سرگرمی

معرفی و راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا شمشیری یا گیاه نیزه آفریقایی

گیاه نیزه آفریقایی جزو گیاهان همیشه سبز است و بیشتر از زمین می روید و گاهی هم زیر زمین وجود دارد و می توان آن را از دسته کلونی های وحشی دانست. این گیاه بیشتر به صورت خالخالی و برگ های لوله ای دیده می شود و خیلی نرم است و در رنگ های سبز و طوسی وجود دارد. برگ های این گیاه حدود ۳ سانتی متر ضخامت دارند و می تواند تا ارتفاع ۱ الی ۲ متر رشد کند. گیاه نیزه آفریقایی در سن کم شکوفه می زند و برای تزیین خانه استفاده می شودو گل نیزه آفریقای جزو گیاهان نامعمول و عجیب است.

نام لاتین یا علمSansevieria cylindrica
خانواده Asparagaceae
زیرشاخهCrassuloideae
گونه و نوع Sansevieria
بومی منطقه آنگولا
نور متوسط(فیلتر شده)
آبیاریبعد از خشک شدن کامل خاک
دمای ایده ال۱۰ تا ۳۰ درجه
خاک و کودماسه شسته با مخلوط پیت ، لیکا و پرلیت

سانسوریا نیزه آفریقایی (سانسوریا لوله ای) چیست؟

یکی از گیاهان خاص و جذاب سانسوریا هست ولی گونه ای داره که در برخی مواقع به صورت رنگی و مخملی در فروشگاه ها به فروش میرسه، نگهداری اون بسیار راحت و جان سخت می باشد که میتونید برای محلی که نور کم هم هست اون رو تهیه کنید.البته برای کسب اطلاعات بیبشتر میتوانید مقاله ایده های متنوع بازی در مهمانی رابخوانید.

معرفی انواع مختلف گیاه نیزه آفریقایی

انواع متنوعی از این گیاه وجود دارد که بعضی از آن ها برگ هایی بافته شده و در هم تنیده دارند که تمام انواع این گیاهان می توانند سخت ترین شرایط را تحمل کنند.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین راهکارها برای تمیز کردن انواع برس ریمل
انواع مختلف گیاه نیزه آفریقایی

بررسی شرایط نگهداری گیاه نیزه آفریقایی

گیاه نیزه آفریقایی مشخصا یک گیاه تزیینی است که به راحتی می توان در منزل از آن استفاده کرد. این گیاهان در صورت بی توجهی شما نیز می توانند دوام بیاورند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی های آنلاین را بخوانید.تنها قانون مهمی که باید در مورد این گیاه رعایت کنید، این است که:

  • از گلدانی برای آن استفاده کنید که دارای زهکشی مناسب باشد.

رشد این گیاه نیز عموما آرام است و می تواند تا سال ها دوام بیاورد.

خاک مناسب برای گیاه سنسوریا

بهتر است بدانید که بستر گیاه نیزه آفریقایی باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و می توانید برای بستر از ترکیب خاک شن، پرلیت و خاک برگ استفاده نمایید تا گیاه بتواند روند رشد خود را به درستی طی کند.البته برای کیب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  سرگرمی ها و فعالیت های زمستان را بخوانید.

دما و رطوبت مناسب برای گیاه نیزه آفریقایی

این گیاه اصالتا به نواحی شرجی مربوط است و می تواند در دماهای بین منفی ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد دوام بیاورد و همچنین تغیرات دمایی را نیز کنترل می کند اما هرگز نباید آن را در دماهایی قرار داد که کمتر از ۱۳ درجه سانتیگراد هستند.این گیاه را حدالامکان در محیط هایی بکارید که دارای رطوبت کافی باشد و همچنین دارای فضای کافی نیز باشد تا بتواند به قد و اندازه خوبی دست پیدا کند.این گیاه را در صورت بیرون قرار دادن بهتر است که در حالت نور جانبی قرار دهید و نور مستقیم خورشید باعث می شود که این گیاه کم کم بسوزد.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه موسیقی می تواند سبب افزایش هوش کودک شود؟ + تاثیر موسیقی بر کودکان چیست؟

آبیاری گیاه نیزه آفریقایی

این گیاه به یک یا دو بار در ماه در فصل تابستان به آبیاری نیاز دارد و آب کافی در فصل سرد نیز از این میزان بسیار کمتر است.زمانی که رشد این گیاه فعال است، بهتر است که آب دادن به آن را به صورت متعادل انجام دهید و آب دادن به قدری باشد که خاک رطوبت خود را حفظ کند و قبل از هر بار آب دادن نیز اجازه دهید که سر خاک خشک شود.

آبیاری گیاه

در فصول سرد نیز باید اجازه دهید که خاک حداقل تا نصف خشک شود و بعد به آن آب بدهید که بیش از حد آب دادن به این گیاه باعث پوسیدگی ریشه ها می شود.

عوض کردن گلدان گیاه نیزه آفریقایی

باید توجه داشته باشید که باید در فصل بهار گلدان را تعویض کنید زیرا در این فصل شاه و برگ های آن شلوغ می شود و این شلوغی ممکن است ریشه ها را دچار آسیب کند. توصیه می شود که از گلدان جدید که دارای زهکشی مناسب است استفاده کنید تا گیاه شما دچار هیچ نوع مشکلی نشود و باید به اندازه کافی خاک رس در پاین ترین سطح گلدان بگذارید.

کود دادن به گیاه سنسوریا

از کود دادن بیش از حد زیاد به این گیاه خودداری کنید و همچنین یک بار در ماه از کود مایع برای این گیاه استفاده کنید

نور مناسب برای گیاه نیزه آفریقایی

نیزه آفریقایی در محیط روشن دوام بالایی دارد و باید نور مستقیم را به اندازه کافی دریافت کند و همچنین می تواند از طریق نور جانبی از زیر پنجره نیز رشد خوبی داشته باشد اما اگر این گیاه را به مدت طولانی در محیطی قرار دهید که نور آن بسیار کم است، ناچارا از رشد باز می ایستد.

نور مناسب برای گیاه

هرس کردن گیاه سنسوریا

در صورت شلوغ شدن شاخ و برگ این گیاهان باید مراقب باشید که برگ ها بیش از حد در هم تنیده نشوند که در این صورت می توانید از یک چاقوی تیز استفاده کنید و برگ ها را برش دهید که برگ ها می توانند تا ۱۵ سانتیمتر برش داده شوند.می توانید برگ های کنده شده را در یک گلدان جدید قرار دهید و خاک مناسب را برای آن بریزید تا علاوه بر هرس کردن، قلمه زدن را نیز انجام داده باشید.

این مطلب را از دست ندهید
افراد باهوش چطور امنیت خودرو را بالا می‌برند؟

مشکلات گیاه نیزه آفریقایی چیست؟

  • ریشه هر مشکلی را در این گیاه می توان در میزان آب دادن آن جستجو کرد.
  • برگ های خمیده شده در این گیاه نشان دهنده کم آبی در فصل تابستان است.
مشکلات گیاه نیزه آفریقایی

بیماری های گیاه نیزه آفریقایی چیست؟

  • همچنین بیماری های قارچی نیز گیاه را مورد هجوم قرار می دهند که می توان برای نابودی آن ها از قارچ کش های مانکوز استفاده نمود .
  • همچنین می توانید در لینک های مقابل با نحوه پرورش گیاه آگلونما نخشید و نگهداری از گل قاشقی آشنا شوید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با گیاه نیزه آفریقایی یا سنسوریا آشنا شدید.همچنین از نحوه نگهداری و پرورش آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا