خانواده

بررسی راههایی برای ایجاد حس امنیت در کودکان + توصیه هایی برای والدین

حس امنیت، از حس هایی است که هر انسانی در هر زمان و مکان، و در هر سنی که باشد، به آن نیاز دارد. کودکان، دسته ای از انسان ها هستند که امنیت برای آنها، نقش بسیار مهمی ایفا می کند. اما برخی اوقات، کودکان با اینکه امنیت برای آنها وجود دارد، احساس امنیت نمی کنند. در ادامه ی این مطلب، با ما همراه باشید تا بدانید چگونه می‌توان حس امنیت را در کودکان ایجاد کرد.


فهرست مطالب


امنیت در کودکان به معنای چیست؟

امنیت به معنای خاطر جمع بودن فرد از هر گونه تهدید و یا خطر احتمالی و قطعی است. یعنی اینکه حتی اگر خطری هم بخواهد فرد را تهدید کند، او می داند که به دلایل مختلف آسیب نخواهد دید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آداب سفر گروهی را بخوانید.

حس امنیت

دلایلی که باعث می شوند فرد در برابر آسیب و خطر در امان بماند، عواملی هستند که باعث ایمن شدن فرد در برابر حوادث می شوند.

۱- حس امنیت در کودکان تنها به امنیت جانی خلاصه نمی شود

حس امنیت، در تمام موجودات زنده روی کره زمین، قابل مشاهده است. اما تأثیر امنیت بر روی انسان، به نسبت بیشتر از موجودات دیگر است. انسان ها برای پیشرفت، نیاز دارند که امنیت داشته باشند. این موضوع به اندازه ای مهم است که می تواند سرنوشت انسان را به آسانی تغییر دهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تاثیرات وقت گذرانی با خانواده را بخوانید.در واقع، امنیت، به معنای پیشرفت است و نبود امنیت، به معنای توقف انسان در مسیر پیشرفت است.

این مطلب را از دست ندهید
چگونگی پرورش کودک دو زبانه

۲- عشق و محبت در خانواده،از راه های ایجاد حس امنیت در کودکان

کودکان، از هر نظر به والدین خود وابسته هستند و بدون آنها احساس امنیت نمی کنند. دوران کودکی، یکی از مهم ترین دورانی است که انسان در طول زندگی اش، آن را تجربه می کند. کودکی یک فرد، می تواند در آینده او تأثیر بسزایی داشته باشد.

ایجاد حس امنیت در خانواده

در نتیجه، پیشرفت هایی که انسان در دوران کودکی انجام می دهد. می تواند زمینه ای برای پیشرفت های بزرگ تر در سنین بزرگسالی باشد.

مفهوم حس امنیت چیست؟

مفهوم حس امنیت، با امنیت تا حدی تفاوت دارند. به گونه ای که ممکن است فردی امنیت نداشته باشد، اما این حس را داشته باشد که در شرایطی امن به سر می برد. یا در مواردی دیگر، ممکن است که فرد امنیت داشته باشد، اما همیشه از اتفاقات و حوادث وحشت داشته باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله وظایف خانواده عروس در محضررابخوانید.این امر، نشان دهنده نبود حس‌امنیت است. این مورد، در کودکان نیز مشاهده می شود. یعنی اینکه ممکن است کودکان با اینکه در مکانی امن هستند، اما احساس نا امنی می کنند. و نمی توانند به درستی قضاوت کنند.

چه عواملی در حس امنیت دخیل هستند؟

حس‌امنیت، به طور کامل تابع خود امنیت نیست و عوامل دیگری نیز در ایجاد آن دخیل هستند. هنگامی که از حس‌امنیت در کودکان سخن می گوییم، تنها به امنیت مالی و جانی آنها اشاره نمی کنیم. کودکان باید از نظر احساسی و عاطفی نیز امنیت را احساس کنند. والدین نقش مهمی در تأمین امنیت کودکان دارند. اما در برخی از موارد، ایجاد حس امنیت در کودکان را فراموش می کنند. در چنین شرایطی، والدین باید بیاموزند که چگونه می توانند حس امنیت را در کودکان خود ایجاد کنند و باعث پیشرفت آنها در مسیر زندگی شوند.

ایجاد حس امنیت در کودکان

برخی از والدین تصور می کنند که با فراهم کردن امنیت مالی و جانی، می توان کودکان را در مسیر پیشرفت و احساس امنیت قرار داد. در حالی که ممکن است در برخی موارد، ایجاد احساس امنیت در کودکان به این سادگی ها هم نباشد. در نتیجه، والدین نباید احساس امنیت کودکان خود را تنها در پول و مراقبت جانی از آن ببینند.

این مطلب را از دست ندهید
اعتماد به نفس چیست؟ اهمیت داشتن اعتماد به نفس چیست؟ + معرفی قاتلان اعتماد به نفس در خانواده و اطرافیان

نحوه‌ی ایجاد حس امنیت در کودکان چگونه است؟

ایجاد کردن حس امنیت در کودکان، یکی از مسائل بزرگ برخی از والدین است که نمی توانند آن را حل کنند. این دسته از والدین، معمولا به طور کامل با نیاز های کودک خودشان آشنا نیستند و نمی توانند احساس امنیت را به او منتقل کنند. البته در برخی موارد نیز مشاهده شده است که والدین نسبت به ایجاد حس‌امنیت در فرزند خود بی توجه هستند.دقت داشته باشید که احساس امنیت در کودکان، کلید موفقیت آنها در مسیر زندگی است. در نتیجه، باید حس امنیت را در کودکان ایجاد کرد تا بتوانند با خیال راحت، مسیر زندگی خودشان را پیدا کرده و در آن مسیر، پیشرفت کنند.

بررسی راهکار هایی که می توانید با استفاده از آنها، حس‌امنیت در کودکان ایجاد کنید

۱- ابراز عشق و محبت در خانواده

یکی از مواردی که باعث ایجاد حس امنیت در کودکان می شود، این است که خانواده خود را خوشحال ببینند. والدین باید کودکان خود را در آغوش بگیرند و با محبت کردن به آنها، نشان دهند که در مسیر زندگی شان، پشتیبان آنها خواهند بود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ویژگیهای خانواده موفق را بخوانید.

محبت در خانواده

ابراز محبت به کودکان، فضایی را برای کودک ایجاد می کند که او احساس کند مورد قبول خانواده اش است و اعضای خانواده او در شرایط سختی که امنیت او را تهدید می کند، کنار او خواهند بود. در نتیجه، کودک احساس امنیت می کند و بدون ترس و واهمه، به سوی پیشرفت و آینده ای بهتر حرکت می کند.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه نوجوانان را به ورزش کردن تشویق کنیم؟ + معرفی ۱۵روش سرگرم کننده برای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش

۲- صحبت نکردن از مشکلات زندگی

برخی از والدین عادت دارند هنگامی که با خانواده خودشان به سر می برند، از سختی های کار خود، بی پولی، وام های عقب افتاده و… بگویند. شاید این مسائل برای والدین زیاد مهم نباشد، اما اگر کودکان این حرف ها را بشنوند، ممکن است که احساس امنیت آنها از بین برود. در نتیجه، بهترین کار این است که والدین هنگامی در مورد مشکلات زندگی حرف بزنند که کودکان آنجا حضور نداشته باشند.

۳-بازی کردن با کودکان

بازی کردن، یکی از بهترین راهکار هایی است که والدین می توانند با استفاده از آن، با کودکان خود ارتباط برقرار کنند و حس امنیت را به آنها منتقل کنند. هنگامی که والدین با کودکان خود بازی می کنند، به آنها حس امنیت را القا می کنند. هنگامی که کودکان از سوی والدین و اطرافیان خود، توجه کافی را دریافت می کنند، احساس امنیت بالایی دارند و در مسیر پیشرفت قرار خواهند گرفت.

بازی با کودکان

بازی، می تواند هیجان و احساسات منفی کودک را به طور کامل تخلیه کند و به این ترتیب، سبب القای حس امنیت به او شود. در نتیجه، باید با کودکان خود بازی کنید تا تنش های آنها تخلیه شود و حس امنیت بیشتری داشته باشند.

موارد از بین برنده حس امنیت در کودکان چیست؟

عواملی وجود دارند که می توانند حس امنیت در کودکان را از بین ببرند. در نتیجه، کودک احساس نا امنی می کند و از مسیر پیشرفت خارج می شود. در ادامه، به معرفی برخی از این عوامل می پردازیم.

بی توجهی والدین به کودکان

اگر والدین، به کودکان خود بی توجهی کنند و نیاز های آنها را برطرف نکنند، کودک احساس نا امنی خواهد کرد و همواره نگران خودش است. والدین، باید به کودکان خود توجه کنند و به آنها نشان دهند که حمایتشان می کنند.

بی توجهی والدین به کودکان

محیط های نامناسب

حضور یافتن کودکان در محیط های نامناسب و یا ناایمن، می تواند باعث از بین رفتن حس‌امنیت در آنها بشود. در نتیجه، والدین باید از بردن کودکان در محیط های پر استرس و پر هیجان خودداری کنند. در غیر این صورت، حس امنیت در کودکان از بین می رود.

این مطلب را از دست ندهید
نحوه برخورد با والدین سمی در جایگاه فردی بالغ

در کنار هم نبودن خانواده

کودکان، هنگامی حس امنیت را تجربه می کنند که خانواده آنها در کنارشان باشد. حتی اگر غیبت یکی از اعضای خانواده طولانی مدت باشد، ممکن است که حس امنیت کودک از بین برود. در نتیجه، تلاش کنید که زمان هایی را پیش خانواده خودتان بگذرانید و از وقت گذراندن با خانواده خودتان پرهیز نکنید

سخن پایانی

شما دراین مقاله با مفهوم و معنی حس امنیت آشنا شدید.همچنین از راهکارهای ایجاد حس امنیت در کودکان آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تاثیر امنیت بر زندگی چگونه است؟

امنیت و آرامش، عامل موفقیت در کارها برخورداری از حس امنیت قلب را نیرومند می کند و باعث می شود تا از نیروی اراده و عقلی متمرکز و زیادی برخوردار باشید. حفظ کرامت انسانی فردی که احساس آرامش و امنیت دارد، استقلال فکری خود را حفظ می کند و در تصمیم گیری ها، دچار اضطراب و ترس نمی شود و عزت نفس بالایی خواهد داشت. حفظ آرامش روحی و سلامت جسمی خود در برابر خطرات فرد ایمن، برای سلامت جسمی و روحی خود و خانواده اش تلاش می کند و هر جا که باشد، ایمنی و آسایش را برقرار می کند.

چه روش هایی برای افزایش احساس امنیت وجود دارد؟

به دنبال ایجاد و افزایش ایمان به خداوند باشید. ۲. کتاب های مفید بخوانید. ۳. در روز یک الی دو ساعت را در خلوت و تنهایی به سر ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا