news

معرفی انواع دستگاه‌های خودکار بسته بندی

صنعت بسته بندی همگام با رشد و توسعه علم و فناوری تغییرات چشمگیری داشته است، به گونه‌ای که امروزه برای بسته بندی انواع لوازم و محصولات به شکلی بهینه‌تر و سریع‌تر و حتی بهداشتی‌تر از دستگاه‌های بسته بندی خودکار و پیشرفته استفاده می‌شود.

دستگاه‌ بسته بندی در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند که هر کدام وظیفه خاصی در هر یک از بخش‌های مربوط به فرایند بسته بندی دارند. اهمیت دستگاه‌های بسته بندی به قدری زیاد است که بدون وجود آن‌ها صنعت بسته بندی امروزی دچار مشکلات و اختلالات عظیمی شده و خسارات زیادی به این صنعت وارد می‌شود.

دستگاه‌های بسته بندی مزیت‌های فراوانی در صنعت بسته بندی دارند، ایجاد تنوع بالا در شکل‌دهی به بسته بندی‌ها یکی از شاخص‌ترین مزایای استفاده از این دستگاه‌ها در فرایند بسته بندی است.

بنا بر اهمیت بسیار بالای دستگاه‌های بسته بندی خودکار در این مطلب قصد داریم به‌روزترین و کامل‌ترین مطالب را در این زمینه ارائه دهیم تا شما بتوانید با کسب اطلاعات کامل بنا بر نوع کاربری خود مناسب‌ترین دستگاه بسته بندی را انتخاب و خریداری کنید.

نقش دستگاه‌های بسته بندی خودکار در اقتصاد مدرن

در طی چندین سال اخیر صنعت بسته بندی پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است. چراکه از گذشته تا به امروز پارامترهایی همچون کیفیت بسته بندی محصول، شکل ظاهری و بهداشتی بودن بسته بندی اهمیت زیادی داشته است. امروزه با تولید انواع دستگاه‌های بسته بندی خودکار پیاده‌سازی تمامی این پارامترها به بهترین شکل ممکن صورت می‌گیرد.

اگر بسته بندی‌های امروزی و قدیمی را مقایسه کنید به روشنی به این نتیجه می‌رسید که بسته بندی‌های امروزی به مراتب سطح کیفی و بهداشتی بالاتر و همچنین زیبایی بیشتری دارد. علت اصلی این برتری استفاده از دستگاه‌های بسته بندی خودکار است.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی کاربردهای دکستروز خشک و آبدار در صنایع گوناگون

موضوع توجه به دستگاه‌های بسته بندی خودکار و بهره‌برداری از تکنولوژی آن‌ها باعث شده تا تفاوت بسیاری بین شرکت‌های بزرگ و معتبر بسته بندی و شرکت‌های بسته بندی کوچک وجود داشته باشد.

محصولاتی که امروزه با این دستگاه‌ها بسته بندی می‌شوند ماندگاری بسیار بیشتری داشته و از طرفی هزینه‌های کمتری در فرایند تولید برای صاحبان کسب‌وکارها دارند.

انواع دستگاه‌های بسته بندی خودکار

برای بسته بندی انواع محصولات دستگاه‌های بسته بندی خودکار در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. به عبارتی در خطوط تولید کارخانجات این امکان وجود دارد که برای هر نوع محصول از دستگاه بسته بندی خودکار جداگانه و مخصوصی استفاده شود.

همان طور که می‌دانید مواد غذایی به مراقبت‌های خاصی نیاز دارند به همین دلیل برای بسته بندی مواد غذایی از دستگاه‌های بسته بندی خودکار مخصوص مواد غذایی استفاده می‌شود. در ادامه انواع دستگاه‌های بسته بندی خودکار را معرفی می‌کنیم:

 • دستگاه بسته بندی شرینک (شیرینگ) (دستگاه تری سیلر)
 • دستگاه بسته بندی مواد غذایی
 • دستگاه بسته بندی و دوخت پلاستیک
 • دستگاه تاریخ زن و لیل‌زن
 • دستگاه استرچ کش
 • دستگاه بسته بندی سیل

هر یک از این دستگاه‌ها عملکرد خاصی در بسته بندی محصولات دارند که توسط شرکت‌های مختلف در مدل‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. شرکت نادی پک یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده انواع دستگاه‌های بسته بندی خودکار است. در این شرکت هر یک از انواع دستگاه بسته بندی در مدل‌های مختلفی (اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی) تولید می‌شود.

دستگاه بسته بندی شرینک

دستگاه بسته بندی شرینک یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های بسته بندی خودکار است که برای بسته بندی بهداشتی محصولات از آن استفاده می‌کنند. فیلم بسته بندی که در این دستگاه استفاده می‌شود غالبا از جنس نایلون، سلفون و لفاف است که از طریق اعمال حرارت به دور تا دور محصول سراسر آن را می‌پوشاند. در شرکت نادی پک دستگاه بسته بندی خودکار شرینک نیز در مدل‌های زیر عرضه می‌شود:

این مطلب را از دست ندهید
لوله فلکسی چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه شیرینگ تونلی

 • دستگاه بسته بندی کابینی
 • تونلی
 • پلی اتیلن

دستگاه لیبل زن یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های بسته بندی خودکار

همان طور که می‌دانید هدف از بسته بندی محصولات علاوه بر محافظت از آن‌ها در بهترین شرایط انجام بازاریابی و تبلیغات است. به همین جهت برای چاپ طرح‌های مختلف روی بسته‌بندی‌ها از دستگاه‌های بسته بندی خودکار لیبل زن استفاده می‌شود. این نوع دستگاه‌ها در اندازه‌های مختلف به خصوص مقیاس‌های صنعتی تولید می‌شوند.

دستگاه دوخت پلاستیک و کاربرد آن در فرایند بسته بندی

همان طور که از نام این دستگاه پیداست، از آن در فرایند دوخت متریال بسته بندی روی محصول استفاده می‌شود. دوخت محصولات در میزان ماندگاری محتویات آن‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

البته باید فرایند دوخت به قدری محکم و اصولی انجام شود که حتی ذره‌ای هوا به داخل بسته بندی نتواند نفوذ کند. در شرکت نادی پک دستگاه‌های دوخت و بسته بندی پلاستیک با بهترین تکنولوژی‌ها و مواد اولیه ساخته می‌شوند. همچنین در تولید این دستگاه‌ها از روکش‌های رنگ الکترواستاتیک و بدنه‌های فلزی مقاوم استفاده می‌شود. یکی از پرفروش‌ترین دستگاه‌های دوخت نادی پک دستگاه دوخت شرینک تمام اتوماتیک NPA1800 است که برای استفاده در خطوط تولید محصول با حجم انبوه بسیار مناسب است.

در این دستگاه فرایند بسته بندی شرینک در دو مرحله دوخت فیلم دورتادور محصول و اعمال حرارت به فیلم بسته بندی انجام می‌شود.

دستگاه بسته بندی مواد غذایی

دستگاه بسته بندی مواد غذایی به دلیل وجود تنوع بسیار زیاد در عرضه محصولات غذایی در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود. اما در حالت کلی دستگاه‌های بسته بندی خودکار مواد غذایی توانایی تولید بسیار بالایی دارند. شرکت نادی پک نیز دستگاه‌های مخصوص بسته بندی مواد غذایی در مدل‌های مختلف زیر عرضه می‌کند:

 • دستگاه بسته بندی توزین دار
 • بسته بندی حجمی
 • کیسه پرکن
 • پرکن مایعات و مواد غلیظ
این مطلب را از دست ندهید
کاربرد و قیمت پروفیل در و پنجره

کاربرد و مزایای دستگاه استرچ کش

دستگاه استرچ کش یکی دیگر از پرکاربردترین دستگاه‌های بسته بندی خودکار است. این نوع دستگاه در بسته بندی محصولات مختلف از متریالی به نام سلفون استفاده می‌کند. از این دستگاه معمولا در بسته بندی محصولات مختلف غذایی، سبزیجات، میوه، ماهی و سالاد و… استفاده می‌شود. دستگاه استرچ کش تولید شده در شرکت نادی پک از طراحی منحصربه‌فرد و مهندسی بهره برده و به یک تیغه بسیار تیز به منظور برش سلفون مجهز شده است.

دستگاه بسته بندی سیل

یکی دیگر از مهم‌ترین دستگاه‌های بسته بندی خودکار دستگاه سیل است. این دستگاه برای بسته بندی کردن انواع ظروف پلاستیک و شیشه‌ای در اندازه‌های مختلف مانند لیوان‌های یکبار مصرف، بطری‌های آب و… مناسب است. دستگاه بسته بندی سیل صنعت بسته بندی مواد غذایی نیز کاربرد گسترده‌ای دارد که در مدل‌های مختلف اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی تولید و عرضه می‌شود. این دستگاه یک رکش پلاستیکی بسیار محکم را به وسیله حرارت روی ظرف قرار داده و سپس هوای موجود در داخل بسته بندی را خالی و گاز NO2 یا CO2 را در داخل آن تزریق می‌کند تا محتویات بسته بندی مدت طولانی‌تری سالم و تازه بمانند.

مهم‌ترین مزایای استفاده از دستگاه‌های بسته بندی خودکار

همان طور که در مطالب بالا گفته شد استفاده از دستگاه‌های بسته بندی خودکار به جهت افزایش سطح کیفی و بهداشتی بسته بندی یک امر ضروری است. اما مزیت‌های استفاده از این دستگاه‌ها تنها به موارد فوق ختم نمی‌شود.

 • بهبود کارایی و افزایش سرعت بسته بندی: استفاده از دستگاه‌های بسته بندی خودکار موجب افزایش سرعت بسته بندی می‌شود. برای نمونه با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان در عرض چند دقیقه بیش صدها تا هزاران آبنبات را بسته بندی کرد.
 • بهبود و تضمین کیفیت بسته بندی: کیفیت بسته بندی نقش بسیار زیادی در ماندگاری و طول عمر محتویات آن دارد. زمانی بسته بندی محصولات با بالاترین کیفیت انجام می‌شود که از دستگاه‌های بسته بندی خودکار مدرنی استفاده شود.
 • حفاظت از کارکنان شرکت در برابر مواردی چون تاثیرات بهداشتی ناشی از گرد و غبار و محصولات سمی
این مطلب را از دست ندهید
معرفی 3 مدل از محبوب‌ترین تلویزیون‌های شیائومی در 2023

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کامل و به‌روزی را در مورد دستگاه‌های بسته بندی خودکار و انواع آن در اختیار شما قرار دادیم تا با شناختن هر چه بیشتر و بهتر این دستگاه‌ها بتوانید دستگاه بسته بندی متناسب با نوع محصولات خود را خریداری کنید. شرکت نادی پک نیز در راستای تحقق  برآورد تمامی نیازهای مشتریان خود همواره باکیفیت‌ترین دستگاه‌های بسته بندی خودکار را در مدل‌های مختلف تولید و عرضه می‌کند.

https://www.nadipack.com/category/sharing-pack-packaging-machines/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا