سلامتی

رازهای سلامت موی سر

مو نقش مهمی در زیبایی افراد دارند باید اطلاعات زیادی در مورد راز سلامت مو و روش های مراقبتی از آن را داشته باشیم و باید جنس موی خود را تشخیص بدهیم. اگر موهایتان خشک یا چرب است باید آن ها را تقویت کنید.

توصیه هایی برای مراقبت از موها:

۱- تغذیه مناسب

برای درمان ریزش مو و همچنین راز سلامت وافزایش رویش مو بهتر است قبل از هر اقدامی تغذیه و روش تغذیه مناسبی داشته باشیم.سعی کنید به مقدار کافی پروتئین مصرف کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص چوب صندل را بخوانید. پروتئین ها با خوردن موادی مانند: ماهی، گوشت، لوبیا و سایر حبوبات، آجیل و… تامین می شوند.

راز سلامتی موی سر

۲- راز توجه به سلامت پوست سر.

  • پوست سر زمینه رشد موهایی است که شما به آن ها توجه دارید که در زیبایی و ظاهر شما نقش پر رنگی دارند. نقش پوست سر برای موها درست مانند نقش خاک و زمین برای رشد گیاهان است
  • ماساژ روزانه پوست سر می تواند کمک زیادی به افزایش رشد و تقویت راز سلامت پوست سر می کند. با انجام روزانه ۵ دقیقه ماساژ در طول روز می توانید به ضخیم تر شدن موهاکمک کنید.
  • برای این کار می توانید از انواع روغن ها مانند روغن نارگیل و تقویت کننده های مو در راز سلامت موکمک بگیرید .

۳- پرهیز از زیاده روی در شانه زدن و حرارت دادن به مو.

شانه زدن موها همیشه اعتدال را رعایت کنید، نه آن که همیشه شانه به دست باشید و پوست سر را با شانه زدن زیاد خراش دهید و نه آن قدر در شانه زدن موها کم کاری کنید که به سلامت موها ضربه بزند. شانه زدن موها باعث می شود پوست سر تحریک بشود و روغنی بین موها ایجاد کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامتی را بخوانید. برای سلامت مو نباید موها را با آب بسیار داغ شست و با حرارت زیاد و مستقیم خشک کرد و حالت داد. استفاده از وسایلی مثل اتوی مو و سشوار اثرات مخربی بر روی مو دارند.

روش های مراقبتی از سلامت مو

۴- دوری از استرس و نگرانی برای سلامت مو.

استرس و نگرانی یکی از راز های سلامت مو است ،از جمله عوامل اصلی در ریزش موها هستند. اگر از راه استفاده ی بسته های تقویت کننده مو و رعایت رژیم و تغذیه به دنبال افزایش رشد موهای خود باشید با وجود استرس موفق نخواهید بودسعی کنید با روش های مختلف از جمله:ورزش هایی مانند یوگا که برایتان آرامش بخش باشد از استرس و نگرانی دوری کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رژیم غذایی کتوژنیک را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه نگرانی و اضطراب را دور کنیم؟

۵- راز پرهیز از شامپو کردن زیاد برای سلامت مو.

شستن زیاد موها می تواند اثرات مخربی را برسلامت مو شما داشته باشد، به همین دلیل در شستن و شامپو کردن موها نیز اعتدال را رعایت کنید.شستن موها دو یه سه بار در هفته می تواند روغن های طبیعی را به موها برساند. اما اگر این تجمع چربی در پوست سر زیاد باشد موجب ایجاد شوره سر و خارش پوست می شود.

رازهای سلامتی موی سر

از نرم کننده های مو و آب رسان ها برای سلامتی مو استفاده کنید، این گونه محصولات دو دسته هستند.

  • در حمام و بعد از شامپو کردن موهایتان باید استفاده کنید و سپس آبکشی کنید و تنها آثار کمی از آن ها روی موهایتان بماند.
  • بعد از استحمام برای نرم تر شدن مو و سحولت در شانه کردن که نیاز به آب کشی ندارند.
  • نوشیدن مقدار زیاد مایعات و آبنوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز می تواند برای سلامتی مومفید باشد.

۶- توجه به بهداشت رو بالشی ها برای سلامت مو.

با توجه به اینکه انسان ها مقدار قابل توجهی از شبانه روز در حال استراحت و خواب هستیم توجه به بهداشت روبالشی بسیار پر اهمیت است. بهتر است به جای استفاده از روبالشی های نخی از رو بالشی های ابریشمی استفاده کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عرق کردن زیاد نشانه چیست را بخوانید.ابریشم نرم تر است و اصطکاک کم تری با موها ایجاد می کند،رو بالشی های نخی بیشتر باعث شکست موها می شود.


۷- راز استفاده ازروغن طبیعی مو قبل از خواب.

شانه کردن موها قبل از خواب می تواند کمک زیادی به راز سلامت مو بکند، علاوه بر مرطوب ماندن طبیعی ساقه موها به افزایش جریان خون در پوست سر و تسریع روند رشد موها کمک می کنید.

این مطلب را از دست ندهید
عوارض و موارد مصرف واکسن ب ث ژ

۸-  راز سلامت از مو در برابر اثرات خورشید.

خورشید همان طور که با پوست شما مهربان نیست، با موهای شما نیز خیلی مهربان نخواهد بود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث خشکی موها به ویژه موهای رنگ شده می شود. در راز سلامتی مو تاثیر دارد.بنابراین برای مراقبت از مو در برابر اثرات خورشید از اسپری مو با SPF مناسب  یا کلاه استفاده کنید.

مراقبت از مو در برابر نور خورشید

۹- در برابر حرارت از موی خود محافظت کنید.

سشوار یا اتوی مو، موها را زیباتر و خوش حالت‌تر می‌کند. اما، نباید فراموش کنید که حرارت زیاد، آسیب زیادی به مو می‌زند.حرارت زیاد آسیب‌های زیادی به مو می‌زند، مثل مو خوره، دندانه دار شدن انتهای مو، خشک و خشن شدن بافت مو، ریزش بیش از حد و وز شدن. برای مراقبت از موهای خود قبل از استفاده از سشوار، اتوی مو و … از یک محافظت مراقبتی مو استفاده کنید.

این محصولات ضمن مراقبت از موی سر در برابر آسیب‌های حرارتی، ویتامین‌ها و پروتئین‌هایی دارند که سلامت و ظاهر موهای شما را بهبود می‌بخشند. در راز سلامت مو به خاطر داشته باشید همیشه با حرارت پایین سشوار، موهای خود را خشک کنید.

۱۰- هوشمندانه به موهایتان حالت دهید.

برای محافظت از مو و راز سلامت در برابر آسیب‌های ناشی از حالت دادن مو با اتو یا دستگاه‌های حرارتی دیگر، سعی کنید در حین حالت دادن به موهایتان، آن را مرطوب هم نگه دارد. همچنین اتوی مو و یا بابلیسی را در نظر داشته باشید که سرامیک جامد داشته باشد نه فقط پوشش سرامیکی. این راز سلامت مو باعث می‌شود گرما به صورت یکسان روی موهایتان پخش شود.

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای انتخاب بهترین رنگ رژ لب

راز سلامت موهنگام استفاده از دستگاه‌های حرارتی مو در خاطر داشته باشید:

  • قبل استفاده از سشوار، یک اسپری محافظت‌کننده از گرما را روی موی خود اسپری کنید. این اسپری از آسیب‌های احتمالی که ممکن است به موهایتان وارد شود، جلوگیری می‌کند.
  • تا جایی که می‌توانید اجازه دهید موهایتان خود به خود و به شکل طبیعی خشک شود.

۱۱- صبور باشید برای رشد و سلامت مو.

با ذکر تمام راه کار هایی که گفته شد رشد و راز سلامت مو اتفاقی نیست که به سرعت انجام شود با رعایت اصول و راه کار های گفته شده می توانید بعد از مدتی اثرات مطلوبی را بر روی موهای خود ببینید اما انجام مدوام این راه کار ها و رعایت موارد بهداشتی و تغذیه ای در رشد موها به زمان کافی نیاز دارد .

سخن پایانی

شما در این مقاله با راز سلامت مو آشنا شدید.همچنین از روش ها مراقبتی و تقویتی رشد مو آگاه شدید.امیدواریم این مقاله را بپسندید.اگر سوال یا نظری دارید لطفا در کامنت مطرح نمایید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا