راهنما خرید لوازم خانگی

آموزش استفاده از اتو بخار

آیا زمانی که اتو بخار خریدید با تمام دکمه‌ها و کاربردهای این وسیله آشنا بودید؟ اکنون چه طور؟ می‌دانید نحوه استفاده از اتو بخار موجود در منزل‌تان چگونه است؟ بر روی انواع پارچه چگونه باید از این وسیله استفاده کنید یا این که چگونه از آن نگهداری کنید؟ اگر تاکنون از تمام امکانات اتو بخارتان به درستی استفاده نمی‌کردید و یا این که کاربرد بسیاری از دکمه‌ها را نمی‌دانید، با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد راهنمای استفاده اتو بخار دستگیرتان شود. امکاناتی که باعث افزایش قیمت اتو بخار خواهند شد.

راهنمای استفاده اتو

استفاده صحیح از اتو بخار می‌تواند طول عمر دستگاه را افزایش داده و کاربرد آن را برای شما راحت کند. فراموش نکنید اتو بخار گزینه‌های متعددی برای انواع پارچه‌ها دارد و اگر قرار بود به یک حالت کار کند دیگر اتو بخار نبود بلکه تنها یک صفحه فلزی داغ بود!

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که در هنگام اتو کشیدن به فرم بدن خود دقت کنید و در حالتی قرار بگیرید که کمترین فشار به بدن، مخصوصا زانو، گردن و کمر وارد شود.

برای اتوکشی به چه وسایلی نیاز دارید؟

قبل از این که اتو بخار را روشن و کار اتوکشی را شروع کنید لطفا وسایلی که مورد نیازتان هست را در دسترس قرار دهید:

 • میز اتو یا یک سطح پارچه‌ای تخت و سفت
 • اسپری آب
 • یک تکه پارچه نخی برای اتوکشی لباس‌هایی که مشکی هستند و احتمال برق افتادن دارند.
 • آب کافی برای پر کردن مخزن اتو بخار

راهنمای استفاده اتو: نکاتی که باید قبل از اتوکشی رعایت کنید

توجه کنید که باید مراحل راه‌اند ازی اتو بخار را به ترتیب و با دقت انجام دهید تا هم اتوکشی درست و دقیقی داشته باشید و هم این که در استفاده از اتو به درستی عمل کنید و در افزایش طول عمر این دستگاه کوشا باشید.

وقتی لباس‌ها را از داخل ماشین لباسشویی بیرون می‌آورید تعدادی از لباس‌ها به اتوکشی نیاز دارند و این لباس‌ها بعد از خشک شدن بیشتر از قبل چروک می‌شوند. در این موارد اتوی خشک به کار نخواهد آمد و هیچ کمکی به شما نمی‌کند. در حالی که اتوی بخار می‌تواند لباس را به خوبی اتو کند. هر چه پارچه لباس بیشتر چروک باشد اتو بخار راحت‌تر لباس را صاف می‌کند.

 • قبل از استفاده مخزن آب اتو بخار را به میزان کافی پر کنید. دقت کنید مخزن بیش از میزان مشخص شده پر نشود و زمانی که اتو خاموش است و صفحه فلزی آن کاملا سرد می‌باشد این کار را انجام دهید.
 • در صورتی که مخزن آب اتوی شما از بدنه اصلی اتو جدا می‌باشد، مخزن را طبق دستور العمل موجود در کاتالوگش پر کنید و به میزان آب مورد نیاز دستگاه دقت داشته باشید.
 • سیم اتو را به برق بزنید و تا زمانی که صفحه اتو کاملا گرم می‌شود منتظر بمانید. معمولا این زمان با یک چراغ بر روی اتو بخار نشان داده می‌شود. روشن شدن آن یعنی این که اتو بخار آماده استفاده شده است.
 • طبق پارچه لباس، دمای مناسب برای اتوکشی را انتخاب کنید. اگر دقیقا نمی‌دانید چه دمایی را باید انتخاب کنید به راهنمای دکمه‌های اتو بخار و یا برچسب لباس مراجعه کنید.
 • اگر پارچه شما رنگ تیره دارد برای محافظت از رنگ آن و پیشگیری از برق افتادن پارچه حتما از کاورهای محافظ اتو استفاده کنید تا بعد از اتوکشی شاهد آسیب رسیدن به پارچه نباشید.
 • اتو را به طور مستقیم بر روی زیپ، دکمه و سایر وسایل تزیینی که جنسی غیر از پارچه دارند قرار ندهید. این کار به صفحه اتو آسیب می‌رساند.
 • زمانی که از اتو استفاده نمی‌کنید آن را به صورت عمودی قرار دهید.

اجزاء اصلی اتوی بخار

١- ترموستات بیمتالی

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید قاشق و چنگال + نکاتی که باید قبل از خرید سرویس قاشق و چنگال بدانید

این ترموستات از دو صفحه فلزی با ضرایب انبساط حرارتی غیر یکسان ساخته شده است. به محض روشن شدن اتو و ایجاد حرارت توسط هیتر ، صفحه حساس پس از مدتی انبساط یافته و موجب قطع مدار خواهد شد.

۲- لامپ خبر

معمولا در اتوهای بخار از دو لامپ خبر استفاده می شود. یک لامپ مستقیماً به برق ورودی و لامپ دوم موازی با المنت قرار میگیرد. روشن شدن لامپ اول ، انتقال برق از پریز به دستگاه و روشن شدن لامپ دوم ، انتقال برق از کلید کنترل (ترموستات) به هیتر را بیان میکند.

٣- وزنه اتو

برخلاف اتوهای خشک که جهت سنگین شدن دستگاه از وزنه چدنی استفاده می کنند در این اتوها ، از آنجا که المنت در یک قالب ریخته گری شده جای دارد ، می توان المنت و وزنه را مجموعه واحدی دانست.

۴- محفظه آب و اسپری

از آنجا که در این اتوها ، عمل صاف کردن چروک لباس به وسیله تولید بخار آب زیر کفی صورت می گیرد ، وجود یک مخزن آب ضروری است. با خروج قطرات آب از مخزن و ورود آنها به حفره های تعبیه شده در کفی المنت که حرارت بالایی را داراست ، بلافاصله بخار لازم تولید خواهد شد. به منظور کنترل خروجی آب از یک اهرم فلزی استفاده می شود.


چرا اتو بخار آب می دهد؟

علت نشت آب از اتو چیست؟ اتو یکی از لوازم مهم و ضروری در خانه می باشد که مثل سایر دستگاه های برقی ممکن است در برخی مواقع مشکلاتی برای این دستگاه به وجود بیاید. یکی از مشکلات موجود چکه کردن آب از اتو می باشد که هدف ما در این مقاله بررسی دلایل ریزش آب از اتو و روش های رفع مشکل نشتی آب از اتو می باشد. در ادامه با آی پی امداد همراه باشید.

چرا آب از اتو چکه می کند؟

یکی از مشکلات رایجی که به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده این است که هنگام اتو کردن مشاهده کنید که آب از اتو چکه می کند، در نتیجه این مورد باعث خیس شدن لباس ها می شود. در حالت کلی علت ریزش آب از اتو می‌تواند عدم تنظیم صحیح درجه ورودی آب به قسمت بخار ساز دستگاه باشد، مثلاً وقتی بیشتر از مقدار مشخص آب به مخزن اضافه می شود، در این حالت قطرات بخار نشده به وسیله سوراخ هایی که بر روی اتو وجود دارد به لباس منتقل می شود. دلایلی متفاوتی می تواند باعث نشتی آب شود که در لیست زیر چهار مورد از اصلی ترین علت های نشت آب از اتو بیان شده است:

 1. عدم تنظیمات صحیح آب دستگاه
 2. تنظیمات نامناسب دمای آب اتو
 3. ضربه خوردن و شکستن بدنه اتو
 4. وجود جرم و رسوب در کف اتو

عدم تنظیم صحیح آب از علت های چکیدن آب از اتو

 •  همیشه باید به مقدار آب در اتو بخار دقت نمایید و با توجه به ظرفیت که مشخص شده مخزن اتو بخار را از آب پر نمایید.
 • اگر بیش از ظرفیت مشخص شده باشد، در این حالت می تواند باعث چکه کردن آب از اتو شود و همچنین به یاد داشته باشید همیشه بعد از تمام شدن اتوکشی آب اضافه مانده در مخزن را خالی نمایید.
 •  موارد مهم دیگری که وجود دارد حتماً از آب جوشیده برای استفاده در مخزن اتو بخار استفاده نمایید، در واقع این اقدام باعث عملکرد بهتر صحیح اتو بخار می گردد و همچنین باعث افزایش طول عمر محصول نیز می شود.

عدم تعیین دمای مناسب برای اتو بخار از دلایل نشت آب از اتو

 •  مورد دیگری که می‌تواند در ریزش آب از اتو دخیل باشد، عدم تعیین درجه دمای مناسب برای اتو بخار می باشد، در واقع بر حسب هر کدام از مدل های اتوها باید درجه دمای مناسبی تعیین شود.
 •  اگر اتو بخار در درجه مناسب قرار نگیرد، در این حالت ممکن است آب از تو چکه نماید و در نتیجه آن لباس ها خیس شده و ممکن است باعث کثیف شدن لباس شود؛ چون معمولاً آب های چک شده به صورت لکه بر روی بخاری ایجاد می شود.
این مطلب را از دست ندهید
بخارشوی کارچر

ضربه خوردن بدنه و تاثیر آن در نشت آب از اتو

در برخی مواقع ممکن است به دلیل افتادن و به زمین خوردن و یا ضربه دیدن بدنه دستگاه، مخزن اتو بخار شکسته می شود که در نتیجه آن، آب از اتو نشت پیدا می کند که در این حالت باید مشکل به وجود آمده را حل نمایید.

راهنما استفاده از اتو بخار

وجود جرم در اتو بخار از علل چکه کردن آب از اتو

در برخی مواقع تمیز نکردن جرم اتو وجود می‌تواند باعث نشت آب از اتو شود:

 •  ممکن است به مرور زمان منافذ خروج بخار در اتو مسدود شود که دلیل آن هم وجود جرم در آن منافذ است.
 • به همین دلیل هر چند وقت یکبار بهتر است که این قسمت را تمیز و جرم گیری نمایید.
 •  در برخی مواقع مشاهده می شود که خراب بودن لوله اسپری آب و بسته بودن دریچه های بخار دستگاه باعث نشت آب می شود.

جهت از بین بردن رسوب برای رفع مشکل چکه کردن آب از اتو چه باید کرد؟

جهت از بین بردن رسوب و جرم در اتو بخار برای رفع مشکل نشتی آب از اتو موارد زیر را بررسی نمایید:

 •  سرکه برای تمیز کردن جرم های داخلی اتو بخار بهترین گزینه است.
 • خیلی راحت می توانید کمی سرکه سفید و آب را با هم مخلوط کرده (نسبت هر دو ماه یکسان باشد) محلول را قسمت آب بریزید.
 • بعد از آن بخور دستگاه را طوری تنظیم نمایید تا محلول سرکه و آب به صورت کامل در دستگاه بخار شود.
 • بعد از آن یک بار دیگر محفظه را از اب پر نمایید و اقدام به اتو کردن یک پارچه به صورت ازمایشی کنید تا دوباره آب محفظه خالی شود.
 • در این حالت بوی سرکه نیز به صورت کامل از بین می رود و رسوبات موجود در دستگاه به صورت کامل پاک می گردد.

چهار علت چکیدن آب از اتو بخار

۱. میزان تنظیمی آب برای اتو

همواره باید به میزان و مقدار مناسب آب در اتو بخار توجه کرد. با توجه به ظرفیت مشخص شده و معین مخزن اتو بخار، در دستگاه آب پر کنید و به هیچ وجه از بیش از ظرفیت دستگاه بالاتر نروید. همچنین بعد از اتمام اتوکشی، آب موجود در مخزن را خالی و تمیز کنید.

البته به این مسئله نیز توجه کنید که حتماً از آب جوشیده برای پر کردن مخزن اتو بخار استفاده کنید. این امر هم باعث عملکرد درست و صحیح اتو بخار می‌شود و هم عمر مفید دستگاه را طولانی‌تر کرده و مشکلی را از این بابت به وجود نخواهد آورد.

۲. تعیین درجه دمای مناسب اتو

برای این که اتو بخار عملکرد درست و صحیحی داشته باشد، باید در یک درجه دمایی مناسب قرار گیرد. در واقع با توجه به هر برند اتو بخار، برای اتو کردن لباس‌ها باید درجه دمای مناسبی تعیین شود. چرا که اگر اتو بخار در درجه معین و درستی قرار نگیرد، ممکن است که آب از اتو بخار چکه کند و باعث خیس شدن و حتی کثیفی لباس‌ها شود. چون آبریزی اتو بخار معمولاً باعث ایجاد لکه بر روی لباس‌ها خواهد شد.

بنابراین در ابتدای اتوکشی لباس‌ها، با توجه به جنس و بافت لباس، درجه دمای مناسب اتو بخار را تعیین و تنظیم نمایید.

نکته بعدی در مورد درجه حرارت اتو بخار، مربوط به سیستم بخار دستگاه است. اگر در اتوکشی لباس‌ها، با توجه به جنس پارچه درجه حرارت پایین را در اتو بخار تنظیم کردید، حتما سیستم بخار دستگاه را غیرفعال نمایید. چرا که در غیر این صورت شاهد چکه کردن آب از اتو بخار خواهید بود.

این مطلب را از دست ندهید
راهنمای خرید بهترین سرویس قابلمه + بررسی نکات مهم برای خرید قابلمه گرانیتی

۳. ضرب‌دیدگی و آسیب اتو

اگر در همان ابتدای اتوکشی لباس‌ها، متوجه آبریزی و چکه کردن آب از اتو بخار شدید، احتمالا یا اتو بخار بر روی زمین افتاده و ضربه به بدنه دستگاه وارد شده است، و یا مخزن اتو بخار ضرب دیده و شکسته شده است. در این صورت اول مخزن اتو بخار را چک کنید تا اگر جابجایی و یا شکستگی در آن دیدید، مشکل را رفع نمایید.

۴. تمیز کردن و جرم‌گیری اتو

معمولاً به مرور زمان منافذ خروج بخار در اتو بخار جرم گرفته و هر چند مدت باید آن را تمیز و جرم‌گیری کنید. در واقع گاهی اوقات علت چکیدن آب از اتو بخار می‌تواند به دلیل خراب شدن و جرم‌گیری لوله اسپری آب و دریچه‌های بخار دستگاه باشد. چرا که عدم استفاده از آب جوش برای مخزن اتو بخار باعث جمع شدن رسوب آب در دستگاه خواهد شد.

برای تمیز کردن جرم‌های داخلی اتو بخار می‌توانید از کمی سرکه سفید و آب استفاده کنید. برای انجام این امر مقدار مساوی از سرکه سفید و آب در داخل اتو بخار پر کنید. بخار دستگاه را تنظیم کنید تا سرکه و آب کاملا در دستگاه بخار شوند. سپس مخزن اتو بخار را با آب پاک کرده و ۱۰ دقیقه صبر نمایید. بعد از گذشت زمان تعیین شده، صفحه فلزی را با دستمال تمیز و مرطوب پاک کرده و مخزن اتو بخار را جدا کرده و تمیز بشویید.


چرا اتوبخار نمیده؟

چرا اتو بخار تولید نمیکند؟ این سوالی است که احتمالا از خود زمانی که اتو را به برق زده اید و دکمه بخار آن را فشار دادید، اما هیچ بخاری تولید نشد، می پرسید. پاسخ به سوالتان اینجاست. اگر اتو بخار تولید نمیکند یا میزان بخار تولیدی آن مدتی است کاهش پیدا کرده است، نگران نباشید. مشکل بخار نکردن اتو به سادگی قابل حل است. در ادامه مقاله بررسی علت کاهش بخار اتو با آی پی امداد همراه باشید تا نحوه عیب یابی بخار نکردن اتو را به طور کامل شرح دهیم.

تنظیم نبودن درجه بخار علت اصلی بخار ندادن اتو

اولین دلیلی که می تواند باعث کم شدن بخار اتو شود، می توان به عدم تنظیم درست درجه بخار اشاره کرد:

 • در صورت عدم تولید بخار اتو، ابتدا باید دمای اتو بخار را چک کنید.
 • اگر درجه بخار پایین باشد و برای اتوکشی لباس های ابریشمی و یا پلاستیکی استفاده شود.
 • در این حالت دستگاه بخار تولید نمی کند، یعنی باید بر اساس جنس لباس درجه حرارت را تنظیم کنید.

کم بودن میزان آب در مخزن از علل تولید نشدن بخار در اتو

کم بودن میزان آب موجود در مخزن می‌تواند باعث شود تا بخار تولید نشود:

 •  پس باید قبل از شروع به کار میزان آب موجود در مخزن را کنترل نمایید و همیشه مخزن را به اندازه از آب پر کنید.
 • چون در صورت زیاد بودن آب هم ممکن است باعث چکه کردن آب از اتو کند.
 •  پس در برخی مواقع به دلیل تمام شدن آب مخزن اتو پمپ هوای دستگاه خراب می شود و اتو بخار تولید نمی کند.
 • اگر لباس های زیادی را به صورت یکباره اتو کنید و به میزان آب موجود در مخزن دقت نکنید، در این حالت ممکن است هنگام اتوکشی بخار تولید نشود.

رسوب گرفتگی دستگاه و تاثیر آن در کاهش بخار اتو

رسوب گرفتگی دستگاه و نقش آن در بخار نکردن اتو به شرح زیر است:

 • دلیل سومی که می‌تواند باعث کم شدن بخار اتو شود، رسوب گرفتگی دستگاه است.
 • چون در اکثر مواقع به دلیل استفاده نکردن از آب مقطر یا آب جوشیده، به مرور زمان رسوباتی داخل دستگاه به وجود می‌آید که در صورت تمیز نکردن به موقع رسوبات اتو ممکن است منافذ خروج بخار مسدود شود.
 •  برای حل این مشکل می توانید مخزن را تا نیمه از آب و سرکه پر نمایید و بعد از آن بخار دستگاه را روشن کرده و اقدام به اتو کردن یک دستمال کنید تا در این حالت تمام رسوبات ایجاد شده به تمیز شود.
 •  بعد از اتمام آب داخل محفظه باید مخزن را دوباره خالی کرده و این باره فقط با آب پر نمایید و دوباره شروع به اتوکشی کنید تا تمام سرکه های موجود در داخل مخزن به صورت کامل خارج شود.
این مطلب را از دست ندهید
هنگام خرید یخچال فریزر به چه نکاتی توجه کنیم؟ + معرفی ۶ اشتباه رایج هنگام خرید یخچال

خرابی ترموستات اصلی ترین علت کم شدن بخار در اتو

در نهایت مورد آخر که می‌تواند در کاهش بخار اتو نقش داشته باشد بحث خرابی ترموستات می باشد:

 • با توجه به اینکه اکثر اتوبخارها دارای ترموستات هستند و وظیفه ترموستات تنظیم دمای دستگاه برای اتوکشی است،
 • پس زمانی که ترموستات خراب باشد، در این حالت میزان بخار تولید شده توسط اتو کاهش می‌یابد.
 • در صورت خراب بودن ترموستات باید اقدام به تعویض این قطعه کنید.
 • جهت تعویض ترموسات ابتدا باید پیچ محافظ پلاتین صفحه اتو و ترموستات را با استفاده از یک پیچ گوشتی باز کنید.
 • سپس ترموستات اتو بخار را که به وسیله پیچ کوچک در جای خود را ثابت است را جدا نمایید.
 • با توجه به اینکه بازو بسیار ضعیف است دقت کنید که به آرامی آن را از دستگاه جدا کنید؛ چون در صورت عدم دقت ممکن است باعث بروز آسیب‌های جدی شوید.
 •  بعد از آن می توانید ترموستات جدید و سالم تو را نصب کنید و بدنه را ببندید.

نکات مهم برای استفاده از اتو و جلوگیری از تولید نشدن بخار در اتو

رعایت کردن برخی از نکات ساده ولی مهم می‌تواند نقش بسیار زیادی در افزایش عمر اتو و جلوگیری از بروز مشکل بخار نکردن اتو داشته باشد که در لیست زیر چند نمونه از مهمترین موارد بیان شده است:

 • همیشه با توجه به جنس پارچه درجه ترموستات را تغییر دهید.
 • هنگام پر کردن آب اتو همیشه اندازه را به صورت استاندارد نگه دارید و اقدام به پر کردن بیش از اندازه محفظه نکنید.
 • با توجه به اینکه بعضی از لباس ها دارای زیر دکمه و یا بخش های فلزی و … هستند، هنگام اتوکشی مواظب باشید تا سطح فلزی اتو به وسیله این بخش ها دچار آسیب نگردد.
 • بعد از اینکه کار اتو کشی تمام شد، محفظه اب را خالی نمایید چون وجود آب به صورت طولانی مدت در مخزن می‌تواند باعث زنگ زدگی و یا خرابی دستگاه می شود.

چرا اتو بخار تولید نمی کند؟

برای بررسی علت بخار نکردن اتو بخار لازم است موارد مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد. از مهم ترین علت بخار نزدن اتو بخار می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • خراب شدن ترموستات
 • عدم رسوب زدایی
 • کم بودن آب مخزن اتو
 • کم بودن دمای اتو

۴ دلیل بخار نکردن اتو

اتو و هر وسیله خانگی دیگری دائما در معرض خرابی هایی قرار دارد. یادگیری روش استفاده از این دستگاه ها به صورت اصولی می‌‌تواند تا حدی مانع از بروز این ایرادات در دستگاه شما شود. البته برخی از ایرادات نیز اجتناب ناپذیر بوده و در هر شرایطی ممکن است اتفاق بیفتند. با بررسی علت بخار ندادن اتو به ۴ دلیل عمده برای آن می‌‌رسیم. این ۴ دلیل به شرح زیر هستند:

 • خرابی و بروز ایراد در ترموستات اتو
 • عدم رسوب زدایی اتو
 • کم بودن آب مخزن اتو
 • پایین بودن دمای اتو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا