سلامتی

اهمیت نوشیدن آب در رژیم غذایی چیست؟ بررسی نقش مصرف آب در سلامتی بدن و لاغری

آب در عملکرد درست بدن نقش مهمی دارد، نوشیدن آب قبل از غذا خوردن باعث پاک سازی سیستم داخلی بدن می شود. نوشیدن آب صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب به کاهش وزن کمک می کند. مصرف آب مزایای زیادی برای سلامتی ما دارد. هر سلول از بدن ما برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد و هر عمل متابولیک در بدن نیز تشنه ی آن است .حدود ۸۳٪ از حجم خون، ۷۳٪ از عضلات، ۲۵ درصد از چربی بدن، و ۲۲٪ از استخوان ها را آب تشکیل می دهد و اگر آبی که در طول روز از طریق نفس کشیدن، عرق کردن و ادرار از دست می دهیم را حدود ۸ لیوان فرض کنیم، ضروری است که بخواهیم این میزان را با خوردن آب، دوباره جبران کنیم.


پنج کاربرد مصرف آب در کاهش وزن

همانطور که می دانید با تمرکز بر تغذیه سالم و تغییر در سبک زندگی می توان به وزن مناسب دست پیدا نمود. مصرف هوشمندانه آب سالم و تصفیه شده می تواند شما را در رسیدن به این هدف کمک نماید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص چوب صندل را بخوانید. در این مقاله به پنج تکنیک استفاده از آب آشامیدنی جهت کاهش وزن می پردازیم.

مصرف آب

رفع حس گرسنگی با مصرف آب

گاهی اوقات آن حسی که از گرسنگی به ما دست می دهد حس یک معده خالی می باشد که این معده خالی ممکن است از کمبود آب نیز باشد. بنابراین مطمئن باشید که در طول روز بدن خود را با مصرف مداوم آب هیدراته نگه دارید به خصوص اگر در یک رژیم غذایی لاغری به سر می برید. مصرف مداوم آب می تواند در کاهش حس گشنگی شما کمک نماید.

مصرف آب قبل از غذا

مصرف آب قبل از غذا مسلما حجمی از معده را اشغال کرده و پس از شروع به خوردن غذا، معده ما زودتر از قبل حس سیری را انتقال خواهد داد. از این ترفند در رژیم های غذایی افراد پرخور استفاده می گردد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص شگفت انگیز کره بادام زمینی را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
عرق کردن زیاد نشانه چیست چه راه های درمانی برای آن وجود دارد؟

مصرف مواد غذایی آبدار

بسیاری از مواد غذایی سرشار از آب هستند. مانند هنوانه که ۹۰ درصد آن را آب تشکیل داده. شما با مصرف مواد غذایی آبدار مانند خیار، پرتقال، کرفس، گوجه و … در سالاد می توانید معده خود را پر نمایید، در حالی که این مواد بسیار کمک کالری هستند.

ورزش و آب

مسلما رژیم غذایی بدن داشتن فعالیت مناسب پاسخگوی شما نخواهد بود. سعی کنید در طول رژیم غذایی، ورزش مناسبی را نیز انجام دهید. در طول این فرآیند مطمئن شوید که بدن شما هیدراته خواهد بود و به کم آبی منجر نخواهد شد. از همه مهم تر از این موارد مصرف آب سالم می باشد. مطمئن باشید که آب مصرفی شما پاک و عاری از آلاینده های مضر باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رابطه ی آمادگی جسمانی با سلامتی را بخوانید.

آب طعم دار

وقتی در یک رژیم غذایی سخت به سر می برید مسلما از بسیاری طعم های مورد علاقه خود دور خواهید بود. شما با استفاده از طعم دار کردن آب و یا مصرف مایعاتی مانند انواع چای میوه ای و … میتوانید تحمل خود را در نگه داشتن رژیم غذایی بالا ببرید.

آب طعم دار

مصرف آب در کاهش وزن

آیا نوشیدن آب قبل از وعده ها به کاهش وزن کمک می کند؟

پژوهش ها نشان دادند نوشیدن حدود ۵۰۰ میلی لیتر ( نیم لیتر ) آب ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی می تواند به افراد بالغ چاق در کاهش وزن کمک کند. محققان دانشگاه بیرمنگام می گویند این پژوهشی کوچک بود که برای اثباتش باید آزمایش های جامع تری گرفته شود. تیم بررسی ۸۴ فرد بالغ و چاق را از طریق پزشک هایشان استخدام کرد. هر کدام از این افراد مشاوره ای در زمینه کنترل وزن دریافت کرد که سبک زندگی اش، انتخاب های غذایی اش، و مقدار فعالیت بدنی که داشت را تغییر می داد.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه نوجوانان را به ورزش کردن تشویق کنیم؟ + معرفی ۱۵روش سرگرم کننده برای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش

دکتر هلن پارتی یکی از پژوهشگران می گوید: زیبایی این یافته در سادگی آن است. تنها مصرف آب سه مرتبه در روز و قبل از وعده های غذایی کمک می کند وزن کم کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رژیم غذایی کتوژنیک را بخوانید.
این کار وقتی با توصیه هایی در مورد افزایش فعالیت بدنی و انتخاب درست غذایی ترکیب شود می تواند به فرد کمک کند به صورت سالم و کنترل شده سریعتر وزن کم کند و چیزی است که زندگی پر مشغله مردم نیز نمی تواند مانعش شود چون نوشیدن مقداری آب نیازی به وقت گذاشتن ندارد. محققان حالا می خواهند این آزمایش را به صورت گسترده تر انجام دهند.

عوارض زیاد نوشیدن آب

بدن بخشی بزرگی از آب مورد نیازش را از طریق نوشیدنی ها و غذاهای مختلف به دست می آورد، از جمله میوه و سبزیجات و همینطور غداهای رقیق مانند سوپ. باقی آب مورد نیاز بدن از طریق واکنش های درون بدن تأمین می شود، به این صورت که مواد غذایی در بدن هنگام ترکیب با اکسیژن مقداری آب تولید می کنند. این آب تولید شده آب متابولیک نام دارد.

ورزش

اکسایش مواد غذایی فرایند بسیار حساسی در بدن است و در صورت زیاده روی در نوشیدن آب می تواند حتی منجر به مرگ شود. این خطر بیشتر از همه برای دوندگان و ورزشکاران رشته های استقامتی وجود دارد.

چرا نوشیدن بیش از حد آب برای آنها به اندازه کم نوشیدن خطرناک است؟

زیرا آب زیاد از حد می تواند تعادل نمک در بدن را برهم زند. دانشمندان آمریکایی در جریان پژوهشی متوجه شده اند که رسیدن حجم زیاد آب به بدن می تواند باعث “هیپوناترمی” شود. هیپوناترمی کاهش سطح یون سدیم در خون است. تهوع، سردرد، گرفتگی عضلات و در نهایت تشنج و کما از پی آمدهای هیپوناترمی هستند. این دانشمندان سه سال پیش پانصد دونده ماراتن را مورد بررسی قرار دادند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواص شیره توت برای سلامتی را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
آموزش و راهنمای کامل تفسیر برگه نتایج انواع آزمایشات + بررسی انواع آزمایش ها

برای جلوگیری از اختلال در تعادل نمک موجود در خون توصیه می شود که ورزشکاران قبل و بعد از فعالیت بدنی خود را وزن کنند. اگر وزنشان بعد از ورزش بیشتر از قبل باشد، نشان می دهد که آنها هنگام فعالیت بدنی بیش از اندازه آب نوشیده اند.

میزان مصرف آب مورد نیاز بدن در روز

اما نمی توان برای تمام افراد حجم آب یکسانی را برای آشامیدن تجویز کرد. زیرا میزان نوشیدن آب می تواند با توجه به فیزیک بدنی و میل افراد متفاوت باشد. به طور مثال مردان روزانه نسبت به زنان به مقدار بیشتری آب احتیاج دارند. همینطور فرد مضطرب سریع تر از فرد آرام تشنه می شود.در عین حال عادات غذایی نیز نقش مهمی ایفا می کنند. افرادی که به خوردن میوه و سبزیجات گرایش دارند کمتر نیاز به مایعات دارند تا افرادی که بیشتر نان و گوشت مصرف می کنند.

از کجا بدانیم که بدن ما دچار کم آبی شده است؟


یک راه ساده برای تشخیص میزان آب بدن، بررسی رنگ ادرار است.اگر رنگ ادرار روشن یا بی رنگ است، یعنی آب کافی در بدن تان وجود دارد.هر چه ادرار شما تیره تر (زرد) باشد، یعنی آب موجود در بدن شما کافی نیست.با نوشیدن مایعات به اندازه ی کافی می توانید مصرف آب بدن را در حد متعادل نگه دارید.از دیگر راه های بررسی میزان آب بدن بررسی تغییرات در وزن و میزان تعریق در طول روز است. لازم است بدانید کاهش وزن موجب از دست دادن آب بدن می شود و همچنین هر چه تعریق در شما بیشتر باشد طبیعتا” آب زیادی را از دست داده اید و لازم است آب از دست رفته را جبران کنید.

سلامتی کودکان

چرا باید هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب آب بنوشید؟

مصرف آب باعث می شود پوستی سالم داشته باشید. چون آب می تواند، سموم را از خون حذف کند و این باعث شود، پوستی درخشان داشته باشید.
آب روی تعادل سیستم لنفاوی اثر دارد. نوشیدن آب هر روز صبح قبل از هر کاری باعث می شود سیستم لنفاوی (بیشتر) متعادلی داشته باشید. این فایده از این لحاظ قابل اهمیت است که غدد لنفاوی در سیستم لنفای مسئول مبارزه با عفونت هستند. علاوه بر این غدد (لنفاوی) به تعادل مایعات بدن نیز کمک می کند.

این مطلب را از دست ندهید
آموزش صفر تا صد روتین مراقبت از مو

آیا مصرف آب باعث کاهش وزن می شود؟


مصرف حدود ۱۶ اونس آب خنک می تواند متابولیسم بدن را تا ۲۵ درصد افزایش دهد. اگر هدفتان کاهش وزن باشد، می توانید هر روز صبح با نوشیدن آب به کاهش وزن اضافه کمک بیشتری کنید.
آب حتی ممکن است، بعضی از بیماری ها را نیز درمان کند. آب به عنوان یک تصفیه کننده به خوبی شناخته شده است، بنابراین وقتی که بدن نیز تمیز و تصفیه شده باشد، برخی از بیماری ها به آسانی حذف و مبارزه با بیماری برای بدن راحت تر می شود. همچنین نوشیدن آب می تواند به روند درمان بیماری های مانند: استفراغ، درمان اختلالات قاعدگی، سرطان، بیماری های گلو، بیماری های چشم، بیماری های ادراری، بیماری های کلیه، سل، ورم مفاصل، اسهال و سردرد کمک کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با نقش مصرف آب در سلامتی بدن و لاغری آشنا شدید.همچنین از تاثیرات آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا