دکوراسیون

بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار

از لحظه ای که خبر آمدن نوزادی جدید در خانواده پخش می شود شور و حال خاصی کل خانواده و اطرافیان نزدیک را در برمی گیرد و هر کدام می کوشند تا شرایط لازم را برای آمدن نوزاد فراهم کنند. تهیه لباس و لوازم اولیه نوزاد، فراهم کردن اتاقی مناسب با رنگ موردعلاقه کودکان، جور کردن لباس های رنگارنگ و حتی تهیه لیستی از اسامی مختلف دختر و پسر از جمله کارهایی است که تقریبا همه خانواده ها انجام می دهند. اما آنچه که حرف اول را می زند و متاسفانه برخی اوقات زیاد توجهی به آن نمی شود، کمک و رسیدگی به مادر باردار است.


فهرست مطالب


با شنیدن خبر بارداری، خانواده و اطرافیان می کوشند تا از خانم باردار مراقبت های لازم را انجام دهند تا دوران بارداری خوبی را پشت سر بگذارد. در این دوران خانم باردار به دلیل تغییرات هورمونی، جهت مراقبت از خود و کودک از نظر جسمی و روانی بسیار حساس و تحریک پذیر است و استرس و اضطراب فراوانی را تجربه می کند.

به همین منظور برای آسایش و راحتی خانم باردار و برخورداری او از محیطی آرام و بدون استرس در دوران بارداری بهتر است از همان ابتدای بارداری تغییر و تحولاتی در دکوراسیون منزل ایجاد کرده و به سبک و سیاق افراد حرفه ای چیدمان و دکوراسیون متفاوت تری داشته باشید. در این بخش از دنیای مد نمناک شما را با دکور و چیدمان مناسب در زمان بارداری آشنا خواهیم نمود.

بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار

دکوراسیون منزل مناسب خانم های باردار

رنگ

سفید رنگی خنثی است و برای سقف عالیست چرا که سقف سفید نور را بهتر منعکس کرده و ارتفاع اتاق را بلندتر نشان می دهد پایین آورنده فشارخون است، ذهن را از نگرانی ها پاک می کند و تنفس را یکنواخت و آرام می سازد، فضای اتاق را لطیف و آرام بخش نشان می دهد، پس اگر زودرنج و عصبی هستید دکوراسیون خانه را آبی کنید. برای رهایی از رخوت دوران بارداری آبی های پرانرژی و گرم تری مانند آبی فیروزه ای را انتخاب کنید که در عین آرامش بخشی شما را از حالت رخوت بیرون بیاورند.اگر خانم باردار مدت زیادی از روز را در آشپزخانه می گذراند، بهتر است در این مکان از رنگ زرد بیشتر استفاده نماید زیرا این رنگ بسیار شادی آور است و انرژی آنها را افزایش می دهد. لازم نیست کل دیوارهای آشپزخانه را زرد کنید بلکه می توانید یک کتری و فنجان یا گلدان زرد بخرید.بی شک همه اعتقاد دارند که در این دوران، آرامش، حرف اول را می زند و اتاق خواب فضایی است که در خانه ها به این منظور در نظر گرفته شده است. بهتر است که رنگ اتاق خواب، روشن و آرامش بخش باشد؛ مثل رنگ های آبی، سبز و یاسی.سعی کنید از رنگ های تندی مثل قرمز دوری کنید، چراکه فشارخون و ضربان قلب را افزایش می دهد که این مسئله برای مادر و جنینمضر خواهد بود.اگر در دوران بارداری در خانه به صورت پاره وقت به دورکاری مشغولید، بهتر است رنگ دفتر کار خانگی شما سبز باشد زیرا رنگ سبز به کاهش استرس های کاری کمک می کند.اگر در بارداری تمایل به خوردن غذا ندارید و خیلی کم اشتهایید بهتر است در دکوراسیون منزل از وسایلی با رنگ نارنجی استفاده نمایید زیرا نارنجی شور و اشتیاق و هیجان زندگی شما را بیشتر می کند و اشتهاآور است.بهتر است که رنگ اتاق خواب، روشن و آرامش بخش مثل رنگ های آبی، سبز و یاسی باشد و از رنگ های تندی مثل قرمز دوری کنید، چراکه فشارخون و ضربان قلب را افزایش می دهد که این مسئله برای مادر و جنین مضر خواهد بودانتخاب رنگ دکوراسیون در بارداری مهم است و باید به آن توجه نمود زیرا برخورداری از محیطی آرام و بدون استرس در دوران بارداری منجر به آرامش مادرو خواب بهتر او شده و به این دلیل ضربان قلب جنین در حد نرمال می زند و او هم از آرامش مادر لذت می برد و از رشدی مناسب بهره مند خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه

استفاده از تصاویر نوزادان زیبا

پیشنهاد می شود که در دوران بارداری، اطراف خود را با حس های زیبا و تصورات خوب پرکنید. استفاده از تصاویر کودکان، تأثیر زیادی در ایجاد حس مثبت دارد. توصیه می کنیم تصویر یک کودک زیبا را روبه روی تخت خوابتان آویزان کنید. با این کار خواهید دید که هر بار که می خوابید یا بیدار می شوید این صحنه زیبا لبخند بر لبتان خواهد نشاند.

سیستم تهویه مناسب در آشپزخانه

یکی از مسائلی که در بارداری ممکن است خانم باردار را با مشکل روبرو نماید، تهوع و استفراغ های مکرر به دلیل بوی غذا است. خانم های باردار در این دوران بهتر است، بیشتر غذاهای آب پز و کبابی بپزند و از پختن غذاهای پرادویه و سرخ کرده خودداری کنند. همچنین برای اینکه آشپزخانه بوی غذا ندهد، از سیستم تهویه مناسب در آشپزخانه استفاده کنند.

سطح صندلی ها و نشیمن ها

در دوران بارداری که به تدریج ظاهر خانم باردار تغییر می کند، خانم های باردار برای راحتی بیشتر باید از صندلی و تخت مناسب استفاده کنند و نکات زیر را رعایت نمایند.خانم های باردار بهتر است از تخت خواب هایی که ارتفاع کوتاهی دارند، استفاده نمایند تا مادر در برخاستن و خوابیدن مشکلی نداشته باشد.

بهتر است در طراحی دکوراسیون منزل سقف و دیوارها سفید باشنددرست که رنگ سفید نسبت به سایر رنگ‌ها زودتر کثیف می‌شود اما به بیشتر افراد، حتی خانم‌های بچه‌دار، توصیه می‌شود که این رنگ را برای دیوارهای خانه انتخاب کنند. این کار یک روش ایده آل برای بزرگ نشان دادن فضای دکوراسیون داخلی خانه هم محسوب می‌شود. البته از این رنگ حس آرامش خاصی دریافت نمی‌کنید و انرژی‌تان هم بیشتر نمی‌شود؛ چرا که سفید رنگی خنثی است. با این وجود سفید این قابلیت را دارد تا حس شادی متوسطی را در شما ایجاد کرده و خلوص و پاکی احساسات را به همراه داشته باشد. علاوه براین در انتخاب رنگ سفید برای سقف خانه شک نکنید چون سقف سفید نور را بهتر منعکس کرده و ارتفاع اتاق را بلندتر نشان می‌دهد.

اگر زودرنج و عصبی هستید دکوراسیون خانه را آبی کنیددر صورتیکه شغل و سبک زندگی شما به‌گونه‌ای است که فشار و استرس زیادی را تحمل می‌کنید یا به دلیل مشغله روزمره و سر و کله زدن با بچه‌ها فردی عصبی و تندخو هستید توصیه می‌شود که رنگ غالب دکوراسیون خانه شما آبی باشد. این رنگ فضای اتاق را لطیف و آرام‌بخش نشان می‌دهد. گفته می‌شود که آبی پایین آورنده فشارخون است، ذهن را از نگرانی‌ها پاک می‌کند و تنفس را یکنواخت و آرام می‌سازد. اما نکته مهم اینجاست که اگر رنگ اتاق‌ها آبی کمرنگ و بسیار سرد باشد حالت انفعال بیشتری به شما دست می‌دهد و دلتان می‌خواهد صبح تا شب در این اتاق بخوابید. این حالت ممکن است رخوت دوران بارداری را به همراه داشته باشد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود آبی‌های پرانرژی و گرم‌تری را انتخاب کنید که در عین آرامش‌بخشی شما را از حالت رخوت بیرون بیاورند. آبی فیروزه‌ای انرژی بیشتری به شما القا می‌کند و در عین حال آرامش‌بخش است. به‌این‌ترتیب با انتخاب رنگ مناسب و دکوراسیون ضد افسردگی، زندگی شادتری خواهید داشت.

پیشنهاد طراحان دکوراسیون داخلی: آشپزخانه را زرد کنیدیکی از بهترین پیشنهادات به شما این است که برای تغییر رنگ دکوراسیون آشپزخانه، به سراغ رنگ زرد بروید. این رنگ برای خانم‌هایی که قرار است چندین ساعت در روز را در آشپزخانه بگذرانند بسیار شادی‌آور است و انرژی آنها را افزایش می‌دهد. در دوران بعد از زایمان ممکن است افسردگی بعد از زایمان به سراغتان بیاید اما با دیدن رنگ زرد آشپزخانه شادتر می‌شوید. می‌توانید به شیوه‌های مختلف این رنگ را به آشپزخانه راه دهید. بطور مثال در اولین قدم یک کتری و فنجان یا گلدان زرد بخرید. وقتی صبح‌ها برای تهیه چای به سراغ کتری می‌روید انرژی و نشاط خوبی به شما منتقل می‌شود و سطح انرژی‌تان بالا می‌رود. علاوه بر این زرد یادآور خورشید است و می‌تواند حس سرزندگی و شادمانی را ارتقا ببخشد.

این مطلب را از دست ندهید
دکوراسیون اتاق خواب نوزاد
بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار

در تغییر دکوراسیون منزل اتاق کار خانگی را سبز کنیدشاید در روزهای آخر بارداری و پس از زایمان تصمیم بگیرید که به صورت پاره‌وقت کار کنید یا بخشی از کارها را در خانه انجام دهید. در صورتیکه می‌خواهید در دوران بارداری بخشی از خانه را به دفتر کارتان تبدیل کرده‌اید و چندین ساعت در روز را به دورکاری اختصاص دهید، بهتر است رنگ دفتر کار خانگی شما سبز باشد. رنگ سبز نشاندهنده موفقیت و کامیابی است و به کاهش استرس‌های کاری کمک می‌کند. علاوه براین دکوراسیون سبز انتقال‌دهنده حس آرامش است و خونسردی را القا می‌کند. پس این رنگ را به دکوراسیون خانه راه دهید.

تهویه مطبوع
در دوران بارداری سیستم تهویه مطبوع به‌خصوص در آشپزخانه بسیار حیاتی است؛ زیرا تغییرات هورمونی که در بدن مادران اتفاق می‌افتد آنها را به بوهای مختلف حساس کرده و تغییرات دمایی بدنشان نیز در کیفیت زندگی‌شان تأثیر بسزایی خواهد داشت. توجه کنید که دمای مناسب این دوران ۲۶ – ۲۴ درجه سانتی‌گراد ‌است.


دکوراسیون اتاق نوزاد

بسیاری از زوج‌های جوان، علاقمند به طراحی و دکوراسیون اتاق کودکِ در راهِ خود هستند، اما دقت کنید که حتی‌الامکان از رنگ‌آمیزی در این دوران خودداری نمایید؛ زیرا بوی رنگ می‌تواند آثار منفی بر جنین داشته باشد، اما اگر نمی‌توانید از آرزوی ساخت اتاق رویایی فرشته کوچکتان دل بکنید، دقت نمایید که از رنگ‌هایی که پایه گیاهی دارند و بدون بو هستند استفاده کنید. ماسک و دستکش را فراموش نکنید! لباس آستین‌بلند بپوشید تا از تماس رنگ با پوستتان جلوگیری کنید. در پایان نیز پنجره‌ها را باز گذاشته و از خوابیدن در اتاق تازه رنگ‌شده خودداری نمایید.

صندلی و مبلمان نرم

با فراهم کردن صندلی و مبلمان نرم شروع کنید. اولین پیشنهادی که برای دکوراسیون مناسب دوران بارداری وجود دارد، فراهم کردن بهترین موقعیت برای نشست و برخاست خانم‌های باردار است. با توجه به افزایش وزن خانم‌ها در ماه‌های آخر بارداری، نشست و برخاست برای آن‌ها دشوار می‌شود. نکاتی که در ادامه گفته می‌شود را رعایت کنید:

۱_در دکوراسیون خانه از کاناپه یا صندلی‌های نرم و با ارتفاع کم استفاده کنید
۲-برای مبل‌های خانه کوسن‌هایی نرم خریداری کنید که پس از نشستن خانم باردار، این کوسن در محل پشت یا بین پاهای او قرار داده شود.
۳_اگر در خانه میز و صندلی ناهارخوری دارید، بهتر است صندلی‌ها روکشی بالشی و نرم داشته باشند.
۴_مبل‌های قدیمی پس از چند سال، کیفیت خود را از دست می‌دهند و گودی بزرگی روی آن‌ها ایجاد می‌شود. بهتر است خانم‌های باردار روی این مبل‌ها ننشینند. مبلی نرم با فنرهای سالم را برای خانم باردار انتخاب کنید.
۵_مبل یا کاناپه مخصوص خانم باردار باید روبه‌روی تلویزیون قرار داده شود و هیچ مانعی در مسیر نشستن خانم وجود نداشته باشد

اتاق خواب و تخت خواب

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه که زنان باردار در آن حضور دارند، اتاق خواب است. این مکان باید آرامش‌بخش‌ترین قسمت خانه باشد. زنان باردار زمان زیادی از شب را روی تخت خواب سپری می‌کنند و به همین دلیل باید تخت مناسبی برای آن‌ها داشته باشید. بهترین تخت خواب برای خانم‌های باردار، تخت‌خواب‌های کم‌ارتفاع است تا نشستن و بلند شدن از روی تخت خیلی دشوار نباشد.

علاوه بر ارتفاع تخت باید به نکات دیگری مانند جنس تشک، روتختی و بالش هم توجه داشته باشید. همه‌ی این‌ها می‌توانند روی دکوراسیون مناسب دوران بارداری برای اتاق خواب تاثیر بسزایی بگذارند. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید بالش‌های مخصوص دوران بارداری در مدل‌های مختلفی مانند L شکل، U شکل و J شکل تولید می‌شوند. می‌توانید برخی از این بالش‌ها را به اتاق پذیرایی بیاورید تا خانم باردار راحت‌تر روی مبل یا کاناپه دراز بکشد.

بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار

استفاده از رنگ‌های ملایم 

هم در اتاق خواب و هم در فضاهای دیگر خانه، بهتر است از رنگ‌های ملایم استفاده کنید. رنگ‌های تند مانند قرمز، بنفش یا زرد باعث افزایش ضربان قلب زنان باردار می‌شوند و این موضوع منجر به ایجاد استرس در آن‌ها می‌شود. اگرچه دوران بارداری ۹ ماه بیشتر نیست اما اگر خانه‌ای دارید که رنگ دیوارها خیلی تند و جیغ است، بخاطر آرامش خانم باردار هم که شده رنگ دیوار را تغییر دهید.می‌توانید از رنگ‌های ملایم مانند آبی روشن، صورتی و سبز به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون خانه در دوران بارداری استفاده کنید. حتی با خرید کاغذ دیواری می‌توانید، رنگ خانه را به طور موقت به رنگ دیگری در بیاورید. با این روش، بعد از ۹ ماه می‌توانید خانه را به شکل اولی که داشت برگردانید.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین دکوراسیون پذیرایی

توجه ویژه به نور طبیعی

خانم‌های باردار باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. به همین منظور بسیاری از شرکت‌های بهداشتی کرم‌های ضدآفتاب گوناگونی برای دوران حاملگی به بازار عرضه کرده‌اند. تابش نور طبیعی خورشید به پوست خانم‌های باردار باعث جذب ویتامین دی شده و به رشد مناسب جنین کمک می‌کند.برای دریافت نور طبیعی بیشتر در خانه بهتر است از پرده‌های نازک و سفید رنگ استفاده کنید که نور را به داخل خانه هدایت می‌کنند. اگر خانه‌ی شما پنجره‌های بزرگی دارد، می‌توانید با کنار زدن پرده‌ها و باز کردن پنجره، نور طبیعی را بهتر و بیشتر به داخل خانه وارد کنید.

وجود اکسیژن تازه در خانه

یکی دیگر از موضوعات مهم در دکوراسیون دوران بارداری، وجود اکسیژن تازه در خانه است. به این منظور بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند هر روز صبح پنجره‌های خانه باز باشد تا تهویه‌ی مناسب در خانه انجام شود. هرچقدر هوای تازه‌ی بیشتری در خانه وجود داشته باشد، انرژی و نشاط خانم باردار بیشتر می‌شود.به این نکته توجه داشته باشید که اگر در محیط خانه گل و گیاه دارید، باید تهویه روزانه حتما انجام شود. گیاهان مصرف کننده اکسیژن هستند و باید دائما در معرض اکسیژن تازه باشند.

حذف لوازم اضافی خانه

برای خانم‌های باردار مخصوصا در ماه‌های آخر، راه رفتن در خانه کمی دشوار می‌شود. یکی از کارهایی که برای طراحی دکوراسیون مناسب دوران بارداری لازم است انجام شود، حذف لوازم اضافی در مسیر حرکت زنان باردار است. می‌توانید میزهای عسلی اضافه، مجسمه‌ها، صندلی‌ها یا گلدان‌های خیلی بزرگ که در مسیر حرکت قرار دارند را به مکان دیگری انتقال بدهید.زنان باردار باید در خانه راه بروند و این جزو کارهایی‌ست که پزشکان به آن‌ها توصیه می‌کنند. سعی کنید دکوراسیون خانه را طوری بچینید که مسیری برای حرکت و پیاده‌روی آن‌ها ایجاد شود.

توجه به گل‌ها و گلدان‌ها

وجود گل به خانه طراوت و حس زندگی می‌بخشد. یکی از بهترین گزینه‌ها برای طراحی دکوراسیون مناسب دوران حاملگی، توجه ویژه به گل و گیاه است. می‌توانید با خرید گل‌های تازه خانه‌ی خود را تزیین کنید. از دیگر مزیت‌های تهیه‌ی گل این است که خانم‌های باردار را مشغول می‌کند.همچنین می‌توانید در دوران بارداری، گلدان‌های تازهای برای گل‌های قدیمی بخرید. تعویض گلدان هم جزو کارهایی‌ست که می‌تواند اوقات لذت‌بخشی برای شما ایجاد کند. می‌توانید تمام گلدان‌های خانه را به یک رنگ یا طرح در بیاورید و در یک نقطه‌ی بخصوص از خانه قرار بدهید.

استفاده از عایق صدا

خواب سالم و باکیفیت مادر به رشد مناسب جنین کمک می‌کند. زنان باردار باید در طول شبانه‌روز خواب با کیفیتی داشته باشند. بنابراین باید تمام عواملی که ممکن است باعث بی‌خواب یا بد خواب شدن آن‌ها می‌شود را حذف کنید. یکی از بهترین گزینه، استفاده از ضربه‌گیر یا آرام‌بند برای درب‌های کابینت و درب‌های خانه است.علاوه بر این می‌توانید دستگیره‌ی درب خانه را هم تعویض کنید تا صدای کمتری داشته باشد. اتاق‌های خلوت صدای محیط را بیشتر منعکس می‌کنند، بنابراین شاید بهتر باشد دکوراسیون اتاق خواب را به گونه‌ای انتخاب کنید که اتاق خواب پر به نظر برسد و انعکاس صدا کمتر شود.

تعیین مکانی برای یوگای حاملگی 

زنان باردار باید در طول دوران حاملگی ورزش کنند. پیاده‌روی و یوگا از بهترین ورزش‌هایی هستند که مخصوص زنان باردار است. خانم‌های باردار می‌توانند در محیط خانه یا بیرون از آن، پیاده‌روی را انجام بدهند. اما برای انجام ورزش یوگا به محیطی آرام و دنج در خانه نیاز است.

ورزش یوگا به تنظیم تنفس صحیح، کاهش استرس و انعطاف پذیری عضلات کمک می‌کند. در طراحی دکوراسیون خانه برای خانم‌های باردار خوب است مکانی از اتاق پذیرایی یا اتاق خواب را برای یوگا در نظر بگیرید. این فضا نیاز نیست خیلی بزرگ باشد، می‌توانید یک گوشه‌ی دنج ۲ در ۲ را برای یوگا انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید
زیباترین دکوراسیون آشپزخانه
بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار

چسباندن پوستر نوزادان بر دیوار اتاق خواب

یکی دیگر از نکاتی که برای طراحی دکوراسیون خانه‌هایی که زنان باردار در آن حضور دارند پیشنهاد می‌شود، استفاده از پوسترهای امید بخش است. شما هم می‌توانید در اتاق خواب مخصوص خانم‌های باردار، پوستر کودکان و نوزادان زیبا را به دیوار بچسبانید. زنان با نگاه کردن به این نوزادان، انرژی مثبتی دریافت می‌کنند که به کاهش استرس آن‌ها کمک فراوانی می‌کند.همچنین قاب کردن عکس‌های دوران عروسی یا سفرهای زوجین و نصب آن‌ها روی دیوار اتاق خواب هم می‌تواند انرژی خوبی به زنان باردار بدهد. برخی از روانپزشکان هم توصیه می‌کنند که پوستر هنرمندان یا ورزشکاران مورد علاقه‌ی خانم باردار را به دیوار اتاق خواب او بچسبانید تا انگیزه‌ی خانم برای فارغ شدن و برگشتن به وضعیت جسمی سابق بیشتر شود.

سوالات متداول

ایا استفاده از گل و گیاه برای دکوراسیون خانه در ذهن زنان باردار تاثیر دارد؟

خانم های باردار می توانند برای آرامش بیشتر و کاهش استرس از گل و گیاه کمک بگیرند و با گلدان های کوچک و رسیدگی روزانه به گیاهان استرس خود را کاهش داده و از زندگی خود لذت ببرند.

استفاده از وسایل آرامبخش در روحیه زنان باردار چگونه است؟

در مطالب قبلی نمناک هم اشاره شد که خانم های باردار برای کاهش استرس و آرامش بیشترشان باید در دکوراسیون خانه از وسایل آرامبخش استفاده کنند. برای اینکه محیطی آرام برای مادر و جنین فراهم شود، بهتر است آنها از موزیک های آرام بدون کلام، چند شمع کوچک و رایحه های خوش در فضای منزل استفاده کنند. همچنین خانم های باردار می توانند عکس هایی از نوزادان را تهیه کنند و به دیوار اتاق خواب خود بزنند و از تماشای آن ها لذت ببرند.

استفاده از صداگیر در روحیه ی زنان باردار چیست؟

در دوران بارداری هر چه سر و صدا کمتر باشد، آرامش مادر بیشتر است پس برای جلوگیری از صداهای ناهنجار از پنجره های دو جداره و صداگیر برای کابینت ها و درها استفاده کنید تا مانع از هدر رفتن دمای مناسب منزل شود و از ورود صداهای ناهنجار بیرون جلوگیری شود.

نور طبیعی چه مزیت های در روحیه زنان باردار دارد؟

برای اینکه مادر دوران بارداری را به خوبی بگذراند، بهتر است از نور طبیعی آفتاب استفاده کند پس در این دوران اجازه دهید نور طبیعی به خانه راه یابد و از پرده های حریر و نازک استفاده کنید زیرا نور طبیعی آفتاب به پیشبرد روند استخوان سازی جنین کمک کرده و از دردهای عضلانی مادر می کاهد.مادرانی که زمینه مسمومیت حاملگی و فشارخون بالا دارند باید از به کار بردن نورهای تند مصنوعی دوری کنند و در محیط کاملا آرام و نیمه تاریک استراحت کنند.

ایا سطح صندلی ها و نشیمن ها کاربرد مناسبی دارد؟

در دوران بارداری که به تدریج ظاهر خانم باردار تغییر می کند، خانم های باردار برای راحتی بیشتر باید از صندلی و تخت مناسب استفاده کنند و نکات زیر را رعایت نمایند.
خانم های باردار بهتر است از تخت خواب هایی که ارتفاع کوتاهی دارند، استفاده نمایند تا مادر در برخاستن و خوابیدن مشکلی نداشته باشد.
همچنین استفاده از نشیمن های کوتاه مثل کاناپه ها، صندلی ها و کمک بسزایی در نشستن و برخاستن خواهد داشت.
خانم های باردار جلوگیری از دردهای کمری باید هنگام نشستن روی کاناپه از یک کوسن استفاده نمایند.
بهتر است خانم های باردار در هنگام نشستن، چهارپایه کوتاهی زیر پاها قرار داده و یا دو یا چند بالش در زیر پاها استفاده کنند تا برگشت مایعات از پایین بدن به سمت بالای بدن به راحتی صورت گیرد و مادر کمتر با خواب رفتگی عضلات مواجه شود.
بهتر است در بارداری از تشک های استاندارد برای کاهش دردهای عضلانی و کمردرد استفاده شود.
قرار دادن چند بالش در زیر شانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته سبب می شود عمل رفلاکس یا برگشت اسید معده به مری صورت نگیرد.

ایجاد تغییر رنگ در دکوراسیون برای خانم های باردار چیست؟

بی شک همه اعتقاد دارند که در این دوران، آرامش، حرف اول را می زند و اتاق خواب فضایی است که در خانه ها به این منظور در نظر گرفته شده است. بهتر است که رنگ اتاق خواب روشن و آرامش بخش باشد؛ مثل رنگ های آبی، سبز و یاسی.
سعی کنید از رنگ های تندی مثل قرمز دوری کنید، چراکه فشارخون و ضربان قلب را افزایش می دهد که این مسئله برای مادر و جنینمضر خواهد بود.

سخن پایانی

آرامش بیشتر و کاهش استرس مهم‌ترین اهدافی‌ست که در طراحی دکوراسیون مناسب دوران بارداری باید به آن برسید. تمام لوازم و اجزای خانه باید در راستای رسیدن به این هدف چیده شوند. زنان باردار محدودیت‌هایی در حرکت و نشستن دارند، بنابراین در اولین قدم باید صندلی، مبل و تختخواب آن‌ها تغییر کند. در قدم‌های بعد باید به رنگ دیوار، ورود نور طبیعی به خانه، جریان داشتن اکسیژن تازه و موضوعاتی از این دست توجه کرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا