راهنما خرید لوازم خانگی

راهنمای خرید ترازو آشپزخانه + بررسی مهمترین نکات قبل از خرید ترازو آشپزخانه

دوران آنکه بخواهید با استفاده از حدس و گمان، میزان مواد اولیه‌‌ای که باید برای پخت غذا و دسر خود استفاده کنید را بسنجید به پایان رسیده است. اکنون ترازو آشپزخانه به کمک شما آمده است تا با دقت بالایی که دارد، میزان مواد مورد نیاز برای آشپزی را برای شما اندازه بگیرد. همچنین یادتان باشد اگر پزشک تغذیه، یک کف دست نان معادل ۳۰ گرم را برای شما تجویز کرده است، با استفاده از ترازوی آشپزخانه می‌توانید این میزان را اندازه بگیرید تا رژیمتان را حفظ کنید. راهنمای خرید ترازو آشپزخانه نوشته شده است تا تمامی نکاتی که برای خرید یک ترازوی خوب نیاز دارید بدانید را به شما بگوید.


فهرست مطالب


انواع ترازوی آشپزخانه را بشناسید

ترازو آشپزخانه به دو دسته ترازوی عقربه‌ای و دیجیتالی تقسیم می‌شود. راهنمای خرید ترازو آشپزخانه سعی کرده است به درستی مشخصات این دو نوع ترازو را برای شما شرح دهد.

جالب است بدانید ترازوی دیجیتال آشپزخانه دارای چنان دقت اندازه‌گیری است که تا یک گرم را محاسبه خواهد کرد. ترازوی دیجیتال دارای ویژگی‌های فنی از جمله نمایشگر LCD، قابلیت خاموش‌شدن و صفر شدن خودکار است. برخی از مدل‌های ترازوهای دیجیتال، قابلیت ذخیره‌ اطلاعات را دارند و تا حد زیادی کار را برای شما آسان می‌کنند.

ترازو آشپزخانه آنالوگ یا عقربه‌ای

عقربه‌ای چرخان و فنری داخل این ترازو تعبیه شده است. مواد غذایی، داخل سینی یا کاسه‌ای که بر روی ترازوی عقربه‌ای وجود دارد قرار می‌گیرد و عقربه‌ها وزن را به شما نشان خواهند داد. با توجه به نحوه‌ی عملکرد ترازوی عقربه‌ای، این مدل ترازوی آشپزخانه برای وزن کردن آن دسته از مواد غذایی کاربرد دارد که وزن سنگین‌تری دارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین ظرفشویی ال جی را بخوانید.

ترازو آشپزخانه

عدم نیاز به باتری در ترازوهای عقربه‌ای اگر چه ممکن است برای این نوع ترازو، حُسن محسوب شود ولی فرسوده شدن فنر ترازوی عقربه‌ای به مرور زمان دقت آن را کاهش خواهد داد و کارایی لازم را ندارد.

این مطلب را از دست ندهید
لباسشویی الجی بهتر است یا سامسونگ؟ + مقایسه لباسشویی ال جی و سامسونگ در نحوه عملکرد شست‌و‌شو

راهنمای خرید ترازو آشپزخانه به شما توصیه می‌کند اگر قصد دارید مواد غذایی مانند زعفران را اندازه بگیرید، بهتر است ترازویی را انتخاب کنید که دقت اندازه‌گیری آن از ۱ گرم تا ۲٫۲۵ کیلوگرم باشد؛ بنابراین ترازوی دیجیتال می‌تواند انتخاب درستی باشد. اگر قصد دارید مواد غذایی سنگین‌تری را وزن کنید، می‌توانید از هر دو نوع ترازو کنار یکدیگر استفاده کنید.

بررسی نکات مهم برای خرید ترازو آشپزخانه

راهنمای خرید ترازو آشپزخانه نکاتی را به شما یادآور خواهد شد که با دانستن آن‌ها می‌توانید بهترین و کاربردی‌ترین نوع ترازو را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون سونی را بخوانید.

۱- ترازو دیجیتال باشد یا آنالوگ؟

اولین تصمیمی که پیش از خرید ترازو باید بگیرید این است که از چه نوعی باشد. دو نوع ترازو آشپزخانه وجود دارد؛ دیجیتال و آنالوگ. ترازوهای آنالوگ یا مکانیکی یک فنر داخلی دارند که با استفاده از یک عقربه چرخان وزن را روی صفحه مدرج به نمایش می‌گذارد. این ترازوها معمولا ظرف یا سینی بزرگ‌تری دارند و گزینه مناسب‌تری برای اندازه گیری مقادیر زیاد و سنگین هستند. دقت آن‌ها هرچند کاملا قابل قبول است اما به اندازه مدل‌های دیجیتال دقیق نیستند.

ترازوهای دیجیتال یا الکترونیکی با استفاده از باطری کار می‌کنند و وزن را روی یک صفحه نمایش دیجیتال به تصویر می‌کشند. برخی از مدل‌های دیجیتال امکانات بیشتر و ویژه‌ای هم دارند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها قابلیت ذخیره اطلاعات دارند. امروزه بیشتر از ترازوهای دیجیتال در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود

اکثر ترازوها در حد استفاده برای اندازه‌گیری وزن مواد اولیه غذاها دقت کافی دارند و استفاده از آن‌ها ساده است. اگر دنبال ترازویی هستید که کاملا ساده و بدون تنظیمات خاصی باشد و نیاز به تعویض باطری نداشته باشد، سراغ ترازوهای آنالوگ بروید. اما اگر ترازویی می‌خواهید که خواندن مقادیر اندازه‌گیری شده توسط آن ساده باشد و دقت بالاتری هم داشته باشد ترازوی دیجیتال انتخاب بهتری است.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی فناوری AI DD در ماشین لباسشویی ال‌جی + راهنمای خرید ماشین لباس شویی ال جی 2022

۲- قابلیت اندازه‌گیری

در واقع به واحدی از وزن اشاره دارد که ترازو می‌تواند آن را اندازه بگیرد. به عنوان مثال برخی از ترازوها وزن را به گرم اندازه می‌گیرند و برخی از ترازوهای دیجیتال این قابلیت را دارند که وزن را به گرم و اونس نشان بدهند. دقت داشته باشید که ترازوهای مکانیکی معمولا تنها قابلیت اندازه‌گیری به گرم یا کیلوگرم را دارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین ظرفشویی بوش را بخوانید.

۳- حساسیت و حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌گیری

برای اینکه ببینید که ترازویی با چه میزان ظرفیت و حساسیت لازم دارید، باید در نظر داشته باشید که بیشتر وزن چه نوع و چه حجم از مواد غذایی را اندازه‌گیری می‌کنید. برخی ترازوها حساسیت بالایی دارند و برای اندازه گیری مواد غذایی سبک نظیر ادویه‌جات و مغزها مناسبند و حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌گیری در آن‌ها حدود ۵۰۰ گرم است.

ترازو

برخی مدل‌ها هم هستند که تا ۱۰ کیلوگرم ظرفیت قابل‌اندازه‌گیری دارند و برای اندازه‌گیری غذاهای حجیم‌تر و سنگین‌تر نظیر گوشت مناسبند. پس قبل از خرید ترازو به کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید دقت داشته باشید و حتما به مقداری که توسط شرکت سازنده به عنوان حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌گیری اعلام شده است، توجه کنید.

۴- دقت اندازه‌گیری ترازو آشپزخانه

دقت اندازه‌گیری یا همان خطای اندازه‌گیری عبارت است اختلاف احتمالی میان مقدار واقعی وزن چیزی که اندازه می‌گیرید با مقدار وزنی که ترازو نشان می‌دهد. ترازوهای مختلف دقت اندازه‌گیری متفاوتی دارند. خطای اندازه‌گیری در برخی از مدل‌ها چند دهم است و مدل‌هایی هم وجود دارند که تا ۵۰ گرم و بیشتر خطا دارند. اگر دقت در اندازه‌گیری برای‌تان اهمیت دارد هنگام خرید ترازو به مقداری که تحت عنوان دقت اندازه‌گیری توسط شرکت‌های تولیدکننده اعلام می‌شود، توجه کنید.

۵- سطح و ظرف نگهدارنده

اندازه سطح و گنجایش ظرف ترازوهای مختلف متفاوت است. معمولا بهتر است ترازویی را انتخاب کنید که در آن سطح قرارگیری موادی که می‌خواهید وزن کنید، نسبتا بزرگ باشد تا فضای کافی برای اندازه‌ گیری انواع مختلف غذاها را داشته باشید.

همچنین بهتر است ترازوی موردنظرتان یک ظرف نگهدارنده هم داشته باشد که مواد غذایی تر و خشک را برای اندازه‌گیری درون آن قرار دهید تا رطوبت آن‌ها به ترازو آسیب نزند و سطح آن را هم کثیف نکند. فقط دقت کنید که ظرف نگهدارنده قابل جدا شدن باشد تا به راحتی بتوانید آن را بشویید و تمیز کنید.

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید آسیاب برقی + معرفی ۵ نکته‌ی مهم که در هنگام خرید آسیاب برقی باید به آن توجه کنید

۶- امکانات ویژه ترازو آشپزخانه دیجیتال

ترازوهای دیجیتال امکانات متنوعی در اختیار شما قرار می‌دهند که بسته به هدفتان از استفاده از تزارو، ممکن است به کارتان بیاید. یکی از این امکانات تغییر قابلیت اندازه‌گیری از یک واحد به واحد دیگر است که پیش‌تر گفتیم. یک مزیت دیگر برخی از مدل‌ها این است که قابلیت صفر کردن دارند و به راحتی‌ می‌توانید موادی که می‌خواهید به هم اضافه کنید را روی هم وزن کنید.

برخی هم حافظه دارند و آخرین اندازه‌گیری‌های شما را در خود نگه می‌دارند. حتی در برخی مدل‌ها تایمر و زنگ هشدار وجود دارد. این قابلیت در غذاهایی که باید به آنها سر بزنید یا در زمان‌های مشخص مواد غذایی به آنها اضافه کنید به کارتان می‌آید و اجازه نمی‌دهد که غذای‌تان را فراموش کنید!

۷- خوانایی عدد اندازه‌گیری شده

ترازو های مختلف صفحات نمایش متفاوتی برای نشان دادن عدد اندازه گیری شده دارند. در ترازو های مکانیکی این عدد روی صفحات مدرج نشان داده می‌شود. اگر می‌خواهید یک ترازو از نوع آنالوگ بخرید دقت کنید که درجه‌بندی صورت گرفته روی صفحه نمایش آن خوانا و مرتب باشد.

Young Caucasian woman measuring flour on skale in kitchen. POV view.

اگر هم می‌خواهید یک مدل دیجیتال بخرید دقت کنید که صفحه نمایش آن به اندازه کافی بزرگ باشد و سایز اعداد به گونه‌ای باشد که به‌راحتی خوانده شوند.

۸- طراحی و حجم ترازو

با توجه به اینکه این روزها وسایل کاربردی بسیاری در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند،‌ آشپزخانه‌ها معمولا با محدودیت فضا مواجه‌اند. پس بهتر است ترازویی که انتخاب می‌کنید به اصطلاح جمع وجور باشد تا فضای کمتری اشغال کند. از سوی دیگر از آنجایی که ترازو معمولا باید دم دست باشد و اغلب روی میز یا کابینت‌ها قرار می‌گیرد بهتر است مدلی را انتخاب کنید که طراحی ظاهری شیکی داشته باشد و به زیبایی آشپزخانه شما اضافه کند.

این مطلب را از دست ندهید
نقد و بررسی ماشین‌ ظرفشویی بوش سری 8

نکات مهم استفاده از ترازوی آشپزخانه

راهنمای خرید ترازو آشپزخانه علاوه بر آنکه نکاتی را به شما یادآوری کرده است تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید، برای استفاده از این ترازوی پرکاربرد پیشنهاداتی برای شما دارد که عبارت‌اند از:

  • پس از هر بار استفاده، ترازو را با پارچه‌ای مرطوب به آرامی پاک کنید.
  • به هیچ عنوان اجازه ندهید آب یا هر گونه مواد شیمیایی با ترازوی شما برخورد داشته باشد و ترازو را درون آب فرو نکنید.
ترازو آشپزخانه
  • کاسه یا ظرف ترازوی آشپزخانه را پس از استفاده بشویید و پس از خشک‌کردن سر جای خود قرار دهید.
  • اجازه ندهید هیچ‌گونه چربی، ادویه، سرکه و… بر روی ترازوی آشپزخانه شما باقی بماند.
  • برای استفاده از ترازو، آن را روی سطح صاف قرار دهید. فرش و موکت، سطح مناسبی برای قرار دادن ترازو نیست.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید ترازو آشپزخانه آشنا شدید. همچنین از انواع ترازو آشپزخانه و نکات استفاده از آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید.

سوالات متداول

بهترین ترازوی آشپزخانه چه ویژگی‌هایی دارد؟

بعد از ساخت ترازوهای دیجیتال برای آشپزخانه، دقت در اندازه گیری بالاتر رفت و در مقابل، درصد خطا نیز بسیار کمتر شد. به دلیل همین درصد خطای بسیار پایین است که آشپزهای حرفه‌ای همیشه از ترازو برای اندازه گیری مواد پخت غذاهایشان استفاده می‌کنند. برای مثال فرض کنید در دستور پخت یک کیک آمده که سه پیمانه و بیست و پنج گرم آرد نیاز دارید. حال با چه تخمینی می‌خواهید ۲۵ گرم آرد را جدا کنید؟ برای اندازه گیری مواد غذایی با نسبتی دقیق نیاز به بهترین ترازوی آشپزخانه دارید.

قیمت ترازوی آشپزخانه دیجیتال چقدر است؟

قیمت این محصول با توجه به نوع برند، عملکرد، کیفیت و… متغیر است. اما به‌طور کلی قیمت آن در بازار ایران، بین ۵۰ هزار تومان الی ۲ میلیون تومان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا