سرگرمی

معرفی بازی های پرتحرک و خلاقانه برای کودکان از ۲ سالگی

فعالیت بدنی مولفه اساسی برای سلامت و تندرستی همه افراد است. فعالیت فیزیکی منظم هم برای سلامت جسم و هم برای سلامت روان مزایای متعددی دارد. ورزش در همه سنین ضروری است و کودکان نیز از این امر مستثنا نیستند. از سوی دیگر، شما نقش مهمی در تشویق فرزندتان به فعالیت بدنی دارید و می‌توانید ایده‌های مختلفی به منظور بازی های پرتحرک برای کودکان ارائه دهید. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که بازی های پرتحرک برای کودکان چه مزایایی دارد و چه بازی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

مزایای بازی تحرکی در منزل چیست؟

کودکان انرژی بسیار زیادی دارند که لازم است آن را مصرف کنند. از سوی دیگر، بازی های پرتحرک برای کودکان یکی از انواع بازی‌های مناسب برای کودکان است که مزایای جسمی و روانی متعددی برای آن‌ها دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی و سرگرمی کودکان در خانه را بخوانید.کودکانی که از نظر جسمی فعال هستند عملکرد تحصیلی بهتری دارند، محدوده توجه آن‌ها بیشتر است و کمتر دچار مشکلات رفتاری می‌شوند. بازی‌های پرتحرک همچنین در زمینه‌های زیر مفید هستند:

 • ساختن استخوان‌های قوی
 • بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت
 • تقویت قدرت، استقامت و انعطاف‌پذیری
 • ایجاد اعتماد به نفس
 • داشتن وزن سالم و حفظ آن
 • کاهش سطح استرس
 • بهبود مهارت‌های اجتماعی
 • تقویت تعادل و هماهنگی
 • بهبود وضعیت بدن
 • تقویت تمرکز
 • بهبود کیفیت خواب
مزایای بازی تحرکی در منزل

انجام ندادن بازی‌های پرتحرک و ورزش نکردن توسط کودک موجب مشکلات متعددی برای او می‌شود. فعالیت بدنی کم می‌تواند منجر به افزایش وزن یا ایجاد چربی بیش از حد در بدن، فشار خون بالا، کاهش سلامت استخوان‌ها و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی شود. کودکانی که تمرینات بدنی دارند کمتر دچار مشکلات مزمن می‌شوند، کمتر بیمار می‌شوند و احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌هایی مثل دیابت، بیماری‌های قلبی و افسردگی کاهش می‌یابد. بنابراین، در نظر گرفتن بازی های پرتحرک برای کودکان در برنامه روزانه آن‌ها اهمیت زیادی دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با نقاشی های ناخودآگاه را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی روش‌های مختلف نگهداری از انواع نان در آشپزخانه + نکات مهم برای تازه نگه داشتن نان

انواع بازی برای کودکان چیست؟

با توجه به میزان بازی مورد نیاز کودکان، کودکان نوپا باید روزانه حداقل ۹۰ دقیقه فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی داشته باشند و این امر لزوم بازی های پرتحرک برای کودکان را نشان می‌دهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی برای نوزاد شش ماهه را بخوانید. وقتی آن‌ها بیدار می‌شوند نباید بیشتر از یک ساعت ساکن باشند. در حالت ایده آل، کودکان در هر سنی که باشند باید بازی‌های ساختاریافته و بدون ساختار را تجربه کنند. در ادامه با انواع بازی برای کودکان آشنا می‌شوید.

بازی‌های هدفمند برای کودکان

بازی‌های هدفمند یا ساختاریافته بازی‌هایی هستند که از قبل برنامه‌ریزی‌شده‌اند. این فعالیت‌ها ویژگی‌های زیر را دارند:

 • پر جنب و جوش هستند.
 • برای همه کودکان مناسب‌اند.
 • متناسب با رشد کودک هستند.
 • مهارت‌های حرکتی کودکان را تقویت می‌کنند.

بازی‌های هدفمند در منزل باید هر کودکی را فعال نگه دارند. از بازی‌هایی که باعث کاهش تحرک کودکان می‌شوند مانند بازی کامپیوتری برای کودکان اجتناب کنید.

بازی‌های بدون ساختار

بازی‌های بدون ساختار بازی‌هایی هستند که کودکان در آن خلاقیت خود را بروز می‌دهند و در فعالیتی شرکت می‌کنند که خودشان به آن علاقه‌مندند.

بازی‌های بدون ساختار

در این شرایط، اگرچه لازم است فرزندتان را به داشتن بازی پرتحرک تشویق کنید اما در عین حال مهم است که او را آزاد بگذارید که فعالیت موردعلاقه‌اش را انجام دهد و استعدادهای خود را بروز دهد. بنابراین، خلاقیت بازی های پرتحرک برای کودکان در بازی‌های بدون ساختار بیشتر اتفاق می‌افتد.

چند ایده بازی های پرتحرک برای کودکان:

کودکان به خصوص کودکان نوپا به طور طبیعی فعال و پرتحرک هستند و دائما در حال دویدن، راه رفتن، پریدن و پرت کردن هستند. بنابراین، بازی های پرتحرک برای کودکان این فرصت را فراهم می‌کند که انرژی خود را تخلیه کنند و با بازی فکری در خانه برای کودکان متفاوت هستند. اگر نیاز به ایده برای بازی پرتحرک دارید لازم است بدانید دانلود بازی های پرتحرک برای کودکان وجود ندارد اما می‌توانید از ایده‌هایی که در ادامه مطرح می‌شوند استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید
چند ایده کاربردی و پول ساز برای کار در منزل

بازی پرتحرک پیدا کردن موسیقی مخفی

با موبایل خود موسیقی پخش کنید و آن را از کودکان پنهان کنید. سپس آن‌ها می‌توانند بگردند تا موسیقی را پیدا کنند. این بازی بسیار سرگرم‌کننده است و کودکان را به حرکت وامی‌دارد و همچنین با توجه به نقش بازی‌ها در پرورش حواس پنج‌گانه کودک در تقویت حس شنیداری کودکان نیز نقش دارد.این مقاله جزو راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا میباشد.

بازی پرتحرک ساختن برج

برای این فعالیت شما به چند آجر اسباب‌بازی، چند ظرف دردار یا اشیاء مشابهی نیاز دارید که بتوانید آن‌ها را روی هم بچینید. سپس با فرزندتان یک برج بسازید و سپس به نوبت به آن قطعه اضافه کنید تا ببینید بچه می‌تواند برج را چقدر بلند بسازد. سپس تعداد قطعات را بشمارید. وقتی برج کامل شد فرزندتان می‌تواند آن را خراب کند.

پرتاب کردن اسفنج

این بازی یکی از بازی های پرتحرک برای کودکان است که برای روزهای گرم بسیار مناسب است. کودکان در این بازی، اسفنج‌های خیس را برمی‌دارند و به طرف یک سطل پرت می‌کنند. آن‌ها درنتیجه این بازی می‌توانند مقایسه کنند که اسفنج‌ها در اندازه‌های مختلف چقدر پرت می‌شوند یا مقدار آب اسفنج چه تاثیری بر مسافتی که طی می‌کند دارد.

تقلید از حیوانات

در این بازی خلاقانه که یکی از بازی‌های نمایشی برای کودکان محسوب می‌شود، کودکان باید حرکات و صداهای حیوانات را تقلید کنند.

تقلید از حیوانات

برای مثال باید مثل قورباغه بپرند، مانند پنگوئن راه بروند. مهم است که حیوانات مختلف را انتخاب کنید و سعی کنید فرزندتان را درگیر بازی نگه دارید.

رقص مار

در این بازی بچه‌ها در یک خط پشت سر هم قرار می‌گیرند و شما به عنوان بزرگسال یا یک کودک در جلوی صف قرار می‌گیرید. بچه‌ها باید دست‌های خود را روی شانه‌های فرد جلویی بگذارند و شما آن‌ها را به جاهای مختلف هدایت کنید. برای اینکه بازی هیجان‌انگیزتر باشد می‌توانید از کودکی که در جلوی صف قرار گرفته است بخواهید که خودش را به نفر آخر صف برساند. این کار باعث می‌شود که همه سریع‌تر حرکت کنند.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی ۱۵ سرگرمی مفید و جذاب مخصوص آقایان و فواید آنها

گرفتن پرها

چند پر بردارید و آن‌ها را به هوا بیندازید تا بچه‌ها قبل از رسیدن پرها به زمین آن‌ها را بگیرند. این بازی باعث می‌شود کودکان دائما در جنب و جوش باشند و از بازی لذت ببرند.

غبازی پرتحرک ذا دادن به شیر

این بازی در ابتدا شبیه به کاردستی است. روی یک جعبه مقوایی، یک سر شیر بکشید و سوراخی را به عنوان دهان آن برش دهید. بچه‌ها کاغذهای توپی مچاله شده را برمی‌دارند و سعی می‌کنند آن را به سمت دهان شیر پرتاب کنند. پس از آن، کودکان باید بشمارند که هر یک از آن‌ها چند توپ را به داخل دهان شیر انداخته‌اند.

بازی پرتحرک صندلی‌های موسیقی

این بازی ساده احتمالا برای شما بازی آشنایی است. برای انجام آن به تعداد کودکان صندلی بچینید و سپس موسیقی را پخش کنید. بچه‌ها در هنگام پخش موسیقی باید دور صندلی‌ها بچرخند و هنگامی که موسیقی متوقف شد بر روی نزدیک‌ترین صندلی به خود بنشینند.

بازی پرتحرک چراغ قرمز، چراغ سبز

در این بازی‌ها بچه‌ها در یک سمت اتاق در کنار یکدیگر می‌ایستند و سپس شما رو به بچه‌ها در سمت دیگر می‌ایستید.

بازی پرتحرک چراغ قرمز، چراغ سبز

وقتی می‌گویید «چراغ سبز» بچه‌ها باید به سمت شما بدوند و وقتی می‌گویید «چراغ قرمز» بچه‌ها هر جایی که هستند باید متوقف شوند و هیچ حرکتی انجام ندهند.

انواع بازی با توپ برای کودکان:

ازی با توپ یکی از بازی های پرتحرک برای کودکان است که می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز نیز باشد. در ادامه با چند ایده برای بازی با توپ آشنا می‌شوید که می‌توانند برای بچه‌ها بسیار جذاب و جالب باشند.

این مطلب را از دست ندهید
رژ لب جامد یا مایع؟ کدام بهتر است؟

بازی پرتحرک بولینگ

بطری‌های خالی آب یا نوشابه را مانند بولینگ بچینید و سپس از بچه‌ها بخواهید که به سمت آن‌ها توپ را پرتاب کنند. سپس از آن‌ها بخواهید تعداد بطری‌هایی که انداخته‌اند را بشمارند. حتی می‌توانند آن را بنویسند.

بازی پرتحرک پرتاب کردن توپ در سبد

یک سبد را در اتاق قرار دهید و به کودکان تعدادی توپ بدهید که رنگ آن‌ها برای هر یک از کودکان متفاوت باشد. سپس از آن‌ها بخواهید که توپ‌ها را از یک فاصله مشخص در سبد بیندازند. برای بچه‌های کوچکتر توپ‌های نرم را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که برای بچه‌های کمتر از دو سال از توپ‌های خیلی کوچک استفاده نکنید، چون ممکن است کودک آن‌ها را به دهان ببرد. این بازی برای کودکان سن دبستان نیز مناسب است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بازی های پرتحرک برای کودکان از ۲ سالگی آشنا شدید.همچنین از انجان بازی ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا