سرگرمی

چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم؟ + آموزش ساخت اسباب بازی با وسایل ساده برای کودکان

ساخت اسباب بازی در خانه فوق العاده است.ایده های زیادی برای ساخت اسباب بازی در خانه در اینترنت وجود دارد، مثل ساخت اسباب بازی در خانه برای نوزادان،ساخت اسباب بازی در خانه برای کودکان نوپا،ساخت اسباب بازی در خانه برای پسران و دختران پیش دبستانی و یا ساخت اسباب بازی در خانه با وسایل قدیمی و دورریختنی و یا موادی که از قبل داشتید همه و همه را شامل می شود.بهترین اسباب بازی ها در خانه می توانند فرآیند یادگیری در مدرسه را بهبود بخشند.در این مقاله به آموزش ساخت اسباب بازی در خانه برای کودکان می پردازیم و به چند نمونه ساخت اسباب بازی با وسایل خانه اشاره می کنیم.


فهرست مطالب


چگونه با بطری پلاستیکی اسباب بازی کودکانه بسازیم؟

شما به راحتی با استفاده از لوازم روزمره‌ای همچون بطری نوشابه، می‌توانید در یک ساعت یک قلک هواپیمایی درست کنید. برای ساختن این قلک به لوازمی از قبیل بطری پلاستیکی خالی، مداد، قیچی، نوار چسب دو طرفه و کاغذ رنگی(به رنگ دلخواه خود) نیاز دارید. برای ساختن این قلک منحصر به فرد و زیبا مراحل زیر را انجام دهید:

(گام اول) ایجاد شیار روی بطری پلاستیکی

برای اینکه پاسخ سوال چگونه با بطری پلاستیکی اسباب بازی کودکانه بسازیم را بیابید باید مراحل را گام به گام طی نمایید در ابتدا با قیچی روی بطری پلاستیکی شیاری ایجاد کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا  را بخوانید.به این منظور یک سوراخ مستطیلی شکل با ابعاد ۲ سانت(طول) و نیم سانت(عرض) در یک سمت بطری ایجاد نمائید. این همان جایی خواهد بود که قرار است پول را کودکتان در آن بیندازد. پس حتماً بایستی به اندازه لازم بزرگ باشد.

اسباب بازی کودکانه

(گام دوم) طراحی بدنه هواپیما

برای نیمه عقبی هواپیما، دو تکه یکسان را رسم نمائید که به سان LS برعکس باشد. گفتنی است که قرار است این قطعات نیمی از بدنه هواپیما و سکان آن را به خود اختصاص دهند. توصیه ما به شما این است که یک طرف آن را رسم نموده و از آن به عنوان شابلون برای سمت دیگر استفاده کنید، در این صورت مطمئن خواهید شد که هر دو طرف یکسان هستند. بنابراین هر دو تکه بایستی ۳ عدد شوند. ورق بعدی را با سُکان هواپیما به یکدیگر وصل نمائید. هنگامی‌که دو قسمت بریده شد، آن‌ها را توسط نوار چسب دو طرفه به بطری پلاستیکی بچسبانید.

(گام سوم) رسم دو موتور و برش آن‌ها

دو مستطیل مانند یکدیگر را با ابعاد ۴ سانت(طول) و ۱ سانت(عرض) بر روی کاغذ رنگی رسم نمائید. این دو مستطیل موتورهای هواپیمای شما خواهند بود. مستطیل‌های رسم شده را در آورده و پس از آن‌، آن‌ها را بپیچید. این لوله‌ها را از سر و ته هم بچسبانید و سپس آن‌ها را در دو سمت بطری پلاستیکی وصل نمائید. توجه داشته باشید که می‌خواهید بطری روی زمین بماند چرا که این موتورها نیز قرار است به عنوان پا به منظور محکم کردن قلک هواپیمایتان مورد استفاده قرار گیرند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی آنلاین را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
افراد باهوش چطور امنیت خودرو را بالا می‌برند؟

(گام چهارم) رسم دوبال و برش آن‌ها

دو مثلث یکسان را با نوک گرد بر روی کاغذ رنگی خود رسم نمائید. این دو مثلثی که رسم می‌کنید باله‌های هواپیمایتان خواهد بود. آن‌ها را برش بزنید و باله‌های بالای موتور را وصل نمائید. به شما توصیه می‌کنیم زبانه را در لبه‌های بلند تا بزنید چرا که این کار به متصل شدن آسان آن‌ها کمک خواهد کرد.

(گام پنجم) رسم پروانه‌ها و برش آن‌ها

به منظور ترسیم پروانه هواپیمای خود می‌توانید از سرپوش بطری استفاده کنید. سر بطری قرار است پروانه را نگه دارد، حتی این امکان وجود دارد که دایره را کمی کوچکتر از درپوش بطری رسم کنید تا از روی آن نلغزد.

(گام ششم) اضافه کردن جزئیات

حال نوبت این رسیده است که جزئیات را اضافه کنید چرا که شما تا این‌جا دارای یک هواپیمای پایه شده‌اید. حال می‌توانید تعدادی از ویژگی‌های جزئی را خودتان با یک کاغذ رنگی اضافه نمائید، پنجره‌های هواپیما را رسم نمائید و آن را ببرید و سپس آن را بچسبانید.با انجام مراحل فوق کودکتان صاحب قلکی زیبا خواهد شد اما توصیه ما به شما این است که اجازه دهید تا کودکتان هم در این کار شما را یاری کند تا قدرت خلاقیتش تقویت شود.

چگونه اسباب بازی وسایل پزشکی کودکانه بسازیم؟

می‌توانید اسباب بازی وسایل پزشکی بسازید تا کودکتان با وسایل پزشکی آشنا شود. اسباب بازی‌های مشاغل متعدد که برای کودکان طراحی و ساخته شده است، اغلب برگرفته از شکل واقعی آن‌ها می‌باشند با این وجود تا حدودی هم شکل آن‌ها با شکل حقیقی‌اشان تفاوت دارد. البته گفتنی است که این یک دیدگاه مثبت است و سبب فعال شدن تخیل کودکتان می‌شود و همین مسئله سبب می‌شود بازی کردن بچه‌ها با همین وسایل دست ساز بهتر از بازی کردن با وسایل اصلی آن‌ها باشند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با نقاشی های ناخودآگاه را بخوانید.

کاردستی

جالب است بدانید که از آن‌جاییکه اسباب بازی‌های تخیلی که دست ساز می‌باشند به این دلیل که شباهت کمتری به نمونه‌های واقعی‌اشان دارند و انتزاعی‌تر می‌باشند، حتی بیش از اسباب بازی‌هایی که برای کودکتان خریداری می‌کنید سبب به کار گرفتن تخیل آن‌ها می‌شود. افزون بر این موجب پرورش تفکر آن‌ها می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده، تجربه لذت ساختن نقش بسیار مهمی در رشد اجتماعی کودکانی که بین ۴ الی ۶ سال سن دارند، می‌شود. از عملکردهای دیگر بازی اجتماعی با وسایل پزشکی برای فرزندتان تمرین رو به رویی با پزشک می‌باشد. همین امر موجب می‌گردد که استرس و همچنین ترس آن‌ها از پزشک کاهش یابد. چرا که ناشناخته‌ها موجب ترس می‌شود.

نکته مهم پیرامون سوال چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم:

علاوه بر این سرعت سازگاری کودکان در مقایسه با بزرگسالان کمتر می‌باشد. به این ترتیب می‌توانید با ساخت اسباب بازی‌های دست ساز پزشکی محیط مطب را باز آفرینی نموده و آن‌ها را با فرایندهایی که در مطب اتفاق می‌افتد آرام آرام آشنا نمائید.این مقاله آموزش زبان انگلیسی به کودکان را بخوانید.کودکان در حین بازی به اندازه کافی فرصت پیدا می‌کنند که خود را با اتفاقاتی که در مطب می‌افتد سازگار نمایند. علاوه بر همه این‌ها آن‌ها با کنترل کردن فرایند، احساس قدرت می‌نمایند و از این موضوع لذت می‌برند.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با نقاشی های ناخودآگاه مفاهیم آنها + بررسی شخصیت شناسی بزرگسالان از روی نقاشی

ساخت کیف پزشکی

وسایلی که برای ساخت کیف پزشکی لازم دارید عبارتند از: کاغذ رنگی سفید و قرمز، جعبه خالی، لنت، کاغذ رنگی بزرگ و یا کاغذ چسبی رنگی و یا کاغذ کادو. برای ساخت کیف پزشکی اقدامات شرح داده شده در ادامه را انجام دهید.

اسباب بازی کودکانه

در ابتدا جعبه‌ای را که دارید توسط کاغذ رنگی آبی و یا کاغذ کادوی رنگی و یا چسب رنگی به طور کامل بپوشانید.
دو تکه از لنت را از بخشی که چسب‌دار است به یکدیگر بچسبانید پس از آن، دو سر این دو لنت را که به هم چسبانده‌‌اید به جعبه بچسبانید تا دسته کیف شما ساخته شود، دسته دیگر را هم به طریق مشابه بسازید. حال با کاغذهای رنگی علامت به اضافه پزشکی را ببرید و روی در جعبه‌ای که ساخته‌اید، بچسبانید.

ساخت گوشی پزشکی

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم ساخت گوشی پزشکی است.

وسایل مورد نیازتان برای ساخت گوشی پزشکی عبارتند از:

روبان رنگی، سوزن، نخ، ۱ تل موی سر و یا ۲ پایپ کلینر، چسب حرارتی یا مایع، نمد در دو رنگ البته می‌توانید از پارچه استفاده کنید، پنبه و پارچه که داشتن آن‌ها اختیاری است. نحوه ساخت گوشی پزشکی به شرح زیر است:

 • یک سر روبان را به دور بخش میانی تل چرخانده و بچسبانید، به جای چسباندن می‌توانید بدوزید.
 • یک تکه از یکی از نمدها را به شکل قلب ببرید و نمد رنگ دیگر را به شکل دایره درآورید و سپس قلب را روی دایره بچسبانید. پس از آن دایره قلب‌دار نمدی را به انتهای دیگر چسبانده و یا بدوزید.

ساخت فشار سنج

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم ساخت فشارسنج است.برای ساخت فشارسنج به لوازمی از قبیل نمد یا پارچه آبی، چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن، بادکنک، روبان مشکی، ماژیک، چسب پارچه دو طرفه نواری و پارچه سفید نیاز دارید.

 • در ابتدا بادکنک را کمی باد کنید و آن را گره بزنید. می‌توانید بادکنک را درون یک تکه پارچه مشکی بپیچید و بدوزید.
 • یک تکه نمد مشکی بردارید و آن را به شکل دایره ببرید و روی آن یک پارچه سفید بدوزید.
 • با ماژیک مشکی دور تا دور این دایره سفید، خط‌های صفحه فشارسنج را رسم کنید و عددها را هم کنار خط‌ها بنویسید. لازم به ذکر است که به جای این کار می‌توانید توسط چرخ خیاطی خطوط را گلدوزی نمائید.
 • دو تکه نمد را به شکل مستطیل رسم کنید. بهتر است که دور بازوی فرزند خود را پیش از این‌که برش بزنید اندازه بگیرید.
 • نر و مادگی چسب پارچه دو طرفه نواری را به دو عرض مستطیل بدوزید.
 • بادکنک را توسط یک روبان و یا یک نوار باریک نمد مشکی رنگ به نمد مستطیلی آبی وصل نمائید. پس از آن یک تکه نمد و یا روبان دیگر را هم به دایره‌ای که نشانگر فشارسنج است وصل کنید.
این مطلب را از دست ندهید
چگونه سرگرمی خود را به شغل خود تبدیل کنیم ؟ + بررسی10 روش کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

ساخت چسب زخم

وسایل مورد نیاز برای ساختن چسب زخم عبارتند از: پارچه سفید رنگ، چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن، نمد کرم رنگ، چسب پارچه دو طرفه نواری. برای ساختن چسب زخم اقدامات زیر را انجام دهید.

 • دو بیضی روی نمد رسم کرده و آن را ببرید. آن‌ها را روی یکدیگر قرار دهید و دور تا دور آن را با چرخ خیاطی و یا نخ و سوزنی که دارید بدوزید. نر و مادگی چسب پارچه‌ای دو طرفه را در دو انتهای بیضی بدوزید. یک مربع کوچک روی پارچه سفید رنگ رسم کرده و آن را ببرید سپس آن را در وسط بیضی بدوزید.
 • می‌توانید چند چوب بستنی و آمپول تمیزی که مصرف نشده است و سوزن هم ندارد به کیف وسایل پزشکی کودک خود اضافه نمائید.

چگونه اسباب بازی ماز با نی و تیله کودکانه بسازیم؟

هزارتو یا ماز از آن دست بازی‌های فکری می‌باشد که در طول تاریخ هم مورد علاقه افراد زیادی بوده است. مازی که در ادامه نحوه ساخت آن را شرح خواهیم داد از هزارتویی که دارای چند متر ارتفاع هستند کوچکتر می‌باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی های مفید را بخوانید. به شما توصیه می‌کنیم که این اسباب بازی را خود برای کودکتان بسازید چرا که اسباب بازی‌های مازی که در بازار موجود می‌باشند این است که بعد از حل کردن آن‌ها، برای مدتی مشخص و مهارت یافتن در آن، بازی خسته‌کننده و در عین حال تکراری می‌شود.

کاردستی با نی

ولی هزارتویی که خود در خانه می‌سازید به این دلیل که به راحتی ساخته می‌شود می‌توانید چندین و چند بار در طرح‌های مختلفی بسازید و هر وقت احساس کردید که انجام آن برای فرزندتان تکراری و کسل‌کننده شده است یک ماز جدید درست کنید.

شیوه ساخت:

در ابتدا بایستی نی‌ها را در اندازه‌های مختلف ببرید. نقطه آغاز و پایان آن را مشخص کنید. مطابق هر الگویی که خود یا کودکتان دوست دارد نی‌ها را داخل جعبه بچسبانید. می‌توانید از جعبه‌های کوچک برای درست کردن مازهای مسافرتی که ویژه بازی در قطار، هواپیما، ماشین و اتوبوس است، بهره بگیرید و از جعبه‌های بزرگتر جهت ساخت هزارتوهای خانگی استفاده نمائید.

چگونه اسباب بازی منجنیق کودکانه بسازیم؟

منجنیق نوعی اهرم می‌باشد که در زمان گذشته به منظور پرتاب سنگ‌های سنگین از آن استفاده می‌کردند. شما با ساخت این اسباب بازی می‌توانید کودک خود را با اهرم‌ها آشنا کنید.اهرم‌ها از بازو استفاده می‌نمایند تا قادر باشند اجسامی که سنگین هستند راحت‌تر حرکت دهند.افزون بر این در حین بازی می‌توانید بسیاری از قوانین پایه ریاضی و فیزیک و نیز شیوه کار اهرم‌ها را به آن‌ها بیاموزید. لازم به ذکر است که محدوده سنی این اسباب بازی برای کودکانی است که بالای ۵ سال سن دارند.

چگونه اسباب بازی جغجغه کودکانه بسازیم؟

موادی که برای ساخت جغجغه نیاز دارید عبارتند از:یک عدد بطری خالی، مقداری نخود و یا حبوبات دیگر و رنگ. برای ساخت این ساز کودکانه مراحل زیر را انجام دهید:

 • در ابتدا بایستی بطری‌ها را خوب بشوئید.
 • نخود و یا حبوباتی دیگر را درون آن بریزید.
 • در بطری را ببندید.
 • با رنگی که مورد پسندتان می‌باشد آن را رنگ کنید.
این مطلب را از دست ندهید
چگونه براش آرایشی را تمیز کنیم؟

با انجام مراحل فوق کودکتان صاحب یک جغجغه خواهد شد.

چگونه اسباب بازی هواپیما کودکانه بسازیم؟

لوازمی که برای ساخت هواپیما نیاز دارید عبارتند از: یک عدد خط کش ۸ الی ۲۰ سانتی‌متری، یک عدد خودکار گیره‌دار و دو عدد در خودکار گیره‌دار. روش ساخت این هواپیما به شرح زیر است:

 • ابتدا گیره خودکار را به وسط خط کش گیر دهید.
 • سپس به دو طرف خط کش، درهای خودکار را گیر دهید.
ساخت اسباب بازی کودکانه

پس از انجام مراحل فوق هواپیمای شما آماده برای پرواز است.

ساخت دایره رنگی

برای ساخت این ساز کودکانه بایستی لوازمی از جمله دو عدد حلقه گلدوزی، چسب یا لنت، در بطری نوشابه که برای سنین پایین بهتر است به جای نوع فلزی از نوع پلاستیکی استفاده کنید و شی‌ نوک تیز فلزی جهت سوراخ نمودن در بطری و سیم ضخیم و محکم را فراهم کرده و آن‌ها را به هم بچسبانید.
لازم به ذکر است که محدوده سنی این بازی، کودکان بالای ۴ سال است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با سرگرمی ها و درست کردن اسباب بازی کودکانه آشنا شدید.همچنین از روش درست کردن آن ها و مواد لازم آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

اسباب بازی مناسب و قابل استفاده برای کودکان زیر دو سال چه ویژگی دارد؟

در طی این سنین حتما متوجه خواهید شد که کودک شما به نسبت قبل جسورتر شده است. اما اغلب میان خواسته درونی اش مبنی بر انجام امور به طور مستقل و از سویی دیگر، نیاز به کمک شما دائما در تعارض است. مهارت های زبانی اش در حال پیشرفت است و می تواند به طور قطع خواسته ها و نیازهایش را بشناسد و در قالب جملات ساده آن ها را بیان کند.
کودکان زیر دو سال همچنین قوه تخیل خود را به کار می گیرند و می توانند تصاویر را در ذهن خود شکل دهند. . متخصصان رشد کودک معتقدند اسباب بازی ها برای کودکان نوپا دو کارکرد مهم دارند: تحریک کودکان و ترغیب آن ها به بازی و کشف محیط و نیز توسعه مهارت هایی مانند کنترل حرکتی خوب شامل تمرکز و ارتباطات.

در هنگام خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان زیر دو سال چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

قابل شستشو باشد، اسباب بازی های پارچه ای باید در برابر شعله مقاوم باشد، کلیه وسایل باید از مواد اولیه غیر سمی ساخته شده باشد، هرگز از اسباب بازی های قدیمی که ممکن است غیر استاندارد و یا فرسوده باشد، استفاده نکنید، اسباب بازی باید مناسب جثه کودک باشد، پر سر و صدا و یا دارای اصوات آزاردهنده برای کودک نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا