خانوادهسرگرمیسلامتی

چگونه نوجوانان را به ورزش کردن تشویق کنیم؟ + معرفی ۱۵روش سرگرم کننده برای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش

شاید بسیاری از ما تصور کنیم که کودکان نیازی به ورزش کردن ندارند؛ آنها بیش از اندازه جنب‌و‌جوش دارند.اما از لحاظ علمی هر گونه فعالیت بدنی، ورزش محسوب نمی‌شود. همچنین ورزش کردن در کودکی به مراتب اهمیت بیشتری در مقایسه با دیگر سنین دارد. به همین دلیل تشویق کودکان به ورزش بسیار مهم است.فعالیت بدنی اگر با برنامه‌ای مشخص و به صورت منظم اجرا شود و هدف خاصی را دنبال کند، ورزش است و تأثیرات مثبتی در سلامتی فرد خواهد داشت. ورزش کردن در هر سنی اهمیت دارد و باید به یکی از فعالیت‌های روزانه افراد تبدیل شود اما در سنین کودکی اهمیت بیشتری دارد. در مراحل رشد هر فرد، مراحل ابتدایی مهم‌تر هستند و تأثیرات ویژه‌ای در مراحل بعدی خواهند داشت.


فهرست مطالب


بررسی اهمیت بازی و ورزش کودکان

بدون شک، کودکان نیاز دارند تا با بازی و سرگرمی انرژی خود را تخلیه کنند. اهمیت بازی و ورزش کودکان تنها محدود به این نکته نیست؛ کودک از طریق بازی و سرگرمی قواعد بازی را می‌آموزد، با دیگران تعامل دارد و از این طریق مهارت اجتماعی‌اش تقویت می‌شود. همچنین خلاقیت، از طریق بازی‌های کودکانه کسب می‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با نقاشی های ناخودآگاه را بخوانید.

برخی از بازی‌های کودکانه که بازی- ورزشی هستند، می‌توانند به کودک کمک کند تا علاقه خود به ورزش را کشف کرده و در آن مسیر قدم بگذارد. تحقیقات نشان می‌دهند که بازی‌ های ورزشی کودکان، به خصوص ورزش کودکان دبستانی، این امکان را فراهم می‌کند تا کودک ضمن تقویت قدرت تخیل، مهارت و قدرت جسمی، شناختی و عاطفی، از خلاقیت خود استفاده کند. اهمیت بازی و ورزش کودکان به این دلیل است که این بازی‌ها برای رشد سالم مغز اهمیت بسیاری دارند. از طریق بازی است که کودکان در سنین بسیار پایین در دنیای اطراف خود تعامل پیدا می‌کنند.

اهمیت بازی و ورزش کودکان

فراموش نکنید که بازی و ورزش باعث می‌شود کودک تحرک داشته باشد که یکی از راه‌های موثر برای مقابله با چاقی کودک است. در واقع لاغر شدن کودک با بازی و ورزش، از جمله مهم‌ترین واهکارها برای لاغر شدن فرزندتان است. به دلیل اهمیت این موضوع در مطلب دیگری از وبسایت سبک زندگی درباره درمان چاقی کودک با ورزش به طور مفصل نوشته‌ایم، اما در این مطلب می‌خواهیم نمونه‌هایی از بازی های ورزشی کودکان را برای‌تان شرح بدهیم.

معرفی نکاتی که باید در برنامه بازی های ورزشی کودکان به آن‌ها توجه کنید

قبل از انتخاب ورزش کودکان دبستانی بهتر است نکاتی را مدنظر داشته باشید تا بازی های ورزشی کودکان به یک برنامه ثابت تبدیل شود. از این رو، بازی و ورزش را از یکدیگر تفکیک نکنید. اگر می‌خواهید برنامه بازی های ورزشی کودکان با موفقیت اجرا شود به نکات زیر دقت کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا  را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
میلگرد چیست؟

برای نتیجه بهتر، برنامه‌ریزی کنید

برنامه‌ریزی را فراموش نکنید. داشتن یک برنامه ورزشی منظم، راهی برای نهادینه کردن روش زندگی سالم در خانواده است.اگر به صورت منظم ورزش نکنید (مثلا یک ماه با خانواده ورزش کنید و ماه دیگر آن را انجام ندهید)، افراد خانواده سخت‌تر به برنامه ورزشی عادت خواهند کرد.

در برنامه‌ریزی منعطف باشید

بهترین فعالیت فیزیکی برای کودکان، فعالیتی است که آمیخته‌ای از ورزش و سرگرمی بوده و به طور منظم انجام شود. ممکن است در این برنامه تغییراتی ایجاد شود و کودکان بخواهند فعالیت‌ها و یا ورزش‌های دیگری را امتحان کنند.نگران نباشید و سختگیری نکنید؛ هدف شما باید این باشد که علاوه بر پایبندی به این سبک زندگی، در تمامی جنبه‌ها موفق شوید. بنابراین، اگر خواسته آنها درست و هدفمند است، ایرادی ندارد که برنامه خود را تغییر داده و آنها را همراهی کنید.

در برنامه‌ریزی منعطف باشید

در ادامه، ایده‌هایی برای فعالیت بدنی و بازی‌های ورزشی کودکان به شما پیشنهاد می‌شود که می‌توانید هم در خانه و هم بیرون از منزل به همراه فرزندانتان انجام دهید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی آنلاین را بخوانید.

ورزش را به سرگرمی تبدیل کنید

پیش از آغاز، برنامه را به گونه‌ای تنظیم کنید که سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشد. برای این کار بهتر است ورزش خانوادگی را به جای یک کار روزمره و اجباری، به صورت یک کار سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز معرفی کنید.

بازی های ورزشی کودکان در خانه

فعالیت‌ بدنی و ورزش کودکان در منزل، این امکان را به شما می‌دهد تا کودکان را در روزهای همه گیری ویروس کرونا که ترجیح می‌دهید بچه‌ها در خانه بمانند- داخل منزل سرگرم کنیم. در ادامه، تمرینات متنوع‌تری را برای بازی ورزشی در خانه به شما خواهیم آموخت.هر هفته‌ سه روز و هر بار حداقل به مدت‌نیم ساعت برای بازی با کودکان خود وقت‌ بگذارید و‌ این زمان‌ را به بخشی از عادت روزمره خود تبدیل کنید. مثلا بعد از مدرسه یا بعد از ناهار با بچه‌های کوچک‌تر قایم موشک و با بچه‌های بزرگ‌تر فوتبال بازی کنید.‌

یوگا

با یوگا و انجام تمرینات کششی اصولی، بدن خود را تقویت کنید. یوگا از جمله ورزش‌هایی است که می‌توانید به صورت گروهی با کودکان انجام دهید.انجام یوگا در آرامش، افزایش تمرکز و بهبود سلامت جسمی شما و کودکانتان موثر است.

یوگا

پیلاتس

پیلاتس با اعمال فشار ملایم بر عضلات، آنها را تقویت می‌کند. همچنین راهی مناسب برای تناسب اندام تمامی اعضای خانواده است، به خصوص اگر اعضای خانواده برای شرکت در ورزش‌های سنگین و شدید محدودیت داشته باشند.

پیدا کن و انجام بده

در این بازی، یکی از والدین بیست تمرین ورزشی را روی تکه‌های کاغذ کوچک می‌نویسد. سپس آنها را در نقاط مختلف خانه پنهان کرده و از کودک می‌خواهد آن‌ها را پیدا کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ساخت دوربین را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی بازی های پرتحرک و خلاقانه برای کودکان از 2 سالگی

رقص و ورزش یا استپ رقص (Musical statues)

ترکیب رقص با بازی های ورزشی کودکان علاوه بر افزایش کالری‌سوزی، شور و نشاط مضاعفی به آن‌ها می‌بخشد. برای این کار می‌توانید نرمش‌های ایروبیک را با پخش آهنگ ورزش کودکان به صورت رقص انجام دهید.

رقص و بازی های ورزشی کودکان

به خصوص کودکان دوست دارند برای انجام کارها از آنها کمک بخواهید. مثلا با کمک یکدیگر اسباب‌بازی‌ها را جمع کنید و در زمان انجام این کارها برقصید. فرزندان بزرگ‌تر نیز می‌توانند با گردگیری و مرتب کردن تخت خوابشان به شما کمک کنند.

رقص و بازی های ورزشی کودکان

حلقه کمر

حلقه پلاستیکی در اواخر دهه پنجاه به یک اسباب‌بازی معروف تبدیل شد و هنوز هم برای خانواده‌ها بسیار سرگرم‌کننده است. با حلقه زدن می‌توانید بیش از پانصد کالری در ساعت بسوزانید. حلقه‌ها در اندازه‌ و وزن‌های مختلفی موجود هستند و تمامی سنین می‌توانند از آن استفاده کنند.بدیهی است، حلقه‌های بزرگ و سنگین‌ برای شما و انواع سبک و کوچک آن برای کودکانتان مناسب‌تر هستند. این بازی را می‌توان در خانه و یا خارج از خانه انجام داد.

ورزش در زمان پخش پیام‌های بازرگانی

زمان پخش پیام‌های بازرگانی، تمرینات ورزشی را با هم ترکیب کرده و نام‌های خلاقانه برای آن انتخاب کنید.به این ترتیب به تعداد دفعات تکرار پیام‌های بازرگانی، تمرین خواهید کرد.شما می‌توانید یکی از اعضای خانواده را به عنوان مربی انتخاب کنید تا بقیه اعضای خانواده را تشویق کند. برای جذابیت بیشتر، مربی را به صورت دوره‌ای عوض کنید.

طناب زدن

همه اعضای خانواده می‌توانند این تمرین را انجام دهند، اما معمولا بچه‌ها به علت داشتن وزن کمتر، مهارت بیشتری در این کار دارند. اگر بیشتر از یک نفر هستید، می‌توانید طناب زدن را با انواع بازی‌ های ورزشی کودکان ترکیب کنید (مانند طناب‌کشی یا بازی شمع-گل-پروانه که هم خارج از خانه می‌توان انجام داد و هم از جمله بازی های ورزشی در خانه است.).

طناب زدن

برای شروع می‌توانید‌ تلویزیون را خاموش‌ کرده و یک فعالیت‌های رقابتی یا غیر رقابتی برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. کودکان با انجام این فعالیت‌ها می‌توانند ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنند و ادامه دهند.

معرفی ورزش و بازی های کودکان خارج از خانه

معمولا با تعطیلی مدارس، والدین به دنبال راهی برای سرگرم‌ کردن فرزندان خود هستند. بازی های ورزشی برای کودکان، به خصوص در فضای باز، همیشه مورد استقبال کودکان قرار می‌گیرد و به آنها فرصت لذت بردن و کشف شگفتی‌های طبیعت در هوای تازه را می‌دهد.با افزایش بازی‌های رایانه‌ای و وسایل الکترونیکی، والدین وظیفه دارند به کودکان در ماجراجویی و کشف و شناخت طبیعت کمک کنند. سعی کنید در این ماجراجویی‌ها فرصت ریسک کردن را به فرزندان خود را بدهید.

همچنین اگر خانواده شما به ورزش‌هایی مثل والیبال، تنیس و بدمینتون علاقه دارند، می‌توانید آنها را در لیست بازی های ورزشی کودکان قرار دهید.طب انجام این ورزش‌ها می‌تواند کودکان را برای فعالیت‌بیشتر ترغیب کنند.

این مطلب را از دست ندهید
خواص رویال ژل برای پوست و زیبایی

کمپ خانوادگی

هر یک از اعضای خانواده روی یک برگه پنج فعالیت مورد علاقه خود را بنویسد، برای مثال حرکت پروانه، ایروبیک، حرکات کششی و هر فعالیتی که همه خانواده قادر به انجام آن باشند. در نهایت در یک خانواده چهار نفری شما بیست فعالیت مختلف دارید. در نهایت شما مجموعا بیست دقیقه ورزش کرده‌اید.

برای انجام دادن این فعالیت‌ها در خانه، یک شب در هفته را به آن اختصاص دهید.سپس همگی تمرین مورد نظر را انجام دهید. این بازی را تا تمام شدن کارت‌ها می‌توان ادامه داد.

پیاده‌روی‌های خانوادگی

پیاده‌روی فعالیتی است نه تنها در گروه بازی های ورزشی کودکان قرار می‌گیرد، بلکه تمامی اعضای خانواده می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند. اگر در نزدیکی یک فضای سبز زندگی می‌کنید یا امکان رفتن به پارک برای شما فراهم است، پیشنهاد می‌کنیم با خانواده خود در آن‌جا قدم زده و از فواید پیاده‌روی در طبیعت بهره‌مند شوید.

بازی های ورزشی کودکان خارج از خانه کدامند؟

به جای تماشای تلویزیون، قبل یا بعد از شام با خانواده به پیاده‌روی بروید. همچنین می‌توانید با استفاده از گام‌شمار یا برنامه‌های کنترل سلامت در گوشی‌های هوشمند، تعداد قدم‌های روزانه خود را شمرده و نتیجه روزانه را ثبت کنید. روند پیشرفت خود را جلوی چشم قرار داده (مثلا روی در یخچال بچسبانید) تا انگیزه شما را برای وفاداری به ورزش تقویت کند.

۱- گردش

پارک‌های زیادی وجود دارند که در مجاورت کوه‌ها قرار گرفته‌اند. گردش کردن از روش‌های بسیار خوب و کم هزینه برای فعالیت‌های خانوادگی است.

۲- دوچرخه سواری و اسکیت بورد

آیا شما هم در انباری خود اسکیت یا اسکوتری دارید که مدت‌هاست از آن استفاده نکرده‌اید؟ آیا دوچرخه‌ای دارید که سال‌هاست به دلایل مختلف خاک می‌خورد؟ اکنون وقت آن رسیده است که آنها را از انباری درآورده و دستی به سر و رویشان بکشید.

دوچرخه سواری و اسکیت بورد

همچنین، اگر به دلیل آلودگی هوای شهر ترجیح می‌دهید از انجام این ورزش‌ها دوری کنید، استفاده از ساعات اولیه صبح که میزان آلودگی کمتر است می‌تواند تا حدودی راهگشا باشد (این راهکار برای روزهای آلودگی شدید و وارونگی هوا صدق نمی‌کند).

۳- دویدن

دویدن می تواند سلامت قلب و عروق کودکان را بهبود ببخشد.کارشناسان معتقدند که دویدن نه تنها به رشد قلب، ریه و هماهنگی کودکان کمک می کند بلکه می تواند عملکرد شناختی، سلامت روانی و عملکرد تحصیلی آنها را نیز بهبود ببخشد.نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ نشان داد که فعالیت های بدنی هوازی مانند دویدن، می توانند عملکرد تحصیلی کودکان را بهبود ببخشند.

بچه ها معمولاً از بازی هایی مانند دنبال هم دویدن و گرگم به هوا لذت می برند. بچه های بزرگتر ممکن است از بازی هایی که نیاز به استراتژی بیشتری دارد مانند تسخیر پرچم لذت ببرند. در این بازی کودکان به دو گروه تقسیم می شوند و هر گروه منطقه ای را بعنوان پایگاه انتخاب می کنند و پرچم خود را در آن می گذارند. اعضای گروه دیگر باید پرچم را تسخیر کنند و به منطقه ی خود ببرند.

این مطلب را از دست ندهید
درمان سرفه و گلو درد با روشی سریع و بی دردسر

مزایای ورزش برای کودکان چیست؟

بچه‌هایی که فعالیت بدنی مناسبی دارند، توانایی بدنی لازم برای انجام کارهای مورد نیازشان را هم خواهند داشت. دلیل اصلی این توانایی، نتایجی است که از انجام منظم تمرین‌های ورزشی حاصل می‌شود؛ نتایجی که به عنوان فواید ورزش شناخته می‌شوند و اهمیت تشویق کودکان به ورزش را نشان می‌دهند. مهمترین این فواید عبارتند از:

  • افزایش توان عضلانی و استحکام استخوان‌ها
  • تناسب وزن
  • پیش‌گیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف در بزرگسالی همچون سرطان، دیابت و…
  • بهبود کیفیت خواب
  • ایجاد نشاط بیشتر
تشویق کودکان به ورزش

ورزش کردن و فعالیت بدنی منظم، در کنار فواید جسمی و روحی زیادی که برای کودکان دارد، انگیزه و تمرکز آنها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود کودکان در مدرسه نیز موفقیت بیشتری داشته باشند. به علاوه اینکه مهارت‌های ورزشی، می‌تواند در هر سنی اعتماد به نفس را تقویت کند.

در ادامه به نتایج دو پژوهش علمی مهم در این زمینه اشاره می‌کنیم:

  • در بازه سنی ۱۲ تا ۱۵ سالگی، فقط ۵۰ درصد پسران و کمتر از ۳۴ درصد دختران وزن مناسبی دارند و افرادی که در این سنین وزن مناسبی ندارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین اختلالات روانی هستند.
  • ۸۰ درصد افرادی که در کودکی اضافه‌ وزن دارند، در بزرگسالی هم اضافه وزن را تجربه می‌کنند. ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها از قبیل سرطان روده بزرگ، سرطان پستان و سرطان‌های رحمی، در افراد چاق شایع‌تر است.

این آمارهای نگران‌کننده تنها بخشی از ماجرا است. از طرفی دیگر نباید فراموش کنیم که بچه‌ها ساعات زیادی در حال استفاده از لوازم الکترونیکی مانند موبایل، تبلت، کامپیوتر و تلویزیون هستند.

کودکان زیر شش سال معمولا از فعالیت‌های بدنی روزانه مانند دویدن و پریدن لذت می‌برند. بعد از شش سالگی، کودکان باید حداقل پنج ساعت در هفته ورزش کنند. این مقدار فعالیت بدنی منظم برای بالا بردن توان قلبی و تنفسی آنها ضرورت دارد. این روند باید حداقل تا ۱۷ سالگی ادامه پیدا کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ایده های کاربردی برای بازی های ورزشی کودکان در خانه آشنا شدید.همچنین از نحوه ی بازی ها و انجام دادن آن ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

اسباب بازی های حرکتی ورزشی چه مزایایی برای کودکان دارند؟

افزایش ویژگی‌های مثبت شخصیت، ارتقای وضعیت جسمی و روحی و افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس و حذف رفتارهای تهاجمی و یادگیری قوانین اجتماعی.

بهترین اسباب بازی های حرکتی و ورزشی برای تشویق کودکان به ورزش کدامند؟

توپ‌ها، اسکوترها، دارت ها، اسکیت ها و تخته قوس ها.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا