سرگرمی

تاثیر مهم خوشنویسی در زندگی

هر ملتی دارای زبان و نوشتار خاص مربوط به خود است که با آن ارتباط روزمره اعم از امور آموزشی ،اداری ،حقوقی ،و… را بواسطه آن باهم زبانان خود برقرار می‌کند و در این ارتباط ها که در زندگی ما با پدیده تکنولوژی وسایل ارتباط جمعی روبرو هستیم رفته رفته کمتر به نوشتن با ابزاری خاص مثل مداد خودکار و قلم های مختلف احساس نیاز می‌شود و همین امر خود نوعی چالش و خلع روانی را در خود پنهان دارد که تصمیم داریم ضایعات نبود خط خوش یا مزایای خوشنویسی را در جامه بررسی نماییم .

ضرورت خط خوب در جامعه

در این قسمت باید به وجود زیبایی بصری که در نوشته وجود دارد از زاویه ای خاص نگاه کنیم، همانگونه که گوش از شنیدن اصوات نامتعارف و خشن فراری است، چشم هم از دیدن نوشته نا زیبا و خشک و بی تناسب در عذاب است و خواهان لذت بردن از نوشته ایست که هم میخواند وهم می‌نویسد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  آموزش زبان انگلیسی به کودکان را بخوانید.

خوشنویسی

بنابراین وقتی با زیبایی در این فرم نوشته روبرو شد باعث ایجاد آرامش درونی و کنش ملایم بیرونی نسبت به مخاطبینی که با آنها مراوده روزانه دارد خواهد بود .

تاثیر زیبانویسی در زندگی روزمره

آنچه در اینجا اتفاق افتاده است صبر و تصمیمات صحیحی است که در امور روزمره خود بواسطه نوشتن و آرامش داشتن بدست می آورد.نکته بعدی با استفاده از مطالب مفیدی که با خطی خوش بدست می آورد معلومات و نیازهای معنوی خود و اطلاعات فرهنگی اجتماعی خود را بالا میبرد، اینگونه نگرش در نوشتن بصورت غیرمستقیم بوجود می آید ومخاطب چون در حین کار محو تماشا و حظِّ بصری است در طول مسیر متوجه نمی شود.

سرگرمی با خوشنویسی

زاویه دیگر آرامش نهفته در خط خوب فرم‌های هندسی گونه ایست که دوایر وکشیده ها را همراه با حرکت‌های موازی و فضاهای بسته در شکل‌ها وجود دارد مثل حروف: ص ف ق ه وغیره که در هنگام کار کردن و تمرین در حالت ها حس درست نویسی و بنوعی دست یابی به آنها سرگرم کننده است و زمانی که ما به نقطه خوبی در نوشتن می‌رسیم مانند برنده شدن در یک مسابقه به وجد می‌آییم و همین امر در اجرا باعث سرگرمی و تازگی و حس خوب در روحیه ما می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی۱۵ تفریح و سرگرمی لذت بخش برای مادران باردار

آرامش درونی با خوشنویسی

آرامش درون با پرداختن به خوشنویسی یا همان خطاطی کردن در هر مقیاس که در توان شخص باشد ایجاد آرامش می‌کند چرا که با نوشتن و آوردن خودکار یا مداد روی صفحه تخلیه روانی صورت می‌گیرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا را بخوانید.

آرامش درونی با خوشنویسی

شاید باور نکنید؛ مثل درد دل کردن باکسی، نوشتن هم نوعی انتقال اندیشه های در گیر و مشغولیات ذهنی روی برگه زیر دست ترتیب کردن و کنترل کردن احساسات منفی در حال نوشتن بوجود می آید، و شخص در حال تمرین و خلق زیبایی به نوعی ناملایمات و پلیدی ها را از خود بیرون می‌کند و در همان حال که به نوشتن اشتغال دارد، در فضای ارزیابی شخصیتی از صفحه خارج می‌شود ولی به نوشتن مشغول است و بیرون از این فضا به اتفاقات گذشته و آینده در رفت و آمد است؛ بی آنکه کسی متوجه شود ساعتها تمرکز کرده و امور و موارد روزانه خود را بررسی می‌کند و در همین تحلیلات نواقص خود را به حداقل میرساند.

جایگاه اجتماعی با خوشنویسی

وجهه اجتماعی افرادی که دارای خطی خوش هستند باعث برجسته تر شدن آنها در هر جمعی است و ایجاد اعتماد بنفس و نفوذ در کلام و ارتباطات اجتماعی و اداری، چون در مکاتبات امروزه خطوط زیبا کمتر دیده می‌شود مخاطب با دیدن خطی قشنگ ذوق می‌کند و شاید تا چند روز تصویر اون خط در ذهن او می ماند و پرس و جو می‌کند که چگونه می‌شود به این فن دست پیدا کرد؟

آموزش چک نویسی با خودکار

دقیقا خواسته ها و نوشته های درخواست گونه یا فرم های استخدام یا پرکردن فیش بانکی، نامه های تشکر آمیز، شکایات دادگستری ها، نوشتن عاشقانه ها، کلمات انرژی بخش همه و همه در مراودات امروزه کاربردی و نیاز محسوب می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید
ترفندهای آرایش برای عینکی ها

نکات منفی نداشتن خط خوب

از مهمترین ناهنجاری های بدخطی ترس از نوشتن خصوصا در جمع توسط فرد بدخط می باشد. چرا که هم از اعتماد بنفس و هم از نظر تمرکز شرایط خوبی ندارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با نقاشی های ناخودآگاه را بخوانید. اگر هم بخواهند باتوجه بنویسن همان خط مشکل دار برجسته تر میشود زیرا در اصلِ نوشته اتفاقی نمی افتد و نویسنده بادقت و فشار و پررنگتر بد می‌نویسد، که این ماجرا دردناک تر جلوه خواهد کرد.

خط خوب

خیلی وقت ها اتفاق افتاده که افرادی برای اشتغال و مراجعات شغلی موقع پرکردن فرم ثبت نام منصرف شدند یا مسئولین با دیدن فرم پرشده مشخصات، پس از دیدن خط متقاضی دیگر توجهی به مراتب تحصیلات شخص نمی کنند و در این مواقع است که فرد خودش حق خود را ضایع می‌کند یا دیگران حقش رو نادیده میگیرند.

ابزار خوشنویسی

براى خوشنویسى ابزار و وسایلى لازم است: قلم نی، مرکب و لیقه و دوات، قلم‌تراش، قط‌‌زن و زیرمشقی. تهیه ابزار خوب همیشه باعث بهتر نوشتن و تمیزى کار است و هر یک از وسایل باید داراى مشخصات خاصى باشد تا نتیجهٔ مطلوب حاصل شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی های پرتحرک و خلاقانه را بخوانید.

قلم خوشنویسی :

قلم مهم‌ترین ابزار نوشتن است. گفته مى‌شود قبل از تراشیدن، به آن نى مى‌گویند و بعد از تراشیدن، قلم گفته مى‌شود. بهترین نوع قلم نى که براى نوشتن مناسب است، قلم دزفولى است. این نى از نیزارهاى جنوب کشور و در منطقهٔ خوزستان و دزفول بدست مى‌آید. قلم خود باید سرخ مایل به قهوه‌‌اى سوخته باشد و به‌عبارت دیگر سرخ و سفید باشد. و سیاه، زرد یا خاکسترى نباشد. گره و پیچ نداشته باشد؛ زیاد کوتاه یا بلندنباشد. محکم باشد و گوشت داخل قلم سفید باشد.

قلم

اگر قلم خوب تراشیده شود، نوشتن آن آسان مى‌گردد. در تراش قلم، ابتدا روى قلم خوشنویسی را بر مى‌دارند که بهتر است از طرف رویش آن باشد و تا حدى برداشته مى‌شود که به قسمت سخت نزدیک پوست قلم برسد. سپس پهلوهاى قلم تراشیده مى‌شود. میدان قلم نباید زیاد بلند یا کوتاه باشد. بهترین حد به اندازهٔ قطر قلم است. بعد دَم قلم را شکاف کوچکى مى‌دهند که فاق گفته مى‌شود و بعد عمل قط زدن انجام مى‌شود که زدنِ سرقلم است، با زاویهٔ مناسب و توسط فشار دست بر پشت قلمتراش. در قلم‌هاى درشت‌تر پشت قلم نیز برداشته مى‌شود، که این مرحله قبل از قط زدن انجام مى‌گیرد.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی ایده های جذاب برای سرگرمی زنان خانه دار مدرن

قلم تراش:

اگر قلمتراش کُند باشد، قلم ضایع خواهد شد. بهتر است قلمتراش براى برداشتن میدان قلم و قط زدن پهن و محکم باشد. و براى خالى کردن پهلوهاى قلم باریک باشد.

قط زن:

قط‌ زن، معمولاً از چوب سخت و استخوان مانند آبنوس و عاج ساخته مى‌شود و اگر از جنس شاخ باشد بهتر است. قط زن باید صاف و تقریباً سخت باشد. امروزه از نی، کائوچو و نظایر ان استفاده مى‌شود.

دوات (لیقه و مرکب) خوشنویسی :

مرکب خوشنویسى به دو صورت مایع و خشک وجود دارد. مرکب خشک را تا مدت‌ها مى‌توان نگهدارى کرد. براى استفاده از مرکب خشک ابتدا آن را در مقدار مناسبى آب جوشیده سرد شده حل مى‌کنند. از آب مقطر و گلاب نیز استفاده مى‌شود. بعد از این‌که کاملاً حل شد، به‌وسیلهٔ پارچه‌اى آن را صاف مى‌کنند. مرکب براى آن که آمادهٔ نوشتن گردد، در ظرفى ریخته مى‌شود بنام دوات.

دوات

دوات مى‌تواند از جنس شیشه یا پلاستیک یا چینى باشد. دوات نباید زیاد کوچک یا بزرگ باشد. و دهانهٔ آن باید گشاد و عمق آن تقریباً کم باشد. این ظرف باید درى محکم و غیرقابل نفوذ داشته باشد.
لیقه مقدارى نخ ابریشم طبیعى یا مصنوعى است، که داخل دوات قرار مى‌دهند و روى آن مرکب مى‌ریزند. لیقه از ریختن مرکب جلوگیرى مى‌کند؛ و خاصیت مهم آن تنظیم مقدار مرکب روى قلم در هنگام نوشتن است. از پنبه و اسفنج براى این کار نباید استفاده کرد.

کاغذ:

هر نوع کاغذى مناسب خوشنویسى نیست. کاغذهاى ناصاف و ناهموار باعث سایش نوک قلم نى مى‌شود و مناسب نیست. براى خوشنویسى باید از کاغذهاى نرم و لغزنده مثل کاغذهاى گلاسه و نیمه‌گلاسه استفاده شود.

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با نقاشی های ناخودآگاه مفاهیم آنها + بررسی شخصیت شناسی بزرگسالان از روی نقاشی

انواع خط خوشنویسی :

خط شناسان خطوط اصلى را شش خط دانسته‌اند که به اقلام سته معروفند و عبارتند از: رقاع، ثلث، ریحان، محقق، توتیع و نسخ در ایران و دیگر سرزمین‌ها خطوط متعددى ابداع شد که تعداد این خطوط را براى زبان‌هاى اسلامى شصت نوع مى‌دانند. امروزه در ایران از چهار نوع خوشنویسى بیشتر از انواع دیگر استفاده مى‌شود: نسخ و ثلث، نستعلیق و شکسته نستعلیق

انواع خط خوشنویسی

نتیجه گیری تاثیر خوشنویسی در زندگی

با مطالعه متن فوق دریافتیم که خوشنویسی چه تاثیر غیر قابل انکاری در زندگی روزمره و رفتار و احساسات ما خواهد داشت. اما هیچ گاه برای دیدن آموزش خوشنویسی دیر نیست و در هر سنی و با هر مقامی می توان این هنر ناب را آموخت و تاثیر آن را در زندگی خود مشاهده کرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با تاثیر خوشنویسی در زندگی آشنا شدید.همچنین از ابزارهای آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا