خانواده

۱۰دلیل برای وقت گذرانی با خانواده و اثربخشی آن برحل مشکلات خانواده

هر یک از ما به اهمیت خانواده سالم واقف هستیم. چرا که اولین منبع یادگیری برای شناخت جهان، دیگران و خودمان وجود نهادی به نام خانواده است و نقش بسزایی بر جهان بینی ما دارد.یکی از با ارزش ترین سرمایه گذاری هایی که هر شخصی می تواند در زندگی داشته باشد، حضور در خانواده هست. پایگاهی امن که بر سلامت جسمی و روانی بسیار اثرگذار و در همین راستا، حل مشکلات خانواده و بررسی آنها نیز مهم و موثر است. به طور طبیعی در هر حلقه ارتباطی، مانند خانواده در کنار تفاهم ها و همراهی ها یکسری تعارضات هم وجود دارد که می تواند مشکل ساز شود.

بررسی دلایل دقت گذراندن با خانواده:


۱.بهبود سلامت روانی

همراهی و بودن با افرادی که با آنها احساس نزدیکی می کنیم و حامی ما هستند می تواند از بروز افسردگی و اضطراب جلوگیری کند. حضور فیزیکی و روانی اعضا خانواده، در ذهن یک دلبستگی عمیق و ایمن ایجاد می کند که موجب افزایش تاب آوری می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  آداب سفر گروهی را بخوانید.

خانواده
۳۳۵۷۱۱۵۹ – happy family having picnic in nature

۲. بهبود عملکرد تحصیلی فرزندان

طبق تحقیقات، کودکانی که روابط سالمی را در خانواده تجربه می کنند، داراری موفقیت های بیشتری هستند. زمانی که کودک، والدینی دارد که به آموزش او اهمیت می دهند، خود او نیز به این فعالیت ها بها می دهد و بیشترین تلاش را برای ظهور توانایی هایش نشان می دهد.

۳.کاهش مشکلات رفتاری

کودکانی که وقت بیشتری را با خانواده می گذرانند کمتر در معرض مشکلات رفتاری مانند: خشونت و سومصرف مواد قرار می گیرند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانیدمقاله وظایف خانواده عروس در محضر را بخوانید. زمانی که بین اعضا خانواده، رفتار بین فردی صحیحی برقرار هست، این روابط سالم به عنوان الگویی غالب، در ذهن نقش می بندد و مانع خیلی از مشکلات می شود.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه نوجوانان را به ورزش کردن تشویق کنیم؟ + معرفی ۱۵روش سرگرم کننده برای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش

۴. تقویت صمیمیت

هنگامی که اعضا خانواده به انجام یک فعالیت مثبت با یکدیگر می پردازند، همدلی در یکدیگر را تقویت می کنند.در این زمینه شما را با دو نوع فعالیت مثبت و موثر آشنا می کنیم.

  • فعالیت اصلی
  • فعالیت تعادل

۵.اگر والدین خوبی برای فرزندانتان باشید آنها هم والدین خوبی خواهند شد

زمانی که با فرزندانتان وقت می گذارید و سعی می کنید به قدر کافی والدین خوبی باشید، ناخودآگاه آنها هم مهارت های فرزند پروری را یاد می گیرند. بچه ها در ابتدا دیدشان به جهان، عینی است یعنی واقعیت را چیزی که “می بینند و لمس می کنند” می دانند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مشکلات رایج در خانواده را بخوانید.پس شما با انجام رفتاری مناسب تبدیل می شوید به مثالی واضح که تا ابد در ذهنشان خواهد ماند.

تقویت صمیمیت

۶.کاهش خشونت همراه با خانواده

آن چیزی که امروز هستیم، نتیجه رفتار دیروز والدینمان با ما بوده است. اگرخود را آدم دوست داشتنی می بینیم، مطمئنا در اولین روابطی که تجربه کرده ایم دوست داشته شدیم و این حس تعلق و دوست داشته شدن بدون قید و شرط می تواند ما را به فرد شادتر و راضی تری تبدیل کند.

۷.افزایش شادی و رضایت

آن چیزی که امروز هستیم، نتیجه رفتار دیروز والدینمان با ما بوده است. اگرخود را آدم دوست داشتنی می بینیم، مطمئنا در اولین روابطی که تجربه کرده ایم دوست داشته شدیم و این حس تعلق و دوست داشته شدن بدون قید و شرط می تواند ما را به فرد شادتر و راضی تری تبدیل کند.

این مطلب را از دست ندهید
چگونگی پرورش کودک دو زبانه

۸.افزایش اعتماد بنفس همراه با خانواده

وقت گذراندن با اعضا خانواده، دیده شدن نیازها و مورد مراقبت واقع شدن، موجب افزایش اعتماد می شوند. چرا که خود را فردی مهم تلقی می کنیم و نسبت به خود دید مثبتی پیدا می کنیم و این تصویر، قدرتی را به ما می دهد که اگر بخواهیم می توانیم از پس هر چالشی بر بیاییم.

۹. افزایش مهارت های ارتباطی و حل تعارضات

همانطور که در ابتدا گفته شد، در هر رابطه ایی، تعارضهایی به وجود می آید، اما چطور می شود این تفاوت ها را در خانواده حل کرد؟ به صورتی که به جای دور شدن، به یکدیگر نزدیک شد؟

افزایش شادی و رضایت

پاسخ از دید دکتر محمدرضا تابع جماعت مشاور قبل ازدواج این است، با مستقل دیدن هر یک از اعضا خانواده، گوش دادن فعال، همدلی و استدلال بی طرفانه و به دور از قضاوت و سوگیری میتوان به جای دوری، با یکدیگر همدل تر و همراه‌تر شد.

۱۰.پیش به سوی موفقیت

هر یک از مواردی که در بالا گفته شد، می تواند شما را به موفقیت برساند چرا که در یک محیط خانوادگی سالم، به شما بها داده می شود، عشق ورزیده می شود، احساساتتان دیده می شود، به عنوان فردی مستقل پذیرفته و به شما جسارت بودن داده می شود.

ایده های کاربردی برای گذراندن وقت با خانواده:


بازی های جذاب انجام دهید

انجام بازی های سرگرم کننده و جذاب به منظور وقت گذراندن با خانواده یک پیشنهاد عالی به نظر می رسد. زیرا می تواند به راحتی اعضای خانواده از بستر فضای مجازی دور نموده و به دور یک دیگر جمع کند.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی۷ بازی برای نوزاد شش ماهه، که میتواند آموزنده و سرگرم کننده باشد

به گردش بروید با خانواده

همان گونه که در بخش های قبل بیان شد؛ به هیچ عنوان گردش را فراموش نکنید. زیرا می تواند لحظات شادی را برای شما و اعضای خانواده تان فراهم سازد. این امر می تواند شما را با مزیت های بسیاری مواجه نماید؛ پس توصیه داریم به هیچ عنوان این قبیل پیک نیک ها را فراموش نکنید.

مطالعه را فراموش نکنید در خانواده

ممکن است تصور کنید مطالعه چگونه می تواند به من کمک کند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم مطالعه یکی از راهکارهای لازم برای رشد هر فرد به شمار می رود.توصیه می کنیم هر شب مدتی را وقت بگذارید و برای فرزند خود داستان بخوانید. این مسئله علاوه بر سرگرمی می تواند ذهن هردوی شما را قدرتمندتر از قبل نماید.

مطالعه را فراموش نکنید در خانواده

همراه با خانواده خود کاردستی درست کنید

کاردستی ها می توانند میزان خلاقیت شما را به چالش بکشند. همراه با خانواده خود یک تیم را تشکیل داده و به عنوان یک فرصت عالی به درست کردن کاردستی بپردازید.


به تماشای فیلم های مورد علاقه خود مشغول شوید با خانواده

یکی دیگر از راهکارهای وقت گذراندن با خانواده تماشای فیلم های مورد علاقه است. بیشتر افراد دنیا تماشای فیلم را دوست دارند. زیرا به عنوان یک جادو می تواند همه را محو خود سازد. فیلم دیدن را در برنامه ریزی های شبانه خود قرار داده و در این مسیر با خانواده خود همراه شوید.

سخن پایانی

دراین مقاله با دلایل وقت گذراندنی با خانواده و تاثیر آن ها بر مشکلات خانواده آشنا شدید.همچنین از دلایل آن ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه با کودکان صحبت کنیم؟ + بررسی اصول صحیح حرف زدن با کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا