سرگرمی

آموزش انواع دوخت در چرم دوزی را اصولی یاد بگیرید

دوخت تمیز و مرتب در چرم دوزی بسیار مهم است و می تواند تاثیر بسیار خوبی در مخاطب بگذارد. برای اینکه دوختی تمیز و مرتب داشته باشیم، باید هنگام سنبه زدن دقت کنیم که سنبه هایی یکدست و دقیق بزنیم تا سوراخ ها همه در یک راستا باشند و فواصل دوخت با هم برابر و یک اندازه باشند تا دوخت زیبایی ایجاد شود. انتخاب صحیح نمره نخ نیز در زیبایی دوخت تاثیر بالایی دارد. جنس و رنگ نخ به کار برده شده برای دوخت در زیبایی کار خیلی موثر است.

طریقه ی سوزن نخ کردن در چرم دوزی

برای نخ کردن سوزن در چرم دوزی، ابتدا نخ را از سوزن عبور داده سپس سوزن را از وسط نخ از سمتی که نخ کوتاه تر است، حدودا در فاصله چهار یا پنج سانتی متری از انتهای نخ بیرون می کشیم، در اینصورت گره ای در انتهای نخ ایجاد می شود که مانع از بیرون آمدن نخ از سوزن، حین دوخت می شود.اگر دوخت، برای متصل کردن دو تکه چرم باشد، ابتدای نخ را بین دولایه مستتر می کنیم و روی آن دوخت می زنیم که محکم شود. اگر حالت تزئینی داشت، نخ را در پشت چرم می سوزانیم.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی های پرتحرک و خلاقانه را بخوانید.

۱-دوخت ساده در چرم دوزی

این دوخت، یکی از ساده ترین دوخت ها در چرم دوزی است. برای انجام این دوخت: نخ را از سوراخ اول بیرون می آوریم و از سوراخ دوم برمی گردانیم سپس از سوراخ سوم بیرون آورده و از سوراخ چهارم برمی گردانیم و همین گونه تا آخر ادامه می دهیم. این دوخت برای دوخت دور زیپ و تزئین روی کیف مناسب است، ولی برای وصل کردن دو تکه چرم مناسب نیست، زیرا استحکام زیادی ندارد. نخ مورد نیاز برای این دوخت، دو و نیم برابر طول کار می باشد. این دوخت خیلی سریع و راحت انجام می شود.

دوخت ساده در چرم دوزی

۲-دوخت بخیه در چرم دوزی

 • آموزش تبدیل کردن الگوهای طلق یا مقوا چرم دوزی به فایل برش لیزر
 • آموزش مقدماتی نرم افزار کرول درو و طراحی صنعتی و چرم دوزی
 • طراحی الگوی ویژه طراحان الگوی چرم دوزی
 • طراحی الگوی چرم دوزی با نرم افزار کورل دراو

برای انجام این دوخت، نخ را از سوراخ دوم بیرون آورده و از سوراخ اول برمی گردانیم. سپس از سوراخ سوم بیرون آورده و از سوراخ دوم برمی گردانیم و این کار را تا آخر ادامه می دهیم. این دوخت استحکام خوبی دارد و معمولا برای دور زیپ، کیف های دوخت از داخل یا جایی که پشت کار آستر کشی می شود مناسب است، زیرا پشت کار نمای خوبی ندارد. نخ مورد استفاده برای این دوخت چهار برابر طول کار می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با ضرورت سرگرمی در دوره‌های مختلف زندگی + معرفی انواع سرگرمی های مفید و جذاب

۳-دوخت ساده رفت وبر گشت در چرم دوزی

برای این دوخت: ابتدا از سوراخ اول، سوزن را روی چرم می آوریم، سپس از سوراخ دوم پشت چرم می رویم، از سوراخ سوم روی چرم می آئیم و از سوراخ چهارم پشت چرم می رویم و تا انتها به همین صورت دوخت یکی در میان می زنیم. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش زبان انگلیسی به کودکان را بخوانید.در انتها، برمی گردیم و جاهای خالی را پر می کنیم. این دوخت را معمولا افراد مبتدی، به جای دوخت دوسوزنه می زنند، ولی به زیبایی دوخت دوسوزنه نخواهد بود، زیرا در دوخت دوسوزنه، کشش نخ در هر دو طرف به یک اندازه است و دوخت، پستی و بلندی ندارد.

دوخت ساده رفت وبر گشت در چرم دوزی

۴-دوخت زنجیره در چرم دوزی

این دوخت، یک دوخت تزئینی است و در بعضی مواقع برای دور زیپ جامدادی کودکان، برای جذاب شدن نیز استفاده می شود. نخ را از سوراخ اول بیرون آورده و درحالی که نخ را با دست نگه داشته اید، سوزن را از همان سوراخ اول برمی گردانیم و یک حلقه روی کار ایجاد می کنیم. سپس نخ را از سوراخ دوم و از میان حلقه ایجاد شده بیرون می آوریم و نخ را کمی می کشیم که دوخت ما محکم شده باشد، سپس نخ را از سوراخ دوم برمی گردانیم و حلقه ی دیگر ایجاد کرده و نخ را از سوراخ سوم و از میان حلقه بیرون می آوریم و این روال را ادامه می دهیم.

۵-دوخت لانه زنبوری در چرم دوزی

این دوخت، یکی از زیباترین دوخت های تزیینی است که در چرم دوزی به کار می رود. برای این دوخت: باید دو ردیف سوراخ روبروی هم داشته باشیم که فاصله ی سوراخ ها معمولا از یکدیگر نیم سانتی متر است و فاصله ی دو ردیف موازی نیز بستگی به سلیقه شخص دارد و معمولا یک سانتی متر یا کمتر و بیشتر است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی برای نوزاد شش ماهه را بخوانید.

برای انجام این دوخت ما از ردیف بالا نخ را از سوراخ اول بیرون می آوریم و از ردیف بالا دو سوراخ جا می گذاریم ودر سوراخ سوم ردیف پایین فرو می کنیم، سپس نخ را از سوراخ دوم ردیف بالا بیرون آورده و از سوراخ چهارم ردیف پایین فرو می کنیم و این کار را تا آخر ادامه می دهیم وقتی به آخر کار رسیدیم، باید دو سوراخ در ردیف پائین باقی بماند. دقیقا همین کار رابرای برگشت انجام می دهیم.

این مطلب را از دست ندهید
ترفند آرایشی برای برجسته کردن لب

یعنی وقتی نخ را از آخرین سوراخ ردیف پایین فرو کردیم دوباره نخ را از اولین سوراخ ردیف بالا بیرون آورده و در سومین سوراخ ردیف پایین فرو می کنیم و همین کا را ادامه می دهیم تا لوزی های زیبایی بین دو ردیف سوراخ ها ایجاد شود. برای انجام این دوخت پنج یا شش برابر فاصله کار نخ استفاده می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی زنان خانه دار را بخوانید.

۶-دوخت رومی در چرم دوزی

این نوع دوخت، یک دوخت تزیینی است که برای لبه ی کار استفاده می شود. برای انجام این دوخت نخ را از سوراخ اول بیرون می آوریم و از روی چرم عبور داده به پشت می بریم و دوباره از همان سوراخ روی کار می آییم. از سوراخ کناری سوزن را وارد می کنیم.برای دوخت رومی طول نخی که برای دوخت مورد نیاز است چهار برابر طول کار خواهد بود.

 رومی

۷-دوخت اریب برای لبه در چرم دوزی

برای این دوخت، ابتدا نخ را از سوراخ اول بیرون می آوریم، سپس نخ را از روی کار به پشت برده و از سوراخ دوم بیرون می آوریم و زمانی که از سوراخ دوم بیرون آوردیم، دوباره دور لبه می پیچیم و از سوراخ سوم بیرون می آوریم. این کار تا آخر ادامه داده و دوخت هایی به صورت اریب روی لبه کار ایجاد می شود. یکی از مزیت هایی که این دوخت ها دارند این است که لبه کار را می پوشانند و دیگر نیازی به رنگ لبه برای کار نداریم. در این دوخت مقدار نخ برای دوخت، سه برابر طول کار می باشد.

۸-دوخت اریب برای تزئین در چرم دوزی

برای انجام این دوخت، که دوختی تزیینی است دو ردیف سوراخ روبروی هم ایجاد کرده، سوراخ اول از ردیف بالا و سوراخ آخر از ردیف پایین را نمی خواهیم . بنابراین این دو نقطه را پاک می کنیم وسوراخ نمی کنیم. نخ را از سوراخ اول ردیف پایین بیرون آورده و از سوراخ دوم ردیف بالا وارد می کنیم. برای دوخت اریب نخ را سه برابر طول کار می گیریم.

اریب برای تزئین
 • آموزش تبدیل کردن الگوهای طلق یا مقوا چرم دوزی به فایل برش لیزر
 • آموزش مقدماتی نرم افزار کرول درو و طراحی صنعتی و چرم دوزی
 • طراحی الگوی ویژه طراحان الگوی چرم دوزی
 • طراحی الگوی چرم دوزی با نرم افزار کورل دراو
این مطلب را از دست ندهید
آموزش نقاشی روی سنگ با گواش و آبرنگ برای کودکان + معرفی لوازم مورد نیاز و مراحل انجام نقاشی

۹-دوخت زیگزاگ برای لبه در چرم دوزی

برای دوخت زیگزاگ، یک دوخت اریب را روی لبه کار تا آخر انجام دهید. ( دوخت اریب در بند بالا آموزش داده شده است)

سپس از سمت مخالف و برعکس این دوخت، یک دوخت اریب دیگر انجام دهید.در این صورت روی لبه کار، دوختی زیگزاگ ایجاد می شود. در این دوخت، ضرورتی برای رنگ کردن لبه ها وجود ندارد. نخی که برای این دوخت استفاده می شود شش برابر طول کار می باشد.

۱۰-دوخت ضربدر باز برای لبه در چرم دوزی

برای این دوخت، ابتدا دوخت اریب را انجام می دهیم ولی سوراخ ها یک در میان دوخته شوند. یعنی وقتی از سوراخ اول نخ را بیرون می آوریم نخ را به پشت کار برده و از سوراخ سوم بیرون می آوریم و دوباره نخ را به پشت کار برده و از سوراخ پنجم بیرون می آوریم به این ترتیب سوراخ ها یک در میان پر و خالی می ماند و تا آخر این دوخت را ادامه می دهیم، در مسیر برگشت، دوخت اریب را مخالف دوخت اول و در سوراخ های باقیمانده می دوزیم. به این ترتیب از هر سوراخ یکبار نخ عبور داده شده است و ضربدر هایی با فاصله ایجاد می شود. برای دوخت ضربدر باز طول نخ را سه برابر طول کار می گیریم.

 ضربدر باز برای لبه
 • آموزش انواع دوخت در چرم دوزی را اصولی یاد بگیرید
 • ترفندها و راهکارهای کاربردی در چرم دوزی
 • راه های تشخیص چرم اصل
 • ابزار و مقدمات چرم دوزی

۱۱- ضربدر پر برای تزئین

برای این مدل دوخت، که یک نوع دوخت تزیینی است، دو ردیف سوراخ، روبری هم سنبه می زنیم. سپس دوخت اریب را انجام داده یعنی از سوراخ اول از ردیف بالا نخ را بیرون آورده و به سوراخ دوم از ردیف پایین وارد می کنیم و سپس از سوراخ دوم از ردیف بالا بیرون آورده و به سوراخ سوم از ردیف پایین وارد می کنیم و دوخت را تا آخر ادامه می دهیم و همین کار را برای برگشت انجام می دهیم. برای دوخت ضربدر فشرده نخ مورد استفاده پنج برابر طول کار می باشد.

۱۲-دوخت ضربدر باز برای تزئین در چرم دوزی

برای این دوخت تزیینی، باید دو ردیف روبروی هم سنبه بزنیم و دوخت اریب را به گونه ای می زنیم که سوراخ ها یکی در میان پر و خالی باشند. نخ را از سوراخ اول ردیف بالا بیرون می آوریم و به سوراخ دوم ردیف پایین فرو کرده و سپس از سوراخ سوم ردیف بالا بیرون آورده و به سوراخ چهارم ردیف پایین فرو می کنیم به این صورت دوخت اریب ایجاد شده و سوراخ ها یکی در میان پر و خالی هستند.در این دوخت ضربدرهایی با فاصله ایجاد می شوند. در دوخت ضربدر باز، طول نخ ۳ برابر طول کار خواهد بود .

دوخت ضربدر باز برای تزئین در چرم دوزی

۱۳- دو سوزنه

این دوخت، بسیار شبیه به دوخت با چرخ است. دوختی بسیار زیباست و استحکام بالایی دارد. برای انجام این دوخت، باید نخ را از هر دو طرف سوزن کنیم. بعد از آن یکی از سوزن ها را از سوراخ رد کرده و بالا می کشیم تا نخ از هر دو طرف یکسان باشد. سپس نخ را از یک جهت وارد سوراخ بعدی می کنیم. باید دقت داشته باشیم نخ را، ابتدا از هر جهتی وارد کردیم، تا آخر باید ابتدا از همان جهت وارد کنیم.

این مطلب را از دست ندهید
افراد باهوش چطور امنیت خودرو را بالا می‌برند؟

سپس نخ سمت دیگر را نیز از جهت دیگر وارد می کنیم. زمانی که نخ را از دو جهت وارد کردیم نخ ها را از هر دو سمت میکشیم تا دوخت ما محکم شود و دقیقا همین روش را تا پایان دوخت ادامه می دهیم. برای دوخت دو سوزنه طول نخی که برای دوخت نیاز است سه برابر طول کار می باشد.

۱۴- مارپیچ

برا انجام این دوخت، دوخت ساده را می زنیم، سپس با همان نخ یا یک نخ با رنگ دیگر، از بین کوک ها عبور می دهیم و می کشیم. به صورتی که جاهای خالی با نخ، به صورت مارپیچ پر می شود. توجه داشته باشید که در این دوخت تزیینی که معمولا برای دور زیپ یا به عنوان تزئین به کار می رود، نخی که به صورت مارپیچ از لابلای دوخت ها عبور می کند به هیچ عنوان از سوراخ ها عبور داده نمی شود و فقط از زیر نخ کوک ها، از روی کار رد می شود.

 مارپیچ

سخن پایانی

شما در این مقاله با آموزش دوخت در چرم دوزی آشنا شدید. همچنین از انواع دوخت ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا