سرگرمی

بررسی اهداف و راه های سریع یادگیری زبان جدید + آموزش زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان در خانه با روش‌های خلاقانه

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان یک روال معمول داشته باشید. بهتر است جلسات کوتاه و مکرر باشند تا طولانی و کم. برای کودکان بسیار خردسال پانزده دقیقه کافی است و با بزرگتر شدن آن­ها، تمرکزشان بیشتر شده و در نتیجه می‌توانید به تدریج مدت زمان آموزش را طولانی‌­تر کنید. اما به منظور جلب توجه فرزندتان، هم­چنان آموزش­‌ها را کوتاه و متنوع نگه­‌دارید.سعی کنید هر روز فعالیت­‌های خاصی را در زمان مشخص انجام دهید. کودکان وقتی می‌­دانند، چه کاری را قرار است انجام دهند، احساس راحتی و اطمینان بیشتری می­‌کنند.یادگیری زبان جدید، یادگیری یک سیستم کاملا متفاوت است. این سیستم با قوانین متمایز، اصطلاحات و معانی متفاوت همراه است. این ویژگی ها تنها جزئی از پیچیدگی یک زبان هستند. روش نوین آموزش، ذهن را به سمت شناخت ساختار جدید هر زبان هدایت می کند.


فهرست مطالب


چرا کودکان باید زبان جدید را یاد بگیرند؟

یادگیری زبان جدید می تواند در بسیاری از جهات حرفه ای و شخصی مهم باشد. اگرچه یادگیری زبان در بسیاری از موارد ،کاری طاقت فرسا و سخت است.

 • تقویت عملکرد مغز
 • تضمین آینده ی شغلی
 • بهبود مهارت های دیگر
 • آشنایی با افراد جدید

تکنیک های پیدا کردن اهداف خود از یادگیری زبان جدید چیست؟

اولین قدم برای یادگیری سریع زبان این است که بدانید به چه منظور خواهان یادگیری آن زبان جدید هستید اگر ندانید چه هدفی دارید پس معیاری هم برای یادگیری نخواهید داشت.وقتی با ایده یک زبان جدید روبرو هستید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا شمشیری را بخوانید.لغات و اصطلاحات و گرامرهای زیادی برای یادگیری وجود دارند و این امر در ابتدا شما را سردرگم و مضطرب می کند اما اگر هدف خود را بدانید.

اهداف خود را یادداشت کنید

نوشتن اهداف شما را به آن ها متعهد می سازد حتما آن ها را در مکانی جلوی چشم بنویسید مثلا روی آینه اتاق تان یا روی در بخچال و یا جایی که بیشتر تماس چشمی را با آن دارید.

هوشمندانه بخوانید

باید بدانید که بهترین مهارت های مطالعه چه چیزهایی هستند و از روش های یادگیری خود نیز آگاهی داشته باشید.قبل از این که به معنی کلمه در پشت فلش کارت نگاه کنید خود را ملزم کنید که معنای آن را حدس بزنید برای اینکه بتوانید معنای لغات را به راحتی به یاد بیاورید از این متد استفاده کنید.تمرین شما را عالی می کند اما تمرین مؤثر هم عالی است و هم شما را سریع پیش می برد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی آنلاین را بخوانید.

هوشمندانه بخوانید

تصویرسازی کنید

یکی دیگر از راه های مؤثر برای یادگیری لغات جدید این است که آن را تجسم کنید و یا با آهنگ آن را با صدای بلند برای خود تکرار کنید. ببینید با دیدن و شنیدن آن واژه به یاد چه چیزی می افتید. تصویر سازی و زنجیر کردن کلمات با هم دیگر و یا ساختن داستان از واژه ها می تواند یادگیری آن ها را بیشتر کند.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه موسیقی می تواند سبب افزایش هوش کودک شود؟ + تاثیر موسیقی بر کودکان چیست؟

خود را در شرایط یادگیری واقعی قرار دهید

ساده ترین راه برای یادگیری زبان خارجی مسافرت و خود را در شرایط آن کشور قرار دادن است. وقتی در شرایط وافعی قرار می گیرید مجبورید خارجی حرف بزنید زیرا آن ها زبان مادری شما را بلد نیستند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی با کودک ۶ ماهه را بخوانید.

لذت ببرید

یادگیری خود را لذت بخش کنید. مثلا مهارت هایی را که به آن علاقه دارید به زبان مورد نظرتان گوش کنید و سعی کنید یاد بگیرید. این قبیل کارها می تواند انگیزه شما را چندصد برابر کند.

معرفی روش­‌های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان

به­‌کارگیری روش‌­های خلاقانه­، تمرکز و یادگیری کودکان را افزایش می­‌دهد، چرا که تحقیقات دانشمندان نشان داده‌­است که استفاده از روش‌­هایی که حواس پنج‌گانه کودکان را درگیر کند، سطح یادگیری را بالاتر برده و در نتیجه اطلاعات جدید سریع­‌تر به حافظه بلند مدت آن­ها منتقل می­‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در ادامه به معرفی این روش‌­ها می­‌پردازیم.

۱- آموزش انگلیسی به کودکان با بازی

یکی از بهترین روش­‌های خلاقانه­ برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی و خردسال استفاده از بازی­‌های متنوع است. بازی­‌ها راهی عالی برای لذت بخش کردن یادگیری هستند، چراکه نه تنها حس رقابت آن­ها را تقویت می­‌کنند بلکه داشتن هدف و تلاش برای دستیابی به آن را یاد می­‌گیرند. با برنده شدن در بازی، کودک احساس می‌­کند کار مهمی انجام داده و موفق شده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی مادران باردار را بخوانید.

بازی‌های مناسب برای آموزش انگلیسی به کودکان

اگر آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی جزء درس‌­های اضافه تلقی شود ممکن است تمایلی برای یادگیری از خود نشان ندهند.پس بهتر است همانند فعالیت‌­های خارج مدرسه مثل ورزش یا رقص در نظر گرفته شود تا کمتر حس درس و کار عملی داشته باشند. بازی­ برای هر سنی نشاط آور است و کودکان نیز عاشق بازی کردن هستند. اگر پدر و مادری هستید که می‌خواهید زبان انگلیسی را به فرزندتان آموزش دهید حتما آن را به شکل یک بازی مفرح طراحی کنید.بازی‌­های زیادی وجود دارد که می­‌توان در کلاس یا منزل انجام داد، در ادامه تعدادی از پرطرفدارترین‌­ها را معرفی می­‌کنیم:

 • بازی فوق العاده Simon Says: این بازی برای تمرین مهارت­‌های گوش دادن کودکان بسیار عالی است. می­توانید برای آموزش بخش‌­­های مختلف بدن(“Simon says touch your head“) و حروف اضافه (“Simon says put your foot on your chair”) از آن استفاده کنید.
 • بازی جذاب Mother May I: این بازی برای تمرین مهارت اسپیکینگ و یادگیری صفات مختلف و اغلب برای کودکان دبستانی استفاده می‌­شود.
 • بازی زیبای Memory: این بازی برای یادگیری واژگان بسیار عالی است. سعی کنید یک واژه را روی یک کارت بنویسید و تصویر آن را روی دیگر کارت بکشید، یا واژه­‌های مترادف و متضاد را روی دو کارت مختلف بنویسید. سپس تمام کارت­‌های روی میز قرار دهید و از کودکان بخواهید با توجه به عکس روی کارت، آن واژه را حدس بزنند.
این مطلب را از دست ندهید
فواید خواندن کتاب برای کودکان چیست؟ + بررسی راه های جذاب ساختن داستان ها برای کودکان

۲- آموزش انگلیسی به کودکان با شعر و آهنگ

آهنگ­‌ها روشی فوق‌العاده برای آموزش واژگان جدید زبان انگلیسی به کودکان هستند. بهترین زمان استفاده از آهنگ، پس از معرفی واژگان جدید است. در ادامه برخی از آن­ها را معرفی می­‌کنیم که برای آموزش هرگروه از واژگان زیر مناسبند:

 • “۷ Days A Week” – برای یادگیری روزهای هفته
 • “If You’re Happy” – برای یادگیری احساسات
 • “Put on Your Shoes” – برای یادگیری کلمات لباس
 • “Rainbow Song” – برای یادگیری رنگ­‌ها

آهنگ‌های دیگر پیچیده‌­تر هستند و برای کودکانی که از قبل واژگان انگلیسی را می‌شناسند مناسب­‌ترند. در ادامه برخی از آن­ها را معرفی می­‌کنیم که برای آموزش کلمات زیر مناسبند.

 • “Let’s Go to the Zoo” – برای یادگیری نام حیوانات
 • “I See Something Pink” – برای یادگیری رنگ‌­ها
 • “One Little Finger” – برای یادگیری بخش­‌های مختلف بدن
 • “Colors Song” – برای یادگیری رنگ­‌ها

تلاش کنید حتی کودکان خجالتی هم در خواندن شعر با شما همراهی کنند. برای این منظور، بخشی از آهنگ را خودتان بخوانید و سپس از آن­ها بخواهید با خواندن ادامه آهنگ، به شما پاسخ دهند.استفاده از روش­‌های زیر کودکان را تشویق می­کند تا شما را در خواندن آهنگ همراهی کنند:

 • از کودکان بخواهید با حرکات دست و رقص با آهنگ همراه شوند.
 • از کودکان بخواهید این ترانه را به صورت یک پروژه هنری نشان دهند.
 • از کودکان بخواهید که شعر را با ایده خود تکمیل کنند.

۳- آموزش به کودکان با داستان

برای آموزش واژگان جدید به کودکان دبستانی، می­توانید از کتاب داستان استفاده کنید. برای مثال؛ داستان­‌های Dr. Seuss یا نویسندگان دیگری که کتاب­‌های ریتمیک دارند، مانند، Sandra Boynton, P.D. Eastman , Shel Silverstein را بخوانید و تصاویر آن­ها را حین خواندن نشان دهید.به علاوه می­‌توانید از آن­ها بخواهید که کتاب داستان انگلیسی مورد علاقه خود را به کلاس بیاورند و برای سایر همکلاسی‌­های خود بخوانند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی زنان را بخوانید.

آموزش به کودکان با داستان

برای کودکان خردسال، هم­زمان با خواندن کلمات به تصاویر اشاره کنید تا بتوانند آن­ها را به هم مرتبط کنند. به علاوه آن­ها را تشویق به مشارکت کنید. به عنوان مثال ، وقتی می­گویید “the red bird”، از آن­ها بخواهید که به پرنده اشاره کنند.یک کتاب را بارها و بارها بخوانید تا کودکان به خوبی تمام واژگان آن را یاد بگیرند.

۴- آموزش به کودکان با فعالیت‌های هنری

هنر روشی خارق‌العاده برای علاقه­‌مند کردن کودکان به یادگیری زبان انگلیسی است.کارهای هنری باید در ابتدا و انتهای کلاس یا آموزش‌تان در منزل انجام شود. بعد از آموزش واژه جدید، از آن­ها بخواهید که تصویر آن واژه را نقاشی کنند و آنها را ترغیب کنید تا در مورد کارشان با شما صحبت کنند. مثلا با عبارت “?What color is this” بپرسید، از چه رنگی استفاده می‌­کنند تا از این طریق با رنگ‌­ها نیز آشنا شوند. یا در سطوح بالاتر که انواع شغل، میوه­‌ها و نام حیوانات را یاد می‌­گیرند، در کنار ترسیم واژه از آن­ها بخواهید، آن واژه را نوشته و به صورت لیبل روی نقاشی خود برچسب کنند.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

سایت Art Projects for Kids ایده­‌های بیشتری برای انجام فعالیت­‌های هنری به شما ارائه می­‌دهد که برای آموزش واژگان بسیار مفید می‌باشند. این سایت توسط معلمان تأیید شده و سرشار از منابع و ایده‌­های جدید است. همچنین ایده­‌های سرگرم کننده‌­تر در سایت Artful Parent، ایده‌­های کاردستی درسایت Enchanted Learning و کاردستی­‌های موضوع دار در Funology ارائه شده­‌است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی های دورهمی دوستانه را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین راهکارها برای تمیز کردن انواع برس ریمل

۵- آموزش زبان انگلیسی به کودکان با اپلیکیشن

با توجه به علاقه کودکان به استفاده از گوشی­‌های هوشمند، استفاده از اپلیکیشن­‌های هدفمند زبان انگلیسی بسیار مؤثر است.این برنامه‌­ها کمک می‌کنند تا آنچه را که خودتان به کودکان آموزش داده‌­اید را بهتر و عمیق­‌تر یادبگیرند. در عین حال برای تمرین مهارت­‌های مختلف زبان انگلیسی و یادگیری لغات و عبارات جدید بسیار مفید هستند.شش تا از بهترین و پرطرفدارترین این اپلیکیشن­‌ها عبارتند از:

 • Gus on the Go
 • FluentU
 • Teach Kids Languages
 • Pacca Alpaca
 • Fun Easy Learn
 • Studycat

۶- فیلم‌­های آموزش زبان انگلیسی به کودکان

فیلم‌ها روشی عالی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان هستند. بسته به سطح دانش آن‌­ها، زمان نمایش فیلم را مشخص کنید.برای خردسالان یا کودکانی که سطح زبان پایین‌­تری دارند، تماشای قسمت‌­های کوتاه از یک فیلم تلویزیونی مفیدتر است. و چون زمان کمتری صرف می‌­کند، می‌توانید بیش از یک بار هم آن را نمایش دهید. تکرار دوباره فیلم به کودکان اجازه می­دهد تا مطالب را بهتر درک کند. قبل از دیدن بار دوم، اجازه دهید آن­‌ها سوالات خود را مطرح کنند تا ابهاماتشان از بین برود و با تماشای دوباره فیلم آن را بهتر بفهمند.

قدم اول برای استفاده از فیلم به منظور تقویت مهارت گوش دادن و درک مطلب کودکان، استفاده از فیلم‌­های انیمیشنی است مانند؛ Toy Story series، Ice age seriesو Shrek.رنگ­‌های بصری انیمیشن درک دیالوگ­‌ها را ساده‌­تر می­کند، به علاوه برای کودکانی که قادر به خواندن هستند، در صورت لزوم استفاده از زیرنویس می‌تواند مؤثر باشد.از کودکان بخواهید خلاصه یا توصیفی از شخصیت مورد علاقه خود را بنویسند تا در کنار توجه به تصاویر به محتوای فیلم نیز توجه کنند.

 • بعد از پخش فیلم با استفاده از سوالات زیر، از کودکان فیدبک بگیرید.
 • ? Did they like it? Why? Why not? What were their favorite parts
این مطلب را از دست ندهید
آموزش نقاشی روی سنگ با گواش و آبرنگ برای کودکان + معرفی لوازم مورد نیاز و مراحل انجام نقاشی

هم­چنین سوالاتی در مورد فیلم در اختیار آن‌­ها قرار دهید تا در حین دیدن فیلم یا بعد از آن، به آن­‌ها پاسخ دهند.

۷- استفاده از موقعیت­‌های روزانه برای آموزش زبان به کودکان

یکی از ساده‌­ترین و در عین حال پر بازده‌­ترین روش‌­های آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده از موقعیت‌­های روزمره و اشیا واقعی موجود در محل زندگی‌تان یا کلاس است. این شیوه به خصوص برای آموزش در منزل بسیار پر کاربرد است. به عنوان مثال:

 استفاده از موقعیت­‌های روزانه برای آموزش زبان به کودکان
 • وقتی کودکان در حال پوشیدن لباس ، یا مرتب کردن کشو لباس­‌هایشان هستند؛ در مورد انواع لباس به زبان انگلیسی با آن­‌ها صحبت کنید. مثلا می­‌توانید بگویید: ‘Let’s put on your blue socks’ یا ‘It’s Dad’s T-shirt.
 • هنگامی که کودک در حال مرتب کردن اتاقش است، می­‌توانید واژگان مربوط به اسباب بازی­‌ها و مبلمان را با او تمرین کنید.مثلا بگویید: ‘Let’s put your teddy bear on the bed!’یا ‘Where is the blue car?.
 • هنگامی که در حال آشپزی یا خرید هستید، لغات مربوط به غذا را به کودکانتان آموزش دهید. مثلا وقتی به سوپرمارکت می­‌روید، لیستی از مواد غذایی به زبان انگلیسی را به آن‌­ها بدهید تا در فروشگاه پیدا کنند.

۸- تشویق کردن کودکان برای یادگیری زبان انگلیسی

هرگز برای کوچکترین اشتباه‌ها کودکان را دعوا نکنید، بلکه سعی کنید آن­‌ها را برای نکاتی که یاد گرفته‌­اند تشویق کنید. اغلب اتفاق میفتد که معلم­‌ها و پدر مادرها بچه­‌های کوچک و سخت کوششان را برای اشتباه‌­های کوچک دعوا و تنبیه می‌کنند. همین کافی است تا دیگر بچه‌ها به یادگیری زبان انگلیسی ادامه ندهند. تنها سعی کنید تلاش آنها را تحسین کنید و بگویید که خیلی پر تلاش هستند. همین گزاره‌های به ظاهر ساده، کودکان را عاشق یادگیری زبان می‌کند.اگر برای یادگیری زبان انگلیسی فشار زیادی به کودکان وارد کنید، ممکن است آنها را دچار استرس کنید و همین امر تاثیر منفی روی یادگیریشان خواهد داشت. به علاوه هنگامی که از آن­‌ها آزمون می­‌گیرید به نتیجه اهمیتی ندهید تا آموزش زبان انگلیسی برای آن‌­ها لذت بخش باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با موزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه آشنا شدید.همچنین از روش های خلاقانه آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تادر اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

خلاقیت در آموزش زبان انگلیسی به کودکان چقد اهمیت دارد؟

با توجه به این که بچه‌ها زودتر از بزرگسالان خسته می‌شوند، باید مراقب باشیم تا حوصله آن‌ها در حین یادگیری زبان سر نرود! به همین دلیل خلاقیت در آموزش زبان انگلیسی به آن‌ها حرف اول را می‌زند.

جزوه‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان تا چه اندازه مفید هستند؟

این جزوات در صورتی که به صورت حرفه‌ای طراحی شده باشند نقش مفیدی در یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان دارند. اما متاسفانه بسیاری از جزوات حال حاضر بازار از این کیفیت برخوردار نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا