راهنما خرید لوازم خانگی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی + بررسی نکات مهم در زمان خرید ماشین لباسشویی اتوماتیک

امروزه ماشین لباسشویی به یک نیاز اساسی در هر خانه تبدیل شده است؛ بنابراین طبیعی است که تنوع زیادی را بتوان در بازار این محصول پیدا کرد. گاهی این تنوع زیاد می‌تواند شما را در هنگام خرید دچار سردرگمی کند. اما اگر بدانید که به چه نوع ماشین لباسشویی نیاز دارید، قطعاً می‌توانید به‌راحتی محصول موردنیاز خود را تهیه کنید. برای خرید محصول مناسب، در ابتدا نیاز است تا برخی قابلیت‌ها و ویژگی‌های ماشین‌های لباسشویی را بشناسید. به همین دلیل، در اینجا قصد داریم تا یک راهنمای خرید ماشین لباسشویی را به شما ارائه بدهیم.


فهرست مطالب


راهنمای خرید ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

ماشین‌های لباسشویی تمام اتوماتیک به دو دسته طبقه بندی می‌شوند، ماشین لباسشویی درب از بالا و درب از جلو. شاید بعضی‌ها بین این دو مدل مردد باشند و احتیاج به یک راهنمای خرید ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک داشته باشند و بپرسند ماشین لباسشویی درب از بالا بخریم یا از جلو؟

راهنمای خرید ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

لباسشویی‌های درب از بالا و جلو ویژگی‌های عملکردی مشابهی دارند، اما از نظر سبک، چند تفاوت بین آن‌ها وجود دارد. بهترین ماشین لباسشویی برای شما به ترجیحات شما بستگی دارد. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین لباسشویی های اتوماتیک هستید.آیا با جدیدترین ظرفشویی های ال جی آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ظرفشویی ال جی را بخوانید.

مزایای ماشین لباسشویی درب از بالا:

 • نیازی به خم شدن برای ریختن لباس در لباسشویی نیست.
 • قیمت کمتری دارد.
 • مدل‌های مینی واش کم جاتر و سبکتر هستند.

معایب ماشین لباسشویی درب از بالا:

 • مصرف آب زیاد است.
 • معمولاً فقط قابلیت شست و شو دارند.
 • زمان شست و شو طولانی

مزایای ماشین لباسشویی درب از جلو:

 • میزان ظرفیت نسبتاً زیاد است.
 • مصرف کمتر آب و انرژی
 • ظاهر مدرن‌تر
 • ایجاد صدای کمتر
 • مصرف کمتر مواد شوینده
 • برنامه‌های متنوع شست و شو

معایب ماشین لباسشویی درب از جلو:

 • بعضی از مدل‌ها دارای لرزش هستند.
 • گران هستند.

از نکات خرید لباسشویی باید بدانید که در ماشین‌های لباسشویی تمام اتوماتیک فرایند شستشو را کاملاً خودکار و بدون دخالت انسان انجام می‌دند. این مدل فقط یک وان هم برای شستشو و هم خشک کردن دارد. فقط شما باید لباس را در ماشین لباسشویی قرار دهید و ماشین را روشن کنید، همین. نیازی به ریختن آب برای شستشو یا انتقال لباس‌ها از قسمت شست و شو به خشک کن نیست. فقط شما باید بعد از تمام شدن شستشو به سراغ ماشین لباسشویی بروید و لباس‌ها را بیرون بیاورید.

چگونه بهترین لباسشویی را انتخاب کنیم؟

حقیقت اینست که از لباس‌های شسته نشده و کثیف نمی‌توان فرار کرد، اما یک ماشین لباسشویی قابل اعتماد و با کیفیت می‌تواند کار شما را راحت ‌کند. اساساً ماشین‌های لباسشویی از نظر ویژگی، ظرفیت، عملکرد و … در مدل‌های مختلفی ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. همچنین دارای ویژگی‌های منحصر به فردی مانند شستشوی سریع، برنامه‌های شستشو، قفل کودک، کنترل شستشو بر اساس دما، صفحه نمایش دیجیتال و… هستند.در این راهنمای خرید ماشین لباسشویی قصد داریم به نحوه پیدا کردن بهترین ماشین لباسشویی با توجه به بودجه و نیازهای شما بپردازیم. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین لباسشویی های اتوماتیک هستید.آیا با جدیدترین تلویزیون های سامسونگ آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید تلویزیون سامسونگ را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید کولر گازی + آشنایی با نکات طلایی و مهم خرید کولر گازی در سال 1401

۱. اندازه و ظرفیت

یکی از مهم‌ترین نکات راهنمای خرید ماشین لباسشویی که باید به آن توجه داشته باشید، اندازه و ظرفیت آن است. اگر خانواده شما کوچک و دونفره است، یک دستگاه با ظرفیت ۵ کیلو برای شما کافی است. در خانواده‌های ۴-۳ نفره، یک دستگاه با ظرفیت ۷ کیلو می‌تواند به نیازهای آن خانواده پاسخ دهد. اما قطعاً خانواده‌های بیش از ۵ نفر، باید یک ماشین لباسشویی ۹ کیلویی را مدنظر قرار بدهند. نکته دیگری که در هنگام خرید ماشین لباسشویی باید به آن توجه کنید، این است که هرچقدر ماشین لباسشویی پر باشد، عملکرد بهتری خواهد داشت.

راهنمای جامع اندازه و ظرفیت ماشین های لباسشویی

از نظر اندازه باید توجه داشته باشید که لباسشویی را در محلی کاملاً بسته و بدون فضای خالی قرار ندهید. به‌اندازه یک اینچ فاصله ازهرجهت برای آن فاصله در نظر بگیرید. همچنین به‌اندازه ۶ اینچ باید میان دستگاه و دیوار فاصله باشد. این فضا برای عبور کابل‌ها و اتصالات ضروری است؛ بنابراین قبل از خرید، حتماً باید فضای موجود در آشپزخانه خود را اندازه‌گیری کنید. فراموش نکنید که باید در نظر بگیرید درب دستگاه از کدام سمت باز می‌شود تا برای باز و بست آن مشکلی برای شما در روند ورود و خروج لباس‌ها ایجاد نشود.

برچسب انرژی

هنگام خرید یک ماشین لباسشویی، به برچسب انرژی که بر روی اکثر لوازم الکترونیکی درج می‌شود، توجه کنید. این برچسب نشانگر بازدهی دستگاهی است که شما قصد خرید آن را دارید. رتبه‌بندی آن از A تا G به ترتیب برای بازدهی بالا تا بازدهی کم مشخص شده است.

توجه به برچسب انرژی هنگام خرید ماشین لباسشوئی

سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که از برچسب انرژی A یا حتی بالاتر از آن برخوردار است.در مقاله کاهش مصرف انرژی راه هایی را برای کم کردن مصرف لوازم برقی ذکر کرده ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین لباسشویی های اتوماتیک هستید.آیا با جدیدترین تلویزیون های شیائومی آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید تلویزیون شیائومی را بخوانید.

کنترل حرارت آب

در راهنمای خرید ماشین لباسشویی متوجه می‌شویم برخی ماشین‌های لباسشویی به سیستم حرارتی مجهز هستند و امکان کنترل دمای آب وجود دارد. مثلاً در فصل زمستان که آب ورودی بسیار سرد است با کمک این سیستم می‌توان دمای آب را به مقدار دلخواه رساند. همچنین، استفاده از آب گرم در شستشوی لباس‌های سفید و ملحفه باعث افزایش کیفیت شستشو می‌شود؛ اما نباید فراموش کرد که بسیاری از لباس‌های رنگی در اثر شستشو با آب خیلی گرم به‌اصطلاح رنگ می‌دهند. قبل از تنظیم دمای شستشوی دستگاه، حتماً راهنمای شستشوی لباس را که احتمالاً در داخل لباس چاپ یا دوخته شده را نگاه کنید.

دوام سیستم‌های حرارتی سرامیکی سه برابر بیشتر از انواع معمولی است و از این طریق در تعمیرات پرهزینه ماشین لباسشویی صرفه‌جویی خواهید کرد. ویژگی دیگر این سیستم‌های حرارتی میزان مصرف انرژی مصرف بسیار پایین‌تر آن‌ها است.

سرعت گردش خشک‌کن

شاخصی دیگر در راهنمای خرید ماشین لباسشویی، سرعت گردش خشک کن است. کنترل سرعت و تنظیمات زیاد آن بر روی ماشین لباسشویی ممکن است انعطاف‌پذیری بیشتری به شما ارائه دهد اما ممکن است از طرفی گیج‌کننده باشد. سرعت بیشتر به این معنی است که لباس‌ها در پایان خشک‌تر خواهند شد. این مورد می‌تواند برای لباس‌های پشمی کارآمدتر باشد. ماشین‌های لباسشویی پیشرفته دارای فناوری حسگر برای تنظیم سرعت به‌صورت خودکار هستند و بسیاری از مشکلات انتخاب برنامه مناسب را از بین می‌برند.

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید تلویزیون LG + بررسی قابلیت ها و ویژگی های مهم در خرید تلویزیون ال جی

تسمه‌ای یا بدون تسمه

دیگر موضوعی که در راهنمای خرید ماشین لباسشویی باید در نظر گرفت، تسمه‌ای و یا بدون تسمه بودن آن است. ماشین‌های لباسشویی که معمولاً قیمت بالاتری هم دارند فاقد تسمه هستند. در این نوع مدل‌ها به‌جای اینکه موتور در پایین محفظه جای گرفته و با کمک تسمه محفظه را به گردش در بیاورد، در پشت آن قرار گرفته و مستقیماً و بدون واسطه این کار را انجام می‌دهد.

تسمه‌ای یا بدون تسمه

از ویژگی لباسشویی های بدون تسمه، می‌توان به لرزش و سروصدای کم آن در مقایسه با مدل‌های تسمه دار اشاره کرد. همچنین به علت عدم استفاده از فولی و تسمه، مدل‌های بدون تسمه انرژی کمتری مصرف می‌کنند. در صورت پرکردن بیش از حد محفظه دستگاه‌های بدون تسمه، خود دستگاه به‌صورت اتوماتیک تشخیص داده و شستشو را آغاز نمی‌کند. اما دستگاه‌های تسمه‌ای چنین قابلیتی ندارند و چرخش را درهرحالتی آغاز خواهند کرد که این امر می‌تواند موجب آسیب‌دیدن دستگاه شود. اما دستگاه‌های بدون تسمه علاوه بر مزایایی که دارند، معایبی را هم با خود به همراه دارند. به‌عنوان‌مثال اگر دستگاه در شرایطی باشد که تعادل لازم را نداشته باشد، عملکرد موتور دچار خلل خواهد شد و موجب ایجاد آسیب به دستگاه شما می‌شود.

ویژگی‌های مؤثر در خرید ماشین لباسشویی

فناوری Eco Bubble

با استفاده از این فناوری، ماده شوینده به حباب تبدیل شده و به‌راحتی در الیاف لباس نفوذ می‌کند؛ بنابراین ضمن صرفه‌جویی در مصرف انرژی، از الیاف لباس محافظت کرده و به‌راحتی آن را تمیز می‌کند. با استفاده از این فناوری شستشوی با کیفیت در دمای پایین هم امکان‌پذیر می‌شود.

قابلیت Bubble Soak

با استفاده از این قابلیت، حتی در آب سرد، لباس به طور کامل در حباب‌های ایجاد شده توسط دستگاه خیس شده و لکه‌های موجود بر روی لباس‌ها از بین می‌روند. یکی دیگر از مزایای آن صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

سیستم Smart Check

با استفاده از این قابلیت، سیستم عیب‌یابی دستگاه اتوماتیک، مشکلات به وجود آمده را شناسایی کرده و از طریق اپلیکیشن گوشی هوشمند، راهکارهای ساده‌ای را برای رفع آن پیشنهاد می‌کند. این سیستم باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های شما خواهد شد.

سیستم Smart Check

فناوری Diamond Drum

با استفاده از این فناوری در دیگ شستشو، کیفیت شستشو افزایش‌یافته و لباس‌ها به‌صورت صاف و بدون چروک تحویل داده می‌شوند. در ماشین لباسشویی‌های معمولی آسیب‌دیدن پارچه‌ها، سوراخ شدن یا بیرون آمدن تار و پود لباس‌ها بسیار شایع است. اما با این فناوری سوراخ‌های دیگ شستشو تا ۴۳% کوچک‌تر و عمیق‌تر شده و جلوی سوراخ شدن یا هر نوع آسیب دیگری را در لباس‌های شما می‌گیرد.

فناوری Direct Drive

در موتورهای دایرکت درایو تسمه و پولی از ساختار موتور حذف شده‌ا و موتور به صورت مستقیم به دیگ شستشو وصل شده است. این موضوع ضمن پایین آوردن مصرف انرژی، اصطکاک را در میان قطعات داخلی موتور به حداقل رسانده است. همچنین با بهره بردن از این تکنولوژی، صدا و لرزش ماشین لباسشویی بسیار پایین آمده است.

این مطلب را از دست ندهید
جارو برقی رباتیک چیست و چگونه کار می کند؟ + راهنمای جامع خرید جاروبرقی رباتیک

وان‌های استیل ضدزنگ

وان‌های استیل ضدزنگ دوام ماشین لباسشویی شما را افزایش می‌دهند. زیرا استیل بو نگرفته و رنگ آن دچار زدگی نخواهد شد. همچنین در برخورد با لباس‌های شما دچار چسبندگی نمی‌شود.در مقاله جرم گیری ماشین لباسشویی به روش هایی که میتوانید اجزای مختلف ماشین را تمیز نگه دارید اشاره شده است .

نمایشگر دیجیتال ماشین لباسشویی

یک گزینه مفید که نشان می‌دهد چه مدت زمانی برای برنامه شستشو شما باقی‌مانده است. همچنین در هنگام خرابی لباسشویی با روشن شدن چراغ‌های اخطار و اعلام کد خطا، می‌توان ایراد دستگاه را پیدا کرده و آن را تعمیر کرد.

قفل کودک ماشین لباسشویی

یک ویژگی ایمنی ضروری برای خانه‌های دارای کودکان خردسال، قفل کودک است. اکثر مدل‌ها دارای یک قفل هستند که جلوی کارکردن کنترل‌های دستگاه را می‌گیرد. قابلیت دیگری که در برخی لباسشویی‌ها وجود دارد، قفل ایمنی درب است که از باز شدن درب در حین شستشو جلوگیری می‌کند.

قفل کودک ماشین لباسشویی

شستشوی سریع ماشین لباسشویی

مناسب برای مواقعی که با عجله به لباس تمیز نیاز دارید، بعضی از دستگاه‌ها برنامه‌ای سریع ارائه می‌دهند که در کمتر از ۳۰ دقیقه لباس‌های شما را شستشو داده و خشک می‌کنند. البته در بیشتر حالت‌های شستشوی سریع، دستگاه با مقدار لباس کمی کار خواهد کرد.

قابلیت بخارماشین لباسشویی

این ویژگی موجب می‌شود که دستگاه، لباس‌های شما را در معرض بخار قرار دهد. این کار باعث ازبین‌رفتن لکه‌ها و بوی نامطبوع ازروی لباس‌هایتان خواهد شد. البته این ویژگی تنها مختص به دستگاه‌های پیشرفته و گران‌قیمت است و باید با بررسی نیاز و توان خود ببینید آیا این ویژگی برای شما ارزش خرید دارد یا خیر.

اتصال وای‌فای ماشین لباسشویی

اگر شما یکی از علاقه‌مندان به حوزه تکنولوژی هستید، بدون شک این قابلیت می‌تواند برای شما جذابیت خاصی داشته باشد. با استفاده از اتصال وای‌فای می‌توانید لباسشویی خود را به‌راحتی کنترل و در ساعت‌هایی که مصرف انرژی در حداقل است، آن را روشن کنید.

بررسی ۱۲ نکته مهم در زمان خرید ماشین لباسشویی اتوماتیک

این نکات مهم در خرید لباسشویی را لازم است بدانید :

 • اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب و خرید لباسشویی توجه به استاندارد بودن و رتبه برچسب انرژی آن است. بدون توجه به این فاکتور‌ها هرگز اقدام به انتخاب نکنید. این دستگاه در هفته حدود یکی دو بار استفاده می‌شود. بهتر است قبل از خرید لباسشویی به پارامتر‌های اصلی توجه کنید.
 • با توجه به تعداد اعضای خانواده و میزان لباسهای قابل شستشو در هر بار ظرفیت لباسشویی را انتخاب کنید و حتما در موقع خرید لباسشویی به این نکته توجه کنید.
 • لباسشویی‌های تمام اتوماتیک معمولا با حداکثر ظرفیت ۵، ۶، ۷ و ۸ کیلوگرم ساخته می‌شوند.
 • مسلما میزان پولی که برای خرید لباسشویی در نظر می‌گیرید یکی از عوامل مهم تعیین کننده در انتخاب آن است. اما باید توجه داشته باشید که با کمی بیشتر کردن این مبلغ، می‌توانید گزینه بهتری بدست آورید.
ماشین لباسشویی اتوماتیک
 • وجود برنامه‌های متنوع در ماشین لباسشویی به شما اجازه می‌دهد که برنامه شست و شو را متناسب با نوع و جنس لباس‌ها انتخاب کنید و نتیجه بهتری نصیبتان شود. بعضی از دستگاههای جدید علاوه بر برنامه‌های از پیش تعیین شده، این امکان را برایتان فراهم می‌آورند که به دلخواه خود برنامه‌ای را برای شستشو تنظیم کنید. در صورتی که توانایی و حوصله چنین کاری را دارید، بدانید که خرید لباسشویی با این ویژگی ها خالی از لطف نیست.
 • ورودی آب گرم و سرد و یا ورودی تک: در صورتی که محل قرار گیری ماشین لباسشویی به شیر آب گرم نزدیک باشد پیشنهاد می کنیم که دستگاههای دارای دو ورودی آب یا در اصطلاح دو شیر را خریداری نمایید.
این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید بهترین تلویزیون سامسونگ 2022+ معرفی انواع رزولوشن تلویزیون سامسونگ

ماشین لباسشویی اتوماتیک:

 • سرعت خشک کن که با واحد دور در دقیقه مشخص می‌شود از دیگر مشخصه‌ها یک ماشین لباسشویی است. اگر برای خشک کردن لباس‌ها محدودیت دارید یا ترجیح می‌دهید که آن‌ها را به صورت نیمه خشک یا خشک از لباسشویی خارج کنید، بهتر است ماشین لباسشویی با دور خشک کن بیشتر انتخاب کنید.
 • ماشین لباسشویی‌های ایرانی معمولا دور خشک کن ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰ و یا ۸۰۰ دارند. این مشخصه در ماشین لباسشویی‌های خارجی ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، یا ۱۶۰۰ است. البته این اعداد حداکثر سرعت را نشان می‌دهند دستگاهی که دور خشک کن ۱۲۰۰ دارد، هنگام خشک کردن لباس‌ها می‌تواند با سرعت‌های ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰ کارکند.
 • در اولین روز استفاده خود با احتمال خرابی روبه رو هستند! اما نکته قابل توجه در این زمینه مدت زمان ضمانت و نوع خدمات پس از فروش است پس شما میتوانید در هنگام خرید لباسشویی به این نکته توجه کنید.
 • بیشتر ماشین‌های لباسشویی عرض ۶۰ و ارتفاع ۸۵ سانتی متر دارند. پیش از خرید لباسشویی، فضای مناسب نصب آن را معین کنید.
 • در موقع خرید لباسشویی توجه کنید که ماشین لباسشویی چه امکاناتی را برای شست و شو به شما می‌دهد. شستشو با آب سرد، شستشو با درجه حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشی در دقیقه از جمله امکانات مفیدی هستند که می‌توانند در کاهش مصرف انرژی موثر باشند.
 • ماشین‌هایی که دربشان در قسمت جلوی آن‌ها قرار دارد بسیار کمتر از ماشین‌هایی که درب آن‌ها در قسمت بالا است آب مصرف می‌کنند. بعضی از انواع ماشین‌های لباسشویی با درب از جلو فقط به اندازه ۳۳ درصد دیگر ماشین لباسشویی‌ ها مصرف آب دارند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید ماشین لباسشویی آشنا شدید. همچنین از نکات مهم در هنگام خرید ماشین لباسشویی اتوماتیک آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا می‌توان ظرفیت‌های کمتر لباسشویی را برای یک خانواده پرجمعیت استفاده کرد؟

اگر خانواده پر جمعیتی دارید و هفته‌ای یک یا دو بار لباس‌ها را می‌شوید، به سراغ ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا بروید. اگر هم هر روز یا یک روز در میان لباسشویی را روشن می‌کنید، ماشین لباسشویی با ظرفیت متوسط را انتخاب کنید. با این حال، حتی اگر هم مجبور شدید لباسشویی با ظرفیت کمتر را خریداری کنید، زیاد نگران نباشید مشکل بزرگی نیست. فقط کافیست لباس‌ها را در چند دوره شستشو تقسیم کنید. در این صورت، این مسئله را در نظر بگیرید که زمان شست و شوی لباس‌ها بیشتر می‌شود.

ماشین لباسشویی ایرانی بهتر است یا خارجی؟

همان‌گونه که می‌دانید ماشین لباسشویی‌هایی که توسط برندهای خارجی تولید و به بازار عرضه می‌شوند، دارای کیفیت بیشتر و دوام بالاتری می‌باشند. گفتنی است قیمت این دسته از محصولات به‌شدت افزایش داشته و سبب شده تا به مردم به سمت کالاهای ایرانی روی بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا