دکوراسیون

نکته کلیدی برای چیدمان بهتر منزل

اصول و مراحل طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل

اگر بخواهیم محیطی که در آن زندگی می‌کنیم و لوازمی که در آن قرار دارند را جاگذاری و چیدمان کنیم، شاید حداقل به ۱۰ روش ممکن بتوان این چیدمان را انجام داد. حتی ممکن است بعد از مدتی که از تغییر دکوراسیون منزلمان می‌گذرد به این نتیجه برسیم که باید رنگ مبل‌ها یا پرده‌ها را طور دیگری انتخاب می‌کردیم. طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل از اصول مشخصی پیروی می‌کند. در متن زیر در مورد بایدها و نبایدهای چیدمان اصولی دکوراسیون منزل گفته‌ایم.


فهرست مطالب


باید برای طراحی دکوراسیون منزل به شیوه درست و اصولی و البته دل‌نشین موارد مختلفی را مد نظر قرار داد.در حقیقت برای یک چیدمان اصولی و زیبا لازم است بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون را بدانیم تا حتی اگر مدتی مدید هم تغییری در چیدمان منزل ایجاد نکردیم، باز هم از فرم خانه خود خسته یا از انتخاب جزئیات آن پشیمان نشویم.

نکته کلیدی برای چیدمان بهتر منزل

طراحی و اصول دکوراسیون منزل را از کجا شروع نکنیم؟

۱_یکی از اصلی‌ترین اصول طراحی دکوراسیون منزل این است که هرگز کار خرید لوازم مورد نیاز برای دکور کردن خانه را با خرید مبلمان شروع نکنید.

۲_بهتر است خرید مبلمان را به بعد از خرید عمده لوازم مورد نیاز موکول کنید؛ زیرا شاید آنچه در فروشگاه می‌بیند و نظر شمارا جلب می‌کند، بیش‌ از حد برای منزل شما بزرگ یا کوچک باشد.

۳_فرض کنید مبلمان صورتی رنگی را که در فروشگاه بسیار زیبا به نظر می‌رسد خریده‌اید و به منزل منتقل کرده‌اید، حال می‌بایست طراحی چیدمان منزل را با توجه به آن انجام دهید.

۴_این ایده که به دلیل خالی بودن فضای خانه طراحی دکوراسیون منزل را با مبلمان شروع کنید فقط منجر به انتخاب‌های اشتباه بعدی می‌شود.

۵_بهترین کار این است که دکور کردن منزل و خرید لوازم مورد نیاز برای آن را از اتاق‌های خواب و کار خود آغاز کرده، سپس به پذیرایی بیایید و برای اجزای مورد نیاز آن تصمیم بگیرید.

۶_یکی از اصول اساسی در طراحی دکوراسیون منزل و مهم‌ترین بایدها و نبایدهای دکوراسیون و چیدمان منزل، این است که کار انتخاب و خرید مبلمان باید بعد از طراحی کلی فضا انجام شود.

اندازه‌گیری بعد خرید لوازم مورد نیاز

۱_مطابقت مقیاس مبلمان به مقیاس یک اتاق بسیار مهم است.

۲_یک کاناپه عمودی به‌ راحتی می‌تواند زیبایی یک اتاق کوچک را درهم بکوبد و صندلی‌های سرگردان می‌توانند در یک اتاق بزرگ گم شوند.

۳_قبل از اینکه شروع به طراحی دکوراسیون منزل کنید، طول و عرض هر اتاق که قصد دکور کردن آن رادارید، اندازه‌گیری کنید. در این اندازه گیری ارتفاع سقف و عناصری که می‌توانند سر راه وسایل و اثاث شما قرار گیرند مانند ستون‌ها، راه‌پله‌ها، رادیاتورها و… را نیز در نظر بگیرید.

۴_برای اندازه‌گیری پنجره‌ها، فضای دیوار بالا و پایین آن‌ها و مقداری از دیوار که از طرفین می‌خواهید پوشیده شود نیز مهم است.

۵_پس از اندازه‌گیری اتاق‌ها و فضای داخلی بهتر است یک نمای کلی از اندازه‌ها و نقشه داخلی هر فضا به‌طور جداگانه داشته باشید، که در انتخاب‌ها راهنمایتان باشد.

۶_طراحان حرفه‌ای از نرم‌افزار اتوکد برای این کار استفاده می‌کنند. هنگامی‌که طرح کلی فضای خود را آماده کردید، روی نقشه، مبلمان و نوع قرارگیری دلخواهتان را آزمایش کنید تا به طرح نهایی برسید.

 اندازه‌گیری درست و صحیح به شما در انتخاب مناسب وسایل ازجمله مبلمان، پرده، کمدها و… کمک می‌کند. دفترچه اندازه‌ها را برای تمام خریدها همراه خود داشته باشید. اگر جایی از فضای شما تورفتگی ناگهانی یا حتی برآمدگی دارد یا به‌صورت مربع یا مستطیل کامل نیستند و کل آن­ها از حالت عادی خارج است، کافی است با در نظر گرفتن تمام این موارد لوازم مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید.

نکته کلیدی برای چیدمان بهتر منزل

تعیین استایل کلی خانه یکی از اصول چیدمان منزل

۱_تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید زندگی کنید، تصمیم‌گیری این بخش عامل تعیین‌کننده‌ای برای قدم‌های بعدی شماست و هیچ جواب درست یا غلطی وجود ندارد. بعد از این تصمیم می‌توانید چیدمان اصولی منزل خود را انجام دهید.

۲_همه‌چیز به سلیقه شما وابسته است، اتاق‌ها می‌توانند سنتی، مدرن، رسمی یا آرام باشند و از لحاظ بصری طبع رنگی که در طراحی آن‌ها به کار می‌رود، گرم یا سرد باشد.

۳_برای این کار بهتر است خانه رؤیایی‌تان، همان‌که همیشه در ذهن تصور می‌کردید و موردپسندتان بوده است را در نظر بگیرد.

در چیدمان اصولی منزل همگام با مد سال پیش نروید، از شلوغی فضا دوری کنید

تمایل همیشگی برای در اختیار داشتن آخرین مد روز به‌تنهایی ایده بدی نیست؛ اما همیشه احتمال دارد چیزی که امسال مد شده و بسیار زیباست، چند سال بعد به‌کلی دمدِ و زشت به نظر برسد. پس شاید چیدمان اصولی منزل زیاد از مد پیروی نکند. توصیه‌های زیر به شما جهت جلوگیری از اجرای چنین تصمیماتی کمک خواهد کرد و با اجرای بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون می‌توانید مطمئن باشید که انتخاب‌هایتان درست خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار

دنیای رنگ‌ها در اصول طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل

انتخاب رنگ‌هایی که باهم جلوه‌ی بیشتری را ایجاد می‌کنند، بسیار سخت و وقت‌گیر است. شما  ممکن است تمایل داشته باشید کل را خانه را با رنگ موردعلاقه‌تان طراحی کنید، اما پس از اجرا، نتیجه شما را راضی نخواهد کرد. بهترین ایده در این مورداستفاده ترکیبی از رنگ موردعلاقه‌تان و دیگر رنگ‌هاست، که به زیبایی هر چه بیشتر محل سکونت شما کمک می‌کند

توصیه هایی کاربردی برای چیدمان منزل

 1_وسایل اضافه را در اتاق استراحت قرار دهید :خانه را زیاد با وسایل شلوغ نکنید و فضا برای مانور قرار دهید. این خبر خوبی است برای افرادی که می خواهند از بودجه کم استفاده کنند و لازم نیست همه ی فضاهای خانه را با وسایل پر کنید. بودجه را صرف وسایل زیاد نکنید بلکه صرف وسایل با کیفیت کنید.

۲_پوستر را در ارتفاع دست آویزان کنید :در گالری ها و موزه ها پوستر را در وسط و مرکز ۵۷ اینچ تا ۶۰ اینچ آویزان می کنند. (چشم متوسط انسانها سطح ۵۷ اینچ می بیند.)

۳_چطور وسایل را با فرش تنظیم کنید:سه راه تنظیم وسایل با فرش وجود دارد. فرش به اندازه کافی بزرگ باشد که همه سطح زمین را فرا بگیرد، این باعث می شود که منزل اشرافی تر بنظر بیاید. می توانید ۱۲ تا ۱۸ اینچ سطح زمین را خالی بگذارید. اگر شما اتاق کوچکی دارید پهن کردن یک فرش بهترین انتخاب است تا پهن کردن قالیچه های کوچک. فقط پایه های جلویی صندلی ها را روی فرش قرار دهید.

نکاتی که باید برای چیدمان منزل بدانیم

۴_جلب توجه ایجاد کنید :جلب توجه شما می تواند یک هود زیبا در آشپزخانه باشد یا یک تکه هنری در اتاق نشیمن یا یک تابلو در اتاق خواب باشد. چیزهایی را انتخاب کنید که جلب توجه می کنند مثل :شومینه و چراغ چون با هم جلب توجه می کنند.

۵_سوی دید را در نظر بگیرید :جلب توجه از هر اتاق به اتاق دیگر متفاوت است. بهترین گزینه برای جلب توجه درست کردن ورودی خانه است چون هر شخصی در ابتدا ورودی منزل را تماشا میکنند.

۶_ویرایش وسایل :اگر وسایلتان با هم تطبیق ندارد از آن استفاده نکنید، آن را کنار بگذارید شاید جای دیگر به کار آمد، مثلا منزل خود را عوض کردید و به جای بزرگتر نقل مکان کردید.

۷_مقیاس متفاوت : وسیله ای که در مغازه خوب بنظر می آید ممکن است در منزل شما مثل فیلی در یک اتاق باشد یا ممکن است خیلی کوچک باشد.بنابر این مقیاس خیلی مهم است.

نکته کلیدی برای چیدمان بهتر منزل

نکات مهم درباره دکوراسیون منزل

۸_اضافه کردن لامپ :در آشپزخانه کابینت ها با چراغ هستند و همه ی چراغ ها در ساخت یکی نیستند و نور متفاوت دارند و همین چراغ ها جلب توجه زیادی می کنند.

۹_ایجاد درخشندگی با وسایل متناسب :بستگی به شخصیت شما دارد که از چه وسایلی برای آراستن استفاده کنید. هر چه بیشتر سعی کنید نتیجه بهتری هم می گیرید. هماهنگی وسایلی که با هم متناسب نیستند جلوه زیبایی به منزل نمی دهد، مثل:صندلی مربعی یا یک قفسه کتاب و یک لوستر بزرگ در یک اتاق منظم نتیجه خیلی رضایت بخشی ندارد.

۱۰_همه ی خلاقیت هایی که بر حسب علاقه است را کنار بگذارید: راهنما داشتن باعث یک شروع خوب میشود حتی اگر بعضی وسایل با فضا سازگار نباشد. چیدمان دکوراسیون به چیدمان مدرن معنی نمی شود، با یک راهنمای مناسب می توانید دکوراسیون زیبایی داشته باشید.

نحوه چیدمان مبل ها

بهتر است بدانید مبلمان نقش بسیار مهمی را جهت زیبا سازی دکوراسیون داخلی ایفا می کند. از آنجا که رنگ مبلمان ۳۰ درصد از فضای داخلی را به خود اختصاص می دهد، باید با رنگ دیوارها و اکسسوری ها تناسب لازم را داشته باشند. همچنین باید مبلمان را در نقطه کانونی منزل و در نزدیکی شومینه یا تلویزیون قرار دهید.

قرار دادن فرش ها در مکانی مناسب از منزل

یکی از مواردی که نقش مهم و بسیار تعیین کننده ‌ای در دکوراسیون داخلی خانه دارد، انتخاب دقیق و هوشمندانه‌ فرش است. در واقع قرار گرفتن فرش علاوه بر اینکه جایی مناسب برای نشستن محسوب می شود، بهترین روش برای اضافه کردن بافت؛ رنگ و نرمی به فضای خانه می باشد. در چیدمان مبل ها باید توجه داشته باشید که حداقل به اندازه تقریبا ۶۰ الی ۷۰ سانتی متر از پایه هر کدام از مبل ها بر روی فرش قرار بگیرد. همچنین از دیگر نکات مهم در قرار دادن و پهن کردن فرش ها این است که کف سالن از هر طرف به اندازه ۲۵ سانتی متر قابل رویت باشد و فرش نباید از دیوار به دیوار پهن شود.

درست آویزان کردن دیوارکوب ها و تابلوها

از دیگر قوانین چیدمان منزل که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دکوراسیون داخلی دارد، درست آویزان کردن دیوارکوب ها و تابلوها است. لازم است بدانید نصب کردن قاب عکس ها در ارتفاع پایین و ارتفاع بالا به هیچ وجه درست نیست. در واقع طبق نظر طراحان ماهر و حرفه ای بهترین مکان جهت نصب تابلوها و دیوارکوب ها این است که آن ها را براساس نقطه دید خود تنظیم کنید.

این مطلب را از دست ندهید
دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

ترکیب کردن شکل های هندسی مختلف

همانطور که می دانید در هر کدام از قسمت های منزل عناصر و المان هایی با شکل های مهندسی مختلف وجود دارد، از اینرو چیدمان این المان ها با شکل های مختلف در کنار یکدیگر فضایی بی نظیر و الهام بخش را ایجاد می کند. در واقع ترکیب کردن شکل های هندسی مختلف یکی از قوانین چیدمان است که در طراحی داخلی به آن توجه و دقت بالایی شده است. یکی از ایده ها جهت خلق فضایی بی نظیر استفاده از المان‌ ها و عناصر عمودی و افقی متناسب با فضا می باشد. همچنین جهت رعایت کردن این قانون چیدمان می توان کاشی ها را با فرم و اشکال مختلف هندسی در کنار یکدیگر به نحوی قرار داد که دارای هارمونی و موزون باشد.

ترکیب کردن شکل های هندسی مختلف

همانطور که می دانید در هر کدام از قسمت های منزل عناصر و المان هایی با شکل های مهندسی مختلف وجود دارد، از اینرو چیدمان این المان ها با شکل های مختلف در کنار یکدیگر فضایی بی نظیر و الهام بخش را ایجاد می کند. در واقع ترکیب کردن شکل های هندسی مختلف یکی از قوانین چیدمان است که در طراحی داخلی به آن توجه و دقت بالایی شده است. یکی از ایده ها جهت خلق فضایی بی نظیر استفاده از المان‌ ها و عناصر عمودی و افقی متناسب با فضا می باشد. همچنین جهت رعایت کردن این قانون چیدمان می توان کاشی ها را با فرم و اشکال مختلف هندسی در کنار یکدیگر به نحوی قرار داد که دارای هارمونی و موزون باشد.

حذف کردن دیوار

در صورتی که در منزل خود فضای کافی دارید، لزومی ندارد که مبل چسبیده به دیوار یا در کنار آن قرار بگیرد. برای داشتن بهترین چیدمان می توانید مبل های خود را یک متر یا دو متر با فاصله از دیوار قرار دهید. همچنین برای زیباتر شدن فضای خانه خود می توانید یک کنسول یا قفسه را روی دیوار قرار دهید. این ایده نه تنها باعث زیبایی فضای منزل شما می شود، بلکه فضای اتاق را جذاب تر و سرحال تر نشان می دهد.

در نظر گرفتن فضای خالی

از دیگر نکات و قوانین چیدمان منزل در نظر گرفتن فضای خالی در منزل است. در صورتی که فضای خانه خود را به صورت ماکسیمال طراحی کرده اید، می توانید فضاهایی را جهت استراحت چشم در نظر بگیرید. در واقع برای یک طراحی متعادل می توان فضاهای خالی را در اتاق در نظر گرفت و یا روشنایی را در مکان های مختلف کم و زیاد کرد.

استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی

بهتر است بدانید استفاده از آینه دارای نقش بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی فضا است. استفاده از آینه ها از یک طرف باعث منعکس شدن منظره ها و افزایش زیبایی بصری می شوند و از طرف دیگر نور و عمق را به فضا اضافه می کنند. با انتخاب آینه می توان تفاوت بسیار زیادی را در فضای منزل و شکل ظاهری خانه ایجاد کرد. در واقع به نوعی می توان گفت المان آینه یک سرمایه گذاری عملی و عالی محسوب می شود.

در نظر گرفتن یک نقطه کانونی

هر خانه ای به یک نقطه اصلی به عنوان نقطه کانونی نیاز دارد. این نقطه کانونی باید به گونه ای باشد که مکانی تاثیرگذار، هیجان‌انگیز، جذاب و خیره کننده باشد. در واقع یکی از مهم ترین قوانین چیدمان منزل در نظر گرفتن یک نقطه کانونی است. بهتر است بدانید یک نقطه کانونی می تواند یک فرش با نقش و نگار افسانه ‌ای، یک تم رنگی خیره‌ کننده، یک اثر هنری و یا شی با اندازه غیر متعارف باشد. این نقطه کانونی را باید به گونه ای در نظر گرفت تا توجه افراد را به بهترین شکل به خود جلب کند. در طراحی این قسمت از خانه بهتر است از زیاده روی دوری کنید، چرا که باعث بی نظمی و شلوغی می شود.

ایجاد کردن سقف کاذب

در صورتی که سقف منزل شما به اندازه کافی بلند نباشد، به راحتی و با در نظر گرفتن یک قانون از چیدمان منزل می توان آن را مرتفع تر نشان داد. یکی از روش ها برای این کار استفاده از کاغذ دیواری با خطوط عمودی است. همچنین برای پیاده کردن این قانون می توان از یکسری پرده‌های بلند استفاده کرد. استفاده از قفسه های کتاب باریک و بلند از دیگر راه کارها جهت اجرای این ایده است. همچنین می توانید در طراحی دکوراسیون داخلی خود از آباژورهای پایه بلند به عنوان یک المان عمودی تاثیر گذار استفاده کنید.


فرش را چگونه پهن کنیم؟

هیچ پایه‌ای روی فرش نباشد

این مطلب را از دست ندهید
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه

اگر شما هم تمایل به استفاده از قالیچه‌های کوچک با طرح‌های برجسته دارید، مبلمانتان را طوری بچینید که هیچ کدام از پایه‌ها روی قالیچه یا فرش کوچتان قرار نگیرد، این کار باعث بیشتر دیده شدن قالیچه می‌شود.

پایه‌های جلویی مبل روی فرش و پایه‌های عقبی روی زمین باشد

نیازی نیست که حتما فضای بزرگی در اختیار داشته باشید، تنها کافیست به اندازه فرش و نحوه انداختن آن توجه کنید چرا که اگر با فضای شما متناسب نباشد، مبلمانتان بیش از حد معمول از هم فاصله می‌گیرند.

تعدادی از پایه‌ها را روی فرش قرار دهید

این مدل با توجه به مدل مبل است یعنی اگر کاناپه دارید، بهتر است فقط پایه‌های جلویی آن روی فرش قرار گیرد. در بعضی مواقع بهتر است هر چهارپایه صندلی‌ها و راحتی کاملا روی فرش باشد. این قانون بیشتر برای زمانی کاربرد دارد که مبلمانتان یک دست و یک رنگ نیست و یک یا دو صندلی با بقیه متفاوت است.به کمک این نوع چیدمان می‌توانید فضای خانه را بزرگ یا کوچک کنید و هر زمانی که می‌خواهید تغییر دکوراسیون دهید.

قانون ۴۵ سانت فاصله فرش با دیوار

دقت کنید فرشی را که می‌خواهید پهن کنید حداقل ۴۵ سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد، اما اگر فضا به اندازه کافی بزرگ نیست، فرش را جوری پهن کنید که ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد. این طرح در خانه‌های کوچک بیشتر جلوه می‌کند.

به هیچ عنوان کل خانه را با فرش پر نکنید

در بیشتر خانه‌های امروزی از کف‌پوش‌ها و سرامیک‌ها برای بخش‌های مختلف خانه استفاده می‌شود؛ بنابراین برای ایجاد فضایی مدرن، نحوه انداختن فرش روی سرامیک باید به گونه‌ای باشد که بین دیوار و فرش فاصله وجود داشته باشد. در واقع فرش باید نسبت به متراژ خانه‌تان کوچک تر باشد تا کفپوش هم بیشتر خودنمایی کند.

پرکردن راهروی خانه با فرش

می‌توانید در راهرو‌ها از فرش‌های کناری استفاده کنید. انداختن فرش در راهرو علاوه بر زیباتر شدن فضا باعث ایجاد امنیت راه رفتن و راحتی بیشتر نیز می‌شود.

نکته کلیدی برای چیدمان بهتر منزل

چیدن قاب ها در دکوراسیون باید چگونه باشد؟

احتمالاً نصب و چیدمان قاب عکس روی دیوار و ایجاد یک گالری زیبا و جالب در نگاه اول در نظر بسیاری از افراد کار ساده و پیش پا افتاده¬ای است. اما همین افراد زمانی که شروع به کار می کنند و می خواهند قاب عکس های خود را بر روی دیوار نصب کنند، متوجه سختی های کار و کافی نبودن اطلاعات خود در این زمینه خواهند شد.از آنجا که تزیین یک دیوار با قاب عکس از فرمت های خاص چیدمان پیروی می کند و تا زمانی که در مورد این فرمت ها آگاهی نداشته باشید، چیدمان شما زیبا نخواهد شد.

۱_اولین گام در چیدمان قاب عکس روی دیوار، مشخص کردن خط نگاه است، زیرا قاب عکس ها باید کمی بالاتر از خط نگاه نصب شوند. “خط نگاه جایی است که ببینده در حالت ایستاده یا نشسته به صورت مستقیم به یک جسم نگاه می¬کند. خط نگاه در منطقی مانند راهرو ها در حالت ایستاده و در مناطقی مانند اتاق نشیمن در حالت نشسته  و در اتاق کودک متناسب با قد کودک محاسبه می شود..”

۲_دومین گام ایجاد مجموعه ای از تزئینات هنری با قاب عکس های دیواری است. این روش راه مناسبی برای ایجاد کانون توجه است و اما راز موفقیت در طراحی این مجموعه توازن و نظم می باشد. در نظر داشته باشید، نظم از عوامل مهم و تاثیر گذار در چیدمان و دکوراسیون محسوب می شود. در چیدمان قاب عکس روی دیوار، نظم به معنی هماهنگی و ترتیب المان های به کار رفته می باشد. از رنگ، بافت، متریال ها گرفته تا مبلمان و عناصر به کار رفته در منزل می بایست از این نظم تبعیت کنند. کنار هم قرار گرفتن این ایده ها و المان های هماهنگ، منجر به زیبایی می شود. به یاد داشته باشید در این کار با صرف وقت، صبوری و طراحی مناسب توفیق به دست می آورید.بنابراین باید حواس تان باشد، بعد از مشخص کردن فرمت مناسب، با استفاده از متر از فواصل مساوی قاب هایی که روی یک دیوار نصب خواهند شد مطمئن شوید.

۳_در صورتی که می خواهید از یک قاب عکس تک برای تزئین یک دیوار بزرگ استفاده کنید به نکاتی مانند اندازه ی قاب عکس نسبت به سایز اجزایی که در کنار دیوار هستند و مواردی که در اطراف قاب استفاده می شود دقت کنید.

۴_ اگر قرار است قاب عکس دیواری شما در فضای بالای یک کاناپه نصب شود، حتماً باید جای قرار گیری قاب ها را متناسب با کاناپه تنظیم کنید. در این حالت اگر گالری قاب عکس شما نسبت به مبلمان بزرگ است فاصله ی این گالری نسبت به مبلمان باید کمتر و بالعکس اگر گالری شما نسبت به مبلمان کوچک است فاصله ی گالری از مبلمان باید بیشتر باشد.

۵_نکته ی بسیار مهم  بعدی این است که ابتدا قاب عکس ها را مطابق فرمت های عنوان شده تهیه کنید و سپس عکس ها را طبق قاب ها چاپ کنید. زیرا ممکن است برای عکس در اندازه های مختلفی که شما قبلاً چاپ کرده باشید قاب عکس متناسب و هماهنگ موجود نباشد.

این مطلب را از دست ندهید
اصول طراحی دکوراسیون مغازه

۶_در چیدمان و ایجاد ارتباط میان قاب عکس ها محتوای آن ها را نیز در نظر بگیرید مثلاً عکس سفرها، عکس های سیاه و سفید، کارت پستال ها یا … و بر اساس آن محتوا قاب¬ها را کنار هم بچینید تا با هم معنا پیدا کنند. و اما در صورتی که سبک و رنگ های مختلفی را در نقاشی ها یا تصاویر خود داشتید، روی فریم های یکنواخت برای ایجاد یک تصویر هماهنگ تمرکز کنید.

۷_می توانید قبل از نصب نهایی و چیدمان قاب عکس روی دیوار تعدادی قاب با کاغذ در اندازه های تعیین شده تهیه کنید و روی دیوار بچسبانید تا به صورت فیزیکی هم از چیدمان قاب ها روی دیوار اطمینان حاصل کنید.

۸_در چیدمان قاب عکس روی دیوار توجه کنید  مجموعه ی عکس های تیره تر را در قسمت هایی که نور کافی دارند و یا از نور پردازی استفاده شده است و مجموعه ی عکس های روشن را در قسمت های تاریک تر خانه جمع آوری کنید.

۹-بعد از نصب قاب ها در فرمت دلخواه، نور پردازی را برای تأثیر گذاری بیشتر مجموعه ی روی دیوار در نظر داشته باشید، برای ایجاد جلوه ی بیشتر سعی کنید جهت نور به سمت دیوار تابیده شود و همچنین از نور پردازی های خیر کننده خودداری کنید، زیرا در تزئینات دیوار نور نباید خیره کننده باشد.

سوالات متداول

بهترین رنگ برای مبلمان سالن نشیمن چیست؟

از آنجائیکه دکوراسیون سالن نشیمن یا سالن پذیرایی در هر منزل مسکونی، ویلا یا آپارتمان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، یکی از مهم‌ترین سوالاتی که مشتریان خدمات طراحی دکوراسیون داخلی سوال می‌کنند انتخاب بهترین رنگ مبلمان است. در مشاوره دکوراسیون منزل به شما توضیح داده می‌شود که کدام رنگ برای چه نوع فضای مناسب است.
رنگ‌های نقره‌ای، سفید و خاکستری به همراه رنگ‌های مکمل تند نظیر سبز، آبی، نارنجی و قهوه‌ای، متداول‌ترین رنگ‌ها برای مبلمان سالن نشیمن هستند. از طرف دیگر می‌توانید این رنگ‌ها را با مدل‌های مختلف پارچه هماهنگ کنید. انواع پارچه‌های مبلی که به صورت راه راه یا شطرنجی هستند یا طرح‌هایی از گل‌ها و گیاهان را نمایش می‌دهند برای این کار توصیه شده است.

کدام مدل کاغذ دیواری برای منزل ما بهتر است؟

یکی دیگر از سوال‌های مهم در جلسه مشاوره دکوراسیون منزل، راهنمایی در مورد خرید کاغذ دیواری برای قسمت‌های مختلف خانه می‌باشد. انتخاب خرید کاغذ دیواری تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد. برای فضاهای محدود، رنگ‌های روشن‌تر مناسب است.فوت و فن‌های انتخاب و خرید کاغذ دیواری به شما آموزش می‌دهد که چگونه برای سالن پذیرایی، اتاق خواب، اتاق کودک و حتی برای اتاق مطالعه برنامه ریزی کنید. برای سالن اصلی آپارتمان معمولاً کاغذ دیواری طرح‌دار و مدل‌دار برای بزرگترین دیوار این مکان نصب می‌شود. برای سایر دیوارها سعی می‌کنند رنگ مشابه، با مدل ساده را انتخاب کنند. اگر مشاوره دکوراسیون منزل را از شرکت‌های معتبر دریافت کنید این موارد را با نمونه کار به شما نمایش خواهند داد.

آیا به خرید میز ناهارخوری نیاز داریم و مکان مناسب آن در خانه کجاست؟

بسته به اینکه خانواده‌ها چند نفره هستند از انواع میزهای ناهار خوری ۲، ۴، ۶، ۸ یا ۱۲ نفره می‌توانید در منزل استفاده کنید. برای خانواده‌های کم جمعیت معمولاً میز ناهارخوری ۴ یا ۶ نفره مناسبت است. مدل میز ناهارخوری در داخل منزل بستگی به فضا دارد.انواع مدل‌ها و سبک‌ها از این میز و صندلی‌ها در بازار وجود دارند؛ کافیست که تم دکوراسیون خود را انتخاب کرده و رنگ‌ها را بررسی نموده و بهترین میز و صندلی ناهار خوری را خریداری کنید. خدمات مشاوره دکوراسیون منزل به شما می‌گوید که کدام صندلی‌ها برای چه نوع دکوراسیونی مناسب هستند.

کدام مدل لوستر برای خانه مناسب تر است؟

 این مسئله یکی از ارکان طراحی دکوراسیون داخلی است. انتخاب لوستر مناسب برای سالن پذیرایی، اتاق مطالعه، اتاق خواب، اتاق کودکان و حتی آشپزخانه همه با یکدیگر فرق دارند.معمولاً لوسترهای لوکس و شاخه‌های بیشتر برای سالن اصلی انتخاب می‌شوند. لوسترهایی که کلاسیک باشند یا طراحی آن‌ها به سبک مدرن بوده اما شاخه‌های کمتری دارد، برای اتاق خواب و اتاق مطالعه مناسب است. لوسترهای فانتزی برای اتاق بچه‌ها مناسب تر اند و برای آشپزخانه هم از لامپ‌های مخفی یا لامپ چراغ‌هایی که به صورت آویزان نصب می‌شوند، استفاده می‌شود

سخن پایانی

مبحث دکوراسیون و چیدمان منزل همانند خیلی از موضوعات دیگر، انتها نداشته و مدام در حال تغییر است هر روز هزاران ایده ی جدید به فکر هزاران متخصص، طراح و یا حتی یک خانم خانه دار میرسد؛ پس داشتن خلاقیت در این مورد و مطالعه مطالب روز، می‌تواند شما را در داشتن دکوراسیون و چیدمانی خاص کمک کند. ما در این مقاله به شما نشان دادیم که همیشه تغییرات دکوراسیون نیازمند هزینه ی بالا نیست و فقط با کمی خلاقیت می توانید بهترین ها را در منزل خود ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا