سلامتی

چوب صندل چیست؟ بررسی مزایا و خواص باور نکردنی چوب صندل

اسانس چوب صندل در بسیاری از عطرها و خوشبو کننده های هوا یافت می شود. اما ارزش روغن آن فراتر از بو است. چوب صندل و اسانس آن در زمینه طب جایگزین یا طب گیاهی دارای ارزش فراوانی هستند. به طور سنتی برای کمک به درمان انواع بیماری ها و سلامتی استفاده می شود. بیشتر کاربردهای سنتی آن از نظر علمی آزمایش نشده است، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که خواص چوب صندل ممکن است به درمان برخی مشکلات سلامتی کمک کند.

مشخصات ظاهری چوب صندل

طول عمر درخت چوب صندل به هزار سال می رسد . گونه های مختلفی از آن وجود دارد که یا به صورت جدا و گسترده رشد پیدا کردند و یا با یک گونه ی دیگر در هم تنیده شدند . تقریبا ۳۰۰ گونه از این گیاه کشف شده اند . این درختان دارای ذخایر فسفر ، نیتروژن وپتاسیم هستند به خصوص در مراحل اولیه ی رشدشان . در این مراحل که گیاه رشد می کند از طریق مکیدن مواد موجود در چوبش تکثیر پیدا می کند و پرورش می یابد .
چوب صندل از رنگهای سبز روشن تا سفید قابل تشخیص است . برگ های درخت چوبِ صندل بسیار نازک و به شکل تخمک هستند . سطح برگ ها صاف و بدون کرک و به رنگ سبز روشن است که بسیار درخشانند . میوه ی درخت چوبِ صندل نیز بعد از ۳ سال از گذشت کاشت درخت حاصل می شود و بذر آن تا ۵ سال دوام دارد .

مشخصات ظاهری چوب صندل

خواص چوب صندل چیست؟

چوب صندل از قدیم هم در نجاری ها ، تهیه ی جعبه جواهرات و تولید باد بزن های دستی کاربرد دارد و هم به عنوان خوشبو کننده مورد استفاده قرار می گیرد . البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روشهای افزایش قد طبیعی را بخوایند.اما به دلیل کمبود درختان دیگر مثل قدیم برای تهیه لوازمات چوبی به کار برده نمی شود . چوب صندل ممکن است با تغییر سیگنالینگ سلولی در بدن، دارای اثرات ضد التهابی باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چوب صندل در کاهش اختلالات پوستی مانند پسوریازیس و درماتیت آتوپیک ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

این مطلب را از دست ندهید
دلایل ریزش مو بعد از مبتلا به کرونا چیست؟ + راه درمان و جلوگیری از ریزش مو بعد از کرونا

صندل موثر در کاهش اضطراب

استفاده از چوب صندل به تنهایی و همراه سایر گیاهان درمانی در کاهش اضطراب بدن بسیار موثر است.منبع معتبری ۸۷ زن تحت بیوپسی سینه را مورد مطالعه قرار داد. این مطالعه نشان داد که اسطوخودوس، چوب صندل و رایحه درمانی نارنجی به کاهش اضطراب آنها کمک می کند.در مطالعه دیگری روی ۳۲ نفر در وین، اتریش، شرکت کنندگان از روغن اسطوخودوس و چوب صندل استنشاق کردند. این مطالعه نشان داد که سطح فشار خون شرکت کنندگان پایین تر است و سطح کورتیزول در بزاق آنها بعد از رایحه درمانی کمتر است.

چوب صندل موثر درسرطان پوست

مطالعه ای که در آرشیو بیوشیمی و بیوفیزیک گزارش شده است نشان می دهد که ترکیب موجود در روغن چوب صندل ممکن است به مبارزه با سرطان پوست کمک کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فواید کره بادام زمینی را بخوانید. این ترکیب α-سانتالول نامیده می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که این جزء می تواند به ترویج مرگ سلولی سلول های سرطانی کمک کند.

تاثیر چوب صندل بر پوست

چوب صندل عطری بسیار محبوب در سراسر جهان است که اغلب نسیم ملایم، فضاهای آرام، احساس آرامش و آرامش را تداعی می کند. این رایحه در رایحه درمانی و مراقبت در سراسر جهان استفاده می شود.

تاثیر خواص چوب صندل بر پوست

چوب و روغن صندل در بسیاری از ادیان مذهبی، از جمله هندوئیسم، اسلام زرتشتی و بسیاری از سنت های شرق آسیا دارای ارزش است. در مراسم مقدس، به عنوان دانه تسبیح، به عنوان بخور و به عنوان خمیر تمیز کننده و پاک کننده استفاده می شود.رایحه چوب صندل در صابون ها و اسکراب های بدن به خوبی کار می کند و قرن ها در مراقبت از پوست در کشور هند استفاده می شود.روغن آلبوم چوب صندل (SAO) دارای چندین ویژگی مفید برای پوست است. گفته می شود که دارای خواص موثر در بهبود:

 • چین و چروک
 • التهاب
 • اگزما
 • پسوریازیس
 • التیام زخم
 • آکنه
 • رنگ پوست (سفید شدن پوست)

چوب صندل مفید برای چین و چروک

روغن چوب صندل حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به حفظ شناوری و ساختار سلول های پوست کمک می کند. همچنین خشکی را کاهش داده و رطوبت پوست و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رژیم غذایی کتوژنیک را بخوانید.چوب صندل به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های غنی، می تواند با مبارزه با تشکیل رادیکال های آزاد، از ایجاد چین و چروک جلوگیری کند.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامت بدن

از بین بردن التهاب ، اگزما ، پسوریازیس و زخم ها

روغن چوب صندل به دلیل خواص ضد التهابی خود در آزمایشات بالینی نشان داده است که برای درمان آکنه، پسوریازیس، اگزما، زگیل های معمولی و عفونت پوستی مفید است.در تحقیقی در سال ۲۰۱۷، روغن چوب صندل همراه با کرم زردچوبه سوختگی یا تغییر رنگی که بر اثر تابش نور خورشید و تابش اشعه شیمی درمانی رخ داده، کاهش داده است.خواص ضدعفونی کننده چوب صندل می تواند به مراقبت و بهبود زخم کمک کند. در هند، پودر چوب صندل اغلب با گلاب ترکیب می شود تا خمیری آرام بخش و درمانی ایجاد شود.

از بین بردن آکنه

مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ که داروهای خانگی مادربزرگ های هندی را مستند کرده بود، نشان داد که چوب صندل برای آکنه و عفونت های قارچی توصیه می شود.چوب صندل در آیورودا از نظر کیفیت کاهش دهنده پیتا آزمایش شده است، این ماده شگفت انگیز پوست را در مواقع برنزه شدن و آفتاب سوختگی خنک می کند و با خواص ضد التهابی پوست را آرام می کند.

خواص چوب صندل موثر در سفید شدن پوست

بر اساس آیورودا یا طب سنتی هندی، تغییر رنگ بیش از حد پوست ممکن است نشان دهنده گرمای بیش از حد در بدن باشد. به نظر می رسد که چوب صندل دارای اثر آرامش بخش و خنک کننده بر روی پوست است و می تواند این گرما را کاهش دهد.جزء آلفا سانتالول چوب صندل یک مهار کننده تیروزیناز است. تیروزیناز یک آنزیم کلیدی در سنتز رنگدانه پوست یا ملانین است.ممکن است به طور بالقوه به عنوان مهار کننده رنگدانه های غیر طبیعی مرتبط با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) عمل کند.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه نوجوانان را به ورزش کردن تشویق کنیم؟ + معرفی ۱۵روش سرگرم کننده برای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش

جلوگیری از، از دست دادن دندان های طبیعی با چوب صندل

روغن چوب صندل، دارای ویژگی قابض و سخت کننده است که در استحکام بخشیدن به لثه ها بسیار مفید است علاوه بر این، کمک می کند تا دندان های طبیعی حفظ شوند.

جلوگیری از، از دست دادن دندان های طبیعی با چوب صندل

جلوگیری از بوی بدن با چوب صندل

چوب صندل، به عنوان یک عنصر مهم برای صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد دئودورانت ها و عطرهای تولید شده از چوب صندل، می تواند به شما در مبارزه با بوی بد کمک کند و ساعت ها شما را تازه و خوشبو نگه دارد.

درمان بیماری های چشمی با چوب صندل

خواص چوب صندل، هنگام ترکیب با عصاره گیاهان دارویی مانند نئم، برینگگر، نیرگندی، سوفاهاناانا، پرنوراوا، ساتاپاتری و مادو مخلوط می شود، ترکیبی تولید می کند، که اغلب در آیورودا برای جلوگیری از اختلالات چشمی، مانند خطای انکساری و آب مروارید استفاده می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوایند مقاله عرق کردن زیاد نشانه چیست رابخوایند.

معرفی روش های استفاده از چوب صندل در خانه

روش های زیادی برای استفاده از روغن چوب صندل در رایحه درمانی در خانه وجود دارد. بطور مثال شما می توانید:

طرز استفاده ی آن
 • چند قطره از این روغن در لوسیون مورد علاقه خود بریزید.
 • آن را در یک کتری کوچک آب گرم بریزید تا به وسیله بخور خانه شما خوشبو شود.
 • چند قطره از این روغن را با روغن حامل مانند روغن بادام شیرین مخلوط کرده و به پوست خود بمالید.

برخی از افراد نسبت به اسانس ها واکنش آلرژیک نشان می دهند. آنها اغلب زمانی رخ می دهند که افراد روغنهای ضروری را مستقیماً روی پوست خود بمالند. اگر نگران واکنش آلرژیک هستید ، مقدار کمی روغن چوب صندل مخلوط با روغن حامل یا لوسیون را روی تکه کوچکی از پوست خود آزمایش کنید. منتظر بمانید اگر حساسیت یا آلرژی رخ نداد می توانید از مقادیر بیشتری بر روی کل پوست استفاده کنید.

انواع چوب صندل کدامند؟

انواع مختلفی از درختان چوب صندل برای اهداف مختلف استفاده می شود. جنس اصلی سانتالوم است و از خانواده ای مشابه دارواش است. انواع چوب صندل شامل:

 • چوب صندل سفید
 • چوب صندل هندی
 • چوب صندل استرالیایی
 • چوب صندل هاوایی
 • چوب صندل فیجی
 • چوب صندل قرمز
 • چوب صندل واقعی ، سفید یا هندی
این مطلب را از دست ندهید
بیماری زخم قرنیه ی چشمی چیست؟ + بررسی راهکارهای مفید برای درمان آن

آلبوم Santalum ، که در بسیاری از زبانهای هندی “chandan” نامیده می شود، محبوب ترین و رایج ترین درخت چوب صندل است. این درخت بومی هند است و برخی از گران قیمت ترین محصولات چوب صندل را ارائه می دهد. چوب صندل سفید در استرالیا نیز کشت می شود.

انواع کاربرد چوب صندل چیست؟

بسیاری از محصولات خواص چوب صندل در لوازم آرایشی برای رفع نیازهای خاص مراقبت از پوست استفاده می شود. می توان از آن به عنوان موارد زیر استفاده کرد:

 • پودر
 • روغن
 • صابون
 • هیدروسول یا آب گل

پودر چوب صندل

پودر چوب صندل سفید به صورت پودری آماده استفاده در دسترس است. اعتقاد بر این است که با گرمای اضافی بدن مبارزه می کند.پودر چوب صندل قرمز کمتر رایج است. به عنوان ضد التهاب و تصفیه کننده خون برای بسیاری از بیماری های پوستی از جمله آکنه استفاده می شود.

پودر و روغن

روغن صندل چیست؟

روغن چوب صندل نیز به راحتی در دسترس است و بسیار محبوب است. روغن آن اغلب به عنوان راهی برای کمک به آرامش ذهن و ایجاد خواب مطرح می شود.استفاده از رایحه درمانی با روغن این چوب می تواند باعث آرامش، کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب شود. حتی ممکن است مالیدن آن به مچ دست را به عنوان یک جایگزین طبیعی برای عطرها در نظر بگیرید. همچنین چوب صندل می تواند خلق و خو و توجه را بهبود بخشد.روغن چوب صندل را می توان به روغن های پایه مانند بادام یا روغن آرگان اضافه کرد تا ماساژ سر و بدن آرام شود. این روغن همچنین به عنوان روغن مو برای حالت دهنده و مرطوب کردن موهای خشک نیز کاربرد دارد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با چوب صندل آشنا شدید.همچنین از خواص عالی آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا