دکوراسیون

اصول طراحی دکوراسیون مغازه

دکوراسیون مغازه از جمله ضرورت هایی است که سبب جلب توجه در هنگام ورود مشتری می شود و بالطبع به کسب و کار رونق خوبی می بخشد. بنابراین طراحی دکوراسیون مغازه، تاثیر فوق العاده ای بر میزان فروش دارد. از این رو بهتر است صاحبان مشاغل برای طراحی دکوراسیون مغازه خود وقت بیشتری بگذرانند تا به نتیجه مطلوب تری برسند.

اجرای دکور مغازه

ویترین مغازه شما رابطی بین مغازه و محیط بیرون است و هر چقدر که این ویترین بتواند ارتباط قوی تری با مخاطبان بیرون برقرار نماید قطعا در میزان فروش شما نیز تاثیر گذارتر خواهد بود در واقع طراحی ویترین مغازه می تواند هم عملکرد مثبت و هم عملکردمنفی برروی کسب و کار شما داشته باشد و باید در طراحی و نوع دکوراسیونی که قرار است برای آن به کار ببرید نهایت دقت را به عمل آورید. مواردی همچون رنگ بندی ویترین و نور پردازی از جمله مهمترین بخش های ایجاد یک ویترین به شمار می روند که باید دقت لازم را به آن ها داشته باشید.


فهرست مطالب


اجرای دکور مغازه از دو بعد اهمیت دارد:

۱_طراحی ویترین مغازه

با توجه به اینکه ویترین مغازه اولین قسمتی است که مشتری می بیند بنابراین دکور مغازه برای جلب فروش بسیار تعیین کننده خواهد بود. طراحی ویترین مغازه در وافه باید به نحوی باشد که دعوت به ورود تلقی شود. در صورتی که دکور ویترین حرفه ای و متناسب با نیاز مشتری طراحی شود، شناسایی محصول به نحو بهتری انجام می گیرد.در واقع استفاده بهینه و اصولی از فضای ویترین یک امر تخصصی است که مستقیما بر روی فروش تاثیر می گذارد. نحوه چیدمان ویترین مغازه باید به نحوی باشد که مشتریان بتوانند به راحتی از محصولات دیدن کنند.

۲_دکوراسیون داخلی مغازه

دکوراسیون داخلی مغازه، فضایی است که به محض ورود مشتری به چشم می آید و بسیار واضح است کهاگر چیدمان و طراحی داخلی مناسب نباشد، مشتری رغبتی به خرید نداشته و خیلی زود از مغازه خارج می شود.در دکور مغازه توجه به جلوه های بصری و زیبایی، طیف رنگی، دکوراسیون ویترین و نور مناسب از مهم ترین موارد استطراحی دکور مغازه عموما شامل استانداردهای اولیه است که در اکثر طراحی ها باید لحاظ شود اما در برخی موارد طراحی می تواند علاوه بر رعایت اصول استانداردها کمی فراتر رفته و نیازهای آتی مشتریان را نیزدر نظر بگیرد.علاوه بر این،یک دکوراسیون ایده آل آن دکوری است که علاوه بر زیبایی از فضا نیز بصورت بهینه استفاده کرده باشد.

اصول طراحی دکوراسیون مغازه

نورپردازی دکور مغازه را چشم‌نواز می‌کند

نورپردازی مناسب سبب می‌شود که محصولات جذاب‌تر و شیک‌تر به نظر برسند، انعکاس ملایم نور محیط را چشم‌نواز می‌سازد و کالاها را براق جلوه می‌دهد، بنابراین احساس خوشایندی در مشتریان به وجود می‌آورد، البته استفاده از نورهای خیره کننده در دکور مغازه رونق را از مغازه می‌گیرد زیرا کالاها دیگر مجالی برای خودنمایی پیدا نمی‌کنند.اگر مغازه کوچکی دارید، استفاده از آینه می‌تواند فضا را بزرگ جلوه دهد و روشنایی مغازه را چند برابر کند. آینه‌ها نور را در محیط منعکس می‌کنند و به فضا عمق می‌بخشند.

اصول طراحی دکوراسیون مغازه

رنگ‌ها جذابیت دکور مغازه را دو چندان می‌کند

این مطلب را از دست ندهید
جدیدترین دکوراسیون های اداری

اهمیت رنگ‌ها را در طراحی دکوراسیون مغازه فراموش نکنید. نورپردازی مناسب و به کارگیری رنگ‌های جذاب و دلنشین در دکور مغازه به جذب مشتری کمک شایانی می‌کند. رنگ ویترین، قفسه‌ها، دیوارها، کفپوش و سقف را به گونه‌ای انتخاب کنید که هارمونی دلپذیری در مغازه ایجاد شود. از رنگ‌های متضاد هم غافل نمانید، استفاده از رنگ‌های متضاد در کنار هم جذابیت زیادی در دکور مغازه خلق می‌کند، حتی می‌توانید رنگ دکور و کالا را متضاد انتخاب کنید؛ مثلاً  قفسه‌ها رنگی متضاد با رنگ کالا داشته باشد، حتی می‌توانید با استفاده از رنگ‌ها برای مغازه خود برندسازی کنید، خودنمایی یک یا دو رنگ خاص در ذهن مشتری حک می‌شود و  مشتریان هر بار با دیدن آن رنگ‌ها به یاد مغازه شما می‌افتند.

طراحی ویترین در دکوراسیون مغازه

اولین اقدامی که در طراحی دکور مغازه باید انجام دهیم، طراحی ویترین مغازه است. ویترین‌ها همانند رسانه‌ای قوی مغازه شما را تبلیغ می‌کنند، بنابراین بهتر است که رسانه‌ای جذاب و منحصر به فرد طراحی کنید. با یک طراحی ویژه و خلاق برای ویترین مغازه‌تان عابران را کنجکاو کنید و آن‌ها را به مشتریان مغازه خود تبدیل کنید.

ورودی مغازه را دست کم نگیرید

ورودی مغازه هم متناسب با جذابیت‌های ویترین، باید جذاب و دل‌انگیز انتخاب شود. اگر صندوق را در قسمت راست مغازه نزدیک درب گذاشته‌اید، آن را به سمت چپ منتقل کنید، بیشتر مشتریان در هنگام ورود به سمت راست تمایل دارند، بنابراین قسمت راست مغازه را با کالاهایی جذاب و زیبا دکور کنید تا متشریان برای ادامه بازدید انگیزه زیادی پیدا کنند.

اصول طراحی دکوراسیون مغازه

دکوراسیون داخلی مغازه ویترین دوم کالاهاست

برای فروش بیشتر کالاها باید آن‌ها را در معرض نماش گذاشت. علاوه بر ویترین، دکوراسیون داخلی مغازه هم برای نمایش محصولات استفاده می‌شود. مغازه را مانند نمایشگاهی در نظر بگیرید که کالاها را به زیبایی و جذابیت هرچه تمام‌تر در معرض دید مشتریان قرار می‌دهد، بنابراین باید بیشترین خلاقیت را در دکوراسیون مغازه به کار برد. استفاده ار قفسه‌ها، میزی وسط و … محصولات را با جذابیت بیشتری به نمایش می‌گذارند. در طراحی دکور مغازه به خصوص ویترین خلاقیت و نوآوری به خرج دهید، می‌توانید قفسه‌ها را با شکل هندسی کالایی که ارائه می‌دهید، طراحی کنید؛ مثلاً دکور مغازه کیف و کفش را با قفسه‌های کیف و کفش طراحی کنید.

مشتری‌هایتان را بشناسید، به انتخاب‌ها و سلیقه آن‌ها دقت کنید و با توجه به شناختی که از مشتری‌هایتان دارید به چینش کالاها بپردازید. چینش منطقی و اصولی کالاها در دکوراسیون مغازه سبب می‌شود که مشتری محصول مد نظر خود را پیدا کند و از فروشگاه شما خریداری نماید.

نحوه چینش چه در طراحی ویترین و چه در طراحی داخلی مغازه به گونه‌ای باشد که دکوراسیونی منظم و خلوت خلق شود. کنار هم گذاشتن کالاهای فراوان حس شلوغی و بی‌نظمی به مشتری القا می‌کند و سبب می‌شود که مشتری کالای مد نظر خود را پیدا نکند و بدون هیچ خریدی مغازه را ترک کند.

اصول طراحی دکوراسیون مغازه

محصولات پرفروش و باکیفیت را در معرض دید مشتری قرار دهید، آن‌ها را در قفسه‌های میانی بگذارید و محصولاتی که مشتری کمتری دارند، در قفسه‌های پایین‌تر بگذارید. برای تنوع و ایجاد جذابیت بیشتر هر چند وقت یکبار ترکیب و چینش کالاها را تغییر دهید، مشتریان تنوع و تازگی را بیشتر می‌پسندند.

این مطلب را از دست ندهید
این وسایل تزیینی منزل با هزینه کم خانه شما را زیباتر می کنند

مسیر رفت‌وآمد (سیرکولاسیون) در دکور مغازه

در طراحی دکوراسیون داخلی مغازه‌ها سیرکولاسیون بسیار پر اهمیت جلوه می‌کند. مسیر رفت‌وآمد مشتریان مکان خوبی برای نمایش محصولات محسوب می‌شود، البته مسیر رفت‌وآمد نباید شلوغ به نظر برسد و یا اینکه خالی از کالا باشد. در این مسیر نمونه‌هایی از باکیفیت‌ترین محصولات را قرار دهید تا مشتری با احساس خوش‌آیندی به انتهای فروشگاه برسد و تمام کالاهای شما را تماشا کند.

مبلمان و راحتی در دکور مغازه اعتماد مشتریان را جلب می‌کند

وجود مبلمان و راحتی در دکور مغازه علاوه بر اینکه دکوراسیونی چشم‌نواز خلق می‌کند، مشتریان را از فروشگاه شما خشنود می‌سازد، آن‌ها دریافت می‌کنند که شما برای آسایش آنان ارزش قائل هستید، بنابراین به شما اعتماد می‌کنند و دوباره به فروشگاه شما باز خواهند گشت.

دکوراسیون مغازه کوچک

طراحی دکوراسیون داخلی مغازه کار نسبتا دشواری است و بهتر است شما دکوراسیون مغازه خود را به صورت کاربردی و در عین حال جذاب طراحی کنید تا مشتریان بیشتری داشته باشید. در مطالب قبلی دکوراسیون مغازه موبایل و دکوراسیون داخلی نمایشگاه اتومبیل را مشاهده کردید در ادامه ایده هایی برای طراحی دکوراسیون مغازه کوچک را در اختیار شما همراهان عزیز و گرامی قرار داده ایم که امیدواریم از مشاهده آن ها نهایت لذت را ببرید.

اصول طراحی دکوراسیون مغازه

دیزاین داخلی مغازه کوچک

ویترین مغازه اولین جایی است که مورد توجه مشتریان قرار می گیرد از این رو بهتر است شما اجناس شیک و بی نظیر خود را در ویترین بچینید و علاوه بر این ویترین مغازه باید تفاوت چشمگیری با مغازه های اطراف داشته باشد.بهتر است برای طراحی داخلی مغازه کوچک از رنگ های روشن نظیر سفید و کرم و قهوه ای روشن و … استفاده نمایید تا فضای مغازه تان بزرگ و وسیع تر به نظر برسد و جذابیت داخلی مغازه افزایش یابد.محصولات و وسایل تزیینی و کالاهای درون مغازه را می توانید به گونه ای بچینید که از بیرون از مغازه قابل رویت باشند و افرادی که از جلوی مغازه عبور می کنند را تحت تاثیر خود قرار دهندقفسه بندی مغازه نیز اصلی مهم در طراحی داخلی مغازه کوچک است و شما می توانید بخشی از دیوار مغازه را قفسه بندی نمایید و اجناس و کالاها را درون قفسه ها با نظم و ترتیب بچینید. اگر مغازه شما دارای متراژی کوچک است بهتر است کالاها و محصولات را در هر گوشه از مغازه نچینید زیرا چیدمان مغازه به این روش خوشایند نیست و مشتری در هنگام حضور در مغازه احساس سردرگمی و خفگی می کند.طراحی نورپردازی مغازه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر نورپردازی مغازه بدرستی انجام شود کالاهای موجود در مغازه بهتر به نظر می رسند. برای نورپردازی داخلی مغازه می توانید از لامپ های استفاده نمایید همچنین بهتر است در فضای داخلی مغازه از آینه استفاده نمایید تا فضای مغازه بزرگ و دلبازتر به نظر برسد.

نقش دکوراسیون داخلی مغازه بر برندینگ

طراحی دکوراسیون فروشگاه می بایست به گونه ای باشد که علاوه بر چیدمان صحیح و مناسب محصولات, بتواند حس خوبی را به مشتریان القا کند که این مقدمه ای برای شروع برند سازی است. برند سازی در دکوراسیون مغازه شامل رنگ سازمانی, نوع چیدمان, دکور مغازه, ویترین مغازه, نحوه نورپردازی, کف، سقف و هر چیزی که برای مشتریان مهم است می باشد. به عنوان مثال در طراحی مغازه پوشاک زنانه باید تم, رنگ, چیدمان, نوع سرامیک کف، نور پردازی و تمامی المان ها به گونه ای طراحی شوند که برای خانم ها جذابتر از آقایان باشد.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار
اصول طراحی دکوراسیون مغازه

اصول طراحی داخلی مغازه

با توجه به اینکه امروزه برای فروش هر محصول تعداد زیادی مغازه و فروشگاه تاسیس شده است، افراد برای جلب توجه مشتری و فروش بیشتر نیاز به راهکارهای جدید دارند، که یکی از این راهکارهای موثر، طراحی داخلی مغازه می باشد. زیرا تاثیری که طراحی ویترین مغازه می  تواند بر نگاه مشتری بگذارد بسیار زیاد است. توجه داشته باشید که با وجود این اهمیت باید به اصول دکوراسیون داخلی مغازه توجه شود، یکی از جنبه های دکوراسیون داخلی مغازه توجه به چیدمان آن است، زیرا  چیدمان صحیح و اصولی در فضای مغازه می تواند موجب شود خریدار به درستی محصولات را مشاهده کند و بنا به نیاز خود آن را تهیه کند. نورپردازی یکی از موارد مهم در طراحی داخلی مغازه میباشد. همچنین استفاده از نور کافی در فضای ویترین بسیار حائز اهمیت است . علاوه بر نورپردازی  استفاده از وسایل تزیینی خاص در ویترین مغازه نیز می تواند نگاه افراد را به مغازه جلب کند و موجب شود که مشتریان بیشتری وارد مغازه شما شوند؛ همچنین استفاده درست از رنگ ها در داخل مغازه و تطابق داشتن این رنگ ها با یکدیگر می تواند حائز اهمیت باشد.

اصول طراحی دکوراسیون مغازه

خدمات طراحی دکور مغازه :

همانطور که گفته شد در حال حاضر شرکت های زیادی در ارائه خدمات طراحی داخلی دکوراسیون مغازه راه‌اندازی شده‌اند که یکی از این شرکت‌های موفق، آرک مایان می باشد. مهمترین خدماتی که توسط متخصصین با تجربه این شرکت ارائه می شود شامل چیدمان مناسب وسایل مغازه، استفاده از قفسه بندی درست، طراحی سقف کاذب، نورپردازی داخلی به صورت نور مخفی، نقطه ای و یا نور عریض، کف سازی درست، استفاده از کاغذ دیواری های زیبا، چیدمان ویترین و بسیاری موارد دیگر در اجرای دکور مغازه می باشد. این روزها رقابت اصلی در مغازه‌ها بر سر جذب مشتری به وسیله طراحی ویترین مغازه می‌باشد؛ به همین دلیل یکی از مهم‌ترین مواردی که شما به عنوان یک صاحب مغازه باید بدانید اصول اولیه دکوراسیون داخلی مغازه و اهمیت آن می‌باشد.

اهمیت اجرای دکور مغازه :

  این که مغازه شما در یک محله شلوغ واقع شده باشد اهمیت بسیاری دارد اما این مسئله نمی‌تواند مهم‌ترین عامل جذب مشتری برای شما باشد و شما می‌توانید با طراحی دکور مغازه و طراحی داخلی مغازه‌تان نیز مشتری‌ها را به سمت مغازه خود جلب کنید. برای این کار شما می‌توانید از شرکت‌های تخصصی مانند آرک مایان کمک بگیرید، چرا که متخصصین این شرکت‌ها برای دیزاین و طراحی داخلی مغازه‌ها آموزش دیده‌اند و می‌توانند با اجرای برخی اصول و قواعد مغازه شما را در معرض توجه قرار دهند. در نهایت توجه داشته باشید که ممکن است طراحی داخلی یک مغازه موجب افزایش فروش شما شود، اما مهم‌ترین عامل در رضایت مشتریان کیفیت محصولات شماست که تضمین کننده فروش بیشتر می‌باشد. یکی از راهها برای آنکه بتوانید فروش خود را افزایش دهید بهبود طراحی داخلی مغازه‌ تان می‌باشد شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک طراح داخلی و یک شرکت حرفه‌ای در زمینه طراحی ویترین مغازه به فروش خود بیفزایید.

اصول طراحی دکوراسیون مغازه

طراحی مغازه : 

طراحی داخلی مغازه به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و شما باید با توجه به این عوامل دکور مغازه خود را مشخص کنید. برای آنکه بتوانید در مغازه خود از المان‌های مناسبی استفاده کنید باید به مواردی از قبیل گروه مخاطبین مغازه‌ تان، اجناس و محصولاتی که قصد فروش آنها را دارید، جغرافیای مغازه و متراژ آن توجه داشته باشید چرا که هر یک از این موارد نیازمند توجه بسیاری هستند و اگر در هر یک از این‌ها دچار اشتباهی شوید به جای افزایش فروش و جلب توجه مشتریان، طرفداران خود را از دست خواهید داد و یا به جذب مخاطبین اشتباهی خواهید پرداخت. برای آنکه طراحی داخلی مغازه شما به بهترین صورت ممکن شکل گیرد می‌توانید از گروه‌هایی مانند آرک مایان که در زمینه دکوراسیون داخلی مغازه تخصص دارند کمک بگیرید و به جلب توجه مخاطبین بپردازید. توجه به نورپردازی، ویترین فروشگاه، ترافیک عبوری مشتریان و امکان مشاهده کالاها از نزدیک برای مشتریانتان می‌تواند مغازه شما را منحصر به فرد جلوه دهد.

این مطلب را از دست ندهید
نکته کلیدی برای چیدمان بهتر منزل
اصول طراحی دکوراسیون مغازه

نحوه به نمایش گذاشتن اجناس و مبلمان داخل مغازه از دیگر نکات مهم در دکوراسیون مغازه پوشاک است :  با انجام درست اینکار به  راحتی می توانید دکوراسیونی لوکس و دنج را برای مشتریان ایجاد کنید. برای جذابیت بیشتر می توانید هر برای نوع لباسی مانند ژاکت ها، پیراهن ها و شلوارها، نحوه تا کردن و شلف مخصوص به خودشان را داشته باشید. یا اگر خواستار سبکی آنتیک در مغازه خود هستید طنابی قطور و قدیمی را از سقف مغازه آویزان کنید. برای ایجاد حسی دنج و گرم در دکوراسیون مغازه بهتر است از مبلمان راحتی بهمراه کوسن ها و بالش ها رنگارنگ  استفاده کنید که بسیار بیشتر از صندلی ها و میزهای فلزی و سرد زیبایی و تاثیر گذاری دارند. در ادامه نمونه ایی زیبا از دکوراسیون مغازه و بوتیک پوشاک در قالب عکس را مشاهده خواهید کرد.

سوالات متداول

در طراحی دکوراسیون مغازه باید چه مواردی را مد نظر قرار دهیم؟

۱. توجه به خدمات‌دهی فروشگاه ۲. تزئین قفسه‌های مغازه با توجه به نوع محصولات ۳. توجه به طراحی ویترین مغازه ۴. دسترسی آسان مشتری به محصولات فروشگاه ۵. چیدمان صحیح محصولات ۶. توجه به نورپردازی قسمت‌های مختلف فروشگاه ۷. طراحی مسیر دسترسی مشتریان ۸. توجه به سبک دکوراسیون داخلی مغازه

آیا انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون مغازه تاثیرگذار است؟

بله؛ رنگ دیوارها، کف،سقف و قفسه‌های فروشگاه در معرفی محصولات و در نهایت جلوه دکوراسیون مغازه بسیار تاثیرگذار است.

طراحی مسیر دسترسی مشتریان به محصولات در دکوراسیون مغازه چه میزان حائز اهمیت است؟

این کار اهمیت بسیار زیادی دارد. می‌توانید از تابلوهای اشاره یا راهنما برای نشان دادن مسیر به سمت کالای مورد نظر استفاده کنید یا در بهترین حالت، کالاهای پرطرفدار را در همان ابتدای فروشگاه و در معرض دید بیشتری قرار دهید

استفاده از چه متریالی در طراحی دکوراسیون مغازه، می تواند در فروش بیشتر تاثیر بگذارد؟

استفاده از متریال هایی مانند چوب در طراحی دکوراسیون موجب خاص تر شدن فضا می شود. این متریال در جذب مشتری تاثیر زیادی می گذارد.

در طراحی دکور نمای بیرونی چقدر اهمیت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بدانید، که نمای بیرونی اولین احساسی است که برای مشتری ایجاد می‌شود. معمولاً افرادی که از کنار فروشگاه شما رد می‌شوند، با توجه به نمای بیرونی ویترین جذب خرید و یا بازدید از فروشگاهتان می گردند.

سخن پایانی

در نهایت دکور مغازه ها باید تصویری درست و شفاف از نحوه کار و اجناس داخل مغازه را به شما نشان دهند، هر چه این تصویر شفاف تر باشد پیغام شما به مخاطب تان سریع تر منتقل می شود و در نتیجه زودتر به هدف مورد نظرتان می رسید، بنابراین در اجرای دکور مغازه باید اصول طراحی رعایت شود تا بتوانید در امر جذب مشتری بهترین و موفق ترین فرد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا