سرگرمی

آشنایی با نقاشی های ناخودآگاه مفاهیم آنها + بررسی شخصیت شناسی بزرگسالان از روی نقاشی

مطمئناً تا به حال این تجربه را داشته اید که در کلاس درس و یا یک جلسه و سمینار حوصله تان سر رفته باشد ، آن وقت با خودکاری که در دست دارید بر روی کاغذ مقابلتان بی هدف نقاشی هایی را می کشید. ممکن است این خطوط درهم و مبهم ، در نگاه اول چیز جالبی برای گفتن نداشته باشند ولی به اعتقاد بسیاری از روان شناسان این نوع نقاشی های ناخودآگاه نمایانگر درون و افکار ما هستند که به دور از محدودیت های ذهن آگاهمان پدید می آیند و اسرار ناگفته ای از شخصیت ما را به تصویر می کشند ؛ آرزوها ، امیال ، ترس ها و رؤیاهای نهفته ای که هیچ گاه نتوانسته ایم آنها را بر زبان بیاوریم.

دلایل روانی کشیدن خط و شکل هنگام گوش دادن چیست؟

هر چند ممکن است کشیدن خطوط نامفهوم بر روی کاغذ کار روتینی به نظر برسد. اما حقیقت این است که با شناسایی دلایل روانی کشیدن خط و شکل هنگام انجام سایر کارها باعث می شود که بتوانیم حالات روحی افراد را در شرایط مختلف درک کنیم.

در ادامه به بررسی برخی از این دلایل می پردازیم:


۱- کشیدن خط و شکل به خاطر بیقراری و ناراحتی

جالب است بدانید که بی قراری و ناراحتی یکی از دلایل روانی کشیدن خط و شکل هنگام گوش دادن است. از این رو بسیاری از افراد زمانی که ناراحت یا بی قرار و منتظر اتفاقات بعدی هستند، این کار را انجام می دهند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا شمشیری را بخوانید.

۲-کشیدن خط و شکل به خاطر رهایی از تنش و فشار

ترسیم خطوط مارپیچ، نقاشی های کوچک و حتی نوشته های بدخط راهیی برای رهایی از تنش و فشار موجود است. بنابراین یکی دیگر از دلایل روانی کشیدن خط و شکل رهایی از تنش است.

نقاشی

۳- کشیدن نقاشی خط و شکل بدون دلیل

هر چند کشیدن خطوط و اشکال هنگام انجام سایر کارها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما طبق گفته برخی از روانشناسان، ترسیم این خطوط و اشکال هدف خاصی ندارند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرگرمی های آنلاین را بخوانید.اما این که ترسیم این خطوط اطلاعات زیادی را در مورد شخصیت فرد ترسیم کننده در اختیار روانشناسان قرار می دهند، قابل چشم پوشی نیستند.

این مطلب را از دست ندهید
میلگرد چیست؟

۴- کشیدن خط و شکل به خاطر تمرین هنر

در بسیاری از موارد افراد از این خطوط و اشکال به عنوان تمرین استفاده می کنند. به ویژه زمانی که در حال یادگیری هنری هستند.

۵- کشیدن خط و شکل به خاطر خالی کردن مغز از فعالیت های ذهنی


طبق تحقیقی که در دانشگاه دورت ایندیانا در خصوص دلایل روانی کشیدن خط و شکل و نقاشی انجام گرفت، از دانشجویان خواسته شد در کلاس راحت باشند. به این ترتیب دانشجویان می توانستند به انتخاب خود، حین گوش دادن به درس، کاغذی را خط خطی کنند. یا تنها به صورت یک شنونده تمام عیار به صحبت های استاد گوش دهند.نتیجه این تحقیق بسیار جالب بود. زیرا طبق اطلاعات به دست آمده دانشجویانی که حین گوش دادن کاغذ را خط خطی می کردند برداشت بهتری از کلاس داشتند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی های پرتحرک و خلاقانه را بخوانید.

۶- کشیدن خط و شکل به خاطر خیال پردازی بصری

خیال پردازی یکی از مهمترین ابعاد روحی و روانی هر فرد است. طبق نظر روان شناسان خیال پردازی به سه گروه تقسیم می شود:

  • برآورده شدن آرزو
  • غصه خوردن
  • برنامه ریزی برای آینده

بنابراین افرادی که کاغذ خود را خط خطی می کنند، افراد خیال پردازی هستند.

شخصیت شناسی از روی نقاشی بزرگسالان


اغلب افراد این شکل ها را دارای معانی نمی دانند و تنها خط خطی هایی می دانند که کاغذها و جعبه ها را خراب می کنند. دانشمندان اعتقاد دارند که این شکلک ها همانند DNA مغز هستند و هرگز درباره آنچه در ذهن شماست دروغ نمی گویند؛فقط کافیست زبان آنها را یاد بگیرید تا از آرزوها، امیال، ترس ها و رؤیاهای نهفته ای که هیچگاه فرد نمی تواند به زبان بیاورد را برای شما بازگو کند .

این مطلب را از دست ندهید
آشنایی با سرگرمی بافتنی زمستان + انتخاب جنس کاموا مناسب در بافتنی چگونه است؟ + معرفی 5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان

نقاشی کشیدن

علت کشیدن نقاشی اشکال تکراری و دنباله دار چیست؟

ترسیم این نوع خطوط نماد صبر و استقامت در شما است، شما در رفتارهای خود پایبند شیوه و اسلوب هستید و با تمرکز در کارها قادر به سازماندهی کارهای خود هستید و به راحتی با موانع کنار می آیید.

ترسیم فلش

کشیدن نقاشی فلش، جاه طلبی را نشان می دهد.

اگر معمولا عادت به کشیدن نقاشی فلش و خط جهت دار دارید،دارای روحیه بلندپروازی هستید. یکی از محققین در این رابطه می گوید :در یک جلسه کاری ، حین صحبت با یک وکیل ، حواسم به کاغذ زیر دست او بود، می دیدم که هنگام گوش کردن به صحبت های من فلش هایی را در جهت های مختلف و با اندازه های متفاوت می کشید، وقتی من درباره پروژه صحبت می کردم، او به این فکر می کرد که از این پروژه چقدر می تواند پول دربیاورد، درحالی که در ظاهر سعی می کرد خیلی خودش را بی اهمیت نشان دهد ولی شکلک هایی که می کشید درون او را هویدا می کرد و نشان می داد که موضوع مورد نظر ذهن او را مشغول کرده است.

طرحی که افراد عاشق ترسیم می کنند

افراد عاشق پیشه از هر موقعیتی برای کشیدن نقاشی قلب استفاده می کنند. البته حدس زدن چیزی که در ذهن آنها می گذرد خیلی هم سخت نیست، آنها دوست دارند همیشه رفتار عاشقانه و رمانتیک داشته باشند .

علت کشیدن نقاشی چهره های خندان و زیبا

کشیدن نقاشی چنین تصویرهایی نشان از عشق ورزی شما به دیگران دارد . یعنی همواره جنبه های مثبت افراد و شرایط را می بینید. فردی خوشبین و علاقه مند به فعالیت های اجتماعی هستید .شما دارای خصوصیاتی نظیر انسانیت، نیک سرشتی، دلسوزی و همدردی و حساسیت به دوستان می باشید .


رابطه کشیدن چشم و شک

اگر در اطراف خود فردی را در حال کشیدن چشم می بینید ، کمی حواستان را بیشتر جمع کنید چرا که این می تواند یک نشانه اخطار باشد. پرا که این شخص احساس می کند باید حواسش به همه جا باشد و به قول معروف به جای دو چشم با چهار چشم کاملا اطراف خود را زیر نظر می گیرد او به همه اطرافیان خود و انگیزه های آنها مشکوک است و فکر می کند همه می خواهند درباره او قضاوت کرده و بد بگویند. کشیدن هنرمندانه چشم دخترانه با مژگانی خیلی بلند می تواند نشان دهنده غرور و خودبینی فرد باشد. کارتون بودن حالت چشم نشان دهنده این است که فرد شخصیتی تفسیرگر دارد و دوست دارد درباره همه قضاوت کند.

این مطلب را از دست ندهید
فواید خواندن کتاب برای کودکان چیست؟ + بررسی راه های جذاب ساختن داستان ها برای کودکان

علت کشیدن گل و گیاه

اگر شما عادت به کشیدن گل و گیاه دارید باید گفت که شما فردی احساساتی هستید و ماندن در رویاهای خود را ترجیح می دهید . روحیه ی مهربانی دارید . فردی اجتماعی هستید و با دوستانتان دوستانه رفتار می کنید.

علت ترسیم حیوانات


ترسیم حیوانات نشان از علاقه شما به حیوانات است . شما به حمایت از دیگران اشتیاق دارید ، فردی حساس و ملاحظه کار هستید و نیاز به آرامش فکر دارید.

بهترین جای دنیا کجا است؟

افرادی که در هر جای سفید ممکن خانه می کشند، معمولا وابستگی عاطفی خاصی به خانه خود دارند. نقاشی کشیدن تزیینات روی خانه مانند پرده، شیشه پنجره، راه عبوری و ارتباطی و… به معنی علاقه مندی برای سرمایه گذاری در این زمینه ها است . احتمالا این افراد مشکل بزرگی داشته باشند بنابراین حواس خود را بیشتر جمع کنید .در واقع آنها در موقعیتی قرار دارند که احساس می کنند هیچ راه فراری وجود ندارد.

بهترین جای دنیا

علت کشیدن نقاشی اشکال درهم و نامربوط:

اگر فردی هستید که اشکال درهم و بی معنی می کشید ، این خطوط نشانه ی هیجان و تنش هستند و نشان می دهند که شما در تمرکز دچار اشکال می شوید و همیشه چیزی مزاحم تمرکزتان می شود.

علت ترسیم نقطه ، شطرنج و…

ترسیم بازی هایی مانند نقطه بازی، دوز یا شطرنج ،حس رقابت را در شما به تصویر می کشند و شما دوست دارید همیشه در بازی ها پیروز باشید و اصلا برای برنده شدن بازی می کنید.

علت ترسیم بی هدف خطوط و طرح های بی معنا:

ترسیم بی هدف خطوط و طرح های بی معنا مشخص می کند که فرد در زندگی خود هیچ مسیر مشخصی ندارد و هدف خاصی را در آینده نمی بیند.

این مطلب را از دست ندهید
چسب بتن چیست

علت ترسیم اشکال هندسی:

ترسیم مثلث، مربع و اشکال هندسی دیگر، نماد ذهنی سازمان یافته است و نشان دهنده تفکر روشن و آشکار می باشد.یعنی شما دارای مهارت های برنامه ریزی هستید. در برنامه ها و طرح هایتان بسیار دقیق عمل می کنید و کفایت و کارآیی بالایی دارید.

علت کشیدن پله ها:

کشیدن شکل پله نمادی از جاه طلبی است و میل شما را به صعود و پیشرفت نشان می دهد .

علت کشیدن نقاشی آجرها و کتاب های روی هم قرار گرفته چیست؟

اگر این شکل ها را نقاشی می کنید به احتمال زیاد زیر فشار و استرس بسیاری قرار دارید و احساس می کنید که با کوچک ترین لرزشی نابود شده و فرو می ریزید.

نقاشی

علت ترسیم غذا و میوه:

این افراد خوردن را دوست دارند و به احتمال زیاد در رژیم غذایی به سر می برند.

علت ترسیم خطوط متقاطع:

اگر خطوط متقاطع ترسیم می کنید یعنی احساس خفگی و اختناق دارید و نیاز به فرار و آزادی را در خود حس می کنید. این خطوط سدی را میان خود و دیگران نشان می دهد.شما از بروز احساسات خود گریزان هستید و سعی در پنهان کردن عواطف خود می کنید تا فرد مناسبی پیدا شود که شایستگی احساس شما را داشته باشد.

علت کشیدن نقاشی چاقو، اسحله و شمشیرچیست؟

نقاشی کشیدن این طرح ها خشونت و عصبانیت شما را نشان می دهد ، حتی گاه تمایلات روانی، حس رقابت و نیاز به اثبات مردانگی را در شما نشان می دهد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با شخصیت شناسی بزرگسالان ار روی نقاشی آشنا شدید.همچنین از دلایل روانی نقاشی کشیدن و خط و خطوط کشیدن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا