خانواده

قاتلان اعتماد به نفس در خانواده و اطرافیان را بشناسید!

اعتماد به نفس ویژگی است که باعث شکوفایی مهارت ها و توانایی های فرد می شود. داشتن اعتماد به نفس بدان معناست که شما خودتان را می پذیرید و به خودتان اعتماد دارید.با اعتماد به نفس بر زندگی و فعالیت هایتان کنترل دارید.حالا که مزایای اعتماد به نفس را می دانیم بهتر است راهی برای افزایش آن پیدا کنیم.

اعتماد به نفس پائین چه اثراتی در پی دارد؟

وقتی یک شخص دچار اعتماد به نفس پایین باشد از قرار گرفتن در شرایطی که احتمال شکست، شرمندگی یا مرتکب اشتباه شدن در آن وجود داشته باشد دوری خواهد گزید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  آداب سفر گروهی را بخوانید. این موقعیت­ ها ممکن است در هر مکانی به سراغ شما بیایند، مثل مدرسه، دانشگاه، محل کار یا هنگام پیدا کردن دوست های جدید یا انجام دادن فعالیت های جدید.

اعتماد به نفس پائین

بنابراین اگر عدم اعتماد به نفس خود را جدی نگیرید:

  • احساس افسردگی، اضطراب، شرمندگی و عصبانیت خواهید کرد.
  • نسبت به بدن خود احساس خوبی نخواهید داشت. این احساس بد نسبت به بدنتان روی ارتباطتان با دیگران نیز اثر چشم­گیری دارد.
  • ممکن است به اعتیاد روی بیاورید. وقتی اعتماد به نفستان پایین است دربه در به دنبال دلیلی خواهید بود تا احساسات منفی را از خود برانید. آسان ترین راه برای رسیدن به لذت های زودگذر مصرف الکل و مواد مخدر و وابستگی شدید بدان هاست

افرادی که باعث از بین رفتن اعتماد به نفسمان می شوند:

در زندگی همه ما افرادی وجود دارند که ممکن است باعث تضعیف اعتماد به نفس و ایجاد احساسات منفی در ما شوند و این افراد برای زندگی ما مضرند و بهتر است که آن ها را از زندگی خود حذف کنیم تا بتوانیم از تاثیری که بر روح و روان ما می گذارند جلوگیری کنیم.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی 11 بازی جذاب گروهی مختلف برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی

۱. افرادی که دائما در حال اظهار نظرند

گاهی اوقات افرادی در اطراف ما وجود دارند که به راحتی از مرز های خود عبور می کنند و بدون این که ما از آن ها در مورد خود و اعمال و ویژگی هایمان نظر و یا مشورتی بخواهیم ، در مورد هر چیزی که بخواهند اظهار نظر می کنند.این مقاله تاثیرات وقت گذرانی با خانواده را بخوانید.

افرادی که دائما در حال اظهار نظرند

۲.افراد شایعه پراکن اعتماد به نفس را از بین می برند

برخی از افراد دائما به دنبال کنجکاوی کردن در زندگی بقیه هستند و مرتبا درباره اتفاقات زندگی دیگران با شما حرف می زنند و به راحتی دیگران را قضاوت می کنند اما با این وجود، گوش دادن مداوم به شایعات و اخبار جعلی زندگی دیگران توسط این افراد طرز فکر شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

به خاطر داشته باشید شخصی که دائما درباره زندگی دیگر افراد با شما حرف می زند، به احتمال زیاد با افراد دیگر نیز در مورد شما و زندگی شخصیتان صحبت خواهد کرد ، پس چنین فردی ارزش ادامه دادن رابطه با شما را ندارد و بهتر است او را از زندگی خود حذف کنید.

۳. افراد خودشیفته باعث از بین رفت اعتماد به نفس میشوند

برخی از افراد در هر بحثی به دنبال چیزی برای تعریف و تمجدید کردن از خودشان می گردند. برای این افراد خودشان در مرکز هر صحبتی قرار دارند و نظرات دیگران و چیز هایی که دوست دارند برایشان بی اهمیت است و بعد از صحبت کردن با این افراد ممکن است در درون خود احساس ضعف و کمبود اعتماد به نفس داشته باشید.

افراد خودشیفته

۴. کسانی که باعث ایجاد افسردگی در شما می شوند

بعضی از افراد قادرند فقط با یک مکالمه ساده، شادی و انرژی شما را تخلیه کنند و این افراد به راحتی از احساسات منفی شما استفاده می کنند و به راحتی هم می توانند بر شما مسلط شوند؛ در حالی که شما اصلا متوجه این موضوع نخواهید شد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله وظایف خانواده عروس در محضر را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی۷ بازی برای نوزاد شش ماهه، که میتواند آموزنده و سرگرم کننده باشد

۵. افراد پر توقع

این افراد کسانی هستند که شما را درگیر مشکلات خود می کنند و طوری رفتار می کنند که انگار وظیفه شماست که به آن ها در حل تمام مشکلاتشان کمک کنید و اگر نتوانید همه ی انتظارات آن ها را برآورده کنید، شما را به عنوان یک دوست بد خطاب می کنند و باعث ایجاد حس شرمندگی و بی ارزشی در شما می شوند.

۶. منتقدان بی تجربه

برخی افراد در هر موضوعی یک نقص و اشکالی پیدا می کنند و آن را مورد نقد قرار می دهند. گرفتن باز خورد از اطرافیان در مورد تصمیمات خود بسیار مهم است اما این بازخورد باید از طرف کسانی باشد که در مورد آن موضوع تجربه ای دارند، نه کسانی که بدون داشتن هیچ علمی در مورد موضوعات مختلف نظر می دهند و ایراد می گیرند.این افراد معمولا با ارائه نظرات بی پایه و اساس اعتماد به نفس شما را تضعیف می کنند.

۷. افراد کنترل کننده

برخورد با افراد کنترل کننده بسیار چالش برانگیز است و این افراد نسبت به انجام هر کاری وسواس به خرج می دهند و دائما به دیگران دیکته می کنند که وظایف خود را چگونه باید انجام دهند.

افراد کنترل کننده

۸. افراد سوء استفاده گر

برخی افراد در روابط خود با شما بسیار سواستفاده گر هستند و از شما برای رسیدن به موفقیت در اهداف خود استفاده می کنند.

۹. افراد همه چیز دان

برخی افراد سعی دارند که همیشه خود را باهوش ترین فرد جمع نشان دهند و تصور می کنند که در هر موضوعی اطلاعات قابل قبولی دارند و به راحتی با دیگران در این مورد بحث می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
جایگاه خانواده در جامعه چیست؟ + بررسی اهمیت و جایگاه خانواده

۱۰. افراد بدبین

افراد بدبین می توانند انرژی منفی زیادی را وارد زندگی شما کنند. وجود این افراد برای ثبات روانی شما بسیار مضر است زیرا آن ها تمایل دارند اعتماد به نفس شما را تضعیف کنند و دستاورد های تان را ناچیز جلوه دهند.

افراد بدبین

۱۱. افرادی که در صورت بروز مشکل، از صحبت کردن درباره آن اجتناب می کنند

این افراد نمی توانند عصبانیت خود را به شکلی سالم و بالغ مدیریت کنند و در صورت بروز هرگونه ناراحتی، شریک زندگی و یا دوستان خود را مجازات می کنند.این افراد اطرافیان خود را مورد سوءاستفاده عاطفی قرار می دهند و به جای حل و فصل مشکلات به نحوی مسالمت آمیز، شرایط موجود را دشوار و دشوار تر می کنند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با قاتلان اعتماد به نفس آشنا شدید.همچنین از افرادی که باعث از بین رفتن اعتماد به نفسمان میشوند آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا