سلامتی

عرق کردن زیاد نشانه چیست چه راه های درمانی برای آن وجود دارد؟

هیچ‌کس دوست ندارد صبح‌ روزهای تابستانی با چهره‌ایی مرطوب آرایش کند یا پیراهن‌های سفیدش دائما تغییر رنگ بدهد، اما در حقیقت عرق (الماس‌های درخشان زیبا) فرایند طبیعی بدن و یک سیستم خنک‌کننده است .با افزایش دمای بدنتان، سیستم عصبی شما به غده‌های تعریق چراغ سبز نشان می‌دهد و رطوبت به پوست شما می‌آید جایی که فورا (خب، نهایتا) بخار می‌شود و خنک می‌شوید.با این حال، ما به طور مداوم در نبرد با تعریقمان هستیم: هنگام عرق کردن سعی می‌کنیم بوی بد آن را کمتر کنیم، در جلسه‌ای مهم آن را متوقف کرده و در سالن ورزشی چند سطلی از آن را ازدست دهیم. اما اگر دست نگه‌دارید و توجه کنید، درحقیقت عرق بدنتان می‌تواند درس‌های شگفت‌آوری از خودتان و سلامتتان را به شما دهد.


چند رازی که تعریق سعی دارد به شما بگوید عبارتند از:

۱- از دلایل عرق کردن زیاد، باردارید… یا در شرف یائسگی قرار دارید.

هرچیزی که با سیستم غدد ترشح کننده‌ی داخلی سروکار دارد ( بدن شما مجموعه‌ای از غدد ترشح کننده‌ی هورمون است) می‌تواند موجب تعریق بیشتر از حد شما شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص چوب صندل را بخوانید.

 از دلایل عرق کردن زیاد

البته، گرگرفتگی‌های وحشتناک ۸۵٪ از زنانی که در سن یائسگی هستند، عامل تعریق است اما ممکن است بارداری نیز مقصر شناخته شود. به همین دلیل گاهی تغییرات هورمونی ترموستات ذهن را مختل می‌کند و با وجود اینکه در مقابل کولر نشسته‌اید، به اشتباه تصور می‌کنید هوا بیش از حد گرم است و سعی در خنک‌کردن خود می‌نمائید.

۲- از دلایل عرق کردن زیاد استرس دارید.

اگر دائما به بوکشیدن و تعجب کردن مبتلا شده‌اید و دائما از خود می‌پرسید این بوی من است، لحظه‌ای برای انعکاس آنچه اخیرا در ذهنتان بوده تامل کنید.


اگر استرس دارید یا مضطربید، احتمالا غدد بدنتان مقصرند و فعال. تعریق ناشی از گرما به‌وسیله‌ی غدد eccrine در سراسر بدنمان تولید می‌شود و بیشتر شامل نمک و آب است. اما هنگام استرس، عرق توسط غدد apocrine که تنها در نواحی مشخصی مانند زیربغل وجود دارد، تولید می‌شود.این نوع از عرق شامل چربی و پروتئین است که با باکتری‌های روی پوست مخلوط می‌شود و طی فرآیندی بوی بسیار بدی تولید می‌کند. هنگامی که مضطربید یا ترسیده‌اید نیز اتفاق مشابهی می‌افتد.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی و معرفی بهترین روش ها برای افزایش وزن سالم

۳- شادی را انتشار می‌دهید…

…یا ترس. کاملا عجیب است زیرا اطرافیانتان می‌توانند از بوی عرقتان شما را تشخیص دهند.در یک آزمایش (نسبتا حال بهم زن)، ۳۶ زن نمونه‌های عرق ۱۲ مرد که ویدئو‌هایی مبنی بر ترس یا شادی آنها را تماشا کردند، بو نمودند. وقتی زنی عرق مردی را که از دیدن ویدئو ترسید بو کرد، به احتمال بیشتری حالت چهره‌اش شبیه به چیزی مانند ترسیدن بود. وقتی عرق مردی خوشحال را بو کرد، احتمال بیشتری داشت تا لبخند بزند.

۴- در خطر گرمازدگی هستید.


درهنگام پیاده‌روی تابستانی همه چیز خوب پیش می‌رود، اما وقتی ناگهان می‌فهمید که دیگر عرق نمی‌کنید، احساس گیجی می‌کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص شگفت انگیز کره بادام زمینی را بخوانید. نقصان غدد تعریق، یا عرق کردن به‌شکل طبیعی، می‌تواند خطرناک باشد، زیرا مانع از خنک شدن طبیعی بدن می‌شود. اگر بدون جذب آب ادامه دهید، در معرض خطر بیماری‌های مانند خستگی مفرط ناشی از گرما و گرمازدگی قرار می‌گیرید.

 در خطر گرمازدگی هستید

به مکانی که سایه است یا تهویه‌ی مطبوع دارد بروید و چیزی خنک بنوشید (بدون کافئین یا الکل). اگر به‌سرعت بهتر نشدید، با مراقبت‌های پزشکی اورژانس تماس بگیرید.به‌گفته‌ی او این امر بسیار نادر است. تنها به این دلیل که احساس نم و رطوبت نمی‌کنید، به این معنا نیست که واقعا عرق نمی‌کنید. کاملا مشخص است که اکثر ما روزانه حدود ۴۵ گرم عرق می‌کنیم، آن مقدار که هنگام ورزش ترشح می شود، حساب نشده‌است.


۵- قند خونتان پایین است.

به‌طور طبیعی، وقتی که ناشتا هستید قند خون شما باید بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در هر دسی‌لیتر باشد اما اگر به زیر ۷۰ افت کند، چه به علت دیابت یا چیزی مانند ورزش شدید، ممکن است عوارضی برایتان در پی داشته باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فواید و مضرات آلو در بارداری را بخوانید.از جمله عرق کردن شدید، سرد شدن پوست بی‌حرارت، به‌ویژه در پشت گردن و سرحد مو و پیشانی.مراقب ضربان قلب سریع، لرزش، تهوع جزئی، سرگیجه و همچنین تاری دید باشید.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین ماسک شب

خوشبختانه، در موارد افت خفیف، می‌توانید قند خونتان را با خوردن و آشامیدن چیزی به حد طبیعی بر‌گردانید. اما اگر قندخونتان همچنان پایین بود، باید از دیگر علائم جدی‌تر آگاه شوید و بدانید که به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارید.

۶ -از دلایل عرق کردن زیاد،غذاهای اشتباه می‌خورید.

اگر با بوی ماهی نفرین شده‌اید، ممکن است یک اختلال ژنتیکی نادر به ‌نام trimethylaminuria داشته باشید، به این معنا که بدنتان نمی‌تواند ترکیبات شیمیایی موجود در آن که در حین هضم غذاهایی مانند تخم‌مرغ، حبوبات و ماهی تولید می‌شود، را تجزیه نماید.


اگر فکر می‌کنید ممکن است trimethylaminuria داشته‌باشید، با پزشکتان برای رسیدن به بهترین برنامه‌ی درمانی مشورت کنید، که احتمالا شامل پرهیز از این غذاها و خوردن مکمل‌های خاص می‌باشد.

۷- ممکن است در دویدن‌های بعدی بدن شما به مایعات بیشتری نسبت به دوستتان نیاز داشته باشد.

آیا تا به حال قطره‌ی عرق در چشمانتان شکل گرفته؟ آیا عرق خشک احساس گرمای ریگ مانند یا رگه‌های سفید روی گونه‌هایتان ایجاد می‌کند؟ احتمالا تعریق شما شور است، این تعریق در میان افرادی که در طول روز آب فرآوانی دریافت می‌کنند و نمک تقریبا کمی در رژیم غذاییشان دارند رایج است.

عرق کردن در دویدن

۸- ممکن است دچار اختلال تعریق مفرط باشید، از دلایل عرق کردن زیاد

اگر پزشک نتواند توضیحی برای تعرق بیش از حد شما پیدا کند، ممکن است شرایطی تحت عنوان تعریق مفرط اولیه کانونی داشته باشید، وقتی‌که تعرق بیش‌ازحد به‌خودی خود یک مشکل پزشکی است. اما اگر در زمره مشتاقان ورزش دوچرخه‌سواری هستید و می‌توانید پس از هر بار دوچرخه‌سواری دریاچه‌ای از نمک تولید کنید، شما دچار تعریق مفرط نیستید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رژیم غذایی کتوژنیک را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با خواص شیره توت برای سلامت بدن + بررسی مزایا و خواص شیره توت و کاربردهای آن

عرق کردن مفرط اولیه کانونی معمولا با تعرق بیش‌ازحدی که با فعالیت‌های روزانه شما تداخل دارد شناخته شده است.افراد مبتلا به تعریق مفرط اولیه زمانی که نباید، عرق کنند بسیار عرق می‌کنند. مثلا هنگامی که در یک اتاق سرد، در‌حالی‌که بی‌حرکت نشسته‌اند و افراد مبتلا به این عارضه قطرات عرق از دستانشان نیز می‌چکد.

۹- از دلایل عرق کردن زیاد تومور لنفاوی داشته باشید.

عرق کردن مفرط می‌تواند عارضه‌ی جانبی برخی از بیماری‌های ناشی از گرمای شامل نقرس، پرکاری تیروئید و بیماری پارکینسون و حتی برخی از داروها باشد. این امر هنگامی نگران کننده می‌شود که از علائم تومور لنفاوی یا سرطان سلول‌های لنفاوی، که در سیستم ایمنی بدن نقش ایفا می‌کنند، ناشی شود.

هایپرهیدروزیس ( عرق کردن زیاد) چیست؟

تعریق بیش از حد ناشی از هایپرهیدروزیس به دلیل غلظت نسبتا زیاد غدد عرق، در دست، پا، زیر بغل و کشاله ران بیشتر فعال است.


  • هایپرهیدروزیس موضعی: زمانی‌که یک نقطه خاص بیش از حد عرق می‌کند. به عنوان مثال، هیپرهیدروزیس کف دست و پا بیانگر تعریق بیش از حد این مناطق است.
  • هایپرهیدروزیس کلی: روی تعریق بیش از حد کل بدن تاثیر می‌گذارد.

هایپرهیدروزیس ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد یا در سنین بالاتر ایجاد شود. با این حال، بیشتر موارد، تعریق بیش از حد معمول در سال‌های نوجوانی فرد شروع می‌شود. این بیماری می‌تواند به دلیل یک بیماری زمینه‌ای باشد و در بعضی مواقع دلیل مشخصی نداشته باشد:

هایپرهیدروزیس یا عرق کردن زیاد
  • هیپرهیدروزیس ایدیوپاتیک اولیه: به معنی تعریق بدون علت معلوم و مشخص است. در اکثر موارد، هایپرهیدروزیس، موضعی است.
  • هایپرهیدروزیس ثانویه: شخص به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند چاقی، نقرس، یائسگی، تومور، مسمومیت با جیوه، دیابت یا پرکاری تیروئید (پرکاری غده تیروئید) بیش از حد عرق می‌کند.
این مطلب را از دست ندهید
بهترین درمان فرورفتگی جای جوش

طبق انجمن بین المللی هایپرهیدروزیس، تقریبا ۲.۸ درصد یا معادل ۷.۸ میلیون نفر از آمریکایی‌ها تحت تأثیر هایپرهیدروزیس هستند. گاهی هایپرهیدروزیس به حدی شدید است که باعث خجالت شده و با ناراحتی و اضطراب همراه است. خوشبختانه، چندین گزینه وجود دارد که می‌تواند علائم را به طور موثر درمان کند.


درمان‌های اولیه عرق کردن زیاد

برخی تغییرات در فعالیت روزمره و سبک زندگی می‌تواند به بهبود علائم کمک کند.

لباس

بعضی از الیاف مصنوعی مانند نایلون می‌توانند علائم را بدتر کنند. بهتر است از لباس گشاد و آزاد استفاده شود.

پدهای زیر بغل

پدهایی که برای جلوگیری از لک افتادن لباس به دلیل تعریق در زیر بغل قرار داده می‌شود.

پد عرق کردن

کفش

مواد مصنوعی به احتمال زیاد علائم را بدتر می‌کنند. استفاده از کفش‌های تهیه شده با مواد طبیعی، مانند چرم، توصیه می‌شود.


ضد تعریق‌ها

دئودورانت‌ها عرق را متوقف نمی‌کند، اما اسپری‌های ضدعرق این کار را انجام می‌دهند. برخی از داروهای ضد تعریق حاوی کلرید آلومینیوم هستند که غدد عرق را مسدود می‌کنند.

ضد تعریق‌ها

جوراب

بعضی از جوراب‌ها در جذب رطوبت بهتر عمل می‌کنند، مانند جوراب‌های ضخیم و نرم تهیه شده از الیاف طبیعی.

سخن پایانی

شما در این مقاله با نشانه های عرق کردن زیاد آشنا شدید.همچنین از علت های آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا