راهنما خرید لوازم خانگی

راهنمای کامل استفاده از برنامه‌های مایکروویو ال جی + آشنایی با علائم و دکمه های مایکروویو ال جی

شاید برای اکثر ما پیش آمده باشد که انواع فر و اجاق‌ گازهای جاگیر را از آشپزخانه حذف کنیم، تا فقط با استفاده از مایکروویو‌ و سولاردام ال جی بتوانیم در کم‌ترین زمان انواع پخت‌ غذا را انجام دهیم. بعد از خرید دستگاه، تکنسین برای نصب و آموزش برنامه‌های آن و طرز کار با مایکروویو ال جی، به منزل ما می‌آید و با کلی ذوق و شوق در همان لحظه به خود قول می‌دهیم بعد از نصب به سراغ پخت یک غذای جدید برویم و ممکن است به مطالعه‌ی راهنمای طرز استفاده از مایکروویو ال جی بپردازیم.


فهرست مطالب


کامل ترین راهنمای استفاده از مایکروویو ال جی LG

برای آشنایی کامل با برنامه‌های ماکروفر و سولاردام ما در ادامه توضیحاتی را بیان می‌کنیم که به آموزش صحیح و اصولی شما در کارکرد با دستگاه کمک می‌کند. یکسری از علامت‌ها در همه‌ی ماکروفر‌ها ثابت و جز برنامه‌های اصلی می‌باشد و دسته‌ای از علامت‌ها برنامه‌های تکمیلی می‌باشند. که در این مقاله به معرفی پنل، برنامه‌های مایکروویو،کارایی سولاردام ال جی و طرز استفاده از مایکروفر ال جی آن می‌پردازیم که شامل برنامه ماکرو، گریل، کانوکشن، پخت ترکیبی، یخ زدایی و پخت‌های خودکار است.

برنامه‌ی مایکرو MICRO در مایکروویو ال جی چیست و چه کاربردی دارد؟

بهتر است بدانید که ما از حالت ماکرو Micro جهت پختن و داغ کردن غذا توسط امواج مایکروویو استفاده می‌کنیم. تمامی دستگاه‌های مایکروویو ال جی دارای چندین توان مختلف می‌‌باشند، که با هر بار زدن دکمه Start، دستگاه به مدت ۳۰ ثانیه در حداکثر توان شروع به کار می‌کند.

 مایکروویو ال جی

جهت فعال کردن برنامه مایکرو، ابتدا کلید مایکرو را انتخاب کرده، سپس یکی از توان‌های مایکرو را انتخاب و بعد از انتخاب زمان، کلید Start را انتخاب ‌کنید.

این حالت از مایکروویو مانند اجاق گاز برای شما عمل می‌کند و شما می‌توانید با انتخاب این برنامه، ترتیب پخت غذاهای زیادی را بدهید. البته گرم کردن غذا در سولاردام ال جی نیز با این برنامه انجام می‌شود.

برنامه سرخ کن یا دکمه گریل در مایکروویو ال جی چه کاربردی دارد؟

 برنامه سرخ کن یا گریل سولاردام ال جی برای برشته کردن یا پختن سطوح غذا استفاده می‌شود. هیتر در دستگاه‌های سولاردام از بالا و پایین است و در دستگاه های مایکروویو از بالا است، در این صورت ۳ مد کاری برای Grill در دستگاه شما اتفاق می افتد :

 1.  هیتر بالا با قدرت زیاد + هیتر زغالی
 2. هیتر بالا و پایین با قدرت کم
 3.  هیتر پایین

در برنامه گریل بعد از مشخص کردن مد کاری و زدن  Eenter، زمان بر حسب دقیقه و ثانیه مشخص می‌شود. دقت کنید که از سه پایه بلند نیز برای استفاده در حالت Grill می‌شود. با انتخاب حالت گریل و استفاده از سه پایه بلند، می‌توانید غذای خود را برشته کنید. مثلا برای برشته شدن روی غذاهایی مانند پیتزا و برشته شدن در پخت پیتزا با مایکروویو ال جی می‌توانید از حالت گریل استفاده کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مقایسه ماشین ظرفشویی سامسونگ و ال جی را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید تلویزیون LG + بررسی قابلیت ها و ویژگی های مهم در خرید تلویزیون ال جی

علامت کانوکشن در ماکروفر و سولاردام ال جی

کانوکشن در مایکروویو چیست؟

از این حالت برای پیش گرمایش (گرم کردن کوره دستگاه) و یا پخت کیک در ماکروفر ال جی و شیرینی استفاده می‌شود.
جهت فعال کردن برنامه کانوکشن، بعد از انتخاب این برنامه، دما را انتخاب می‌کنیم که بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ درجه می‌باشد، سپس زمان می‌دهیم و با انتخاب کلید Start پخت آغاز می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید قاشق و چنگال را بخوانید.

 مایکروویو ال جی

البته برنامه کانوکشن یک دمای ۴۰ درجه نیز دارد که برای انتخاب حالت تخمیر است. در زمان استفاده از برنامه کانوکشن، دود کردن دستگاه در دقایق آغازین کار طبیعی است. با روشن شدن المنت، چربی و مواد غذایی که در زمان گرم کردن غذا به دیواره‌ها و سقف پرت می‌شوند می‌سوزد و باعث تولید دود و بو می‌شود.
اگر دمای کانوکشن را انتخاب کنیم ولی تایم ندهیم و START را فعال کنیم، حالت پیش گرمایش انتخاب می‌شود و Pr–H بر روی صفحه نمایان می‌گرد. از این حالت جهت گرم کردن کوره قبل از پخت کیک و شیرینی استفاده می‌شود. در این حالت بعد از رسیدن دمای داخل دستگاه به درجه مورد نظر آلارم می‌دهد که باید STOP را انتخاب کرد و بعد از گذاشتن کیک یا شیرینی داخل دستگاه و دادن تایم ، START را انتخاب کنیم.

پخت ترکیبی Combinatio در مایکروویو چیست یا چه کاربردی دارد؟

از این حالت جهت ترکیب حالات مایکرو، گریل و کانوکشن استفاده می‌شود. پخت ترکیبی برای ترکیب چند کلید همزمان بکار برده می شود و شامل ۵ حالت است :

 1. مایکرو + گریل ۱

از این ترکیب برای سرخ کردنی ها مانند سیب زمینی، ناگت مرغ و … استفاده می‌شود. گریل ۱ برای برشته کردن روی غذا می‌باشد.

 1. مایکرو + گریل ۲

ترکیب مایکرویو و گریل ۲ مانند مورد قبلی است. با این تفاوت که تاثیر گریل دو نسب به بقیه گریل‌ها کم تر می‌باشد و مانند یک گریل معمولی عمل می‌کند.

 1. مایکرو + گریل۳

گریل شماره ۳ برای برشتگی از کف استفاده می‌شود و نیاز به استفاده از ۳ پایه می‌باشد.

 1. مایکرو + گریل بالا + گریل پایین
 2. مایکرو + کانوکشن

 برای غذاهای خمیری مانند پیراشکی و از این قبیل استفاده می‌شود. در برنامه پخت ترکیبی با توجه به انتخاب هر یک از مدهای بالا باید توان و زمان و یا توان و دما و زمان داده شود.

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید زودپز + معرفی انواع زودپز روگازی لایف اسمایل

آشنایی با علائم و دکمه های مایکروویو ال جی

هر دستگاه مدرن و هوشمندی دارای دکمه‌ها و برنامه‌های گوناگونی است. شما با استفاده از این کلیدها می‌توانید بیشترین کاربرد را از دستگاه خود داشته باشید. بر روی دستگاه ماکروفر ال جی نیز انواع دکمه‌ها وجود دارد که هر کدام برای یک منظور خاص تعبیه شده‌اند. در این بخش می‌خواهیم شما را با این کلیدها و طریقه استفاده از آنها آشنا کنیم.

هر ماکروفر دارای یک پنل کنترل است. این پنل که دارای دکمه‌های متفاوتی است، وظیفه فرمان دهی به دستگاه را بر عهده دارد. شما می‌توانید با لمس یا زدن هر دکمه به قسمتی از دستگاه، فرمان خود را صادر کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ۷ نکته‌ی مهم که قبل از خرید مخلوط‌‌‎‌‌‌‌‌‎‌ کن باید بدانید را بخوانید.

یکی از این کلیدها، ماکرو نام دارد. این دکمه با فشردن یا لمس کردن فعال شده و به مدت ۳۰ ثانیه با بیشترین توان شروع به کار می‌کند. برای پختن غذا و داغ کردن آن می‌توانید از برنامه ماکرو استفاده کنید. این برنامه همانند اجاق گاز عمل کرده و غذا را گرم می‌کند.

دکمه گرمایش همرفتی چگونه عمل می‌کند؟

علامت گرمایش همرفتی یا طبیعی بر روی ماکروفر به صورت دوخط در بالا و پایین یک مربع است. این دو خط نشانگر دو المنت گرمایشی است که در بالا و پایین دستگاه قرار دارند. در این دستگاه‌ها گرمای مورد نیاز به جای یک فن، از طریق حرارت طبیعی توزیع می‌شود. از روش گرمایش طبیعی برای بریان کردن گوشت و سبزیجات و یا پخت کیک استفاده می‌شود. بیشتر بخوانید: راهنما خرید چای ساز پروفی کوک 

کلید المنت گرمایشی کف مایکروویو

دکمه‌ای که یک خط در پایین مربع دارد، نشان المنت کف ماکروفر است. از این روش برای پخت پیتزا و کاسرول استفاده و با این روش غذای خود را برشته کنید.

کلید بریان کن با المنت گرمایی پایین

اگر دستگاه ماکروویو شما دارای دکمه‌ای با نشان زیگزاگ در بالا و خط صاف در پایین مربع باشد، آن دکمه بریان کن از پایین است. از این برنامه پخت برای برشته کردن غذاهایی مانند مرغ و پیتزا استفاده کنید.

نشان چراغ مایکروویو

لامپ داخل مربع نشانه چراغ مایکروویو است. برخی از دستگاه‌ها در هنگام پخت غذا، چراغ را به طور خودکار روشن نگه می‌دارند. اما در بعضی از دستگاه‌ها شما می‌توانید کلید روشنایی آن را فشرده و از روشنایی آن در زمان پخت غذا استفاده کنید.

کلید گرم نگه داشتن غذا

علامت این پخت عبارت است از یک نشان ظرف در پایین و شکل بخار بر روی آن. جهت گرم نگه داشتن غذای خود می‌توانید از این برنامه استفاده کنید. در این روش، غذای شما آب‌دار مانده و خشک نمی‌شود.

دکمه گرم کن ظروف در چه مواردی استفاده می‌شود؟

علامت دکمه گرم کن ظروف متشکل از نشان سه ظرف بر روی هم، در داخل یک مربع است. از این دکمه برای گرم کردن ظروف، در برخی از مهمانی‌ها استفاده می‌شود. در این حالت می‌توانید حتی ظروف چینی را نیز بدون آسیب دیدن، گرم کنید.

این مطلب را از دست ندهید
جنس قابلمه‌ گرانیتی از چیست؟ + بررسی اصول حفظ و نگهداری قابلمه

یخ زدایی یا Defrost انواع مواد غذایی در مایکروویو و سولاردام ال جی به چه صورت است؟

 از این برنامه برای آمادگی قبل از پخت مواد یا غذاهای یخ زده استفاده می‌شود. دکمه یخ زدایی مایکروفر ال جی شامل ۴ حالت برای ۴ دسته مواد غذایی می‌باشد : 

 1. گوشت
 2.  مرغ
 3. ماهیحبوبات
 4. نان / پنیر

جهت پخت غذاهای منجمد شده ابتدا باید یخزدایی انجام شود و سپس پخته شوند. بعد از انتخاب نوع غذا، وزن را تنظیم کرده و بعد کلید Start را انتخاب می‌کنیم. زمانی که برنامه یخ زدایی در حال انجام می‌باشد، تایم برنامه که به نصف  می‌رسد کار متوقف می‌شود و آلارم می‌دهد که در این مرحله ماده غذایی را جهت یخ زدایی بهتر باید برگردانیم و بعد از بستن درب، کلید Start را برای ادامه کار انتخاب کنیم. لازم به ذکر است که در برنامه دیفراست، یخ زدایی با امواج مایکرو صورت می گیرد.

قابلیت بخار پز یا Steam CHef در سولاردام و مایکروویو ال جی   

 از این حالت برای بخارپز کردن مواد غذایی خاص استفاده می‌شود. البته دقت داشته باشید که ظرف بخارپز در حالت مایکرو استفاده نمی‌شود و شامل سه قسمت است :

 1. ظرف آب
 2. ظرف غذا
 3. در پوش

ابتدا در ظرف مخصوص ۴۰۰ میلی لیتر آب ریخته، سپس سینی بخار پز را بر روی ظرف آب قرار داده و ماده غذایی را بر روی سینی قرار می‌دهیم و درپوش را می بندیم. امواج مایکرو ، آب را بخار کرده و بخار آب از منافذ سینی عبور کرده و باعث پخته شدن ماده غذایی می شود. بعد از انتخاب نوع غذا، وزن را تنظیم کرده و بعد کلید START را انتخاب می‌کنیم.

دکمه بوزدایی سولاردام ال جی یا EZ clean در مایکروویوهای ال جی

 از این برنامه برای از بین بردن بوی داخل دستگاه می‌توان استفاده کرد. دکمه انتخاب گر function را بچرخانید تا این گزینه انتخاب شود، سپس کلید Enter را فشار دهید و در آخر کلید Start  را بزنید.

برنامه پخت اتوماتیک یا خودکار در مایکروویو و سولاردام ال جی چیست؟

یکی از برنامه هایی که در مایکروویو پخت غذا را آسان کرد، برنامه پخت اتوماتیک یا خودکاربود. برای استفاده از آن فقط کافیست به این برنامه‌های پیش فرض دستگاه، وزن خالص ماده غذایی را بدهیم. در این برنامه زمان پخت را، دستگاه تعیین میکند.

به عنوان مثال کلید Persian cook را یک مرتبه فشار دهید تا علامت پخت ایرانی نمایش داده شود. سپس کلید کنترل را بچرخانید، عدد ماده غذایی مورد نظر خودتان را مشخص کنید و برای تایید نوع غذا کلید Enter را فشار دهید. با کلید چرخان کنترل وزن ماده را مشخص کنید و در اخر کلید Start را فشار دهید.

کاربرد کلید Start و Quick Start در ماکروفر ال جی چیست؟

با انتخاب این برنامه، دستگاه با بیشترین توان خود در حالت مایکرو به مدت ۳۰ ثانیه شروع به کار می‌کند. هر بار کلید  START را انتخاب کنیم ۳۰ ثانیه تایم اضافه می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید بهترین سرویس قابلمه + بررسی نکات مهم برای خرید قابلمه گرانیتی

از کلید Stop / Clear در سولار و ماکروویو ال جی چه زمانی استفاده می‌کنیم؟

اگر دستگاه در حین کار باشد با انتخاب این برنامه کار دستگاه متوقف می‌شود. اگر در این حالت کلید Start را انتخاب کنیم از همان تایمی که متوقف شده بود ادامه کار می‌دهد ولی اگر در حالتی که کار دستگاه متوقف شده است، مجدد کلید Stop را انتخاب کنیم برنامه کامل پاک می‌شود .

قفل کودک در مایکرو ال جی چگونه فعال می‌شود؟

 اگر در حالتی که دستگاه کار نمی‌کند کلید STOP / CLEAR را به مدت ۵ ثانیه نگه داریم، صفحه کلید قفل می‌شود و هیچ یک از کلیدها و برنامه‌ها قابل انتخاب نمی‌باشند. تا زمانی که از حالت قفل خارج نکنیم با انتخاب کلیدها، پیغام در صفحه نمایش نمایان می‌شود.

نکات مهم و تکمیل کننده در استفاده از برنامه‌های سولار دام و مایکروویو:

 • در دستگاه‌های مایکروویو و سولاردام با انتخاب برنامه‌ها، قبل از انتخاب کلید START باید وزن یا تایم بدهیم
 • در برنامه‌های مایکرو – گریل – کانوکشن – پخت ترکیبی  برای پخت غذا احتیاج است که زمان به دستگاه بدهیم.
 • در برنامه‌های یخ زدایی – بخار پز – پخت های اتومات ( یعنی منوی طبخ غذا های ایرانی ) نیاز است که وزن آن را نیز انتخاب کنیم.
 • در مدل‌هایی که کلید Dial یا Control دارند انتخاب وزن و یا تایم با این کلید انجام می‌شود.
 • و در مدل‌هایی که فاقد این کلید می باشند وزن با Less و More و یا با کلید + و – انتخاب می‌شود و تایم با کلیدهای  ۱۰min/ 1min / 10sec  انتخاب می‌شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای کامل استفاده از برنامه‌های مایکروویو ال جی آشنا شدید. همچنین از انواع دکمه های مایکرویوو آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

پخت ترکیبی Combination چیست؟

ماکرو + گریل ۱: که برای سرخ کردن موادی مانند سیب زمینی و یا ناگت مرغ استفاده می‌شود. در این حالت روی غذا برشته می‌شود. ماکرو + گریل ۲: که مانند مورد قبلی است با این تفاوت که همانند گریل معمولی عمل می‌کند. ماکرو + گریل ۳: که جهت سرخ کردن زیر غذا کاربرد دارد. برای استفاده از این برنامه باید از سه پایه استفاده کنید. ماکرو + گریل بالا + پایین: که برای برشته شدن بالا و پایین غذا به کار می‌رود. ماکرو + کانوکشن: که برای غذاهای خمیری مثل پیراشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قفل کودک مایکروویو ال جی چیست؟

اگر کلید Clear/ Stop مایکروویو را درهنگامی که ماکروفر کار نمی‌کند، فشار داده و به مدت ۵ ثانیه نگه دارید، قفل کودک فعال می‌شود. با قفل کودک، صفحه کلید دستگاه قفل شده و کلیدها هیچ عملکردی ندارند. در این هنگام با فشردن هر کلید، پیام L بر روی نمایشگر ظاهر می‌شود. برای غیر فعال کردن قفل کودک نیز کافی‌ست به همین شیوه کلید Clear/ Stop را ثانیه نگه‌دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا