند مکمل خوبی برای دورهمی‌ها و مهمانی‌های خانوادگی باشند. هر کدام از این بازی‌ها می‌توانند یک شب آرام و کسل‌کننده را به تجربه‌ای هیجان‌انگیز و فراموش‌نشدنی تبدیل کنند.


فهرست مطالب


معرفی بازی های گروهی در دورهمی های دوستانه و خانوادگی

۱- بازی دورهمی و خانوادگی «پانتومیم»

پانتومیم یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین بازی های دورهمی بزرگسالان است که همیشه در صدر فهرست بازی های خانوادگی می‌آید. برای انجام این بازی باید در دو گروه تقسیم شوید. یکی از گروه‌ها با هم‌فکری یکدیگر، یک کلمه را انتخاب می‌کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا شمشیری را بخوانید.سپس گروه مقابل شخصی را برای ایفای نقش انتخاب و به سمت گروه اولی می‌فرستد.برخی گروه‌ها برای ایفاکننده پانتومیم زمان تعیین می‌کنند.

بازی های دورهمی

اگر او بتواند در زمان مشخص، مفهوم معما را به گروهش منتقل کند، آن گروه برنده شده و باید در دست بعد برای گروه مقابل معما طرح کنند. لب زدن، نوشتن و با دست نشان دادن در حین ایفای نقش، خطا محسوب می‌شود و تیم خطاکار، امتیاز آن را از دست می‌دهد.

۲- بازی دو نفره «گل یا پوچ»

گل یا پوچ احتمالاً جزو اولین بازیهای چند نفره دورهمی است که همه ما یاد گرفتیم. این بازی که می‌تواند بین دو نفر و یا دو گروه انجام شود، یکی از محبوب‌ترین بازی های گروهی است. برای انجام این بازی باید یک شی کوچک را به عنوان گل انتخاب کنیم. یکی از گروه‌ها باید گل را در دست‌های خود پنهان کند و گروه مقابل حدس بزند که گل در کدام دست قرار دارد. بسته به تعداد نفراتی که در جریان بازی وجود دارند، ممکن است ۲ دست مشت شده تا ۱۰ و یا بیشتر در مقابلتان وجود داشته باشد که باید بین آن‌ها، جایگاه گل را حدس بزنید. در هر دست، گل به گروه برنده داده می‌شود تا بازی را ادامه دهد. گل یا پوج را می‌توان یکی از محبوب‌ترین بازی های دونفره خانگی محسوب کرد.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی شهر باستانی حریره در جنوب کیش

۳- بازی گروهی «شاه، دزد، وزیر»

بازی شاه، دزد، وزیر که معمولاً در جمع‌های ۴ نفره انجام می‌شود، یکی از بهترین بازی های دورهمی است. در این مورد از بازی های گروهی خانگی باید بر روی تکه کاغذ‌هایی اسامی شاه، وزیر، دزد و جلاد را نوشته و برگه‌ها را تا کنید. هر کس به قرعه، یکی از کاغذ‌ها را برمی‌دارد و نقش خود را می‌خواند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی ها و فعالیت های زمستان  را بخوانید.

بازی های دورهمی

به جز شاه، هیچ کسی اجازه اعلام نقش خود را ندارد. بازی به این صورت انجام می‌شود که شاه خود را معرفی می‌کند و وزیرش را فرا می‌خواند. وزیر خود را به او معرفی می‌کند.

۴- بازی دورهمی و گروهی «مافیا»

مافیا را می‌توان یکی از هیجان‌انگیز‌ترین بازی های گروهی بزرگسالان در دورهمی نامید. در بازی مافیا که آموزش کامل آن را در این مقاله آورده‌ایم، افراد به دو گروه مافیا و شهروندان تقسیم می‌شوند. برای تقسیم نقش‌ها، باید اسامی نقش‌های مورد نظرتان را بر روی تکه‌های کاغذ نوشته و آن‌ها را تا کنید. هر کس یکی از برگه‌ها را برداشته و بدون اینکه کسی ببیند، نقش خود را می‌خواند. هیچ‌کس نباید از نقش نفر دیگر مطلع شود.

در فاز روز، تیم شهروندان باید با همفکری و صحبت، مافیا را پیدا کرده و اعدام کنند. شهروندان در این مسیر از کمک‌های دکتر و کارآگاه هم استفاده می‌کنند. دکتر باید حدس بزند که در فاز شب چه کسی کشته می‌شود و او را نجات دهد. کارآگاه هم باید با استعلام‌هایش اعضاء مافیا را شناسایی و به شهروندان معرفی کند.

۵- بازی خانوادگی «اسم فامیل»

اسم فامیل را هم می‌توان به عنوان یکی از بهترین بازی های گروهی بزرگسالان معرفی کرد. در این گروه از بازی های گروهی خانگی که سرعت عمل و هوش، حرف اول را می‌زنند، به تعداد تمام افرادی که در بازی حضور دارند، کاغذ و قلم نیاز دارید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی لذت بخش برای مادران باردار را بخوانید.هر شخص باید یک جدول در برگه‌اش آماده کند و در اولین ستون جدول، فهرستی مانند نام، نام خانوادگی، شهر، کشور، میوه، ماشین، غذا و .. را بنویسد.

بازی اسم فامیل، بازی های دورهمی

ترتیب این موارد باید بین تمام بازیکنان یکسان باشد. سپس یکی از حروف الفبا را انتخاب و همه همزمان با هم شروع به نوشتن این فهرست با حرف انتخابی می‌کنند. به محض اینکه یک نفر از بازیکن‌ها تمام موارد را نوشت، بقیه باید از نوشتن دست بردارند.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه کاردستی دوربین کوچک بسازیم؟+ آموزش ساخت دوربین کوچک برای پروش خلاقیت کودکان با استفاده از وسایل ساده

۶- بازی دورهمی «۲۰ سؤالی یا اسم روی پیشانی»

۲۰ سؤالی هم یکی از بهترین بازی های دورهمی خنده دار است. در این بازی با مشورت تمام گروه کلمه‌ای انتخاب شده، آن را بر روی کاغذ نوشته و به پیشانی فرد انتخابی می‌چسبانند. فرد اجازه دارد ۲۰ سؤال بپرسد تا سرنخ‌هایی از معمای روی پیشانی‌اش به دست آورد و حدس بزند که چه کلمه‌ای بر روی پیشانی‌اش درج شده است. بازیکن‌ها غالباً با سؤالاتی مانند «جاندار است؟»، «یک جسم جامد است؟»، «در جیب جای می‌گیرد؟» و اقسام این سؤالات به سرنخ‌های مورد نظر می‌رسند. این بازی هم بسیار جذاب و پرطرفدار بوده و به عنوان بازی دونفره خانوادگی نیز مناسب است.

۷- سرگرمی های دورهمی و خانوادگی «منچ و مار و پله»

منچ و مارپله که معمولاً در یک پکیج در اختیار شما قرار می‌گیرند، از بازی های دورهمی تخته‌ای هستند. تا ۴ نفر می‌توانند منچ بازی کنند. بازیکن‌ها باید به نوبت تاس بیندازند و مهره‌های خود را از مسیر مشخصی عبور داده و به مقصد برسانند. هر بازیکن ۴ مهره دارد و کسی که بتواند زودتر هر ۴ مهره‌اش را به مقصد که اصطلاحاً به آن خانه هم می‌گویند برساند، برنده شده است. منچ از بهترین بازی‌ های دسته جمعی خانوادگی است.

مار و پله

مار و پله هم که از بازی های دو نفره خانگی است و معمولاً در کنار منچ وجود دارد، یک بازی مهره‌ای دیگر است که بازیکن‌های بیشتری می‌توانند در آن شرکت کنند. آن‌ها باید تاس بیندازند و سعی کنند به مقصد برسند. بازی مار و پله بر روی تخته انجام می‌گیرد و مسیر بازی به شکل جدولی است که شماره‌گذاری شده است.

این مطلب را از دست ندهید
با کودک تک فرزند خود چگونه رفتار کنیم؟ + توصیه‌های مهم برای تربیت کودک تک فرزند

۸- بازی دونفره خانوادگی «دبلنا»

دبلنا که برخی به آن دبرنا می‌گویند، یکی دیگر از سرگرمی های دورهمی جالب است. در این مورد از بازی های گروهی خانگی تعدادی کارت و یک کیسه مهره وجود دارد که در هر دور از بازی به هر فرد چند کارت داده می‌شود. یکی از بازیکن‌ها دست در کیسه مهره‌ها کرده، مشتی مهره برمی‌دارد و شماره مهره‌ها را می‌خواند. اگر شماره خوانده شده بر روی برگه شما بود، مهره را برمی‌دارید و بر روی کارتتان می‌گذارید.ممکن است چند نفر همزمان آن عدد را بر روی کارتشان داشته باشند. در این صورت یکی از افراد مهره و افراد دیگر یک شی کوچک مثل یک گلوله کاغذی کوچک یا آجیل را بر روی کارتشان می‌گذارند. کسی که بتواند زود‌تر همه خانه‌های کارتش را پر کند، برنده است.

۹- سرگرمی های دورهمی گروهی «مونوپولی»

مونوپولی (به معنی انحصار) یکی از بازی های فکری دورهمی تخته‌ای است. این بازی از زمان انتشار اولین نسخه آن در سال ۱۹۳۵ به محبوبیت فوق‌العاده‌ای دست یافت و از آن زمان به بعد در بیش از ۱۰۰ کشور و به زبان‌های مختلف، اجرا شده است. همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، هدف در مونوپولی، انحصارگرایی اقتصادی است. هدف شما در این بازی خرید و معامله املاک و ساخت هتل‌ها یا خانه‌ها و اجاره دادن آن‌ها به بازیکنان دیگر است تا در نهایت بتوانید آن‌ها را ورشکست کنید.

ممکن است در داخل بازی، به زندان بروید که برای خارج شدن از آن، باید یکی از چندین شرایط موجود، درمورد شما صدق کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی مفید را بخوانید.بازی مونوپولی نسخه‌های مختلف با قوانین مختلفی دارد که در ایران با نام‌های یوروپولی یا روپولی هم شناخته می‌شود و یکی از بهترین بازی های گروهی در خانه است.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی راههایی برای ایجاد حس امنیت در کودکان + توصیه هایی برای والدین

۱۰- بازی دورهمی «دستش ده»

یکی دیگر از بازی های دورهمی سرگرم کننده، دست رشته است. این بازی سنتی و محلی به نام دستش ده هم معروف است که البته خیلی‌ها اشتباهاً به آن دست رشته می‌گویند. نحوه بازی به این صورت است که دو گروه در دو طرف ایستاده و توپی را به صورت پاس کاری با دست، بین خود رد و بدل می‌کنند. در این بین شخصی که اصطلاحاً به او خرس وسط می‌گویند، در وسط این دو گروه ایستاده و تلاش می‌کند توپ را بگیرد.

۱۱- بازی جرات یا حقیقت از سرگرمی های دورهمی است.

همانطور که انتظار می‌رود، یکی از بازی های گروهی بزرگسالان یعنی جرات یا حقیقت را در گروه «بازی های دورهمی ترسناک» طبقه بندی می‌کنیم؛ چرا که این بازی در عین سرگرم کنندگی، می‌تواند بهترین دوستی‌ها و صمیمی‌ترین پیوندها را به سادگی از هم جدا کند.روش بازی اینطور است که یک بطری (ترجیحا شیشه‌ای) را روی یک سطح صاف قرار داده و سپس افراد دور آن بصورت دایره‌وار می‌نشینند. یک نفر بطری را می‌پرخاند و پس از توقف آن از حرکت، فردی که انتهای بطری به سمت او نشانه رفته است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بازی های دورهمی و خانوادگی آشنا شدید.همچنین از انواع آنها وروش انجام بازی ها آگاه شدیدواگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول


بهترین بازی های دورهمی اندروید کدام ها هستند؟

بستگی دارد که در یک جمع گروهی چند نفره بازی کنید. اگر فرضا چهار نفر هستید می‌توانید از بازی King of Opera لذت ببرید. اگر تعداد شما به ۱۰ نفر می‌رسد پیشنهاد می‌کنیم بازی جاسوس یا بازی امانگ آس را حتما دانلود کنید.

بازی های دسته جمعی اندروید خانوادگی کدام‌ها هستند؟

بازی Psych و بازی Heads Up دو بازی خوب برای تجربه در کنار خانواده یا دوستان هستند. 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا