دکوراسیون

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

دیزاین داخلی اتاق نوزاد دختر و پسر:

برای دیزاین اتاق نوزاد ابتدا باید وسایل ضروری را تهیه نمایید و قبل از انتخاب هر وسیله ای بهتر است رنگ مناسبی را برای اتاق انتخاب نمایید. رنگ اتاق و وسایل نوزاد را باید با توجه به جنسیت فرزند خود انتخاب نمایید. رنگ های گلبهی و صورتی و قرمز و … برای طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد انتخابی مناسب و ایده آل هستند و برای اتاق نوزادان پسر بهتر است از رنگ های خاکستری و آبی و … استفاده نمایید.تخت خواب و گهواره و سرویس خواب نوزاد از انواع وسایل ضروری برای نوزادان محسوب می شوند بنابراین بهتر است رنگ تخت خواب و گهواره را از بین رنگ های مناسب و خنثی نظیر خاکستری و سفید و کرم و … انتخاب نمایید تا با سایر رنگ های به کار برده شده در فضای اتاق مطابقت و همخوانی داشته باشند.وجود صندلی ننویی در اتاق نوزاد از اهمیت زیادی برخوردار است و بهتر است شما فضایی مناسب را برای حضور مادر در اتاق بوجود آورید تا آسایش فرزندتان فراهم شود.علاوه بر تخت خواب و گهواره می توانید دراور و کمد را نیز در فضایی مناسب از اتاق قرار دهید همچنین می توانید برای نگهداری وسایل ضروری نوزاد شلف و قفسه های دیواری را روی دیوار نصب نمایید.


فهرست مطالب


بعد از اینکه وسایل ضروری و غیر ضروری را برای دکوراسیون اتاق نوزاد تهیه کردید باید به فکر چیدمانی مناسب در فضای اتاق باشید و اگر وسایلی را از قلم انداخته اید باید به دکوراسیون اضافه نمایید.لوزامی نظیر تابلو و پرده باعث زیبایی اتاق می شوند بنابراین بهتر است شما تابلو و پرده را از بین طرح های فانتزی و زیبا انتخاب نمایید.برای پوشش دیوارهای اتاق می توانید علاوه بر رنگ از کاغذ دیواری ها با طرح کودکانه و فانتزی استفاده نمایید. تزیین اتاق نوزاد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و شما می توانید به کمک کاغذ دیواری و نقاشی های کودکانه و تابلوها و وسایل بازی و … اتاق را به زیباترین شکل ممکن تزیین نمایید.انتخاب فرشی مناسب برای اتاق کودک و نوزادان از اهمیت زیادی برخوردار است و بهتر است شما همه قسمت های کف اتاق نوزاد را با کمک فرشی نرم بپوشانید.

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

طراحی نورپردازی برای اتاق نوزاد

با طراحی نورپردازی مناسب و منحصر به فرد می توانید فضایی رمانتیک و آرامش بخش را در اتاق فرزند دلبند خود ایجاد نمایید. اگر تمایل دارید دکوراسیون اتاق نوزاد بی نظیر و خاص به نظر برسد بهتر است نورپردازی ملایم را با پرده حریر در فضای اتاق تلفیق نمایید.برای ایجاد نورپردازی در اتاق نوزاد می توانید از لوسترهای سقفی و آویز و چراغ های دیواری یا آویز استفاده نمایید همچنین در برخی از مکان های اتاق نظیر زیر تخت خواب و اطراف کمد ها و تابلوها و … می توانید از نور مخفی استفاده کنید.

چرا باید به اتاق خواب کودک اهمیت دهیم؟

پدر و مادر ها همواره به دنبال راه و روش هایی هستند که کودکانی شاداب تری داشته باشند. توجه به اتاق خواب کودک می تواند در مسیر داشتن فرزندی شاد تر به والدین کمک بسیار زیادی کند. چیدمان اتاق خواب کودک نیازمند کمی ذوق و سلیقه و همچنین شناخت کودک است. اگر پدر و مادر ها بتوانند فضای اتاق خواب کودک خود را طوری طراحی کنند که با سلایق و علایق کودک مطابقت داشته باشند می توانند در مسیر پرورش کودکی شاد موفق تر عمل کنند.

اهمیت نظر بچه ها درباره ی ظاهر اتاق خواب

با توجه به تحقیقات روانشناسان، شخصیت افراد در کودکی شکل می گیرد و اتاق خواب کودکان می توانند نشان از شخصیت آن ها باشد. پس بهتر است در اولین مرحله هنگام طراحی اتاق خواب بچه ها نظر و علاقه ی آن ها درباره چیدمان و حتی رنگ دیوار ها نظرخواهی کنید. البته می توانید برای این که هم به نظر خودتان و هم به نظر کودک اهمیت دهید گزینه های انتخاب را محدود تر کنید اما حتما به فرزندان خود حق انتخاب بدهید.اگر کودکتان سن کمی دارد و قادر به انتخاب رنگ یا نظردهی نیست، بهتر است از رنگ های روشن (مانند: صورتی روشن، زرد، سبز روشن، آبی روشن و…) برای اتاق خواب کودک استفاده کنید. استفاده از رنگ های روشن و شاد باعث انتقال و انعکاس احساس آرامش و شادابی می شوند و حتی به خواب بهتر کودکان کمک می کنند.

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب نوزاد

نیازمند است حتما در طراحی اتاق کودک به روانشناسی رنگ ها توجه کرد و با استفاده از روحیات کودک خود، به رنگ آمیزی اتاق او بپردازید.در میان رنگ ها حتما از رنگ های روشن و شاداب برای طراحی داخلی اتاق کودک استفاده کنید. رنگ های پاستلی، بهترین گزینه ها برای اتاق خواب کودکان هستند. تمامی رنگ ها اگر روشن شوند و اندکی رنگ سفید به آن ها اضافه گردد، به رنگ پاستلی تبدیل می شوند.

رنگ زرد را به میزان کم در اتاق کودکان استفاده کنید. زیرا در طولانی بلند چشم کودکان را اذیت می کند. از رنگ های آبی و صورتی برای کل اتاق استفاده نکنید، زیرا هر دوی این رنگ ها انرژی کودکان را کم می کند. رنگ قرمز، انرژی بخش کودکان است. پس اگر کودک فعال و پرانرژی دارید، از رنگ قرمز اجتناب کنید. رنگ نارنجی، شاداب و رنگ سبز آرامش بخش است. از ترکیب این دو رنگ برای اتاق کودک خود استفاده کنید تا انرژی و آرامش را یک جا به کدک خود بدهید.

مبلمان در چیدمان اتاق خواب کودک

اگر فرزند شما اتاقی جداگانه برای خود دارد، پیشنهاد ما به شما این است که تمامی وسایل اتاقش که سایز بندی دارند را اندکی بزرگتر تهیه کنید. زیرا کودکان به سرعت بزرگ میشوند و ممکن است پس از تایمی محدود دیگر وسایلش همچون تخت خواب یا صندلی هم اندازه ی او نباشد. این کار در صرف هزینه ها به شما خیلی کمک می کند.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودکان:

۱_از حداکثر نور طبیعی در اتاق کودک استفاده کنید.
۲_اگر پنجره ای با ارتفاع کم دارید حتما برای آن حفاظی در نظر بگیرید.
۳_برای شب حتما در اتاق کودکان از چراغ خواب یا نور مخفی استفاده کنید (خیلی از کودکان از تاریکی شب میترسند)
۴_حتما برای کف اتاق کودکان از موکت یا فرش هایی با پرز های ضخیم و نرم استفاده کنید.
۵_برای جلوگیری از بهم ریختگی اتاق آن ها کمد لباس آن هارا از کمد وسایل بازی آن ها جدا کنید.
۶_حتما برای نگهداری لباس های آن ها از کشو ها استفاده کنید.
۷_حتما کمد های آن هارا قفسه بندی کنید.
۸_به هیچ وجه از رنگ های تیره و کدر در اتاق کودکان استفاده نکنید.
۹_استفاده از رنگ های جیغ و تند در اتاق کودکان توصیه نمیشود.
۱۰_حتما جعبه هایی در دسترس کودکان قرار دهید تا وسایل خود را در آن قرار دهد(زیرا کودکان منظم کردن اتاق را در ریختن تمامی وسایلخود به داخل کمد ها میدانند.)
۱۱_برای تخت خواب کودکان حتما از حفاظ استفاده کنید.
دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

طراحی داخلی مینیمالیستی اتاق نوزاد

این مطلب را از دست ندهید
انواع دکوراسیون کافه

اولین ایده و جذاب ترین ایده، الهام گرفتن از ایده های موجود در سبک طراحی داخلی مینیمالیستی است.همان طور که می دانید، نکات و ایده های موجود در این سبک، ساده و عملکردی است.زمانی که طراحی داخلی اتاق نوزاد را به این سبک انجام می دهید، فضای اتاق زیبا و بی نظیر خواهد شد.مدرن بودن نیز با استفاده از این سبک در فضا به دست می آید. دیوار های اتاق در این سبک کاملا سفید و تمیز هستند و استفاده از وسایل کم در این فضا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.این همان نکته مهمی است که در طراحی اتاق نوزاد باید به آن توجه کرد، پرهیز از شلوغی و در هم و برهمی بیش از حد در طراحی فضای اتاق.در طراحی با این سبک، فضای اتاق کاملا روشن و باز دیده می شود. حس مطبوع و دلباز بودن در فضای اتاق موج می زند و این برای حس آرامش و سلامت نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است.

الهام گیری از زیبایی مراکشی برای طراحی اتاق نوزاد

فضایی که با سبک مراکشی طراحی شده است، ساده و عین حال بسیار شیک است. این سبک در واقع ترکیبی از سبک مدرن و زیبایی و تمیزی سبک مراکشی است.باز هم در این سبک، فضا کلا باز و سفید و بسیار پر نشاط است.از یک گهواره الهام گرفته از دو قرن پیش در این فضا استفاده شده است و دیوار کناری نیز با یک طرح شطرنجی، دیزاین شده که به موجب آن فضا کمی رنگ و روی با نشاط تری گرفته است.ایده ها و جزئیات بسیار ظریفی که از سبک مراکشی الهام گرفته است در این فضا با هم ترکیب شده و همین زیبایی دو چندانی را به فضا بخشیده است.برای مثال استفاده از یک سبد حصیر بافت، یک فرش زیبا، وسایل سبک و ساده و کاربرد یک ملافه رنگی روی تخت، در این پس زمینه ساده زیبایی بی نظیری را به طراحی داخلی اتاق نوزاد داده است.

سرویس خواب:

مهم ترین قسمت و فاکتوری که در اتاق خواب کودک وجود دارد انتخاب سرویس خواب می باشد. برای انتخاب این مورد با در نظر گرفتن جنسیت فرزند خود می توانید از بین انواع سرویس خواب های مختلف مناسب ترین آن ها را انتخاب نمایید. با توجه به ابعاد اتاق و اندازه فضای خود می توان سرویس خواب را انتخاب کنید. اگر قصد خرید سرویس خوابی را دارید که می خواهید تا سن نوجوانی کودک مورد استفاده قرار بگیرد باید به قطعات آن دقت داشته باشید.

رنگبندی دکوراسیون اتاق کودک:

تاثیری که رنگ اتاق خواب کودکان دارد بسیار زیاد می باشد. تعیین رنگ متناسب برای اتاق خواب کودک خود می تواند تاثیر مستقیمی بر روی روحیه او داشته باشد.برای کودکانی که بسیار پرانرژی و شیطون محسوب می شوند می توانید از رنگ های سردی از قبیل آبی استفاده کنید که تا حدی آرامش را برای آن ها به ارمغان بیاورد و برعکس اگر فرزندی آرام و منزوی دارید استفاده از رنگ هایی پرانرژی و گرم مثل نارنجی می تواند شور و هیجان خاصی را در کودکتان ایجاد کند.

استفاده از اسباب بازی در طراحی  دکوراسیون اتاق کودک:

وجود اسباب بازی های مختلف برای اتاق کودک می تواند شادی و هیجان مضاعفی را به او ببخشد. همان طور که می دانیم بازی و سرگرم شدن کودک با اسباب بازی هایی که خلاقیت آن ها را تقویت می کند بسیار حائز اهمیت است.می توان با توجه به پسر یا دختر بودن فرزند خود وسایل بازی متناسبی برای آن ها تهیه کنید و با آن ها به دکور اتاقشان بپردازید تا علاوه بر زیبایی بخشیدن به طرح اتاق باعث شاد شدن کودک شود.

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

انتخاب پرده مناسب برای اتاق:

برای اتاق کودکان بهتر است که از رنگ های شادتری استفاده کنید. چرا که انتخاب رنگ شاد و مناسب می تواند باعث تغییر حال و هوای روحیه کودک شود و پرده هایی که ترکیبات رنگی شادی در آن ها به کار رفته است می توانند روشنایی بسیاری به فضا ببخشند. توجه داشته باشید که رنگ پرده اتاق خود را متناسب با زمینه ی اتاق انتخاب کنید. اگر نور بسیار شدیدی وارد اتاق می شود می توانید با استفاده از شید و یا یالان درصد شدت نور را کاهش دهید.

انتخاب کاغذ دیواری مناسب:

کاغذ دیواری درواقع یکی از مواردی است که اجرای آن در اتاق خواب کودک می تواند تاثیر بسزایی در زیبایی طرح دکوراسیون آن داشته باشد. در این مورد بهتر است قسمتی از دیوار را با رنگ ملایم کاغذ دیواری کرده و یا بخشی از دیوار را توسط نقاشی تزئین نمایید.

توجه به نورپردازی:

انتخاب یک چراغ و یا لوستر متناسب برای اتاق کودک خود یکی از موارد بسیار مهم به شمار می آید. نورپردازی در اتاق اثر مستقیمی بر حس و حال کودک شما دارد. استفاده از لوستری فانتزی و عروسکی متناسب با طرح دکور اتاق و پوشش های رنگی که هماهنگی بین اجرای دیگر را تکمیل می کند بسیار با اهمیت است. اتاق کودک در شب نباید بسیار تاریک باشد چرا که با توجه به سن کم آن ها امکان به وجود آمدن ترس برای آن ها ایجاد می شود در نتیجه استفاده از یک شب خواب و یا چراغ خواب در اتاق و روشن کردن آن ها در شب می تواند بسیار موثر باشد.

نکات مهم درمورد طراحی دکوراسیون اتاق کودک:

برای مزین کردن اتاق کودک خود می توانید از عکس های خودش بهره بگیرید چرا که مرور خاطرات کودکی برا ی فرزند شما می تواند تاثیر مثبتی در روحیه او داشته باشد.اگر کودک شما به سنی رسیده است که می تواند خودش تصمیم گیری کند و قدرت انتخاب دارد بهتراست مسئولیت انتخاب دکوراسیون اتاق را به خودش واگذار کنید البته با کمک خودتان چرا که این عمل علاوه بر افزایش شوق و هیجان کودک باعث بالا رفتن اعتماد به نفس او هم می شود.سعی کنید در طراحی دکوراسیون اتاق کودک فضاهای خلاقانه ایجاد کنید و هر بخش از اتاق را برای قسمتی از وسایلش در نظر بگیرید و نحوه نگه داری و منظم کردن وسایل اتاقش را به او یاد بدهید.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار

مزین کردن دیوار بالای تخت کودک می تواند زیبایی آن را دوچندان کند سعی کنید از شلف های کودکانه با طرح ها و کاراکترهایی که مورد علاقه کودک می باشد بهره بگیرید و یا با ریسه هایی که لامپ های کوچک رنگی دارند در میان انبوهی از عکس های کودک آن را تزئین نمایید.در نظر گرفتن بودجه برای خرید و تهیه لوازم نیز بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

بعد از تهیه وسایل لازم برای سیسمونی, چیدن سیسمونی نوزاد در اتاقی که والدین برای نوزاد دختر و یا پسر خود انتخاب کرده اند صورت می پذیرد. چیدن وسایل سیسمونی در اتاق نوزاد یکی از انواع کارهای لذت بخش و مورد علاقه برای پدر و مادر های جوان است که بهتر است برای چیدمان و تزیین وسایل اتاق نوزاد از انواع ایده های کاربردی استفاده شود تا نتیجه رضایت بخشی حاصل شود.بهتر است برای داشتن تزیینات سیسمونی زیبا و متفاوت وسایل لازم و مورد نیاز سیسمونی در مکان مشخص و مناسبی قرار داده شوند تا چیدن وسایل در دکوراسیون اتاق نوزاد به صورت ایده آل و کاربردی به نظر برسد و علاوه بر این چیدن وسایل سیسمونی برای جشن سیسمونی نوزاد باید به شیوه ای انجام شود تا وسیله های تهیه شده برای سیسمونی به خوبی قابل رویت باشند.

چیدمان وسایل سیسمونی نوزادان

انتخاب تم رنگی مهم ترین نکته ای است که در هنگام چیدمان وسایل سیسمونی در اتاق نوزادان باید مورد توجه قرار بگیرد. بهتر است از رنگ های شاد و متناسب با جنسیت نوزاد برای طراحی و چیدمان سیسمونی دخترانه و پسر استفاده کنید. بعد از انتخاب رنگی مناسب برای دیوار ها و وسایل بهتر است وسایل موجود در سیسمونی نوزاد، نظیر سرویس خواب و وسایل بهداشتی و پوشاک و اسباب بازی و … را در مکانی مناسب قرار دهید. تزیین دیوار و تزیین وسایل سیسمونی یکی دیگر از نکاتی است که برای چیدمان وسایل سیسمونی بهتر است مورد توجه قرار بگیرد.

چیدمان وسایل سیسمونی درون کمد

تخت خواب و کمد از ضروری ترین وسایل سیسمونی هستند بهتر است برای زیبایی و جذابیت نوع چیدن وسایل سیسمونی وسایل تهیه شده سیسمونی به شیوه ای مرتب و اصولی در کمد چیده شوند تا علاوه بر زیباتر شدن دکوراسیون داخلی اتاق نوزاد, از شلوغی و در هم ریختگی اتاق جلوگیری شود. بهتر است کمد نوزاد را با قفسه های بیشتر تهیه کنید تا بتوانید وسایل مورد نیاز و ضروری را در قفسه هایی جداگانه بچینید. همچنین می توانید برای چیدن وسایل تزیینی و اسباب بازی ها از شلف های دیواری استفاده کنید که شلف های دیواری شیک علاوه بر مزیت هایی که دارند باعث تزیین دیوار اتاق نوزاد می شوند.

چیدمان دکوراسیون اتاق خواب های مشترک برای دو فرزند

بسیاری از افراد معمولا با این سوال مواجه می شوند که بهتر است دکوراسیون به چه نحو چیده شود تا مورد پسند هر دو فرزند آنها باشد و به مشکل بر نخورند. کودکی سن رشد است و هر سال افراد علاوه بر اینکه از نظر فیزیکی رشد می کنند، اخلاق و سلایق آنها هم تغییر می کند و لازم است که دکوراسیون آنها به نحوی چیدمان شود که تمام مواردی که گفته شد مد نظر قرار گیرد و نیاز نباشد که هر چند ماه یک بار وسایل قبلی تعویض شود و وسایل جدید جایگزین آنها شود.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاقی که قرار است توسط دو فرزند استفاده شود موضوع حساسی است زیرا در احساس دو کودک تاثیر می گذارد و آنها قرار است به طور مشترک از این اتاق خواب استفاده کنند و از تمام وسایل بهره ببرند.سعی کنید اولین نکته‌ای که در چیدمان این اتاق ها مد نظر قرار می‌دهید این باشد که فضای اتاق به صورت کاملا مساوی به قسمت های مجزا تقسیم شود تا هیچ کدام از فرزندان شما فکر نکنند در حق آنها کوتاهی شده است. یعنی باید این حس را به فرزندان خود منتقل کنید که بهترین فضای اتاق را در اختیار آنها قرار دادید و از قرار گرفتن در آن لذت ببرند.

مثلاً یک کتابخانه دوقلو در اتاق قرار دهید که علاوه بر این که باعث زیبایی اتاق می‌شود دو کودک بتوانند کتاب های خود را به صورت مجزا در آن قرار دهند و یک فضای کاملاً یکسان برای هر دو ایجاد شده باشد و می توانند از قسمت های دیگر کمد ها برای گذاشتن لباس های آنها استفاده کرد. تختخواب های دوطبقه جزو فاکتورهایی هستند که برای اتاق خواب های کوچک و آنهایی که قرار است بین دو فرزند تقسیم شود می تواند بسیار مفید باشد. این تخت خواب ها باعث می‌شود که هم در فضای زمینی صرفه‌جویی کرده باشید هم برای هر دو کودک تخت خواب قرار داده باشید. اگر فرزندان شما اختلاف سنی دارند باید در نظر داشته باشید که طبقه بالای تخت ها برای کودکان کم سن تر جای مناسبی نیست و بهتر است آنهایی که بزرگتر هستند طبقه‌های بالا را انتخاب کنند. و یک نکته که خیلی مهم است در نظر بگیرید این است که اگر فرزند شما دوقلو است بهتر است تا قبل از اینکه به سن شش سالگی برسد برای آنها تخت خواب دو طبقه قرار ندهید.همچنین می توانید برای صرفه جویی در فضا از تخت خواب هایی استفاده کنید که فضای زیر آنها جایگاهی برای گذاشتن وسایل اضافی باشد و به خاطر زیاد بودن وسایل دو فرزند در یک اتاق شلوغی ایجاد نشود.

دکوراسیون اتاق کودک ۶ متری

دکوراسیون اتاق کودک ۶ متری باید به صورت کاملا اصولی انجام شود تا علاوه بر اینکه برای تمام وسایل جایی در نظر گرفته می شود، بتوان یک بخش خالی برای سهولت در رفت و آمد ایجاد کرد. علاوه براین، باید بر اصل نظم در چیدمان نیز توجه داشت. در اتاق خواب کوچک دخترانه یا پسرانه شما احتیاج به تخت، کمدی برای لباس ها، میزتحریر و جایی برای قرار دادن کتاب، اسباب بازی و دیگر وسایل شخصی دارید. تمام این وسایل و همچنین رنگ بندی و نحوه چیدمان آنها باید بر اساس اصول روانشناسی و دکوراسیون انجام شود تا نتیجه مطلوبی دریافت کنید.

رنگ مناسب دکوراسیون اتاق کودک کوچک ۶ متری

در اتاق های کوچک کودکان باید به رنگ بندی اهمیت زیادی داده و از قدرت آنها کاملا استفاده کنید و فضای اتاق را بزرگ و دلباز نشان دهید. در اتاق های کوچک باید از رنگ های روشن و خنثی استفاده کنید، این رنگ ها به فضا وسعت می بخشند. علاوه براین، رنگ انتخابی باید متناسب با روحیات فرزند شما و سلیقه خودتان و دکوراسیون داخلی سایر بخش های منزل باشد.  بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی را قبلا به طور کامل بررسی کرده ایم و با مطالعه آن می توانید رنگ ایده آل را انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید
نکته کلیدی برای چیدمان بهتر منزل

توجه به نور در دکوراسیون اتاق های کوچک شش متری

اگر اتاقتان دارای نور طبیعی است، شما بسیار خوش شانس و راحت هستید و یک قدم جلوتر خواهید بود. اما چنانچه اتاق شما پنجره ی کوچکی داشته و کم نور است، باید از لامپ های سقفی و دیواری یا رومیزی بهره بگیرید و اتاقی روشن و پرنور ایجاد کنید. علاوه براین، استفاده از آینه در کنار نورپردازی نیز می توانید فضای اتاق را بزرگتر کند. توجه داشته باشید که نور به شدت بر روحیه کودکان تاثیرگذار است و در حالت کلی بچه ها علاقه زیادی به فضاهای تاریک ندارند.

استفاده از فضای سقف اتاق

یکی از بهترین راه ها برای اینکه بتوانید اتاق را به بهترین شکل تزئین و به کوچک و ۶ متری بودن آن غلبه کنید، استفاده از سقف است. به عنوان مثال می توانید عروسک ها و حتی گل و گیاهان با وزن سبک را از سقف آویز کنید.

تخت خواب برای اتاق کودک ۶ متری

در دکوراسیون اتاق کودک شش متری شما باید از انواع تخت های کم جا و یا چند منظوره استفاده کنید. تخت های کوچک و همچنین تخت هایی که در قسمت زیر یا طرفین دارای کشو و کمد می باشند می توانند کمک بسیار زیادی در جا دادن به لباس ها و وسایل شخصی کودک داشته باشند.

استفاده از فضای سقف اتاق

یکی از بهترین راه ها برای اینکه بتوانید اتاق را به بهترین شکل تزئین و به کوچک و ۶ متری بودن آن غلبه کنید، استفاده از سقف است. به عنوان مثال می توانید عروسک ها و حتی گل و گیاهان با وزن سبک را از سقف آویز کنید.

تخت خواب برای اتاق کودک ۶ متری

در دکوراسیون اتاق کودک شش متری شما باید از انواع تخت های کم جا و یا چند منظوره استفاده کنید. تخت های کوچک و همچنین تخت هایی که در قسمت زیر یا طرفین دارای کشو و کمد می باشند می توانند کمک بسیار زیادی در جا دادن به لباس ها و وسایل شخصی کودک داشته باشند.

کمدهای مناسب برای اتاق شش متری بچه

در اتاق های کوچک پسر و دختر، احتیاج بسیار زیادی به استفاده از کمد دارید تا لباس ها و دیگر وسایل شخصی را قرار دهید. بهترین کار در هنگام سفارش و خرید کمد این است که از کمدهای با ارتفاع زیاد انتخاب کنید تا جای بیشتری داشته باشید. تمام وسایل را با نظم می توانید در کمد قرار دهید و همچنین می توانید از کمدهایی استفاده کنید که دارای طبقاتی به عنوان میز تحریر هستند. به این ترتیب احتیاجی به خرید میز جداگانه نخواهید داشت. اگر تخت خواب موجود در اتاق دوطبقه می باشد می توانید پله های آن را تبدیل به کشو کنید. چون علاوه بر استحکام بخشیدن به پله ها حالا شما یک فضای جدید و بیشتر دارید تا وسایل را در آن قرار دهید.

اتاق نوزاد لاکچری با رنگ مناسب

اولین بخش در اتاق نوزاد رنگ زمینه و تم اصلی می باشد. از نظر روانشناسی، رنگ ها از همان روزهای اول تولد می توانند روی روان و شخصیت نوزاد تاثیر گذاشته و آرامش یا هیجان برای آنها در پی داشته باشد. به همین دلیل است که در دکوراسیون داخلی به شدت بر رنگ ها تاکید شده و باید از نظر روانشناسی مورد بررسی قرار گیرند.

در طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد لاکچری رنگ های خنثی بیشترین استفاده را دارند. رنگ هایی مثل خاکستری، سفید، سرمه ای، آبی روشن و تیره، رنگ های کرمی و قهوه ای از جمله رنگ هایی هستند که برای تم یک اتاق لاکچری می توانید استفاده کنید. بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی را قبلا به طور کامل بررسی کرده ایم و می توانید از اطلاعات آن استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

کسسوری و اسباب بازی های اتاق

در هنگام خرید اسباب بازی ها باید توجه داشته باشید، رنگ هایی را انتخاب کنید که از مشتقات رنگ زمینه ی اتاق باشند. استفاده از عروسک های بزرگ و کوچک از حیوانات می تواند روحیه دوستی با حیوانات و طبیعت را در کودک شما تقویت کن. استفاده از تخت های فانتزی با اشکال مختلف از حیوانات یا وسایل مورد علاقه بچه ها مثل ماشین برای نوزاد پسر و کالسکه برای نوزاد دختر در دیزاین لوکس جلوه بسیار خوبی دارند. هرگز اجازه ندهید دیوارها خالی بمانند، نقاشی های دیواری یا استفاده از کاغذ دیواری های فانتزی و سه بعدی نیز می توانند به دیوارها زیبایی خاصی بدهند. همچنین می توان شلف هایی روی دیوار نصب کرد و عروسک ها و اسباب بازی ها را بر روی آنها قرار بدهید. در دیزاین اتاق نوزاد لاکچری استفاده از مبل های لوکس و پاف را فراموش نکنید. یک فضا برای معاشرت با مهمانی که برای دیدن نوزاد آمده یا برای خودتان زمانی که می خواهید در کنار تخت او لحظاتی را بگذرانید بسیار ضروری بوده و زیبایی دوچندانی به اتاق خواهد داد.

دکوراسیون اتاق کودک با کمترین هزینه 

با توجه به بالا رفتن هزینه های خرید وسایل زندگی باید به فکر دکوراسیون اتاق کودک با کمترین هزینه بود. این روزها بالا رفتن هزینه ها، کوچک بودن منازل یا نگرانی از حمل و نقل وسایل در منازل استیجاری می تواند دلایلی باشد که والدین تصمیم بگیرند برای اتاق کودک هزینه کمتری داشته باشند. اتاق کودکان پر شده است از وسایل بازی غیرضروری که قیمت های بالایی را نیز به خود اختصاص می دهند. با حذف آنها و یا جایگزین کردن با وسایل ضروری و با قیمت مناسب تر بار این مخارج از روی دوش والدین برداشته می شود.

حذف تخت در دکوراسیون اتاق کودک با کمترین هزینه

کافیست کمی نگاهمان را در دکوراسیون داخلی تغییر دهیم تا براحتی بتوانید بسیاری از وسایل غیر ضروری را حذف کنیم. به عنوان مثال، تخت از جمله وسایل موجود در اتاق بچه ها می باشد که براحتی می توانید آن را حذف کنید. برای انجام این کار، کافیست خوشخواب یا تشک را در یک گوشه از اتاق قرار داده و روی آن را با کوسن و بالش های رنگی تزیین می کنند. حذف تخت مورد تایید دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری بوده و دارای آثار تربیتی بسیار خوب بر مستقل شدن بچه ها می باشد. برای زیباتر کردن جای خواب کودک می توان پارچه هایی از حریر یا طرح های زیبا را از سقف آویزان تا کنار بالش آویزان کرد.

حذف کمدهای بزرگ و میز تحریر

کمدهای اتاق کودک را می توان از سایزهای کوچک انتخاب کرد، که قطعا اختلاف قیمت با مدل های بزرگتر خواهد داشت. سعی کنید ارتفاع کمد با قد کودک تناسب داشته باشد تا به طور مستقل بتواند از آن استفاده کند. همچنین می توان از کمدهایی استفاده کرد که یکی از طبقات آن به عنوان میز تحریر قابل استفاده می باشد. حتی می توانید به جای کمد از تخت خواب های دارای کشو استفاده کنید که کاملا با اتاق های کوچک نیز تناسب دارند.

این مطلب را از دست ندهید
اصول طراحی دکوراسیون مغازه

استفاده از نیمکت در اتاق کودک کم هزینه

نیمکت ها به عنوان وسایل چند منظوره می توانند در هزینه های اتاق کودک باعث صرفه جویی شوند. نیمکت هایی که دارای باکس و طبقات می باشند در کنار دیوار قرار دهید، از قسمت های پایینی آن به عنوان کتابخانه یا جایی برای نگهداری وسایل استفاده کرده و قسمت بالایی آن برای نشستن و حتی میز تحریر کاربرد خواهند داشت. به همین راحتی می توانید تزیین اتاق کودک با وسایل ارزان را انجام دهید؛ کافیست کمی خلاق باشید.

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

تزئین اتاق کودک با وسایل سادیه و کاردستی

برخی از وسایل مورد علاقه کودکان را به راحتی و با صرف کمترین هزینه می توان در منزل ساخت. ساخت چادر سرخ پوستی به راحتی و با وسایل اندکی ممکن می باشد. چادر علاوه بر اینکه می تواند برای بازی و سرگرمی مورد استفاده قرار گیرد، با یک تشک نرم و چند کوسن و متکا برای خواب کودک نیز به جای مناسبی شده و نقش تخت را خواهد گرفت. آموزش ساخت چادر بازی کودک را قبلا در سایت قرار داده ایم و شک نکنید که با تماشای آن می توانید تنها با چند قطعه چوب و پارچه های ساده چادری زیبا و باب میل فرزندتان بسازید. چوب جادو از دیگر وسایل مورد علاقه کودکان می باشد که با یک چوب و چند رشته نخ رنگی ساخته می شود. تاج های تزیینی، قاب عکس های مقوایی و… وسایلی از این قبیل می باشند که والدین می توانند برای بازی و سرگرمی بچه ها بسازند.

استفاده از استیکرهای دیواری به جای کاغذ دیواری

کاغذ دیواری اتاق کودک علیرغم جلوه منحصر به فردی که دارد، به دلیل قیمت گران ممکن است با استقبال تمام اقشار جامعه مواجه نشود. اما اصلا جای نگرانی نیست، چون استیکرهای دیواری می توانند یکی از تزیینات مناسب برای دیوار اتاق کودکان باشند. این استیکرها که قیمت بسیار مناسبی نیز دارند طرح های مختلفی داشته و بعضی از تولیدکننده ها طرح های سفارشی نیز اجرا می کنند. با کمک استیکرهای جذاب می توانید دکوراسیون اتاق کودک با تم کارتون را براحتی اجرا کنید و شک نکنید که فرزندانتان از این انتخاب استقبال می کنند.

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد

استفاده از هنر کودکان در دیزاین اتاق کودک کم هزینه

کودکان در مدرسه یا در زمان فراغت خود کار دستی می سازند یا نقاشی هایی می کشند که می توان از آنها برای تزیین دیوار اتاقشان استفاده کرد. اگر تابلوهای روی دیوار اتاق کودک از هنر خود او باشد نه تنها زیبایی محیط را تضمین می کند، بلکه به کودک اعتماد به نفس داده و موجب تشویق او به پیشرفت در هنرش می شود. کافیست کمی خلاقیت داشته باشید و نقاشی و کاردستی ها را به شیوه هنرمندانه در بخش های مختلف اتاق به کار ببرید. کاردستی های بچه ها از بهترین گزینه ها برای تزیین دیوار اتاق کودک محسوب میشود و ارزش زیادی دارند و نباید از آنها غافل شد.

استفاده از وسایل دور ریختنی

ظروف دور ریختنی مثل قوطی ها و شیشه ها را رنگ آمیزی کرده و با وسایل مختلفی مثل روبان یا برچسب تزیین کنید. از این ظروف زیبا برای نگهداری لوازم تحریر می توان استفاده کرد. با این روش علاوه بر صرفه جویی به کودکان آموزش می دهید که چگونه با محیط زیست مهربان بوده و زباله کمتری تولید کنند. توجه داشته باشید که هر اندازه شما از در تزئین اتاق بچه ها خلاقانه رفتار کنید و با هزینه های کم وسایل کاربردی بسازید، ذهن کودکتان به همان اندازه خلاق تر خواهد شد.

تعویض روکش صندلی یا رنگ آمیزی سرویس خواب

برای اینکه در اتاق کودک تغییرات داشته باشید و هزینه کمی متحمل شوید، می توانید به فکر عوض کردن روکش صندلی اتاق باشید یا سرویس چوب اتاق کودک را رنگ آمیزی کنید. صندلی های قدیمی که در منزل دارید را رنگ آمیزی کرده و با نقاشی های ساده زیباتر کنید.

نور پردازی اتاق کودک کم هزینه

برای اینکه اتاق کودک زیبا و رویایی شود، از ریسه ها استفاده کنید. ریسه ها را در طرح ها و متراژهای مختلف به سلیقه ی کودک تهیه کرده و در گوشه ای از اتاق یا در اطراف چادر وصل کنید و زیبایی اتاق او را دو چندان کنید.

اکسسوری بسازید

با استفاده از توپ های پلاستیکی و چند نخ و یک سبد کوچک بالن بسازید و به سقف اتاق بچسبانید. در اینترنت آموزش ساخت اکسسوری های متنوع با وسایل دور ریختنی بسیار زیاد می باشند و می توانید از آنها استفاده کنید. با ایده های دکوراسیون اتاق کودک چوبی می توانید اکسسوری های بسیار زیبا و جذاب را با کمترین هزینه بسازید.

سوالات متداول

بهتر است از چه رنگی برای اتاق خواب کودکان استفاده کنیم؟

رنگ ها تاثیر زیادی روی روحیات فرزندان شما خواهند داشت. به طور مثال اگر فرزند شما خیلی شیطون و پر انرژی است و تمایل دارید که شخصیت آرام تری داشته باشد بهتر است از رنگ‌های سرد مثل رنگ آبی در اتاقش استفاده کنید تا کمی شخصیت او را آرام تر کند و آرامش بیشتری در فضای اتاق او فراهم باشد. برعکس این مورد نیز برقرار است.

برای خرید سرویس خواب مقرون به صرفه برای اتاق خواب باید به چه نکته ای توجه کرد؟

اگر تصمیم دارید سرویس خوابی که برای اتاق کودک خود تهیه می کنید تا سال‌ها برای او باقی بماند و تا سن نوجوانی از آن بتوانند استفاده کنند باید اجزای مختلف سرویس خواب را طوری انتخاب کنید که فرزند شما در سال‌های آتی بتواند از آن استفاده کند و حتی اگر از نظر قدی هم رشد محسوسی داشت وسایلی که برای او خریداری کرده اید ظرفیت لازم را داشته باشد.

بهترین نوع نور پردازی در دکوراسیون اتاق خواب کودک کدام است؟

برای زیباتر شدن فضای اتاق کودک میتوانید از لوسترهای فانتزی کمک بگیرید و از چراغ های سقفی توکار استفاده نمایید اما در بهترین حالت از نورها بصورت ترکیبی استفاده کنید.

آیا قرار دادن تختتخواب در کنج اتاق کار درستی است؟

قرار دادن تختخواب در کنج اتاق، فضای بیشتری را اشغال می کند و در منازل کوچک یا اتاق خواب های کوچک این حرکت تاثیر منفی در زیبایی خواهد داشت.

برای چیدمان دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک باید از چه روشی استفاده کرد؟

بهتر است از قبل تمام وسایل را با توجه به ابعاد و سبک خانه خریدری نمایید و با ذهنیت قبلی از جایگاه تقریبی آن ها، وسایل را انتخاب کنید. برای چیدمان ابتدا از وسایل اصلی با ابعاد بزرگتر شروع کنید و بقیه وسایل را مطابق با آن بچینید. به روحیات و جنسیت فرزندتان نیز در خرید وسایل دقت نمایید.

سخن پایانی

نوزادان از روحیه حساس و انعطاف پذیری برخوردارند از این رو محیطی که در آن استراحت کرده  و می خوابند و در سنین بالاتر در آن بازی می کنند اهمیت بسیاری دارد. از طریق طراحی زیبا و متناسب دکوراسیون اتاق نوزاد می توان آرامش را در شخصیت نوزاد نهادینه کرد.می توان اتاق را با توجه به جنسیت نوزاد دیزاین کرد اما در صورتی که طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد قبل از تعیین جنسیت او صورت می گیرد استفاده از سبک مدرن که هر دو جنسیت را شامل می شود توصیه می گردد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا