خانواده

تاثیر تولد فرزند دوم بر خانواده چیست؟ + معرفی ۹ نکته‌ی مهم قبل از به دنیا آوردن فرزند دوم

تنها صحبت از داشتن یک بچه نیست، بلکه مسئله تغییر خانواده در میان است. با به دنیا آمدن فرزندی دیگر باید به این فکر کنید که چطور حضور او سبک زندگی، اقتصاد، کار، روابط و البته سایر فرزندان تان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اگر بدن شما سالم است و در حاملگی قبلی خود هیچ عارضه ای نداشته اید، به احتمال زیاد این بار نیز با عوارض چندانی مواجه نخواهید شد. نکات مثبت و منفی بارداری های پشت سر هم رو بررسی می کنیم.

تاثیر تولد فرزند دوم بر خانواده چیست؟

وقتی به داشتن فرزند دوم فکر می کنید، یا به طور ناخواسته باردار شوید بهتر است درباره داشتن ۲ فرزند و مسائل مربوط به آن فکر کنید، شما و همسرتان باید در مورد طرز رفتار و برخورد بچه ها با همدیگر فکر کنید. تولد فرزند دوم در واقع آغاز دوره جدیدی از شادی ها همراه با مشکلات در خانواده است، برای پی بردن به تاثیرات فرزند دوم بر روابط خانوادگی بهتر است به نکات زیر توجه کنید، از جمله تاثیرات تولد فرزند دوم بر خانواده عبارتند از:

فرزند دوم

تولد فرزند دوم و مراقبت از ۲ فرزند بسیار مشکل است و زحمات و مراقبت از آن ها نیز بیشتر می شود، همینطور هزینه های مالی بیشتری را به خانواده تحمیل می کند.  البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اعتماد به نفس چیست را بخوانید.

با ورود فرزند جدید مادری که تا قبل از این تمام هم و غم خود را روی فرزند اول می گذاشت الان با ورود عضو جدید به خانواده بیشتر وقت خود را به او اختصاص می دهد از شیر دادن و پوشک عوض کردن و خواباندن کودک، از جمله مسئولیت های جدید و خستگی و بی خوابی های شبانه ای که مادر به آن ها دچار شده باعث می شود تا مثل قبل به فرزند اول رسیدگی و توجه نکند.

فرزند اول با ورود فرزند دوم به خانواده و تغییر شرایط زندگی اش ممکن است دچار ناسازگاری هایی خصوصا با مادر شود. مادر نیز با داشتن آگاهی از تجربیات فرزند اول خود و آگاهی از تجربه احساسات طبیعی ای مانند حسادت در کودکان خود و پیش بینی روزهای بعد از تولد نوزاد جدید بهتر می تواند اوضاع را کنترل کند.

سطح انرژی و توان جسمی مادر به دلیل بارداری و زایمان کاهش پیدا می کند، و به دلیل شرایط موجود و کم توجهی هایی که مادر نسبت به فرزند اول خود دارد، دچار احساس گناه می شود، بنابراین مادر در صورت امکان از اطرافیان برای مراقبت از فرزند دوم کمک بگیرد، تا فشار جسمانی و روانی کمتری را متحمل شود.

تولد فرزند دوم احساس کسالت و بی حوصلگی مادر را ممکن است به همراه داشته باشد، از این رو اگر این تغییرات خلقی و تجربه احساس های ناخوشایند ادامه دار بود یا افکاری مانند اینکه فکر آسیب رساندن به خود یا فرزندتان دارید ممکن است به افسردگی بعد از زایمان دچار شده باشید و لازم است این موضوع را جدی بگیرید و به یک روان شناس مراجعه کنید.

نکات مثبت بارداری های پشت سرهم چیست؟

  • احتمالا فرزند اول باعث تحرک شما در بارداری دوم خواهد شد. این یعنی بیشتر نیاز خود به فعالیت بدنی را بدون این که مجبور باشید برای آن برنامه ریزی کنید دریافت خواهید کرد.
  • احتمالا فرصت تجربه همه ی علائم دوران بارداری وجود ندارد، زیرا کل روز سرتان گرم است.
  • شما تجربه بیشتری نسبت به بارداری اول کسب کرده اید.
  • زایمان در حاملگی دوم سریع تر و راحت تر خواهد بود.
این مطلب را از دست ندهید
چگونه با کودکان صحبت کنیم؟ + بررسی اصول صحیح حرف زدن با کودکان

نکات منفی بارداری های پشت سرهم چیست؟

اگر بدن شما سالم است و در حاملگی قبلی خود هیچ عارضه ای نداشته اید، خوشبختانه به احتمال زیاد این بار نیز با عوارض چندانی مواجه نخواهید شد. اگرچه با افزایش تعداد زایمان ها، احتمال بروز برخی عوارض خاص مانند جدا شدن زودرس جفت و خونریزی بعد از زایمان بیشتر می شود؛ این نگرانی مخصوص زنانی است که زایمان های متعدد داشته اند.

  • در بارداری دوم آنطور که دوست دارید، نمی توانید استراحت کنید. زیرا کودک اول نیاز به مراقبت دائمی دارد.
  • برعکس بارداری اول، مجبور هستید گاهی چیز های سنگین بردارید برای مثال بغل کردن کودک.
  • اگر در بارداری قبلی خود با مشکل واریس مواجه بوده اید، این بار از جوراب های مخصوص واریس در اوایل بارداری استفاده کنید و در صورت امکان پا ها و ران های خود را هنگام نشستن بالا تر از بدنتان قرار دهید.
  • بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم انقباضات پس از بارداری باشدت و مدت زمان بیشتری همراه است. بعد از دومین بارداری برگشتن رحم به حالت اولیه و درآمدن از آن انقباض ها، کم شدن وزن بدن، کم شدن خونریزی و… احتیاج به زمان دارد.

سن

سن نقش مهمی در فرایند تصمیم گیری برای به دنیا آوردن فرزند دوم دارد و از آنجایی که قدرت باروری خانم ها با افزایش سن آن ها کاهش می یابد، اگر فرزند اول خود را بعد از گذشت چند از سال از ازدواج تان به دنیا آورده اید، ممکن است به این موضوع فکر کنید که بهتر است برای داشتن فرزند دوم تان به زودی اقدام کنید و همچنین اگر فرزند اول تان را در سن پایین به دنیا آورده اید، ممکن است بخواهید چند سالی برای آوردن فرزند دوم تان صبر کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راههای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش را بخوانید.

امور مالی خانواده

فقط مراقبت از کودک هزینه بر نیست بلکه یک فرزند جدید از جنبه های مختلفی دارای هزینه است. برای مثال بعد از زایمان ممکن است بخواهید از محل کار خود مرخصی بعد از زایمان بگیرید در چنین شرایطی که از محیط کاری خود دور هستید، قاعدتا درآمد خانوادگی تان تا حدودی کاهش پیدا خواهد کرد و از طرفی دیگر با آمدن فرزند دوم باید درصدد تامین مایحتاج او از قبیل پوشک، وسایل بازی و لباس برآیید و همچنین با بزرگ تر شدن فرزند دوم، هزینه های تفریح و سرگرمی خانواده نیز افزایش پیدا خواهد کرد و شهریه مدرسه و تامین وسایل مورد نیاز برای تحصیل وی نیز از دیگر هزینه هایی هستند که باید برای او تامین کنید.

بررسی ۹ نکته‌ی مهم قبل از به دنیا آوردن فرزند دوم

تصمیم‌گیری برای به دنیا آوردن فرزند دوم تصمیم راحتی نیست. اگر به داشتن فرزند دیگر فکر می‌کنید، احتمالا برایتان سوال شده که چطور می‌توانیم بفهمیم که آیا برای داشتن فرزند بعدی، آمادگی لازم را داریم یا نه؟ از آنجا که بچه‌دار شدن یک تصمیم بدون بازگشت است، لازم است که قبل از اقدام، به‌خوبی درباره‌ی شرایط خودتان فکر کنید و این چند نکته را در نظر بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید
چگونه نوجوانان را به ورزش کردن تشویق کنیم؟ + معرفی ۱۵روش سرگرم کننده برای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش

۱. تاثیرگذاری بر ازدواج و روابط دونفره

قبل از اینکه برای به دنیا آوردن فرزند بعدی اقدام کنید، در مورد تاثیراتی که بچه‌دار شدن روی زندگی مشترک شما داشته است فکر کنید. به‌هر حال شما حداقل یک بار بچه‌دار شدن را تجربه کرده‌اید و می‌دانید که اضافه شدن یک نفر دیگر به خانواده، چه تاثیراتی می‌تواند روی روابط عاطفی و زندگی زناشویی شما داشته باشد.

بر اساس تحقیقی که اخیرا در ژورنال شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده، والدین از کاهش ناگهانی رضایت زناشویی پس از به دنیا آمدن اولین فرزند خود خبر داده‌اند. در مقایسه، در زوج‌های بدون فرزند، کاهش رضایت زناشویی، تدریجی بوده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خانواده چیست را بخوانید.

فرزند دوم

برخی افراد تصور می‌کنند که بچه‌دار شدن می‌تواند زندگی مشترک را مستحکم‌تر کند و یک ازدواج ناموفق را به ازدواج موفق تبدیل کند اما نگهداری از فرزند، مسئولیت سنگینی است که بخش زیادی از توجه و زمان پدر و مادر را به خود اختصاص می‌دهد. با این تصور که داشتن فرزندان بیشتر باعث تحکیم روابط خانوادگی می‌شود، اقدام به بچه‌دار شدن نکنید.

قبل از هر اقدامی بررسی کنید که آیا با وجود مسئولیت‌های جدید، می‌توانید برای خودتان به‌عنوان یک زوج، وقت بگذارید و رابطه‌ی عاطفی را حفظ کنید یا نه؟

۲. توافق دوطرفه

هم شما و هم همسرتان باید هر دو برای به دنیا آوردن فرزند دوم موافق و کاملا آماده باشید. این تصمیمی نیست که به‌تنهایی بگیرید. علاوه‌بر‌این، تجربه‌ی بزرگ کردن یک فرزند دیگر هم دارید و به‌خوبی می‌دانید که همسر شما چقدر در این زمینه و برای کمک به نگهداری از کودک، پشتیبان و همراه شماست.

اگر همسر شما در بارداری و تولد فرزند اول، هیچ حمایت و پشتیبانی نکرده و از کمک کردن به شما دریغ کرده، در مورد اینکه تغییر رویه داده باشد، غیرمنطقی و رویایی فکر نکنید. اگر مصم هستید که بچه‌دار شوید و همسر شما همکاری نمی‌کند، باید با علم به اینکه هیچ کمکی ندارید، اقدام کنید.

۳. حساب کردن روی کمک دیگران

بزرگ کردن یک کودک کار راحتی نیست و به همکاری چندین نفر نیاز دارد. وقتی بچه‌دار می‌شوید به‌خصوص اگر فرزند دوم و سوم باشد، باید کمتر بخوابید، زمان کمتری برای خودتان دارید، باید بیشتر کار کنید و به کمک اطرافیان نیاز دارید. باید از ابتدا بررسی کنید که آیا کسی را دارید که بتوانید در شرایط سخت به او تکیه کنید و از او کمک بخواهید؟

آیا دوست، همسایه و اقوامی دارید که برای چند ساعت فرزند شما را نگهداری کنند تا برای خودتان و همسرتان وقت کافی داشته باشید؟ آیا برای خرید خانه، انجام کارهای مربوط به فرزند بزرگ‌تر، برای رسیدگی به کارهای منزل، برای رفتن به سر کار، کسی را دارید که از نوزاد و فرزند کوچک شما نگهداری کند؟

اگر در نزدیکی خانواده‌ی خود زندگی نمی‌کنید احتمالا نیاز پیدا می‌کنید که از کمک یک پرستار کودک استفاده کنید. آیا می‌توانید برای این کار هزینه کنید و اگر زمانی به کمک نیاز داشتید بتوانید کسی را استخدام کنید؟

این مطلب را از دست ندهید
معرفی۷ بازی برای نوزاد شش ماهه، که میتواند آموزنده و سرگرم کننده باشد

۴. فرزند دوم – نیازهای فرزندان دیگر

وقتی نوزادی به خانواده‌ی شما اضافه می‌شود، تمام وقت و توجه شما را به خودش اختصاص می‌دهد. این وسط باید حواستان باشد که فرزندان دیگر شما هم نیازهایی دارند که نباید آن را فراموش کنید. فرزندان دیگر شما غیر از نیازهای روزمره، به محبت و توجه شما نیاز دارند. بی‌توجهی نسبت به آن‌ها حتی می‌تواند باعث حسادت نسبت به فرزند جدید و ایجاد حس منفی در کودکان بزرگ‌تر شود.

به‌هرحال به دنیا آمدن فرزند جدید، روی وقت و توجهی که برای فرزندان دیگر خود می‌گذاشتید، تاثیر می‌گذارد. باید بررسی کنید که آیا از نظر عاطفی و فیزیکی این توانایی را دارید که به هر دو فرزند خود توجه کنید؟ آیا می‌توانید با رفتار صحیح به فرزند خود کمک کنید که با به دنیا آمدن عضو جدید خانواده زودتر کنار بیاید و حسادت نکند؟ از همین ابتدا باید تلاش کنید که رابطه‌ی خواهری و برادری بین فرزندان خود را تقویت کنید. گاهی رفتارهای کوچک و حسادت‌های محدود دوران کودکی می‌تواند در بزرگسالی به خصومت تبدیل شود.

اگر هنوز برای این موضوع آماده نیستید می‌توانید قبلا با مادرانی که بیش از یک فرزند دارند مشورت کنید یا از کمک مشاوران کودک استفاده کنید.

۵. فرزند دوم- توانایی مالی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که قبل از تولد فرزند دیگر باید در نظر بگیرید، توانایی مالی شما برای تامین نیازهای کودک تا سنی است که بالغ و بزرگسال شود. احتمالا از تولد فرزند اول خود وسایل و لباس‌های زیادی دارید که به کار فرزنددوم می‌آید. اما این کافی نیست. شما باید برای خرید خوراک و پوشاک، وسایل ضروری، هزینه‌ی تحصیل، هزینه‌ی خدمات پزشکی، هزینه‌‌های غیرمنتظره و… حداقل برای ۴ تا ۵ سال آینده‌ی کودک، منابع مالی کافی داشته باشید. در ضمن باید افزایش قیمت‌ها را هم در نظر بگیرید و بررسی مسائل مالی را با توجه به تورم انجام دهید.

۶. فرزند دوم – شرایط شغلی

اگر جایی مشغول به کار هستید و چند ماه بعد از زایمان باید به محل کار خود برگردید، در مورد شرایط شغلی و سبک زندگی جدید خود فک کنید. آیا شغل شما این امکان را دارد که با شرایط جدید زندگی شما وفق پیدا کند؟ آیا می‌توانید هم‌زمان هم به مسئولیت‌هایی که در قبال فرزند دیگر دارید رسیدگی کنید، هم کار کنید و هم نوزاد خود را بزرگ کنید؟ آیا شغل شما انعطاف‌پذیری لازم را دارد تا اگر نیاز بود بتوانید ساعاتی در روز را مرخصی بگیرید یا محیط کار را زودتر ترک کنید؟

برخی از زنان تصمیم می‌گیرند که بعد از تولد فرزند، شغل خود را رها کند اما فراموش نکنید که بیشتر آن‌ها پشیمان می‌شوند. شما باید از این مشکلات کاملا باخبر باشید و بعد تصمیم بگیرید. اگر لازم باشد که به خاطر تولد فرزند جدید، شغل خود را رها کنید باید به‌خوبی از تبعات آن آگاه باشید.

۷. برنامه‌ریزی برای اتفاقات غیرمنتظره

همه‌ی پدرها و مادرها امیدوارند که فرزندی سالم داشته باشند اما به هر حال باید در نظر بگیرید که فرزند شما ممکن است با مجموعه‌ای از مشکلات مادرزادی و بیماری‌هایی متولد شود که نیاز به منابع مالی، حمایت، وقت و توجه بیشتری دارد. شما باید برای تمام اتفاقاتی که ممکن است پیش بیاید خودتان را آماده کنید تا در صورت ایجاد این موانع، بتوانید شرایط را مدیریت کنید.

این مطلب را از دست ندهید
مادر کودک باهوش چگونه رفتار می کند؟

علاوه‌بر‌این، باید این احتمال را در نظر بگیرید که شاید فرزندان بعدی شما دوقلو یا چندقلو باشند. آیا می‌توانید برای دو فرزند دیگر که به جمع خانواده اضافه می‌شود، منابع مالی لازم را تامین کنید؟ آیا امکان نگهداری از فرزندان دوقلو و چندقلو دارید؟ اگر در حال طی کردن درمان‌های ناباروری هستید باید بدانید که ۴۴ درصد احتمال دارد که فرزند بعدی شما دوقلو یا چندقلو باشد.

فرقی نمی‌کند که بارداری، زایمان و بچه‌داری شما در مورد فرزند اول چقدر ساده یا سخت بوده، هر فرزند جدید شرایط و سختی‌های خودش را دارد. یعنی اگر فرزند اولتان را بی‌دردسر و بدون مشکلی به دنیا آورده‌اید، لزوما این شرایط برای بارداری‌های بعدی هم تکرار نمی‌شود. باید در نظر بگیرید که با شرایطی کاملا متفاوت سروکار دارید و حتی فرزندی هم که به دنیا می‌آید، یک آدم کاملا متفاوت با نیازهای خاص خودش است.

۸. تغییر سبک زندگی

وقتی فرزند اول شما بزرگ‌تر می‌شود و اصطلاحا از آب و گل در می‌آید، وقت آزاد شما بیشتر می‌شود و آزادی عمل بیشتری برای کار کردن، تفریح کردن و وقت گذاشتن برای رابطه‌ی زناشویی خود دارید. اما وقتی تصمیم به آمدن فرزند دوم بگیرید، دوباره این آزادی عمل را از دست می‌دهید. این بار حتی بیشتر از قبل، وظایفی روی دوش شما قرار می‌گیرد.

فرزند دوم

در فرزند اول، فقط مسئولیت یک بچه روی دوش شماست ولی در فرزندان بعدی، باید مراقب فرزندان بزرگتر هم باشید. پس دقت کنید که این بار مثل قبل نیست و باید آماده باشید که سبک زندگی، تفریحات، ساعت خواب و بیداری و حتی شاید رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

۹. فرزند دوم – ارزیابی دلایل

برای اینکه این تصمیم مهم را بگیرید باید تمام دلایل خود برای بچه‌دار شدن را یادداشت کنید. آیا دوست دارید فرزند شما خواهر و برادر داشته باشد؟ آیا دوست دارید یک کودک دیگر را پرورش دهید؟ آیا از طرف دیگران مثلا پدر و مادر و جامعه برای داشتن فرزند دوم تحت فشارید؟ آیا حس می‌کنید زمان به سرعت در حال گذشتن است و شما فرصت بارداری را از دست می‌دهید؟

تمام دلایل خود را بنویسید و دلایل اصلی را پیدا کنید. فقط در صورتی که خودتان قلبا راضی به انجام این کار هستید، اقدام کنید. فشار خانواده و نزدیکان قطعا دلیل خوبی برای بچه‌دار شدن نیست.

سخن پایانی

شما در ین مقاله با تاثیرات به دنبا آوردن بچه دوم آگاه شدید. همچنین از نکات مهم قبل از به دنیا آوردن بچه دوم آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آمادگی فرزند اول برای نوزاد باید از چه زمانی آغاز شود؟

باید از زمان بارداری و ماه ها قبل از تولد نوزاد به صورت تدریجی انجام شود، تا کودک بتواند با شرایط بهتر کنار بیاید.

آیا والدین می توانند تاثیر بسزایی در آماده سازی فرزند اول، برای ورود فرزند دوم به خانواده داشته باشند؟

بله؛ این والدین هستند که با رفتار درست و آماده کردن فرزند اول خود، باعث می شوند ارتباط صحیحی مابین کودک و نوزاد پدید بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا